Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-06-16, 21:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lightt Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν παράκουσα. Ιός μου είπανε και μάλιστα καλοκαιρινός ιός. Kαι πως αν βρω 2ο στην ίδια κατάσταση να πάω σε esha 2000. Αυτά ακριβώς ήταν τα λόγια του.
Ιος και esha2000 για θεραπεια του?
Τεσπα.

Οχι απο το φως δεν παιζει να αρρωστησανε.
Και δεν ειναι σιγουρο οτι αρρωστησανε.
Και απο πεχα σου ειπα, δεν υπαρχουν πολλα ψαρια που αντεχουν στο χαμηλο πεχα οσο αυτα. Μονο απο αποτομη και μεγαλη μεταβολη
Απο τη στιγμη που δεν βγαζεις ακρη, προτεινα να κανεις θεραπεια για ενδοπαρασιτα, (εστω κι αν ειναι λαθος να κανουμε θεραπειες χωρις διαγνωση) αφου τα ψαρια φαινονται να πηγαινουν για φουντο.

Εκει που σκαει η ροη εχει περισσοτερο οξυγονο παντως και επιμενω οτι το διοξειδιο πρεπει να ειναι υπερβολικο.
Μπορεις να κανεις μια δοκιμη πριν βαλεις φαρμακα? Αρχισε να κοβεις διοξειδιο (οχι αποτομα) Τι θα χασεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-06-16, 21:58
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιος και esha2000 για θεραπεια του?
Τεσπα.

Οχι απο το φως δεν παιζει να αρρωστησανε.
Και δεν ειναι σιγουρο οτι αρρωστησανε.
Απο τη στιγμη που δεν βγαζεις ακρη, προτεινα να κανεις θεραπεια για ενδοπαρασιτα, (εστω κι αν ειναι λαθος να κανουμε θεραπειες χωρις διαγνωση) αφου τα ψαρια φαινονται να πηγαινουν για φουντο.

Εκει που σκαει η ροη εχει περισσοτερο οξυγονο παντως και επιμενω οτι το διοξειδιο πρεπει να ειναι υπερβολικο.
Μπορεις να κανεις μια δοκιμη πριν βαλεις φαρμακα? Αρχισε να κοβεις διοξειδιο (οχι αποτομα) Τι θα χασεις?
Κατάλαβα κοτσάνα μου είπανε...Βλέπεις γιατί δεν μπορώ να εμπιστεύτω κάνεναν από μαγαζί. Μπορεί να υπάρχουν και γνώστες αλλά πως να τους εμπιστευτείς όταν παραπάνω από τα μισά που ακούς είναι λάθος...
Φυσικά και μπορώ να το κάνω αυτό και μακάρι να είναι αυτό. Τρώω λιγάκι , παίρνω μετρήσεις και βλέπουμε και το πινακάκι τι συνάρτηση βγάζει. Στη συνέχεια κατεβάζω εννοείται. Αν και να ξέρεις έχω κατεβάσει ήδη αρκετά πχ για να καταλάβεις από 2 φ/δ έχω πάει στις 90... Παρόλα αυτά θα το δούμε και αυτό ξανά. Θα επανέλθω με νούμερα αναλυτικά.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο ασθενειες δεν ξερω πολλα θα σου πω τι παρατηρω εγω το gh&kh οταν ειναι πολυ χαμηλο κανει τα ψαρια να αλλαζουν συμπεριφορες ενα gh 5 ειναι το μινιμουμ κατα την αποψη μου.αν υπαρχει διακυμανση κιολας ακομα χειροτερα.τελος αφου ειχες προβλημα στο ενυδρειο δεν επρεπε να βαλεις και οτοκυκλους πριν το λυσεις.
Φίλε μου δεν γνώριζα για το πρόβλημα. Όλα καλά φαινόντουσαν. Εννοείται πως θα έσπευδα να το κάνω αν το ήξερα αλλά πιάστηκα απροετοίμαστος. Ας μη τους γκαντεμιάσουμε :P

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lightt : 01-06-16 στις 21:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-06-16, 22:02
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

ευχομαι να το ξεπερασεις γρηγορα και χωρις απωλειες μεσα απο την καρδια μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προσαρμογή νέων ειδών στο ενυδρείο μας exelix Αρχάριοι γλυκού νερού 19 26-08-17 19:20
Προσαρμογή σε γαρίδες gallos Γαρίδες 6 02-03-13 12:02
Προσαρμογή - Καραντίνα. Ερωτήσεις! Ippokampos Γλυκό νερό - Γενικά 18 17-07-10 01:25
Δυσκολία στην Προσαρμογή! Kostis-Salonika Γλυκό νερό - Γενικά 12 05-04-10 00:07
Προσαρμογή Cristos Δίσκοι 4 09-02-05 11:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04253 seconds with 13 queries