Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-03-13, 20:08
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους!θα ηθελα αν καποιος μπορει να με βοηθησει σε καποιες αποριες που εχω!αγορασα ενα μεταχειρισμενο ενυδρειο (ferplast cayman 110)μαζι με το εσωτερικο του φιλτρο!το φιλτρο του εναι αυτο www.youtube.com/watch?v=YtvSeeHG6N4 . επισκευασα το ενυδρειο και επλυνα πολυ καλα τα υλικα του φιλτρου με καυτο νερο και μονο!το ενυδρειο δουλευει κανονικα εδω και τρεισημιση μηνες περιπου!το ενυδρειο το εστρωσα με την βοηθεια του HS AQUA BACTO TURBO που επιτρεπει αμεσα την προσθηκη ψαριων!προβληματα δεν υπαρχουν.θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε αν καποιο απο τα υλικα του φιλτρου μου ειναι το λεγομενο "βιολογικο" και ποιο εναι αυτο αν χρειαζεται να αντικαταστησω καποια απο αυτα λογο που εναι παλια και δουλεμενα και με τι να τα αντικαταστησω?απο μετρησεις τωρα λογο που τα καταστηματα εδω που ειμαι ειναι λιγα και δεν υποστιριζουν πολυ καλα το θεμα κανω μονο nh3/nh4 που εναι απο 0 εως και 0.25 και το ph που ειναι 7-7,5!σε καθε αλλαγη νερου προσθετω αντιχλωριο και βακτηρια .ευχαριστω πολυ εκ τον προτέρων .....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-03-13, 20:56
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους!θα ηθελα αν καποιος μπορει να με βοηθησει σε καποιες αποριες που εχω!αγορασα ενα μεταχειρισμενο ενυδρειο (ferplast cayman 110)μαζι με το εσωτερικο του φιλτρο!το φιλτρο του εναι αυτο www.youtube.com/watch?v=YtvSeeHG6N4 . επισκευασα το ενυδρειο και επλυνα πολυ καλα τα υλικα του φιλτρου με καυτο νερο και μονο!το ενυδρειο δουλευει κανονικα εδω και τρεισημιση μηνες περιπου!το ενυδρειο το εστρωσα με την βοηθεια του HS AQUA BACTO TURBO που επιτρεπει αμεσα την προσθηκη ψαριων!προβληματα δεν υπαρχουν.θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε αν καποιο απο τα υλικα του φιλτρου μου ειναι το λεγομενο "βιολογικο" και ποιο εναι αυτο αν χρειαζεται να αντικαταστησω καποια απο αυτα λογο που εναι παλια και δουλεμενα και με τι να τα αντικαταστησω?απο μετρησεις τωρα λογο που τα καταστηματα εδω που ειμαι ειναι λιγα και δεν υποστιριζουν πολυ καλα το θεμα κανω μονο nh3/nh4 που εναι απο 0 εως και 0.25 και το ph που ειναι 7-7,5!σε καθε αλλαγη νερου προσθετω αντιχλωριο και βακτηρια .ευχαριστω πολυ εκ τον προτέρων .....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41148
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
φιλε ξεκηνα το διαβασμα και οτι αποριες εχεις ρωτας καλως ηρθες και καλη αρχη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-03-13, 23:12
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

φιλε μου ευχαριστω για την ανταποκριση και σε ευχαριστω που μου τα εδωσες ολα μαζεμενα και τα ξαναδιαβασα.το παραπανω ενυδρειο που που εγραψα ειναι το δευτερο που εχω μεσα στο σπιτι και ετσι δεν πηγαινω τελειως στα τυφλα! επειδη πανω στους 4 μηνες ειχαμε γενητουρια γιαυτο μπηκα στη διαδικασια να παρω το παραπανω!και επειδη το δευτερο ενυδρειο ειναι μεταχειρισμενο γιαυτο οι αποριες μου για τα φιλτρα μηπως χρειαζονται αντικατασταση.απλα δεν γνωριζω απο μαρκες κτλ και οι πετσοπαδες κατι τετοιους σαν και μενα περιμενουν.........!και επι της ευκαιριας επειδη εχω καμια 30αρια αγκελοψαρα που μεγαλωνω (ειναι ειδη 3 μηνων)οποιος θελει και τον βολευει μπορει να ερθει να παρει οσα θελει!!!!!εννοειτε οτι χαριζονται
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-03-13, 00:59
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

φιλε μου για τα υλικα σου δεν ξερω τι χρειαζετε και εαν με ενα ξεπλυμα μπορουν να ξαναδουλεψουν οσο αφορα τα σκαλαρια σου να τα χαιρεσε και βαλε τα στην αγγελια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-03-13, 11:17
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

σε ενα πετ σοπ που ρωτησα σχετικα με το φιλτρο μου μου ειπαν οτι οι βιομπαλες που εχει μεσα και το "μακαρονι"ειναι τα βιολογικα του στοιχεια !τωρα για τα αλλα που εχει μεσα το φιλτρο μου ειπε οτι αν τα επλυνα καλα δεν εχουν αναγκη!εσεις που ειστε πιο πολυ μεσα στα πραγματα ισχυει τιποτα απο αυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-03-13, 13:58
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους!θα ηθελα αν καποιος μπορει να με βοηθησει σε καποιες αποριες που εχω!αγορασα ενα μεταχειρισμενο ενυδρειο (ferplast cayman 110)μαζι με το εσωτερικο του φιλτρο!το φιλτρο του εναι αυτο www.youtube.com/watch?v=YtvSeeHG6N4 . επισκευασα το ενυδρειο και επλυνα πολυ καλα τα υλικα του φιλτρου με καυτο νερο και μονο!το ενυδρειο δουλευει κανονικα εδω και τρεισημιση μηνες περιπου!το ενυδρειο το εστρωσα με την βοηθεια του HS AQUA BACTO TURBO που επιτρεπει αμεσα την προσθηκη ψαριων!προβληματα δεν υπαρχουν.θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε αν καποιο απο τα υλικα του φιλτρου μου ειναι το λεγομενο "βιολογικο" και ποιο εναι αυτο αν χρειαζεται να αντικαταστησω καποια απο αυτα λογο που εναι παλια και δουλεμενα και με τι να τα αντικαταστησω?απο μετρησεις τωρα λογο που τα καταστηματα εδω που ειμαι ειναι λιγα και δεν υποστιριζουν πολυ καλα το θεμα κανω μονο nh3/nh4 που εναι απο 0 εως και 0.25 και το ph που ειναι 7-7,5!σε καθε αλλαγη νερου προσθετω αντιχλωριο και βακτηρια .ευχαριστω πολυ εκ τον προτέρων .....
1. Τα υλικά που περιέχει το φίλτρο.... είναι αυτά που δείχνει το video; Καλό θα ήταν να τα έγραφες με το όνομα τους ΑΝ το γνωρίζεις... για να είμαστε ορθότεροι σε ότι λέμε.
2. Θα μπορούσες να βράσεις για 15-30 λεπτά το βιολογικό σου υλικό (ΑΝ μιλάμε π.χ. για siporax) για ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα.
Υπάρχει και μέθοδος καθαρισμού με χλωρίνη ΠΡΙΝ το βράσιμο... αλλά ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ είναι γραμμένη κάπου στο forum... και απαιτείται ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στην δοσολογία και τον τρόπο που θα γίνει.
3. Το ότι δουλεύει 3,5 μήνες και η ανίχνευση αμμωνίας (ΑΝ έχεις κάνει σωστή περιγραφή).... δείχνει ότι κάτι ΔΕΝ πάει καλά.
4. ΑΝ στο φίλτρο περιέχονται βιόμπάλες (μαύρες πλαστικές μπάλες που φαίνονται στο video)... προσωπικά θα τις αντικαθιστούσα με κάποιο άλλο αξιόλογο βιολογικό υλικό (στην αρχή του κειμένου είναι... μπορείς να δεις ποίο σου κάνει). Θεωρώ πως κάνουν καλή δουλειά, σε άλλου τύπου φίλτρα.
5. Το ΡΗ... εξαρτάται από τις απαιτήσεις των ψαριών που φιλοξενείς και πρέπει να το φέρεις στα μέτρα τους (π.χ. τα σκαλάρια θέλουν όξινο και μαλακό νερό).... όπως και το μέγεθος του ενυδρείο (για σκαλάρια π.χ. χρειάζεσαι μεγαλύτερο από 250-300 λίτρα).-
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-03-13, 14:17
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

τα υλικα ειναι ακριβως αυτα που δειχνει στο βιντεο,δεν ξερω πως τα λενε!το ενυδρειο ειναι 240L μικτο!οσο για το ph φιλε μου το νερο του δυκτιου εδω ειναι χαλια!!μονο εμφυαλωμενο πινουμε για να καταλαβεις!το παλευω λιγο με διαφορα υγρα και το ρυθμιζω!για το τεστ που εγραψα πιο πανω κανω αυτο http://www.ebay.com/itm/API-Ammonia-...-/180567731201 δυστυχως τα καταστηματα εδω εχουν αρκετες ελειψεις και αναγκαζομαι να παραγκελνω στα τυφλα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-03-13, 15:10
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Διαδίκτυο έχεις... αφού έχεις... έχεις πλέον και όλο τον κόσμο στην πόρτα σου.
2. Το test που έβαλες είναι αξιόπιστο... αρκεί να ΜΗΝ έχει λήξει (κάπου στο forum θα βρεις πιστεύω ανάλογο άρθρο του Delta66 για το θέμα).
3. Ευτυχώς που μου το είπες, γιατί ΔΕΝ το ήξερα ότι υπάρχει θέμα με το νερό εκεί... και έχω φίλο που μένει οικογενειακώς, να τον ενημερώσω για τον τρόπο αποφυγής προβλημάτων.
Για να ΜΗΝ πίνεις μόνο εμφιαλωμένο... που είναι και αμφίβολης ποιότητας (έτσι που τα μεταφέρουν/αποθηκεύουν στη χώρα μας)... αγόρασε μια Α.Ο. (με την ανάλογη προσθήκη ιχνοστοιχείων για να γίνεται πόσιμο) ή προφίλτρα για να μειώσεις τους ρύπους. Την χρειάζεσαι και στα ψάρια σου άλλωστε. Έτσι θα έχεις καθαρό νερό για σένα και την οικογένεια σου.
Μια τηλεφωνική συζήτηση (σε περίπτωση που ΔΕΝ μπορείς από κοντά) με τον άνθρωπο της εταιρίας, θα σε βοηθήσει να επιλέξεις σωστά... βάσει των προσωπικών σου αναγκών.
Στο link... στην επικοινωνία.... θα βρεις τα τηλέφωνα.
http://www.waterwaves.gr/
3. Για τα υλικά... στα έγραψα παραπάνω. Στα τυφλά ΔΕΝ υπάρχει λόγος να παραγγέλνεις.... ανοίγεις ένα θέμα με τον προβληματισμό σου... παίρνεις τις απαντήσεις σου και κάνεις την κίνηση σου.... πιο σωστά.-
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-03-13, 16:04
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

σαν πρωτη φαση λεω να βγαλω τις βιομπαλες και το αλλο το υλικο το "μακαρονι"γιατι δεν ξερω αν ειναι βιολογικο η απλα κεραμικο και να το αντικαταστησω με ενα απο αυτα στην αρχη της πρωτης σελιδας!ειμαι αναμεσα απο το Eheim Substrat-pro και το Sera Siporax!τα αλλα τα σφουγκαρια που εχει λεω να αφησω τα ιδια!εσεις τι λετε??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-03-13, 13:23
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Για τις βιόμπάλες συμφωνώ.... το "μακαρόνι" βγάλε καμιά φωτογραφία όταν ανοίξεις το φίλτρο να το δούμε... ΑΝ ΔΕΝ έχεις την συσκευασία του. Πως βρέθηκε στο φίλτρο;
Ουσιαστικό ρόλο παίζει και η σειρά με την οποία είναι τοποθετημένα τα υλικά, μέσα στο φίλτρο (κάπου υπάρχει και αυτό γραμμένο... ψάξε λίγο το forum και διάβασε... είναι ΟΛΑ γραμμένα και πολλές φορές).
ΑΝ εξακολουθήσεις να έχεις απορίες..... ανοίγεις ένα θέμα για το φίλτρο σου και τα υλικά του, ώστε να γίνει η κουβέντα.... εκεί;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιολογικό υλικό kospets Γλυκό νερό - Γενικά 15 04-02-12 19:28
Βιολογικά Υλικά. kesanis Γλυκό νερό - Γενικά 21 02-03-11 21:15
Βιολογικό υλικό george1995 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-12-10 15:46
Βιολογικό υλικό panagiotis265 Γλυκό νερό - Γενικά 0 12-05-08 17:49
Υπόστρωμα - Βιολογικό υλικό lasal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 24-02-05 15:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07595 seconds with 15 queries