Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-09-13, 21:14
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

DELTA νομιζω οτι ειμαι οκ απο επιπλο το οποιο ειναι καπως ετσι:
Eχει διαστασεις σε ωφελιμη επιφανεια "τραπεζιού"
1.57μ x 0.71μ πλατος, υψος επιπλου 1μ με
καθετα δεσιματα 4 25ρες μελαμινες ανα 0.50μ η καθεμια, που διατρεχουν ολο το πλατος του επιπλου.Οι μελαμινες αυτες ειναι δεμενες μεταξυ τους με αλλες 3 25ρες καθετες σε αυτες (παραλληλες στην "επιφανεια εργασιας")που με την σειρα τους διατρεχουν ολο το πλατος των καθετων.Δηλαδη καπως ετσι:
___
Η-Η

,αλλα με βαθος 71 ποντων,μηκος 157 και υψος 100-(τα Η με την - και την πανω και κατω πλακα,ειναι ενωμενες 25ρες μελαμινες) κ,τα οποια στο πανω μερος τους ,φερουν την οριζοντια πλακα-τραπεζι,και στο κατω μερος τους μια ιδια πλακα τραπεζι κατω απο την οποια υπαρχει η περιμετρικη βαση (απο 25ρα μελαμινη κι αυτη).Επιπλεον το επιπλο ειναι δεμενο με πλατη 16ρα.
Κι εγω προβληματιζομαι πολυ απο το αν σηκωνει 240ρι ενυδρειο το επιπλο,αλλα νομιζω οτι το βαρος θα μοιραστει ομοιομορφα και τα πολλα δεσιματα και η πλατη θα το κανουν να αντεξει ανετα.
Η ανησυχια μου βρισκεται στο οτι δεν θα ειναι και οι 4 καθετες μελαμινες κατω απο την βαση του ενυδρειου ,αλλα μονο οι δυο μεσαιες.Τεσπα θα το ρισκαρω.
Παντως το crash test που εγινε με εμενα στο αριστερο Η και την γυναικα μου με τα παιδια στο δεξι Η,(το μεσαιο εχει τα δυο καθετα οποτε δεν το φοβαμαι) ,-ητοι πανω απο 200 kg -ειμαστε βαρυκοκκαλοι,τι να κανουμε?? - στεφθηκε με επιτυχια.
Μενω εκτος Χαλκιδος αλλα κι εδω το νερο δεν ειναι το καλυτερο.Δεν πινουμε απο τη βρυση -πινουμε εμφιαλωμενο- αλλα κανουμε μπανιο μ αυτο και πλενουμε τα κατσαρολικα μας.Δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω επιπλεον χρηματα για αντιστροφη οσμωση τουλαχιστον στην παρουσα φαση.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-09-13, 21:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενταξει ακουγεται το επιπλο.

Αν δεν πινεται το νερο δεν κανει και για τα ψαρια
Θα κανεις μετρησεις στη βρυση και θα δουμε.

Παντως μια ΑΟ κοστιζει πλεον 55-60 ευρω. Δεν ειναι οπως παλιά, το βαρος της σε χρυσαφι.
Το εμφιαλωμενο παντως δεν ειναι και οτι καλυτερο για μονιμη χρηση.
Ουτε οικονομικα ουτε ποιοτικα
Δεν ξερω αν εχεις διαβασει την ερευνα που βρηκαν εξασθενες χρωμιο στα εμφιαλωμενα. Και πρεπει να τσεκαρεις τις συνθηκες μεταφορας και αποθηκευσης τους.

Αν το ψαξεις μαλλον θα καταληξεις κι εσυ, οπως και αλλοι Χαλκιδεις, με μια ΑΟ και για ποσιμο και για ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-09-13, 22:00
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ξερω απο εμπειρο χημικο οτι το εξασθενες χρωμιο σε επαφη με τον αερα χανει τα 3 σθενη του και γινεται τρισθενες,λιγοτερο επικινδυνο μεν.αλλα οχι ακινδυνο.Απο βαρεα μεταλλα δεν ξερω πως παμε.Παντως οι αναλυσεις στο νερο ειναι και πολλες και κοστιζουν!Δεν ελεγχονται ολα δυστυχως.Τι θα προτεινες απο ΑΟ για το ενυδρειο?Ισως τον πρωτο καιρο εχω δυνατοτητα να προμηθευομαι 100 λτ νερο απο ΑΟ ανα 15μερες για τις αλλαγες και μετα να βαλω το φιλτρο.Καποια αξιοπιστη εταιρια που να εγκαθιστα οικιακα συστηματα και για χρηση απο μας οχι μονο για το ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-09-13, 22:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με τα ενυδρειακα τεστακια ελεγα να το τσεκαρεις για αρχη.
Βρισκουν αμμωνια πολλοι.
Αυτο και μονο φτανει.

Αξιοπιστο και με σουπερ τιμες καταστημα εχουμε αυτο
www.waterwaves.gr
(χομπιστες με ενυδρεια ειναι κι αυτοι)

Μπορεις να πας σε compact http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=189
ή με θηκες http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=190

Και αργοτερα να την κανεις και οικιακη
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=197

ή να παρεις ενα τηλεφωνο και θα πεις απλα "μενω Χαλκιδα και θελω ΑΟ για ποσιμο και για το ενυδρειο μαζι" και να σε φτιαξουν αναλογα τα χρηματα που θα διαθεσεις σε κατι ακομα καλυτερο.
Ραφηνα ειναι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-09-13, 22:04
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Λοιπον σημερα εγιναν τα περισσοτερα ψωνια.Αγοραστηκε φιλτρο fluval 406,αντιχλωριο,μακαρονι siporax,αεραντλια ,μοπανι ξυλα,πετρες διακοσμητικες φυσικες,χαλαζιακη αμμος ψιλη μαυρη,αεροκουρτινα με ανεπιστροφο,αντλια για τις αλλαγες -παραγγειλα μια απο καταστημα ηλεκτρολογικου εξοπλισμου που συνεργαζομαι στη δουλεια μου,κι εχω τα μεσα ,προσεχωντας μανομετρικο και ροη-,αλφαδολαστιχο και βαρελι,τεστακια σκληροτητας, πεχα, ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3,παραγγελθηκε το ενυδρειο RIO 240 και θα παω να το παρω Τεταρτη.
Το απιστευτο το επαθα οταν προσπαθωντας να βρω το καταστημα για να αγορασω το βαρελι,πηγα με το GPS στη Πειραιως της Αθηνας και εψαχνα ματαια να βρω το καταστημα,ενω -κι εδω ειναι το πιο κουφο- απεναντι απο το νουμερο που μου δωσατε σαν διευθυνση,ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΚΟΛΑΤΟΠΟΙΪΑ ΠΑΥΛΙΔΗΣ!
Λιγο αργοτερα καταλαβα την γκαφα μου και επιασα Ρεντη μερια οποτε τα βρηκα ολα .
Και δυο τελευταιες παρατηρησεις για τις σημερινες αγορες:
1ον:Η γυναικα μου με κατατρωγε να αγορασουμε απο Ναυαγια μεχρι πλαστικες παγοδες και αμφορεις με κοραλλια,αλλα δεν ενεδωσα!Βραχος!
2ον:Τρελαθηκα με τα ζωντανα ,υπεροχα κοραλλια θαλασσινου νερου που ειχε το καταστημα.Απιστευτη εικονα για εμενα τον αμυητο,το ιδιο και για την δικια μου.Λετε να το γυρισω σε θαλασσινο,ακομα δεν το εστησα??? Ενα παλλικαρι που ασχολουνταν με τα ενυδρεια υπαλληλος στο καταστημα μου προτεινε να παω σε αλλου ειδους ψαρια γλυκου νερου π.χ αγγελοψαρα κλπ και οχι χρυσοψαρα,και να βαλω και μερικες βαλισνεριες και ανουμπιες παραπανω-αν το αποφασισω αυτο ,εχω ηδη βρει σπιτι αξιοπρεπες για το χρυσοψαρο μου.Αυριο θα κανω και τις πρωτες "επισημες" μετρησεις μου στο νερο της γυαλας μου και της βρυσης μου και θα σας αναφερω αποτελεσματα.
Παντως απο 2 μετρησεις που εκανα αποψε ,απλα σαν δοκιμη-αλλα με σωστη διαδικασια-μετρησα ΡΗ ενυδρειου 8 και ΝΗ3 0.02 mg/l κατι που με χαροποιησε ,σε πρωτο σταδιο,να πω την αληθεια.
Αυριο θα γνωριζω κατα ποσο οι αποψινες ειναι σωστες γιατι θα ξαναγινουν ολες απο την αρχη!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-09-13, 22:28
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ωραία μέρα η σημερινή για σένα!!!
Οι περισσότεροι καταλαβαίνουμε τη χαρά σου...

Το να ξεκινάς με σωστά και μελετημένα βήματα είναι οτι καλύτερο και ειδικά η μέρα των αγορών...είναι best ever...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-09-13, 06:16
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλαταβαινω τη χαρα σου! Καλοταξιδα ολα σου ευχομαι!

Εκανες οντως πολυ καλη και σωστη αρχη. Οποτε μια χαρα σε βλεπω.

Για τα πλαστικα ασε τη γυναικα σου να λεει. Και η δικη μου κατι τετοια ελεγε στην αρχη, αλλα οταν τα πεταξα ολα και εκανα φυσικη προσεγγιση, μου ελεγε "ααα, εσυ εχεις ξεφυγει"
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-09-13, 16:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spirstam2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερω απο εμπειρο χημικο οτι το εξασθενες χρωμιο σε επαφη με τον αερα χανει τα 3 σθενη του και γινεται τρισθενες,λιγοτερο επικινδυνο μεν.αλλα οχι ακινδυνο.
Συγκεκριμενα για αυτο, ρωτησα φιλο μου, καθηγητη πανεπιστημιου γεωχημειας, και μου απαντησε:
"Για το εξασθενές χρώμιο που περιέχεται σε νερό (γενικά σε διάλυμα), αυτο ΔΕΝ ισχύει. Το ιόν εξασθενές χρώμιο απομονωμένο σε εργαστηρικές συνθήκες, σε επαφή με τον αέρα, μπορεί ΥΠΟ συνθήκες να μετατρέπεται σε τρισθενές χρώμιο".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-09-13, 22:44
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Δεν θα διαφωνησω μαζι σου γιατι δεν εχω τις γνωσεις να στηριξω την αντιθετη αποψη,απλα ανεφερα μια απαντηση που ειχα παρει πριν κανα δυο χρονια απο πολυ εμπειρο χημικο βιομηχανιας,οταν τον ειχα ρωτησει αν με το φιλτρο Α/Ο θα μπορουσα να κατακρατησω και το εξασθενες χρωμιο.
Παρ ολα αυτα μου δημιουργει μεγαλη απορια η μη ταυτιση αποψεων των δυο αυτων επιστημονων.
Τεσπα τις επομενες μερες ,εστω και σε αρχικο σταδιο,ξεκινω μια ερευνα αγορας για Α/Ο και βλεπουμε.
Προς το παρων περιμενω πως και πως να παραλαβω Τεταρτη και να αρχισω να στηνω σιγα σιγα.
Η μεγαλη σκληροτητα που μετρησα στο νερο βρυσης περιοριζει κατα πολυ τις επιλογες μου σε ψαρια ,απ΄οτι ειδα μετα απο αρκετες ωρες μελετης στο φορουμ.
Απ οτι ειδα για χρυσοψαρα,μπορουν να μπουν τα περισσοτερα ειδη
Απο αλλα ψαρια αν δεν κανω λαθος ,μπορω να εχω Pleko,Molly και ενα ειδος που με τρελανε με την ομορφια του ,τα Betta Splender,αλλα εκει πας σε αλλα νερα που δεν ξερω πως να υποστηριξω
Αυτα!!!!Καλο βραδυ σε ολους!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-09-13, 22:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν βαλεις ΑΟ τελικα, δεν θα συμφερει να βαλεις ψαρια του σκληρου νερου, αφου η ΑΟ βγαζει νερο με σχεδον μηδενικες σκληροτητες (κραταει φυσικα και το εξ. χρωμιο) οπως και αλλα πολλα.
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=90

ΥΓ τα πλεκο θελουν μετρια εως πολυ μαλακά νερα αναλογα το ειδος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-09-13, 12:30
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Μ'εβαλες στο τριπακι Delta να ψαχνω για οικιακα φιλτρα Α/Ο ,και -μεταξυ μας- ισως επρεπε να το ειχα κανει καιρο πριν.Κι απο αλλα φορουμ που διαβασα η WATERWAVES φαινεται αρκετα αξιοπιστη εταιρεια,ακομα ομως δεν εχει τελειωσει η ερευνα .
Κι εγω που ελεγα οτι το στησιμο ενος ενυδρειου ειναι ευκολη υποθεση !!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καλως σας βρηκα safetyzone Greek Aquarist's Boards 2 29-10-10 14:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06349 seconds with 14 queries