Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-02-11, 15:00
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

@Giagligian
Τωρα λες υπερβολες αν δεν ηταν οι ΣΩΣΤΟΙ εκτροφεις να κανουν ΣΩΣΤΑ την δουλεια τους δεν θα υπηρχε αυτη η εξελιξη στις Ρατσες , και καποιες αρρωστιες παθολογικες και ψυχικες να βγαινουν σιγα σιγα απο τα σκυλια !

Το θεμα ειναι οτι για να παρεις σκυλο απο ΣΩΣΤΟ εκτροφεα πρεπει να κουραστεις , να πας σε 2-3 εκθεσεις της Ρατσας που σου αρεσει να δεις την πλειοψηφεια των εκτροφειων απο κοντα να μιλησεις με τους εκτροφεις . Γιατι αλλιως εχεις παραπλησιες πιθανοτητες να εχεις κανει μια αγορα λαθος οπως αν το επερνες απο πετσοπ ή απο ΒΥΒ !

@Μπουμπουλα
Τα σκυλια που εχουν παρει θεση σε αγωνες εργασιας εχουν στους τιτλους τους το χαρακτηριστικο ΙΡΟ 1,2,3 !Το scuthund ειναι ουσιαστικα κιναθλημα , οπως ειναι το weightlifting κτλπ. !

και τελος
@Κωστα!!!
Αν εχεις καποια λεφτα και θες να τα διαθεσεις για καλο σκυλο , αρχισε και ψαχνε απο τωρα ! Μπες στο φορουμ τους και κανε μια αναζητηση ρωτα μερικα ατομα , δες απο κοντα ατομα που εχουν σκυλια απο διαφορα εκτροφεια και κανε μια αναζητηση μονος σου ! Εισαι και Αθηνα δεν εισαι σε νησι !
Αν ομως δεν εχεις τον χρονο ΤΩΡΑ για τιποτα απο τα παραπανω ... δεν θα εχεις και ΑΡΓΟΤΕΡΑ για να ασχοληθεις με το σκυλο !
Το ντοπερμαν ειναι πολυ ωραιο σκυλι ωραια επιλογη ...α ... και κατι αλλο εχω την εντυπωση οτι απαγορευτικε και το κοψιμο των αυτιων-ουρας και στα ντοπερμαν (ειχε μεινει τελευταιο λογω της αναγωρισιμοτητας που τους προσεδιδε! )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-02-11, 15:32
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
@Giagligian
Τωρα λες υπερβολες αν δεν ηταν οι ΣΩΣΤΟΙ εκτροφεις να κανουν ΣΩΣΤΑ την δουλεια τους δεν θα υπηρχε αυτη η εξελιξη στις Ρατσες , και καποιες αρρωστιες παθολογικες και ψυχικες να βγαινουν σιγα σιγα απο τα σκυλια !

Το θεμα ειναι οτι για να παρεις σκυλο απο ΣΩΣΤΟ εκτροφεα πρεπει να κουραστεις , να πας σε 2-3 εκθεσεις της Ρατσας που σου αρεσει να δεις την πλειοψηφεια των εκτροφειων απο κοντα να μιλησεις με τους εκτροφεις . Γιατι αλλιως εχεις παραπλησιες πιθανοτητες να εχεις κανει μια αγορα λαθος οπως αν το επερνες απο πετσοπ ή απο ΒΥΒ !
Η προσωπική μου εμπειρία (επειδή είχα την ευχαίρια και τον χρόνο) από εκτροφείς, πήγα σε 3-4 της Αθήνας, είναι η χειρότερη που θα μπορούσα να έχω... Είδα ΤΙΣ αθλιότητες σε όλους... Γιαυτό από την στιγμή που είδα τόσα άσχημα σε τέτοια αναλογία, γιατί να πιστέψω ότι υπάρχουν κάποιοι που όντως προσπαθούν να σώσουν έστω το όνομα τους???

Και με την ίδια λογική που λες, αφού πρέπει να πάρει σώνει και καλά απο εκτροφέα, να μαζέψει τα λεφτά που ίσως μπορεί να δώσει, και να πάει στο εξωτερικό να πάρει κάτι πολύ πιο αξιόπιστο... Εδώ στην Ελλάδα σε όλους σχεδόν τους κλάδους επικρατεί η νοοτροπία του Έλληνα... Τα καημένα τα σκυλάκια θα την γλιτώνανε? Και σε αυτά που λέω είμαι κάθετος..

Είδα τραγικά πράγματα σε εκτροφεία και δεν πιστεύω ότι μπορεί να αλλάξει κάτι....
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-02-11, 17:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω πηρα κουταβια απο γεννες σκυλων φιλων πριν 10 χρονια και ειχα τις καλυτερες εντυπωσεις απο τα σκυλια.
Αψογη συνεργασια και συννενοηση.
Υγειεις συμπεριφορες.
Δεν τους εχω κανει καποια ειδικη εκπαιδευση, παρα μονο πολυωρη καθημερινη ασχολια τον πρωτο χρονο της ζωης τους, και βγηκαν πολυ καλα ζωντανα παροτι δεν ειχα ποτε ξανα σκυλο και μονο με τις γενικες γνωσεις οτι ο σκυλος ειναι ζωο αγελης και πρεπει να μαθει απο μικρο οτι ειναι ο τελευταιος στην ιεραρχια της οικογενειας, οπως και οτι πρεπει να κοινωνικοποιηθει σωστα αναμεσα σε αλλα ζωα και ανθρωπους (οχι μονο της οικογενειας) και το σημαντικοτερο με παιδια (και παλι, οχι μονο της οικογενειας).
Ξηρα τροφη αριστης ποιοτητας, ελαχιστους μεζεδες, χωρις κοκκαλα και αμυλο/ζαχαρη στην διατροφη τους.
Ακομα και το δαλματιας που ειναι ζωο γενικα σαν ρατσα ατιθασο, ατακτο και ανυπακουο, ειναι αψογο.
Βολτα χωρις αλυσιδες. Υπαρχουν πανω τους μονο ως διακοσμητικες και για να τα κραταω οταν πλησιαζει κοσμος να νομιζει οτι υπαρχει ελεγχος και να μη φοβαται.
Ποτε δεν ενοιωσα το φοβο μη μου φυγουν και τα χασω, και αυτο γιατι βλεπω τα σκυλια να προσεχουν αυτα τις κινησεις μου και το που παω για να μη με χασουν.
Αν προκειται να αλλαξουν δρομο και να μπουν πχ σε καποιο μονοπατι, περιμενουν να δουν οτι τα κοιταζω για να βεβαιωθουν οτι ξερω που πανε.
Κουφα πραγματα, σε σχεση με αλλα σκυλια που βλεπω σε βολτες.
Πως τα καταφερα δεν ξερω.
Ζημιες στο σπιτι, φασαρια γαυγισματα κλπ οταν λειπουμε και μενουν μονα τους, ουτε λογος να λεγεται.
Μονο αν πλησιασει καποιος την πορτα θα γαυγισουν προειδοποιητικά.

Ψηφισω και εγω κουταβι μολις απογαλακτιζεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-02-11, 19:16
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giagligian Εμφάνιση μηνυμάτων
Η προσωπική μου εμπειρία (επειδή είχα την ευχαίρια και τον χρόνο) από εκτροφείς, πήγα σε 3-4 της Αθήνας, είναι η χειρότερη που θα μπορούσα να έχω... Είδα ΤΙΣ αθλιότητες σε όλους...

3-4 εκτροφείς είναι πολύ λίγοι για να κρίνεις καθηγητή βιολογίας στο πανεπιστήμιο που συγκατοικεί με 14 χάσκι και ασχολείται 16 ώρες το 24ωρο μαζί τους-ταξιδευει στην Ευρώπη δυό φορές τον χρόνο για ζευγαρώματα και έχει σκυλιά του να κερδίζουν πανευρωπαικά πρωταθλήματα σε διαγωνισμούς με 2500 χιλιάδες σκυλιά της ίδιας φυλής....

πραγματικά απορώ τι σόι ήταν αυτοί οι απαράδεκτοι ,που όχι μόνο είχαν απαράδεκτες συνθήκες αλλά σε δέχτηκαν κιόλας να δείς τα χάλια τους..........................

προσωπικά μέσω του φόρουμ έχω βρεθεί σε επαφή με πολλούς εκτροφείς οι οποίοι είχαν τα σκυλιά τους σε υπερβολικά καλές συνθήκες (για σκύλους) σε σημείο να απορείς αν είναι τρελοί οι άνθρωποι......και βέβαια σύντομα καταλαβαίνεις ότι όντως είναι τρελοι

μήπως έπεσες σε τίποτα δήθεν ρε φίλε? δεν θεωρώ ότι δεν υπάρχουν και απαράδεκτοι (και πολύ πιθανών να είναι και η πλειοψηφία έτσι...δεν ξέρω,δεν είδα...λέω απλά)
αλλά δεν σε βάζουν και μέσα να δείς το χάλι τους....
πολύ πολύ να σε καλέσουν στο σπίτι τους , να φέρουν και δύο σκυλιά για εκείνη την μέρα που θα πάς εσύ , κι έξω απο την πόρτα



Ενήλικος σκύλος είναι καλύτερα,απο μιά άποψη....
μπορείς να τσεκάρεις καλύτερα πολλά πράγματα....
τουλάχιστον την επιθετικότητα ας πούμε....

ενώ με το κουτάβι είναι κάπως γουρούνι στο σακί.....

αλλά μου κάνει εντύπωση να βρείς ενήλικο σκύλο (που θεωρητικά έχει ήδη κοστίσει 1000 ευρώ ακόμα κι αν τρώει σκουπιδοτροφή) και να στον δώσουν 300-400 ευρώ και να είναι και καλός σκύλος.....
εκτός κι αν πέσεις στην περίπτωση που κάποιος μετάνιωσε ή δεν μπορεί πιά....
καλή ιδέα να μπείς στο ντοπερμανφόρουμ.....σίγουρα κάτι θα βρεθεί εκεί....


πάντως παιδιά επιστημονικώς και παραδοσιακώς -αλλά και νομικώς ακόμα
είναι απαράδεκτο να πάρεις το κουτάβι απο την τοκετομάδα πρίν τις 48 ημέρες
καλύτερα δε στις 60
και ίσως και λίγο ακόμα....
υπόψιν ότι απογαλακτίζονται νωρίτερα συνήθως
έχει τεράστια σημασία να μείνουν με την μάνα και τα αδέρφια τουλάχιστον 7 εβδομάδες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-02-11, 17:46
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

@Μπουμπουλα
Τα σκυλια που εχουν παρει θεση σε αγωνες εργασιας εχουν στους τιτλους τους το χαρακτηριστικο ΙΡΟ 1,2,3 !Το scuthund ειναι ουσιαστικα κιναθλημα , οπως ειναι το weightlifting κτλπ. !

Απόσο γνωρίζω το ΙΡΟ και το schutzhund είναι το ίδιο πραγμα. Διέπονται από τους ίδιους κανονες, τις ίδιες αρχες και έχουν 3 επιπεδα. Η διαφορά ειναι ότι στο ΙΡΟ μπορούν να διαγωνιστούν διάφορες φυλές ενώ στο schutzhund μόνο Γερμανικοί πομενικοί. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα τώρα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-02-11, 19:10
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Delta66 καπου πηγαινες καλα καπου το χαλασες,δεν ξερω ποσο καλα μπορεις να εκπαιδευσης ενα σκυλο αλλα ποτε ελευθερο διπλα σου, οπως καπου το γραφεις, στατιστικα το 80% των σκυλιων που εχουν σκοτωθη απο τροχαιο ηταν γιατι εφυγαν για την σκυλα απεναντι, και το αφεντικο ειχε την ψευδαισθηση, οτι και καλα ειναι ο αρχοντας του τετραποδου. Βασικα το σκυλι παντα συνοδευεται με λουρι και ποτε ελευθερο. Την εκπαιδευση μπορει να την κανει ο οποιοσδηποτε αρκει να εχει χρονο και ορεξη. Αυτη την στιγμη εχω στα χερια μου ενα Πιτμπουλ αμερικανικο το οποιο κατεληξε στα δικα μου χερια μετα απο δυο αφεντικα, εχει μεγαλη διαφορα σαν σκυλι απο τον πρωτο που το πηρε για κυνομαχιες τον δευτερο που το πηρε για το μεγεθος του και στα δικα μου χερια που κατεληξε απο φιλοζωικη και μεσω παρεμβασης εισαγγελεα. Ειναι ενας καλος φυλακας μαζι με αλλο σκυλι και ακουει δεν εγινε με ενα μαγικο ραβδακι, αλλα προσωπικη υπομονη και δουλεια και το σκυλι παντα το αναγνωριζη. Οποτε για να καταληξω το σκυλι και μεγαλο πλαθεται απλα μικρο θελει ποιο πολυ υπομονη.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-02-11, 19:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Delta66 καπου πηγαινες καλα καπου το χαλασες,δεν ξερω ποσο καλα μπορεις να εκπαιδευσης ενα σκυλο αλλα ποτε ελευθερο διπλα σου, οπως καπου το γραφεις, στατιστικα το 80% των σκυλιων που εχουν σκοτωθη απο τροχαιο ηταν γιατι εφυγαν για την σκυλα απεναντι, και το αφεντικο ειχε την ψευδαισθηση, οτι και καλα ειναι ο αρχοντας του τετραποδου.
Εχεις δικιο και για αυτο ειπα οτι γινονται "Κουφα πραγματα, σε σχεση με αλλα σκυλια που βλεπω σε βολτες."
Ο αρσενικος δεν φευγει ουτε για ετοιμη για ζευγαρωμα θηλυκια χωρις αδεια. (εξακριβωμενο πολλακις)
Ποσο μαλλον να περασει το δρομο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-02-11, 21:20
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

φιλικά ... δεν πρέπει να είναι και πολύ αρσενικός πάντως........
συνήθως είναι στο λουρί και κλαίνε τραβώντας προς την θηλυκιά
γενικά τυχαίνει καμιά φορά ο σκύλος μας να γίνει τόσο ανθρωποκεντρικός που να μην απομακρύνεται ποτέ και καθόλου απο δίπλα μας

γενικά όμως οι σκύλοι έχουν το μυαλό ενός μέσου 12χρονου παιδιού.....
μιά γάτα-ένας καινούργιος θόρυβος-μιά μπάλα που σκάει δίπλα του είναι πολύ πιθανό να προκαλεσει μιά ασυνήθιστη αντίδραση....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-02-11, 21:41
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

τα κουταβια που φευγουν πολυ νωρις απο την μαμα τους συνηθως εχουν προβληματα κυριαρχιας κ επιθετικοτιτας προς αλλα σκυλια...
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-02-11, 23:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλικά ... δεν πρέπει να είναι και πολύ αρσενικός πάντως........
συνήθως είναι στο λουρί και κλαίνε τραβώντας προς την θηλυκιά
γενικά τυχαίνει καμιά φορά ο σκύλος μας να γίνει τόσο ανθρωποκεντρικός που να μην απομακρύνεται ποτέ και καθόλου απο δίπλα μας

γενικά όμως οι σκύλοι έχουν το μυαλό ενός μέσου 12χρονου παιδιού.....
μιά γάτα-ένας καινούργιος θόρυβος-μιά μπάλα που σκάει δίπλα του είναι πολύ πιθανό να προκαλεσει μιά ασυνήθιστη αντίδραση....
Χαχα you just don't know
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-02-11, 16:10
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

κωστα ασχετο με ολα αυτα που λεγοντε
ειχες ποτε παρομοιο σκυλο ?

για μενα να παρω ενα σκυλο ετοιμο μεγαλο ειναι λαθος και ο λογος ειναι γιατι εκπεδευτικε απο αλλον με αλλα χουγια απο τα δικα μου
+ οτι για να κανεις ενα ενηλικο σκυλο να σε ακουει θελει @@ και ιδικα για μια τοσο κυριαρχη ρατσα που αμα στραβοσει μαζι σου καλυτερα να σκεφτεις να αγορασεις και μια καραμπινα για να κοιμασε αγκαλιτσα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07039 seconds with 14 queries