Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-13, 09:40
Το avatar του χρήστη pangeo
pangeo Ο χρήστης pangeo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2012
Περιοχή: Heraklion
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS

Πριν δυο εβδομαδες αγορασα καινουργιο το φιλτρο, φιλτραρα, δεν εχω βεβαια ιδια εμπειρια απο αλλα εξωτερικα, μα μου φαινεται πολυ καλο.
Το εστεισα στον ωκεανο μου με τρελη χαρα, σε μιση ωρα το νερο ελαμπε, 600 lt αφρικανες.
Ολα τελεια μονο που κατα στιγμες εγκλωβιζη αερα και κανη αυτο το θορυβο του αερα, το κουναω το κλεινω φτιαχνη, μετα απο λιγο παλι τα ιδια.
Χτες το ανοιξα το ξεφορτωσα λιγο απο τα υλικα, εβαλα βαζελινη στο λαστιχακι του καπακιου...παλι τα ιδια, καμια ιδεα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-13, 09:49
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pangeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν δυο εβδομαδες αγορασα καινουργιο το φιλτρο, φιλτραρα, δεν εχω βεβαια ιδια εμπειρια απο αλλα εξωτερικα, μα μου φαινεται πολυ καλο.
Το εστεισα στον ωκεανο μου με τρελη χαρα, σε μιση ωρα το νερο ελαμπε, 600 lt αφρικανες.
Ολα τελεια μονο που κατα στιγμες εγκλωβιζη αερα και κανη αυτο το θορυβο του αερα, το κουναω το κλεινω φτιαχνη, μετα απο λιγο παλι τα ιδια.
Χτες το ανοιξα το ξεφορτωσα λιγο απο τα υλικα, εβαλα βαζελινη στο λαστιχακι του καπακιου...παλι τα ιδια, καμια ιδεα?
καλημερα φιλε μου οπως το ειπες φιλτραραααααμε το που το βαλεις στην πριζα και δουλευει μετα απο κανα 5λεπτο σταματαει αυτοματα και κανει εξαερωση....και θα το κανει καθε 24ωρο...το dvdακι(αφου το πηρες καινουργιο)δεν το βαζεις να το δεις μηπως εχεις κανει κατι λαθος????
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-13, 10:23
Το avatar του χρήστη pangeo
pangeo Ο χρήστης pangeo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2012
Περιοχή: Heraklion
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poet Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα φιλε μου οπως το ειπες φιλτραραααααμε το που το βαλεις στην πριζα και δουλευει μετα απο κανα 5λεπτο σταματαει αυτοματα και κανει εξαερωση....και θα το κανει καθε 24ωρο...το dvdακι(αφου το πηρες καινουργιο)δεν το βαζεις να το δεις μηπως εχεις κανει κατι λαθος????
Το εχω δει ολα οκ, εσυ εχεις το ιδιο?δε σου εκανε ποτε τετοιο θεμα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-13, 10:25
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

σωστος ο poet
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-13, 14:55
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

απαιχτο φιλτρο απλα εχεις αφησει το λαστιχο της εισαγωγης εκει που ενωνει με το μπαστουνι εξω απο το νερο και προφανως τραβαει και αερα μαζι κανε μια δοκιμη βαλτο πιο μεσα και πες μας .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-13, 15:05
Το avatar του χρήστη pangeo
pangeo Ο χρήστης pangeo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2012
Περιοχή: Heraklion
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
απαιχτο φιλτρο απλα εχεις αφησει το λαστιχο της εισαγωγης εκει που ενωνει με το μπαστουνι εξω απο το νερο και προφανως τραβαει και αερα μαζι κανε μια δοκιμη βαλτο πιο μεσα και πες μας .
Το εχω κανει κι αυτο το σκεφτηκα, το μονο που εχει μεινη να αλλαξω τη βανα εισαγωγης με την τριτη που εχει μηπως απο κει ρουφαει αερα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-13, 18:39
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

εαν το βαζεις και το βγαζεις απο την μπριζα,
αυτοματος θα σου σβηνη μετα απο τα πρωτα 2 λεπτα και θα ξεκιναει.
κανε οτι δουλεια εχεις να κανεις στο φιλτρο σου και βαλτο στην μπριζα.θα σου σβιση τα πρωτα 2 λεπτα και θα ξαναξεκινηση.επειτα εαν δεν γινη καμια διακοπη ρευματος καθε μερα τετοια ωρα θα σου σβηνη για 2 λεπτα.

αερα εαν περνη κατι εχεις κανη μαλλον λαθος.ελεξε σωστα τα παντα,σωληνες αν και σφιγκη ο σωληνας πολυ καλα.αλλα μηπως εχεις αστοχια υλικου πουθενα που δεν το νομιζω αλλα ψαξτο.

το φιλτρο ειναι απο τα καλυτερα που υπαρχουν.πιστεβω οτι δεν θα το μετανιωσης στο μελλον.θα κανης πολυ καιρο να το καθαρισεις,οπως και δεν θα ξαναδεις να βουλωνουν σωληνες και να χανετε πιεση νερου.
αυτα ειναι παρελθον για αυτο το φιλτρο.
αιντε καλωριζικο και εαν μπερδευεσαι καπου δωσε τηλ σου να σε παρω να τα πουμε καλυτερα και προσεχτικα εαν καπου κανεις καποιο λαθος.

ΥΣ: κανη να ρωτησω ποσο το αγορασες? να δουμε εαν εχουμε αποκλιση απο την δικη μου αγορα σε τιμη!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-02-13, 20:21
Το avatar του χρήστη pangeo
pangeo Ο χρήστης pangeo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2012
Περιοχή: Heraklion
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
εαν το βαζεις και το βγαζεις απο την μπριζα,
αυτοματος θα σου σβηνη μετα απο τα πρωτα 2 λεπτα και θα ξεκιναει.
κανε οτι δουλεια εχεις να κανεις στο φιλτρο σου και βαλτο στην μπριζα.θα σου σβιση τα πρωτα 2 λεπτα και θα ξαναξεκινηση.επειτα εαν δεν γινη καμια διακοπη ρευματος καθε μερα τετοια ωρα θα σου σβηνη για 2 λεπτα.

αερα εαν περνη κατι εχεις κανη μαλλον λαθος.ελεξε σωστα τα παντα,σωληνες αν και σφιγκη ο σωληνας πολυ καλα.αλλα μηπως εχεις αστοχια υλικου πουθενα που δεν το νομιζω αλλα ψαξτο.

το φιλτρο ειναι απο τα καλυτερα που υπαρχουν.πιστεβω οτι δεν θα το μετανιωσης στο μελλον.θα κανης πολυ καιρο να το καθαρισεις,οπως και δεν θα ξαναδεις να βουλωνουν σωληνες και να χανετε πιεση νερου.
αυτα ειναι παρελθον για αυτο το φιλτρο.
αιντε καλωριζικο και εαν μπερδευεσαι καπου δωσε τηλ σου να σε παρω να τα πουμε καλυτερα και προσεχτικα εαν καπου κανεις καποιο λαθος.

ΥΣ: κανη να ρωτησω ποσο το αγορασες? να δουμε εαν εχουμε αποκλιση απο την δικη μου αγορα σε τιμη!!!!
Kαλησπερα, ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι αποψε -ισως μετα τις αλλαγες που του εκανα μεσα-δεν ακουγεται σχεδον ποτε το γουργουρισμα του νερου, ελπιζω να εφτιαξε γιατι μου ειχε σπαση τα νευρα...Το φιλτρο οντως ειναι φιλτραρα, τα 600 λιτρα μες στη βρωμα που ειχαν γιατι αλλαξα μεσα σχεδον τα παντα σε λιγοτερο απο 1 ωρα ελαμπε, πραγματικα, καθαροτερο νερο δεν εχω δει σχεδον ποτε σε ενυδρειο μου 8 περιπου χρονια που ασχολουμαι...
Σε ευχαριστω για το καλοριζικο και να σου πω επειδη διαβασα πολυ πριν το παρω και σε φορουμ του εξωτερικου, η αποψη σου με παρακίνησε ακομα παραπανω...ναι ειναι πολυ προσεγμενο φιλτρο και εγω που του εβγαλα τα πανω σφουγγαρια ειναι βιολογικος καθαρισμος κανονικος...το γουσταρω πολυ...
Ναι το πηρα περι τα 200¤ μαζι με την εκπτωση απο μαζικη παραγγελια, εσυ ποσο το πηρες?Η τιμη ειναι οντως πολυ καλη στο εξωτερικο το εχουν λιγο ακριβοτερα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα με fluval fx5??? poet Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 28 05-11-12 22:19
FLUVAL 205 ΠΡΟΒΛΗΜΑ andris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 06-05-12 19:05
προβλημα με fluval 305 simos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 25 13-09-10 20:13
Fluval fx5 προβλημα? ραφαηλ10 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 05-08-10 19:14
Εξωτερικο φιλτρο Fluval 203 με προβλημα ροης. mikenuke Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 26-05-03 15:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05144 seconds with 14 queries