Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-12-10, 11:59
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ να συμφωνήσω ότι είναι υπερβολές και το καπάκι μου είναι απλά μια σανίδα που κρατάει τη λάμπα στη θέση της, αλλά έχασα χελώνα έτσι όταν το ενυδρείο ήταν στην είσοδο του σπιτιού. Εγώ στα λέω και εσύ κάνε ό,τι θες.

Τη θερμοκρασία την ελέγχεις με... θερμόμετρο! Απλά μετράς τη θερμοκρασία στο basking spot για να δεις σε τι απόσταση πρέπει να είναι η λάμπα. Κάτι το οποίο προσαρμόζεις όταν πας από χειμώνα σε άνοιξη κλπ. Τώρα άμα η θερμοκρασία στο σπίτι σου παίζει από 0-30 την ίδια μέρα ε θα βρούμε λύση με ελεγκτές αλλά δε νομίζω να χρειαστεί! Αυτές οι πέτρες δεν είναι για αρχή απαραίτητες για κάποιο ιδιαίτερο λόγο, οπότε...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-12-10, 13:26
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν είναι σε είσοδο σπιτιου, οπότε ολα οκ! Που το ξες οτι την έχασες εξαιτίας αυτου;

Ε εντάξει, 0-30 δεν παει. Είναι μεταξυ 18-25 συνήθως. (το πατρικό μου, γιατί εδώ στα Γιαννενα είναι απο 15 μέχρι 22 αμα έχω και την σομπα αναμενη οταν ανάβουν τα καλοριφέρ! ) Δηλαδή με 25W λάμπα είμαι οκ; Θα μπορουσες να μου πεις 3-4 μαρκες που κάνουν καλές λάμπες; Και χαλαλι τα €. Ξερω για Sera και για την ReptiSun που μου είπες εσύ.

Περα απο την UV αλλη απαραίτητη λάμπα; Κ δεν εννοώ για απλο φως για να την βλέπω!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-12-10, 13:50
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το ξέρω γιατί όταν αρρωσταίνουν τα πνευμόνια της χελώνας το καταλαβαίνεις από την πρώτη μέρα που αρχίζει να σκούζει. Που την κρατάς στο χέρι σου και αντί να τρέξει να φύγει σε κοιτάει στα μάτια και βγάζει ήχους σαν να φωνάζει βοήθα με. Που 3 εβδομάδες τη βλέπεις να αργοπεθαίνει ατάιστη επειδή ο μοναδικός κτηνίατρος της περιοχής (που δεν έχει πιάσει ποτέ ερπετό) αρνείται να σου δώσει το φάρμακο που χρειάζεται. Ένα φάρμακο που μπορεί να σκοτώσει πιο γρήγορα από την αρρώστια (είτε από λάθος είτε γιατί καταστρέφει το συκώτι και ειδικά στα μικρά) και σου βγαίνει η πίστη να φτιάξεις τη σωστή αναλογία και πρέπει να δίνεται καθημερινά με ένεση.

Άσ'το, μην τα ρωτάς!

Εγώ με 25W είμαι μια χαρά, δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα. Αν κάποιος πιστεύει ότι χρειάζονται παραπάνω ας το πει και σε μένα να το ξέρω. Μάρκες άντε θυμάμαι και τη ReptiGlo.

Όχι, δε χρειάζεσαι κάποια άλλη. Μπορείς βέβαια να πάρεις και λάμπα που είναι και θερμαντική και UVB δύο σε ένα, απλά εγώ δεν τις προτιμώ. Άμα έχεις έλλειψη χώρου θα σε βολέψει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-12-10, 13:56
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Και απο μόνωση για της λάμπες στα ντουί; Η δεν έχουν πρόβλημα; Βεβαια εσύ εχεις Τ8 θα μου πεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-12-10, 14:05
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν βάλεις λάμπα που είναι για να ζεσταίνει πρέπει να είναι σε κεραμικό ντουί. Οι απλές, όπως η δική μου, είναι μια χαρά και με πλαστικό. Αν έχεις ανοιχτό ενυδρείο δε χρειάζεται μάλλον τίποτα για μόνωση, αλλά αν θέλεις κάνεις πατέντες, δεν είναι τίποτα. Πάντα βέβαια μπορείς να αγοράσεις και στεγανό σποτάκι! Με αυτές τις λάμπες που θες πάντως θα χρειαστείς και κάτι τέτοιο:http://www.reptilica.gr/product_info...%28gr_18527%29
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-12-10, 14:49
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Γιατί θα το χρειαστώ αυτό;

Η UV θελουν κεραμεικό ή απλο ντουι;

Απλή λαμπα ("Οι απλές, όπως η δική μου, είναι μια χαρά και με πλαστικό.") εννοείς οι Τ8; Σε τι μηκος βγαινουν οι Τ8;

Ασχετο: Το σαϊτ αυτό είναι αξιόπιστο; Εγώ είχα ακούσει περυσι για κάποιους που ακόμη περιμένουν τα πράγματά τους.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-12-10, 15:10
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για να πηγαίνει το φως στη χελώνα και όχι στα μάτια σου!

Οι UVB δε χρειάζονται κάτι ειδικό. Όσες είναι ας πούμε κεραμικές για θερμοκρασία χρειάζονται.

Όταν λέω απλές εννοώ μια από τις παλιές πυρακτώσεως. Οι Τ8 βγαίνουν σε διάφορα μήκη, δες τον κατάλογο μιας εταιρείας.

Για αυτό το site διάβασα ό,τι και εσύ και δεν έχω προσωπική άποψη. Δε θα αγόραζα εύκολα λόγω ακριβών μεταφορικών. Απλά χρησιμοποίησα ένα σύνδεσμο για να σου δείξω τι εννοώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με χελώνα emmy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 19 06-07-12 12:12
Λόλα η χελώνα.. NikolasR Άλλα ζώα 13 22-01-12 15:16
Μικρά ψάρια για μικρά ενυδρεία Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 10 18-05-11 08:17
πόση ποσότητα φαγητού να δώσω στη χελώνα? water_turtle_lover Άλλα ζώα 2 17-01-10 14:34
Ενυδρείο για χελώνα (Red Stripe) NikolasR Άλλα ζώα 43 14-12-08 19:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04646 seconds with 13 queries