Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-07-13, 09:51
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα κορυντορας δεν θα παθουνε τιποτα.ισα ισα καλο θα τους κανει κ θα δεις κ την πραγματικη συμπεριφορα τους.
για τις γαριδες ναι ειναι θεμα το οτι θα ειναι αστρωτος ο βυθος αλλα με τοσα ψαρια και τετοια ειδη ψαριων που εχεις,δεν θα επρεπε να εχεις γαριδες μεσα
και οι δυο που επιβιωσανε τυχερες ητανε.


η καλυτερη λυση για τα ψαρια ειναι να τους δωσεις το νερο,τις συνθηκες και το περιβαλον που χρειαζονται.
ολα τα υπολοιπα ειναι πασαλειματα και οσες φορες και αν ρωτησεις,την απαντηση που σε βολευει δεν θα την παρεις...

αν θες να φτιαξεις σωστο ενυδρειο που να το χαιρεσαι κιεσυ και τα ψαρια σου,στησε το σωστα και κανε οποια αλλαγη χρειαζεται να κανεις.
μην προσπαθεις να "κοψεις δρομο" γιατι δεν γινεται.και αν γινει θα εχουν προβλημα τα ψαρια καποια στιγμη.βασικα ειδη εχουν αλλα δεν τοχεις καταλαβει,παρα τους θανατους που ειχες...
Από τις φωτογραφίες πιστεύεις ότι μπορώ να ξεστήσω φυτά διακόσμηση, βγάλω ψάρια (αφού τα πιάσω) και χαλίκι? Γιατί μου φαίνεται πολύ δύσκολο εγχείρημα και πολύ στρεσογόνο. Επίσης μετά (με ένα χαλαζιακό χαλίκι) θα μπορώ να ρίξω το ph με λίγη τύρφη ή πάλι θα χρειαστώ όσμωση?

Εγώ είχα σκεφτεί το εξής:
-φεύγει το σκαλάρι
-αφαιρώ χαλίκι από τη μία γωνία (αυτή με τη λάβα) και προσθέτω λεπτόκοκκη χαλαζιακή άμμο για να περνούν το χρόνο τους τα corydoras.
- παίρνω 2 jewel κιχλίδες που ζούνε στο νερό της βρύσης μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-07-13, 12:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σωστα με τυρφη σε ξεχωριστο δοχειο θα μαλακωσει κ χωρις οσμωση.γενικως σε ενα υγιες ενυδρειο η ταση του ph ειναι να πεφτει.
αυτο που περιγραφεις μπορεις να το κανεις,αλλα προσωπικα δεν μου αρεσει να μην ελεγχω εγω τι νερο εχω στο ενυδρειο.το να πεις ενταξει το αφηνω ετσι γιατι αυτο "μου καθεται" δεν το βρισκω σωστο.οσον αφορα το νερο τουλαχιστον.

αυτο σημαινει οτι δεν ελεγχεις τι νερο δινεις στα ψαρια και θα καταληξεις να βαζεις οτι ναναι.αν καποια στιγμη αλλαξει κατι απο μονο του στο νερο τι θα κανεις;ειτε λογω του δικτυου,ειτε λογω εξατμισης, και χιλια δυο αλλα...

ειναι αλλο το να κρατας το ph εκει που ειναι τωρα επειδη ετσι το θες,κ αλλο το να τοχεις ετσι επειδη ετσι σου καθεται...

δεν το βλεπω τοσο δυσκολο να κανεις τις αλλαγες.θα κρατησεις το νερο που θα βγαλεις για να βαλεις τα ψαρια κ το φιλτρο,θα αλλαξεις το βυθο,θα ξαναγυτεψεις κ θα τα βαλεις παλι μεσα.αν γινει σωστα δεν θαχουν κανενα προβλημα τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-07-13, 18:36
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σωστα με τυρφη σε ξεχωριστο δοχειο θα μαλακωσει κ χωρις οσμωση.γενικως σε ενα υγιες ενυδρειο η ταση του ph ειναι να πεφτει.
αυτο που περιγραφεις μπορεις να το κανεις,αλλα προσωπικα δεν μου αρεσει να μην ελεγχω εγω τι νερο εχω στο ενυδρειο.το να πεις ενταξει το αφηνω ετσι γιατι αυτο "μου καθεται" δεν το βρισκω σωστο.οσον αφορα το νερο τουλαχιστον.

αυτο σημαινει οτι δεν ελεγχεις τι νερο δινεις στα ψαρια και θα καταληξεις να βαζεις οτι ναναι.αν καποια στιγμη αλλαξει κατι απο μονο του στο νερο τι θα κανεις;ειτε λογω του δικτυου,ειτε λογω εξατμισης, και χιλια δυο αλλα...

ειναι αλλο το να κρατας το ph εκει που ειναι τωρα επειδη ετσι το θες,κ αλλο το να τοχεις ετσι επειδη ετσι σου καθεται...

δεν το βλεπω τοσο δυσκολο να κανεις τις αλλαγες.θα κρατησεις το νερο που θα βγαλεις για να βαλεις τα ψαρια κ το φιλτρο,θα αλλαξεις το βυθο,θα ξαναγυτεψεις κ θα τα βαλεις παλι μεσα.αν γινει σωστα δεν θαχουν κανενα προβλημα τα ψαρια.
Τελικα με πεισατε. Παρηγγειλα οσμωση (μια με μεμβρανη 150gpd). Εχω σκοπο να βαζω ενα μερος νερο οσμωσης και ενα μερος βρωμικο οσμωσης ή βρυσης. Θα ξεκινησω πολυ σταδιακα. Οι αλλαγες θα γινονται με το ρυθμο της οσμωσης και κατευθειαν στο ενυδρειο. Λογικα θα παίρνουν κανα 2ωρο. Αλλες συμβουλες?

Θα δοκιμασω και ενα μερος χαλικιου με aquaforte να δω αν αφριζει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-07-13, 19:43
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Καλησπερα και απο εμενα δες και αυτα τα ψαρακια λιγακι!!! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72928
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-07-13, 22:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από n4speed Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα με πεισατε. Παρηγγειλα οσμωση (μια με μεμβρανη 150gpd). Εχω σκοπο να βαζω ενα μερος νερο οσμωσης και ενα μερος βρωμικο οσμωσης ή βρυσης. Θα ξεκινησω πολυ σταδιακα. Οι αλλαγες θα γινονται με το ρυθμο της οσμωσης και κατευθειαν στο ενυδρειο. Λογικα θα παίρνουν κανα 2ωρο. Αλλες συμβουλες?

Θα δοκιμασω και ενα μερος χαλικιου με aquaforte να δω αν αφριζει.
ωραιος! δεν θα το μετανιωσεις για την ΑΟ,θα σου λυσει τα χερια και θα μπορεις να κρατησεις οτι ψαρι θες.(αρκει να χωραει στα λιτρα σου)
και φυσικα μπορεις να τη χρησιμοποιησεις και για να πινεις νερο και στο σπιτι

προσεξε μονο να κανεις καλο flush στη μεμβρανη πριν και μετα απο καθε χρηση για να κρατησει,και τακτικο αλλαγμα στα προφιλτρα οταν φτανουν στα λιτρα τους.

υποψιν,οτι το καθαρο και το βρωμικο απτην ΑΟ βγαινουν με διαφορετικους ρυθμους.αν προκειται να κανεις χρηση καθαρου βρωμικου κατευθειαν στο ενυδρειο(προσωπικα δεν θα στο συνιστουσα), αλλα αν το κανεις,προσεξε ποσο καθαρο και ποσο βρωμικο βαζεις.(το βρωμικο βγαινει πιο γρηγορα απτην εξοδο και αρα θα πεφτουν περισσοτερα λιτρα "βρωμικο").

το καλυτερο ειναι να παρεις ενα βαρελακι πλαστικο κοκκινο για τροφιμα(ολοι τετοια εχουμε)και να κανεις μιξη και προετοιμασια εκει πριν το βαλεις στο ενυδρειο.

γιατι αν κανεις καμια πατατα,στο βαρελι διορθωνεται ευκολα.στο ενυδρειο θα τρεχεις...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-07-13, 10:18
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιος! δεν θα το μετανιωσεις για την ΑΟ,θα σου λυσει τα χερια και θα μπορεις να κρατησεις οτι ψαρι θες.(αρκει να χωραει στα λιτρα σου)
και φυσικα μπορεις να τη χρησιμοποιησεις και για να πινεις νερο και στο σπιτι

προσεξε μονο να κανεις καλο flush στη μεμβρανη πριν και μετα απο καθε χρηση για να κρατησει,και τακτικο αλλαγμα στα προφιλτρα οταν φτανουν στα λιτρα τους.

υποψιν,οτι το καθαρο και το βρωμικο απτην ΑΟ βγαινουν με διαφορετικους ρυθμους.αν προκειται να κανεις χρηση καθαρου βρωμικου κατευθειαν στο ενυδρειο(προσωπικα δεν θα στο συνιστουσα), αλλα αν το κανεις,προσεξε ποσο καθαρο και ποσο βρωμικο βαζεις.(το βρωμικο βγαινει πιο γρηγορα απτην εξοδο και αρα θα πεφτουν περισσοτερα λιτρα "βρωμικο").

το καλυτερο ειναι να παρεις ενα βαρελακι πλαστικο κοκκινο για τροφιμα(ολοι τετοια εχουμε)και να κανεις μιξη και προετοιμασια εκει πριν το βαλεις στο ενυδρειο.

γιατι αν κανεις καμια πατατα,στο βαρελι διορθωνεται ευκολα.στο ενυδρειο θα τρεχεις...
Γενικά από όσα έχω διαβάσει για όσμωση κλπ , οι αλλαγές του Ph δεν γίνονται γρήγορα.Εδώ καλά καλά πρέπει να δω αν θα πέσει με αυτό το χαλίκι και τα 3*10^6 σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες. Οπότε δεν είναι και τόσο μεγάλο το ρίσκο. Έχω σκοπό να μετρήσω χρόνους και παροχές και να βάζω πχ 20 λεπτά βρώμικο και 2 ώρες καθαρό. Γενικά τι αναλογία θα πρότεινε κανείς για αλλαγή 70 λίτρα νερό?

Επειδή υπάρχουν αρκετά διάσπαρτα λινκ για όσμωση , μήπως υπάρχουν κάπου οδηγίες χρήσεις και συμβουλές για τη χρήση του μηχανήματος? Πώς συνδέεται? Πως γίνεται το flushing κλπ? Κάπου διάβαζα ότι πρέπει να μην στεγνώνει η μεμβράνη κλπ.


(ΥΓ. βαρέλι είχα στο παρελθόν. Αλλά δεν με βόλεψε. Έπρεπε να το έχω τις μέρες τις αλλαγής στο μπαλκόνι εκεί που καθόμαστε. Είχα γκρίνια. Μετά γεμίζει σκόνη. Θέλει κυκλοφορητή που δεν έχω. Αν το έχεις κλειστό βρωμάει μέσα κλεισούρα. Αν το έχεις λίγο ανοικτό γεμίζει σκόνες)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-07-13, 12:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν μου αναβει το μονιτορ τωρα,μπαινω απτο τηλεφωνο κ δε μπορω να βαλω λινκ ευκολα.φετος εχουν γ...ει ολα
βαλε στην αναζητηση "οσμωτικη ερωτηση" και θα βρεις πολυ χρησιμα θεματα.αν δεν τα βρεις κ δε στα βαλει κανεις,θα τα βαλω εγω μολις αποφασισει να αναψει εδω η μ...α

ναι η γκρινια ειναι ενα θεμα

οι αναλογιες δεν ειναι στανταρ,εξαρταται απτο τι νερο εχεις.εγω για παραδειγμα σε 60λιτρα αλλαγη,εβαζα 40καθαρο,20 βρυση και μουδινε ph 6.5.αυτο θα το βρεις με δοκιμη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συγκατοικοι Labidochromis Vangelis21 Malawi 8 31-08-12 18:08
gourami και συγκατοικοι ilias ts ¶λλα λαβυρινθόψαρα 5 02-08-12 21:34
συγκατοικοι?? dimitris vas Γλυκό νερό - Γενικά 14 09-02-10 17:02
Νεοι συγκατοικοι!! moudi Αρχάριοι γλυκού νερού 5 11-06-07 19:17
Καινουργιοι συγκατοικοι? IRENE Malawi 8 27-01-06 17:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05611 seconds with 14 queries