Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-01-11, 11:49
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Μιας και σε περίπου 30 μέρες το ενυδρείο μας θα είναι περίπου έτοιμο από πλευράς στρωσίματος αν όλα πάνε κατ' ευχήν και με δεδομένο ότι έχουμε καταλήξει ότι θα βάλουμε αγγελόψαρα, τι άλλα ψαράκια μπορούν να συνυπάρξουνε με αυτά?

Πόσα αγγελόψαρα μπορούν να μπουν σε ενυδρείο 240 λίτρων?
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-11, 11:56
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και σε περίπου 30 μέρες το ενυδρείο μας θα είναι περίπου έτοιμο από πλευράς στρωσίματος αν όλα πάνε κατ' ευχήν και με δεδομένο ότι έχουμε καταλήξει ότι θα βάλουμε αγγελόψαρα, τι άλλα ψαράκια μπορούν να συνυπάρξουνε με αυτά?

Πόσα αγγελόψαρα μπορούν να μπουν σε ενυδρείο 240 λίτρων?
εξαρτάται τι ενυδρείο θέλεις να κάνεις..

Αν θελεις αγγελόψαρα να κυνηγιουνται πάνω κάτω ή ενα ζευγάρι και διαάφορα "ψιλά" να γυροφέρνουν..
-------------------------
Ακυρο, οχι πάνω κάτω, πέρα δώθε!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drbig : 05-01-11 στις 11:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-11, 12:08
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
εξαρτάται τι ενυδρείο θέλεις να κάνεις..
Αν θελεις αγγελόψαρα να κυνηγιουνται πάνω κάτω ή ενα ζευγάρι και διαάφορα "ψιλά" να γυροφέρνουν...
Το ενυδρείο μας υπό κατασκευή και σε διαδικασία στρωσίματος φαίνεται σε αυτο το τόπικ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47368

Δε θέλουμε μόνο αγγελόψαρα, θέλουμε και διάφορα ψιλά να γυροφέρνουν!
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-11, 12:17
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο μας υπό κατασκευή και σε διαδικασία στρωσίματος φαίνεται σε αυτο το τόπικ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47368

Δε θέλουμε μόνο αγγελόψαρα, θέλουμε και διάφορα ψιλά να γυροφέρνουν!
Τοτε καλύτερα να μην βάλεις πάνω απο 2 και σε καμιά περίπτωση πάνω απο 4.
Τα αγγελόψαρα δυστυχώς είναι παρεξηγημένα ψάρια, πολλοί τα λένε επιθετικά και οτι θα σου λιανίσουν τα ψιλά. Αυτό δεν είναι ακριβώς αλήθεια. Τα αγγελόψαρα είναι κυρίως ΛΑΙΜΑΡΓΑ. Γι αυτο και αν βάλεις δίσκους με αγγελόψαρα, οι δίσκοι θα λιμοκτονήσουν!
Φυσικά και μπορείς να βάλεις "ψιλά" αλλά όχι πολυ ψιλά μιας και όντως θα τα κυνηγήσουν για να δουν τι γέυση έχουν.
Γρήγορα ψάρια συνιστούνται και κυρίως tetrakia όπως, ροδόστομοι, και προσωπική μου επιλογή τα red fin tetra η αλλιώς buenos aires tetra που είναι και τσαμπουκαλεμένα ψαράκια. Απο κει και πέρα αν δεν σε νοιάζει η βιοτοπικότητα, βάζεις και λαβυρινθόψαρα όπως colisa lalia, dwraf gurami όπως είναι γνωστα, και πολλά πολλά άλλα. Φυσικά καθώς αποφασίζεις το ύφος του ενυδρείου περιορίζουμε και τις επιλογές. .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-11, 12:37
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοτε καλύτερα να μην βάλεις πάνω απο 2 και σε καμιά περίπτωση πάνω απο 4.
Τα αγγελόψαρα δυστυχώς είναι παρεξηγημένα ψάρια, πολλοί τα λένε επιθετικά και οτι θα σου λιανίσουν τα ψιλά. Αυτό δεν είναι ακριβώς αλήθεια. Τα αγγελόψαρα είναι κυρίως ΛΑΙΜΑΡΓΑ. Γι αυτο και αν βάλεις δίσκους με αγγελόψαρα, οι δίσκοι θα λιμοκτονήσουν!
Φυσικά και μπορείς να βάλεις "ψιλά" αλλά όχι πολυ ψιλά μιας και όντως θα τα κυνηγήσουν για να δουν τι γέυση έχουν.
Γρήγορα ψάρια συνιστούνται και κυρίως tetrakia όπως, ροδόστομοι, και προσωπική μου επιλογή τα red fin tetra η αλλιώς buenos aires tetra που είναι και τσαμπουκαλεμένα ψαράκια. Απο κει και πέρα αν δεν σε νοιάζει η βιοτοπικότητα, βάζεις και λαβυρινθόψαρα όπως colisa lalia, dwraf gurami όπως είναι γνωστα, και πολλά πολλά άλλα. Φυσικά καθώς αποφασίζεις το ύφος του ενυδρείου περιορίζουμε και τις επιλογές. .
Ωραία, θα πέσει η ανάλογη μελέτη για τα ψαράκια που μου λες και θα αποφασίσουμε...

Σε ευχαριστώ πολύ!
-------------------------
Βarbus & ramirezi μπορούν να μπουν?
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Esprit : 05-01-11 στις 12:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-11, 12:42
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Εγω εχω Αγγελοψαρα(7), Ραμιρεζι(ζευγαρι) ,Ροδοστομους(25) ,Αγκιστρους(7) και Κορυντορας Στερμπαη(20) (αυτα θελουν αμμο οχι χαλικι) μαζι !!! χωρις κανενα κυνηγητο !

Τα Βαρμπους εχω την εντυπωση οτι κυνηγανε τα πτερυγια των αγγελοψαρων χωρις να ειμαι 100% σιγουρος !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-11, 12:49
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Θα τηρήσεις της παραμέτρους νερού η θα είσαι στο περίπου? Σε ρωτάω για να ξέρω τι να σου προτείνω απο 'κει και πέρα... Θα πάς δηλαδή σε μαλακό και ελφρώς όξινο νερό?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω Αγγελοψαρα(7), Ραμιρεζι(ζευγαρι) ,Ροδοστομους(25) ,Αγκιστρους(7) και Κορυντορας Στερμπαη(20) (αυτα θελουν αμμο οχι χαλικι) μαζι !!! χωρις κανενα κυνηγητο !

Τα Βαρμπους εχω την εντυπωση οτι κυνηγανε τα πτερυγια των αγγελοψαρων χωρις να ειμαι 100% σιγουρος !
Τα ραμίρεζι με σκαλάρια είναι λιγο



αλλά γίνεται!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drbig : 05-01-11 στις 12:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-11, 12:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Βαρμπους εχω την εντυπωση οτι κυνηγανε τα πτερυγια των αγγελοψαρων χωρις να ειμαι 100% σιγουρος !
και τα buenos aires τετρα πιθανοτατα θα πειραζουν τα πτερυγια.
θα σου προτεινα να εβαζες μια 5αδα αγγελοψαρα και να κρατησεις το ζευγαρι που θα σχηματιστει.
τα ραμ ειναι καλοι συγκατοικοι σε αυτα τα λιτρα. αν αργοτερα σε ενδιαφερει και η αναπαραγωγη...τοτε πολυ γρηγορους κολυμβητες οπως τα μικρα κοπαδοψαρα καλυτερα να τα αποφυγεις.
οι γονεις θα μπορουν να διωχνουν κορυ για παραδειγμα ή ραμ αλλα οχι ενα σμηνος μικροψαρα.
σου το λεω για να μην εχεις γεννες αργοτερα και πρεπει να κυνηγας ολη μερα ψαρια για να αφαιρεσεις...ας το εχεις κι αυτο λοιπον στο βαθος του μυαλου σου εφοσον κανεις τωρα επιλογη ψαροσυνθεσης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
juwel rio 180 peristerigeo Γλυκό νερό - Γενικά 8 16-08-10 03:21
Juwel 240 iliaspanagiotou Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 15 03-05-10 00:42
Juwel rio 400 Perazzi Γλυκό νερό - Γενικά 58 27-11-08 15:33
juwel 70 imichal Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 1 03-12-07 11:42
T5 σε Juwel nikman Φωτισμός 32 13-06-07 18:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05839 seconds with 14 queries