Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-06-11, 20:53
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

συμφωνω μαζι σου αλλα εχεις λιγα φυτα οποτε και λιγοτερη αλγη εμενα εχει τρελαθει..εχω και τα κορυντορας που κανουν ανω κατω το χωμα και γινετε ενας ψιλοχαμος..το συγκεκριμενο φιλτρο δεν εχει πολυ μεγαλο καδο για βιολογια σε σχεση με αυτο που θελω να βαλω..οσο για τα ραμιρεζι πιστευω θα ειναι κομπλε 2 σε ενα 60λτρο και με ενα κοπαδακι κορυντορας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-06-11, 20:58
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω μαζι σου αλλα εχεις λιγα φυτα οποτε και λιγοτερη αλγη εμενα εχει τρελαθει..εχω και τα κορυντορας που κανουν ανω κατω το χωμα και γινετε ενας ψιλοχαμος..το συγκεκριμενο φιλτρο δεν εχει πολυ μεγαλο καδο για βιολογια σε σχεση με αυτο που θελω να βαλω..οσο για τα ραμιρεζι πιστευω θα ειναι κομπλε 2 σε ενα 60λτρο και με ενα κοπαδακι κορυντορας
To ανεφερα και πιο πανω

Δεν παω να συγκρινω το κρεμαστο φιλτρο 2041 με το ecco 300 που λες. Και το οτι πεφτει η ροη στα μισα σε συμφερει, οπως καταλαβες και μονος σου. Εγω απλα σχολιασα αυτο που λες το οτι δεν θα εβλεπες διαφορα. Και κατι ακομα, η αλγη που κολλαει στο θεμα με το φιλτρο? Απλα δεν ξερω, μη παρεξηγηθω. Και εγω εχω υποστρωμα seachem που βγαζει και εκεινο χωμα αλλα δεν εχω κορυντορας να το σκαβουνε... και ευτυχως για να φυτευω εχω παρει τσιμπιδα και δεν σηκωνεται χωμα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή και μόνο η πίεση που βγαίνει το νερό απτον σωλήνα με τα 600λ/ω(του παραδείγματος μας) και των 750λ/ω του φίλου δεν είναι πολλά για έναν τόσο μικρό χώρο αντίστοιχα ωστε να δημιουργεί δυνατή κυκλοφορία;;
Μια ερωτηση. Οταν λεμε οτι θα πεσει στα μισα η ροη, δεν παει να πει οτι θα πεσει και στα μισα η πιεση με την οποια θα βγαινει το νερο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 17-06-11 στις 20:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-06-11, 21:02
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Μην τρελαίνεστε οτι πέφτει έτσι η απόδοση από τα φίλτρα!!

Δηλαδή όταν πας να πάρεις φίλτρο ξέρεις οτι θα παράγει τα μισά λίτρα από αυτά που λέει...ΦΥΣΙΚΑ και ΟΧΙ!!μην τρελαθούμε..

Αυτή η περίπτωση του άρθρου που αναφέρατε είναι μεμονωμένη και αν προσέξετε αυτά που γράφονται μπορεί να έκανε και λάθος το παιδί στην μέτρηση και να μην μέτρησε σωστά..η συζήτηση δεν συνεχίστηκε οπότε δεν μάθαμε τι έγινε τελικά..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-06-11, 21:09
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην τρελαίνεστε οτι πέφτει έτσι η απόδοση από τα φίλτρα!!

Δηλαδή όταν πας να πάρεις φίλτρο ξέρεις οτι θα παράγει τα μισά λίτρα από αυτά που λέει...ΦΥΣΙΚΑ και ΟΧΙ!!μην τρελαθούμε..

Αυτή η περίπτωση του άρθρου που αναφέρατε είναι μεμονωμένη και αν προσέξετε αυτά που γράφονται μπορεί να έκανε και λάθος το παιδί στην μέτρηση και να μην μέτρησε σωστά..η συζήτηση δεν συνεχίστηκε οπότε δεν μάθαμε τι έγινε τελικά..
Οταν ειχα το φιλτρο το 2233 για τα 160 λιτρα που ειπα πιο πανω και ρωταγα σε φορουμ αν αρκει για τα λιτρα μου, μου ειχαν πει οτι η ροη πεφτει και δεν ειναι σαν την ονομαστικη. Και αρχαριος και εγω τους ειπα: Δηλαδη ωραια το φιλτρο εχει ονομαστικη ροη 480λ/ω αρα και στα 360 να πεφτει ας πουμε, παλι θα γυριζει το νερο του ενυδρειου 3 φορες την ωρα (σκεπτομενος οτι 160 μικτα λιτρα αρα καθαρα ας πουμε 130-140). Τοτε απαντησε ο delta66 και μου ειπε:

Για να μην πεφτεις τοσο εξω στους υπολογισμους, η ροη πεφτει περιπου στα μισα.


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
το ιδιο πρεπει να ειναι..

ΣΤΡΑΤΗΓΕ κανε μου μια χαρη και μετρα λιγο ποσα εκατοστα ειναι υψος πλατη και πλαγια και πες μου γιατι εχω αρισει και το σκεφτομαι σοβαρα τωρα..και πως πιανετε? ρυθμιζετε το που θα πιαστει ? κανει ανατάραξη?και αυτο λεει 700 λιτρα την ωρα αλλα ουτε καν πιστευω..

Oπως το βλεπεις εδω στη φωτογραφια που εχει το κενο? Απλα το ακουμπας στο τζαμι και στεκεται. Δεν ειμαι σπιτι να μετρησω τις διαστασεις του αλλα το λεει στο site που θα δεις και τη φωτογραφια:

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1443

19,5 πρεπει να ειναι το μηκος και 18 το υψος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 17-06-11 στις 21:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-06-11, 21:09
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

παιδια οντως η ροη πεφτει περιπου στα μισα οι εταιρειες την ροη την μετρανε χωρις υλικα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-06-11, 21:15
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

δηλαδη αυτο που εχω εγω γραφει 380 λ την ωρα εχει πεσει τωρα στα 190? και αυτο που εχει ο στρατηγος γραφει 700 λιτρα οποτε εχει πεσει στα 350? καλα μας κοροιδευουν με λιγα λογια..εμ μας πουλανε δυο ανεμιστηρακια και κατι μακαρονακια κοφτα εμ θα μας πιασουν και τον ποπο σε λιγο... για να μην πω κωλο...

τελικα βοηθηστε με λιγο γιατι μπερδευτηκα να παρω το eheim liberty ? kai an nai poio?
η να παρω το εξωτερικο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-06-11, 21:17
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη αυτο που εχω εγω γραφει 380 λ την ωρα εχει πεσει τωρα στα 190? και αυτο που εχει ο στρατηγος γραφει 700 λιτρα οποτε εχει πεσει στα 350? καλα μας κοροιδευουν με λιγα λογια..εμ μας πουλανε δυο ανεμιστηρακια και κατι μακαρονακια κοφτα εμ θα μας πιασουν και τον ποπο σε λιγο... για να μην πω κωλο...

τελικα βοηθηστε με λιγο γιατι μπερδευτηκα να παρω το eheim liberty ? kai an nai poio?
η να παρω το εξωτερικο?
Ας περιμενουμε καποιον εμπειρο να μας πει. Εγω ειπα οτι ειμαι καλυμμενος με το 2041 για τα λιτρα μου, απο αυτα που βλεπω και απο την καταπολεμηση των ρυπων απο τα 6 μικρα ψαρακια που εχω.

Για τα εξωτερικα λεμε οτι μειωνεται η ροη στο μισο περιπου, φανταζομαι οτι στα εσωτερικα και δε σε τετοια μικρα εσωτερικα, η πραγματικη ροη θα ειναι πολυ πιο κατω και απο τα μισα....Φανταζομαι ομως ετσι....?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-06-11, 21:04
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
To ανεφερα και πιο πανω

Δεν παω να συγκρινω το κρεμαστο φιλτρο 2041 με το ecco 300 που λες. Και το οτι πεφτει η ροη στα μισα σε συμφερει, οπως καταλαβες και μονος σου. Εγω απλα σχολιασα αυτο που λες το οτι δεν θα εβλεπες διαφορα. Και κατι ακομα, η αλγη που κολλαει στο θεμα με το φιλτρο? Απλα δεν ξερω, μη παρεξηγηθω. Και εγω εχω υποστρωμα seachem που βγαζει και εκεινο χωμα αλλα δεν εχω κορυντορας να το σκαβουνε... και ευτυχως για να φυτευω εχω παρει τσιμπιδα και δεν σηκωνεται χωμα.
-------------------------


Μια ερωτηση. Οταν λεμε οτι θα πεσει στα μισα η ροη, δεν παει να πει οτι θα πεσει και στα μισα η πιεση με την οποια θα βγαινει το νερο?
το ιδιο πρεπει να ειναι..

ΣΤΡΑΤΗΓΕ κανε μου μια χαρη και μετρα λιγο ποσα εκατοστα ειναι υψος πλατη και πλαγια και πες μου γιατι εχω αρισει και το σκεφτομαι σοβαρα τωρα..και πως πιανετε? ρυθμιζετε το που θα πιαστει ? κανει ανατάραξη?και αυτο λεει 700 λιτρα την ωρα αλλα ουτε καν πιστευω..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eheim Mechpro ή μακαρόνι;;, Σε eheim ecco 2034.. \/ag Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 09-06-11 10:31
Eheim ecco 2236 golf4470 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 26-02-09 18:13
Πρόβλημα σε eheim ecco υδροχόος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 23-12-08 13:23
Eheim ecco 2236 golf4470 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 23-02-08 18:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05905 seconds with 14 queries