Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-12, 15:54
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

θα δοκιμασω την τυχη μου με excel αλλωστε το πηρα ηδη το θεμα ειναι οτι σε δοσολογιες κτλπ ο καθενας κανει οτι του κατεβει και δεν μπορω να προχωρησω χωρις να ειμαι σιγουρος, η συριγγα ειναι μαλλον η πιο αποτελεσματικη αλλα ειναι αδυνατον να ψεκασω σε ολα τα σημεια αφου δεν φαινονται γιατι τα ξυλα εχουν πανω moss, Microsorum απο την αλλη καποιοι ειχαν επιτυχια με το να ριξουν στο νερο κατευθειαν και ετσι διαχεεται παντου αλλα πρεπει να ριξεις πολυ και δεν ξερω αν θα γινει ανεκτο απο τις γαριδες, επισης πρεπει να ριξω και φαρμακο (Protozin αυτο εχω) για το ick συντομα και δεν ξερω μηπως ειναι καλυτερο να κανω πρωτα την θεραπεια και μετα να ασχοληθω με την bba
Ψιλιαζομαι οτι η juwel color την κανει την ζημια
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-12, 16:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g3org3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψιλιαζομαι οτι η juwel color την κανει την ζημια
εχω τετοια λαμπα χωρις προβλημα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-12, 16:28
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

τοτε εχω πολλα watt και λιγη φυτομαζα παντως το co2 ειναι αφθονο η ειρωνια ειναι οτι με diy co2 τα φυτα πηγαιναν σφαιρα πραγμα που δειχνει οτι δεν εχω πετυχει τις ισορροπιες
-------------------------
Βρηκα ενα αρθρο που λεει οτι με excel 1.σε ολο το ενυδρειο βαζουμε 2ml/10gal η 3ml/10gal (με περισοτερο ρισκο) καθε μερα μεχρι να φυγει η αλγη η και τα ψαρια, 2. με συριγγα 1ml/10gal καποιοι λεει το κανουν 2 φορες την μερα, σταματας το φιλτρο για 30 λεπτα, δεν διευκρινιζει αλλα φανταζομαι οτι αλλαγη νερου δεν κανεις
Σωστα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g3org3 : 14-02-12 στις 16:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-03-12, 19:03
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Ευχαριστα νεα η bba δεχτηκε μεγαλο πληγμα περιοριστηκε και αρχισε να ασπριζει με excel, επελεξα την μεθοδο σε ολο το ενυδρειο ετσι ριχνω καθε μερα διπλασια καποιες φορες και τριπλασια ποσοτητα απο την προτεινομενη, μονο καποια σαλιγκαρια απεβιωσαν, αναρωτιεμαι ως ποτε να ριχνω excel και ποτε να αρχισω τα λιπασματα καθως και την αυξηση του φωτισμου (τωρα χρησιμοποιω 60watt απο 100) για 8 ωρες
-------------------------
μπορειτε να με βοηθησετε λιγο ρε παιδια απο τοτε που αρχισα με φυτεμενο ασχολουμαι ολο με αλγες και αρρωστιες
βαζω λοιπον τις φωτο να μου πειτε αν θεωρειτε αρκετη φυτομαζα αυτη για να αναψω και την 3η λαμπα.
Τα stem τα εχω κλαδεψει η μια η δυο φορες δεν θυμαμαι (στο 3ο κλαδεμα θα αρχισω την γλυπτικη) αλλα οτι εχει μεγαλωσει μεχρις στιγμης ειναι με 2 λαμπες και αρα πιο χοντροκομμενα, ενταξει δεν ειναι πολυ απαιτητικα εκτος απο την ludwigia arcuata ενα κοκκινο που δεν ξερω ονομα, ακομη δεν φαινονται πανε πολυ αργα, την blyxa και την green rotala που εβαλα προσφατα παρολο που παει σφαιρα αλλιως θα μεγαλωσει με 100w
οχι πολυ για 2,3 ωρες το μεσημερι σκεφτομαι να την αναβω, ε να ριχνω και κανα flourish και καλιο μια φορα την εβδομαδα, σιδηρο το φοβαμαι εχει γινει και η εξης πατεντα ολα τα ξυλα που βλεπετε δεν ειναι εκ του φυσικου ειναι ολα κομμενα απο αλλες ριζες και τα εχω συναρμολογησει με συνδετηρες και καρφια τα οποια ομως σκουριαζουν!



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g3org3 : 05-03-12 στις 19:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-03-12, 19:21
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g3org3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστα νεα η bba δεχτηκε μεγαλο πληγμα περιοριστηκε και αρχισε να ασπριζει με excel, επελεξα την μεθοδο σε ολο το ενυδρειο ετσι ριχνω καθε μερα διπλασια καποιες φορες και τριπλασια ποσοτητα απο την προτεινομενη, μονο καποια σαλιγκαρια απεβιωσαν, αναρωτιεμαι ως ποτε να ριχνω excel και ποτε να αρχισω τα λιπασματα καθως και την αυξηση του φωτισμου (τωρα χρησιμοποιω 60watt απο 100) για 8 ωρες
-------------------------
μπορειτε να με βοηθησετε λιγο ρε παιδια απο τοτε που αρχισα με φυτεμενο ασχολουμαι ολο με αλγες και αρρωστιες
βαζω λοιπον τις φωτο να μου πειτε αν θεωρειτε αρκετη φυτομαζα αυτη για να αναψω και την 3η λαμπα.
Τα stem τα εχω κλαδεψει η μια η δυο φορες δεν θυμαμαι (στο 3ο κλαδεμα θα αρχισω την γλυπτικη) αλλα οτι εχει μεγαλωσει μεχρις στιγμης ειναι με 2 λαμπες και αρα πιο χοντροκομμενα, ενταξει δεν ειναι πολυ απαιτητικα εκτος απο την ludwigia arcuata ενα κοκκινο που δεν ξερω ονομα, ακομη δεν φαινονται πανε πολυ αργα, την blyxa και την green rotala που εβαλα προσφατα παρολο που παει σφαιρα αλλιως θα μεγαλωσει με 100w
οχι πολυ για 2,3 ωρες το μεσημερι σκεφτομαι να την αναβω, ε να ριχνω και κανα flourish και καλιο μια φορα την εβδομαδα, σιδηρο το φοβαμαι εχει γινει και η εξης πατεντα ολα τα ξυλα που βλεπετε δεν ειναι εκ του φυσικου ειναι ολα κομμενα απο αλλες ριζες και τα εχω συναρμολογησει με συνδετηρες και καρφια τα οποια ομως σκουριαζουν!


Σκουριάζουν;
Μου ακούγεται πολύ απειλητικό για τα ψαράκια σου.
Δεν ξέρω, ας μιλήσουν οι εμπειρότεροι, αλλά νομίζω ότι θα έπρεπε να έχεις αποφύγει σιδερένια αντικείμενα στο νεράκι σου...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-03-12, 19:23
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

ναι κοινα καρφια ειναι και καμποσα ομως απο την αλλη αν εχω φυτο μεσα που χρειαζεται σιδηρο δεν θα το παιρνουν απο εκει?
δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι οι ωρες που εχω σπαταλησει ειναι απειρες οχι για αυτο το σχεδιο αλλα γενικα, το εχω αλλαξει 30 40 φορες σχεδον καθε μερα χερια μεσα και αλλαγες, αν τωρα χρειαστει να το ξεστησω απο αυτο μαλλον θα ειναι η τελευταια φορα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-03-12, 19:54
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g3org3 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι κοινα καρφια ειναι και καμποσα ομως απο την αλλη αν εχω φυτο μεσα που χρειαζεται σιδηρο δεν θα το παιρνουν απο εκει?
δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι οι ωρες που εχω σπαταλησει ειναι απειρες οχι για αυτο το σχεδιο αλλα γενικα, το εχω αλλαξει 30 40 φορες σχεδον καθε μερα χερια μεσα και αλλαγες, αν τωρα χρειαστει να το ξεστησω απο αυτο μαλλον θα ειναι η τελευταια φορα.
Κατ'αρχήν ψυχραιμία!
Όμως, μάλλον, η σκουριά είναι ύπουλος εχθρός της υγείας των ψαριών μας, αυτό ξέρω.
Ο σίδηρος από τα λιπάσματα που ρίχνουμε για τα φυτά, δεν έχει σχέση με τον καθεαυτό σίδηρο των καρφιών...Ή τουλάχιστον έτσι νομίζω.
Δεν είχες καμιά απώλεια ως τώρα, έτσι δεν είναι;
Όμως ας περιμένουμε, θα βοηθήσουν σύντομα οι παλιότεροι με τις γνώσεις τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04696 seconds with 12 queries