Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-12, 14:12
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

σαφως και δεν θα ειναι δυσαρεστημενος ο μονομαχος σ αυτα τα λιτρα. μια χαρα μπορεις να βαλεις μονομαχο σ αυτα τα λιτρα και θα τον εχεις και ευτυχισμενο αφου ο μεσος ορος λιτρων που φιλοξενειται ο μονομαχος στα ενυδρεια απο τους χομπιστες εχει ελαχιστοποιηθει στα 10-20. σ αυτα τα λιτρα δεν θα αλλαζουν τοσο ευκολα οι τμες του νερου σου αν η διακοσμηση του θα ειναι φυσικη και ουτε θα χρειαζεται να εισαι συνεχεια απο πανω του.

(http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27618)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-12, 14:21
akis_chatzi Ο χρήστης akis_chatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

ok αρα ξεκιναω το μαγικο ταξιδι στα ενυδρεια με μονομαχο και στην πορεια βλεπουμε

ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-12, 14:22
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorginakos Εμφάνιση μηνυμάτων
σαφως και δεν θα ειναι δυσαρεστημενος ο μονομαχος σ αυτα τα λιτρα. μια χαρα μπορεις να βαλεις μονομαχο σ αυτα τα λιτρα και θα τον εχεις και ευτυχισμενο.Συμφωνω,απο την γυαλα που ειναι τωρα θα ειναι πολυ καλυτερα.
αφου ο μεσος ορος λιτρων που φιλοξενειται ο μονομαχος στα ενυδρεια απο τους χομπιστες εχει ελαχιστοποιηθει στα 10-20. σ αυτα τα λιτρα δεν θα αλλαζουν τοσο ευκολα οι τμες του νερου σου αν η διακοσμηση του θα ειναι φυσικη.Εδω θα διαφωνησω.Σε 20 λιτρα και ενα λιτρο νερο να συμπληρωσεις απο εξατμιση οι τιμες θα αλλαξουν. και ουτε θα χρειαζεται να εισαι συνεχεια απο πανω του.

(http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=2761
Φιλικα.
Στον φιλο τωρα που ρωταει για θαλασσινο,η γνωμη μου ειναι να στρωσει το φιλτρο και να βαλει τον μονομαχο με το αναλογο στησιμο.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-12, 14:31
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

οτι θα αλλαξουν θα αλλαξουν αλλα οχι και σε βαθμο που να μην βαλει καν τον μονομαχο σ αυτο το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-12, 15:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorginakos Εμφάνιση μηνυμάτων
ο μεσος ορος λιτρων που φιλοξενειται ο μονομαχος στα ενυδρεια απο τους χομπιστες εχει ελαχιστοποιηθει στα 10-20.

και βουρ παμε για τα ποτηρακια και μετα για λαδολκολες και ψεκασμα με νερο...

Αυτο κι αν λεγεται ΠΑΡΑΚΜΗ



Κι να θελει δηλαδη καποιος να σηκωσει τον πηχη θα ειναι γραφικος αφου "ο μεσος ορος εχει ελαχιστοποιηθει"
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-12, 15:40
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Εγώ πριν 5 χρόνια που γράφτηκα στο φόρουμ, μίνιμουμ για τον μονομάχο ήταν τα 5 λίτρα.. όλοι προτείναν τόσο.. μετά γιναν 10, 20, και τώρα ούτε 20
Εγώ πάντως είχα στο 20 λιτρο με τις γαρίδες για πάνω απο χρόνο.. μετά άρχισε να τρώει τις γαρίδες και τον έβγαλα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-12, 15:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ναι, αν καποιοι προσπαθουν να "ελαχιστοποιησουν το μεσο ορο" παμε για παρακμη και βαρβαροτητα...


η...... ειναι πως τα πειραματα του καθε δοκτορ ναζι τα πληρωνει ενα απο τα πιο ομορφα και εξυπνα ψαρακια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akis_chatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
ok αρα ξεκιναω το μαγικο ταξιδι στα ενυδρεια με μονομαχο και στην πορεια βλεπουμε

ευχαριστω πολυ


ξεκινας στρωσιμο ή μπολι και μετα σιγα σιγα μαθαινεις και τις συνθηκες που απαιτει ο μονομαχος και του τις φτιαχνεις σωστα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 28-09-12 στις 19:45 Αιτία: μην αποδεκτη
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-09-12, 18:57
akis_chatzi Ο χρήστης akis_chatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

ρε παιδια εγω μια ερωτηση εκανα για να δω τι ειναι το καλυτερο να κανω για το ενυδρειο μου και τελικα κατεληξε μια κοντρα εμπειριων και εγω εχω μεινει με ενα μεγαλο ? οποτε κανω και εγω του κεφαλιου μου και αποκτωντας εμπειρια θα μπορεσω να καταλαβω εαν εκανα λαθος η εκανα σωστα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-09-12, 19:13
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι σε ενα φορουμ ακους ολων των ειδων των αποψεων! Για αυτο υπαρχει εξαρχης αλλιως θα ηταν μια νεκρη σελιδα με κατευθυντήριες γραμμες χωρις την "ζωντανια" της συζητησης ... Ο καθενας αφου παρει τις γνωμες που ζηταει τις διασταυρωνει οσο μπορει και πραττει αναλογα!

Γνωμη μου ειναι οτι ενα 20λιτρο ειναι χρησιμο σαν ενα ωραιο βαζο! Παρολα αυτα δε μπορω να την επιβαλλω σε κανενα ...
Ενα βιβαριουμ χωρις ζωντανα μεσα παρα μονο φυτα θα ηταν πολυ ομορφο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-09-12, 20:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οπως και να χει ολοι συμφωνισαμε σε ενα πραγμα, πως απο το να τον εχεις στη γυαλα βαλτον εστω στο 20ρι, αλλα μη νομιζεις πως δεν προκειται για κελι.
Οι αηδιες περι χαμηλων λιτρων ξεκινησαν απο την Ασια οπου τους μονομαχους τους θελουν αγριεμενους και μαχιμους επειδη χρησιμοποιουνται απο πλανοδιους στοιχηματατζηδες (το ιδιο συμβαινει και με κοκορες, και γινονται μαλιστα και τουρνουα που τα δειχνει και η τηλεοραση σε μεγαλα σταδια και τετοια).
Επισεις μια μεγαλη παρεξηγηση εχει γινει στο οτι στη φυση μερικες φορες περιοριζονται σε "λκουβες με νερο" αλλα ελαχιστοι Ευρωπαιοι γνωριζουν οτι αυτες οι περιβοητες λακουβες ειναι αρκετων χιλιαδων η και εκατομμυριων ισως λιτρων και καμπορων στρεματων (οκ σε καποιες φασεις ισως ειναι μερκων εκατονταδων μετρων) οπου ειναι οι λακουβες που προκαλουνται απο τους πλυμησισμενους ορυζονες σε εποχες ξηρασιας.
Φυσικα δεν αποκλειεται και μια πληρη αποξηρανση σε καποιες περιοχες, αλλα εκει σταματαει φυσικα η υδροβια ζωη (κατι που ειναι δεκτο να συμβαινει στη φυση αλλα οχι στα ενυδρεια μας)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου ειναι οτι ενα 20λιτρο ειναι χρησιμο σαν ενα ωραιο βαζο!
σωστο, ειναι η μονη σωστη χρηση του...
στην τελικη σιγα τη διαφορα τιμης που εχει ενα 60ρι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 30-09-12 στις 20:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Να δοκιμασω κριμπενσις? bubbles8 Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 5 10-09-07 11:36
Λέω να δοκιμασω την τυχη μου....με φυτά. GFON Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 02-03-05 11:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05057 seconds with 14 queries