Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #5  
Παλιά 30-07-12, 09:27
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Kotsos: Κιαλλους κυκλοφορητες για μεσα? Μεσα δεν θελω να φαινεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα. υπαρχουν λυσεις βρηκα, αλλα ας πουμε δυο κυκλοφορητες των 1000λιτρων ειναι αρκετοι? Αυτο ειναι για να υπαρχει κινηση νερου μεσα στο ενυδρειο και να μην μενει στασιμο αποτι καταλαβαινω? Για υπερχειληση θα κανω το εσωτερικο durso που μου ποσταρες. Μου αρεσε και σαν αισθητικη (κρυβονται οι εξωτερικοι σωληνες) και σαν λειτουργικοτητα....αν και οι 3 σωληνες και μενα μου φανηκαν υπερβολη.
Οποτε αν εχω ΖΒ μεσα στο ενυδρειο, βιομπαλες στο πρωτο διαμερισμα του sump μετα το σκιμερ και μετα και refugium και το UV θαμαι κομπλε σωστα?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
το θαλασινο ενυδρείο θέλει φάρδος , οι λόγοι είναι πολλοί , επειδή την φίλτρανση την αναλαμβάνει ο ζ.β. και ο ζ.α. θέλεις αρκετή κυκλοφορία νερού σε όλα τα σημεία του ενυδρείο χωρίς νεκρά σημεία ακόμα και ανάμεσα στον βράχο, επιπλέον επειδή σε ένα ενυδρείο υφάλου τα κοράλλια μεγαλώνουν και θέλουν το χώρο τους και αν είναι όλα καλά μεγαλώνουν πολύ ,τα ψάρια θα το εκτιμήσουν και ιδιαίτερα τα τανκ που μεγαλώνουν πολύ και κολυμπούν συνέχεια κτλ κτλ.
Σκίμμερ , α.ο. , ψυγείο , θερμαντήρες , ελεγκτή θερμοκρασίας , αυτόματη αναπλήρωση , κυκλοφοριτές ,αντλία επιστροφής , φωτιστικό ,τεστ κτλ ,κτλ τα χρειάζεσαι . Ας τα πάρουμε ένα ένα , να το κάνεις σωστά για να το χαρείς και εσύ και τα ζωντανά σου
οτιδήποτε απορία και αν έχεις μην διστάσεις
Χμμμ καταλαβα, αν και το ενυδρειο δεν θελω να το στοκαρω με πολλα ψαρια, και ο κοτσος απο πανω μου προτεινε παραπανω κυκλοφορητες, πιστευεις με αρκετη κινηση του νερου μεσα στο ενυδρειο παλι θα υπαρχουν νεκρα σημεια λογω μικρου φαρδους? Την φιλτρανση σε εμενα θα την αναλαβει κυριως οι βιομπαλες, το σκιμερ, και η αλγες κατω στο refugium, ισως βαλω και εκει εναν ΖΒ μαζι με τις αλγες οπως ειδα σε ενα pet shop. Τωρα αν βαλω και πανω καποιον ΖΒ δεν θα ειναι πολυ μεγαλος και αφου θα υπαρχει ΖΒ κατω στο σαμπ νομιζω θαμαι οκ? Σωστα?

Επισης....τι ειναι ΖΑ? και τι εννοεις ψυγειο?? Chiller?? Οπως και ναχει θα το κοιταξω αν το χρειαστω απο Απριλιο γιατι τωρα ειναι πολλα τα λεφτα.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΛΙΜΝΗ 30,000 ΛΙΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΒΟΗΘΕΙΑ NIKOUK Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 26 06-09-11 22:37
Μια βοηθεια για εσωτερικο sump johnm62 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 08-06-11 13:31
αρχαριος βοηθεια.... chris. Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 30-12-10 14:20
Βοηθεια αρχαριος giorgos_kst Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 29-03-09 13:49
sos ενιδρειο 60 lt ειμαι αρχαριος θελω βοηθεια stefoc Αρχάριοι γλυκού νερού 13 21-01-09 07:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07989 seconds with 13 queries