Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-11-08, 17:36
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή DIY απ την αρχή ως το τέλος!!

Είμαι νέος στο hobby ωστόσο το έχω ερωτευτεί. Δεν έχω ενυδρείο. Σκοπεύω όμως να αποκτήσω σύντομα. Κατέληξα πως θέλω να το φτιάξω μόνος μου. Τα χέρια μου πιάνουν(λόγο δουλείας κιόλας). Σπουδάζω μηχανολόγος μηχανικός(όπου να σαι τελειώνω) και έχω στα σκαριά μια σκέψη… να φτιάξω ένα πρόγραμμα που θα υπολογίζει το πάχος των τζαμιών του ενυδρείου, θα κάνει αναλυτική κοστολόγηση κατασκευής συμπεριλαμβανόμενου του βασικού διάκοσμου (άμμος). Θα κάνει υπολογισμό κατασκευής με ή χωρίς κόντρα καθώς και τις διαστάσεις αυτής και το σημείο τοποθέτησης. Επίσης βάση τν προηγούμενων θα δίνει τη μελέτη της μεταλλικής κατασκευής για την έδραση του ενυδρείου. Όλη η μελέτη θα γίνεται φυσικά με μέθοδο υπολογισμού μηχανολογικών κατασκευών. Αυτό σημαίνει πως θα υπολογιστούν όλες οι δυνατές δυνάμεις και φορτία που μπορεί να ασκηθούν σε όλη την κατασκευή του ενυδρείου. Όπως καταλαβαίνεται θα υπάρχει καλύτερη σχέση κόστους κατασκευής(θα αποφεύγονται οι υπερβολές ή τα ενδεχόμενα λάθη)και ποιότητας με εξασφαλισμένη την ασφάλεια της κατασκευής(σε ότι αφορά τους υπολογισμούς)αξίζει τον κόπο? πώς το βλέπεται? Αξίζει? μήπως υπάρχει κάτι τέτοιο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-11-08, 17:51
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

ένα πρόγραμμα που να υπολογίζει το πάχος τον τσαμιών σύμφωνα με το μέγεθος και το ύψος είναι αρκετό.
Αλλά υπάρχει ήδη όποτε όλα τα αλλά τα θεωρό πολύ υπερβολικά κρίμα ο κόπος σου. Από την άλλη αν πάλι γουστάρεις να το κανείς, δε σε σταματά κανείς
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-11-08, 17:57
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Βρε καλώς το συνάδελφο μηχανικό (αν και δεν είμαι μηχανολόγος εγώ, από "στατικά", όλο και κάτι ξέρουμε )!

Δεν έχω καμία σχέση με το θέμα "κόλληση ενυδρείων", αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο τέτοιο πρόγραμμα.. Και απ'ό,τι βλέπω, οι περισσότεροι εδώ τα υπολογίζουν εμπειρικά..

Δε νομίζω πάντως ότι είναι και τόσο απλό να κάνει κάποιος τη σχετική μελέτη.. Για τις φορτίσεις, πες, ΟΚ, υπάρχουν σχέσεις για υδροστατικές και υδροδυναμικές πιέσεις.. Το ίδιο και για τις αντοχές των τζαμιών (αν και τίθεται ένα ερώτημα και για την αντοχή της κόλλησης).. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο υπάρχει απλή και πλήρης αναλυτική λύση (αν θες να φτιάξεις προγραμματάκι, θας αναλυτική λύση) για τριέρειστη (ή τετραέρειστη αν συνυπολογίσεις κόντρες) ορθογώνια (μή-τετραγωνική) πλάκα (περί αυτού πρόκειται), η οποία μάλιστα να δίνει και βέλος κάμψης (γιατί δε μας ενδιαφέρει μόνο η μή θραύση του τζαμιού, αλλά και η "κοιλιά" που δημιουργείται)..

Υποθέτω ότι οι μεγάλες εταιρίες (π.χ. Juwel) έχουν κάνει τις σχετικές μελέτες για τα δικά τους ενυδρεία.. Οπότε, το πιο απλό είναι να δει κανείς πάχος τζαμιού που αυτοί επιλέξανε για παραπλήσιων διαστάσεων ενυδρείο, και ίσως επιλέξει και κάτι λίγο πιο παχύ.. Δεδομένης και της αρκετής συσσωρευμένης εμπειρίας πάνω στο θέμα, δε νομίζω ότι αξίζει τόσο πολύ τον κόπο να μπει κανείς σε αυτή τη χρονοβόρα διαδικασία που περιγράφεις.. (εκτός κι αν το κατέχεις πολύ καλά το θέμα ελαστική ανάλυση πλάκας, και νομίζεις ότι αυτούς τους υπολογισμούς θα καταφέρεις να τους κάνεις αρκετά γρήγορα..)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-08, 02:30
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Κάθε τι που μπορεί να κάνει ο καθένας μας είναι ευπρόσδεκτο ...
Οπότε αν πιστεύεις πως έχεις τις γνώσεις, τον χρόνο και την όρεξη ... περιμένουμε με χαρά να δούμε την προσπάθεια σου
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-08, 02:52
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....6&d=1195126023

μου το ειχε δωσει ο Tkagem... πολυ χρήσιμο...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-11-08, 15:54
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....6&d=1195126023

μου το ειχε δωσει ο Tkagem... πολυ χρήσιμο...
Το έχω δει το πρόγραμμα αυτό η προσπάθεια είναι πάρα πολύ καλή. Αν κατάλαβα όμως καλά η μεθοδολογία βασίζεται σε εμπειρικές τιμές. Ο υπολογισμός όποιας δήποτε κατασκευής είναι κάτι το όποιο το διδάσκομαι. Σήμερα το είπα και σε ένα καθηγητή μου του έδειξα τις μετρήσεις και της πράξεις και μου είπε πως είναι σωστές. Θα το περάσω στο excel (αυτή είναι η μεγαλύτερη δυσκολία, αλλά και αυτό εφικτό είναι) και θα το αναρτήσω στο site του ΤΕΙ οπότε θα πάρω και κανένα βαθμό. Επιπλέον θα το έχει ελέγξει και ο καθηγητής μου. Για να μην σας κουράζω, αν όλα πάνε καλά(που θα πάνε) και το ολοκληρώσω θα σας το δώσω και έχω σκοπό να κάνω κάτι ανάλογο που θα υπολογίζει υπερχείλιση, φίλτρα, αφαλατώσεις, διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας τα πάντα!!!! Όλα τα κομμάτια που αφορούν τις κατασκευές αυτές είναι μαθήματα στο ΤΕΙ μου!(στατική, τεχνολογία νερού και αφαλάτωσης, τεχνολογία ψύξης). Αν έχετε καμία απορία αν θέλετε να υπολογίσετε κάτι και να το σχεδιάσετε με ασφάλεια και σωστό κόστος… πείτε το είμαι(εννοείτε στο τσάμπα ε.γουστάρω πολύ . έχω πωρωθεί με το hobby λέμε)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-11-08, 16:31
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω δει το πρόγραμμα αυτό η προσπάθεια είναι πάρα πολύ καλή. Αν κατάλαβα όμως καλά η μεθοδολογία βασίζεται σε εμπειρικές τιμές. Ο υπολογισμός όποιας δήποτε κατασκευής είναι κάτι το όποιο το διδάσκομαι. Σήμερα το είπα και σε ένα καθηγητή μου του έδειξα τις μετρήσεις και της πράξεις και μου είπε πως είναι σωστές. Θα το περάσω στο excel (αυτή είναι η μεγαλύτερη δυσκολία, αλλά και αυτό εφικτό είναι) και θα το αναρτήσω στο site του ΤΕΙ οπότε θα πάρω και κανένα βαθμό. Επιπλέον θα το έχει ελέγξει και ο καθηγητής μου. Για να μην σας κουράζω, αν όλα πάνε καλά(που θα πάνε) και το ολοκληρώσω θα σας το δώσω και έχω σκοπό να κάνω κάτι ανάλογο που θα υπολογίζει υπερχείλιση, φίλτρα, αφαλατώσεις, διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας τα πάντα!!!! Όλα τα κομμάτια που αφορούν τις κατασκευές αυτές είναι μαθήματα στο ΤΕΙ μου!(στατική, τεχνολογία νερού και αφαλάτωσης, τεχνολογία ψύξης). Αν έχετε καμία απορία αν θέλετε να υπολογίσετε κάτι και να το σχεδιάσετε με ασφάλεια και σωστό κόστος… πείτε το είμαι(εννοείτε στο τσάμπα ε.γουστάρω πολύ . έχω πωρωθεί με το hobby λέμε)
μας είσαι πολύ χρήσιμος

καλό θα είναι και δεδομένου ότι δεν έχεις εμπειρία από ενυδρεία, πριν από οποιαδήποτε προσπάθεια κάνεις, να παίρνεις γνώμες από εδώ που θα σε βοηθήσουν και να μην κάνεις περιττό κόπο, αλλά και το όποιο αποτέλεσμα να είναι στο μέγιστο δυνατό, χρήσιμο και εφαρμόσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-11-08, 17:37
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο υπολογισμός όποιας δήποτε κατασκευής είναι κάτι το όποιο το διδάσκομαι. Σήμερα το είπα και σε ένα καθηγητή μου του έδειξα τις μετρήσεις και της πράξεις και μου είπε πως είναι σωστές.
Είναι αρκετά ενδιαφέρον το θέμα! Μπορείς να περιγράψεις (εν συντομία έστω) τι παραδοχές έκανες για τους υπολογισμούς?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτιστικό juwel τέλος Παπαδόπουλος Κώστας Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 46 23-10-07 22:09
Εχινόδοροι..τέλος sofia Χρυσόψαρα 9 21-09-07 11:32
Τέλος στρωσίματος vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 27 15-03-07 03:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04612 seconds with 13 queries