Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-11-10, 12:41
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

θα το κοιταξω να δω τι θα με βολευει τελικα.ευχαριστω.θα προσθεσω και φωτο την δευτερα με την πολυ αλγη που εχω!!!!!!!!!!!!!!!χαμος απο πρασινη τριχοειδης.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-10, 13:01
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

μια φωτο πριν καμια 10 μερες.


εχω γεμισει πρασινη αλγη τριχοειδης και εχω αρχισει e.i.εδω και καμια εβδομαδα.τα φυτα πανε σφαιρα αλλα η αλγη επιμενει.ειναι τοση πολλη που το υποστρωμα ειναι λες και εχω γρασιδι.δεν αφηνει ουτε την κουμπα να εξαπλωθει.υποπτευομαι τις λαμπες οτι εχουν παλιωσει.τις εχω 9 μηνες δουλεμενες.χθες προσθεσα apple snails απο τον φιλο κωστα και καμια 20αρια καρδιναλιους.μαζι ειναι και 5 ιριαθερινες.τι να κανω με την αλγη δεν ξερω.βεβαια το ενυδρειο τρεχει λιγο καιρο οποτε τα περιμενω αυτα.απο σημερα ξεκιναω αλλαγες με οσμωση και οχι βρυση μπας και κοψω λιγο την αλγη.θα δειξει στο τελος.απο διοξειδιο to drop checker ειναι στα κιτρινα.πρεπει να κανω και καμια μετρηση για να δουμε που βρισκομαστε σε gh,kh,ph.co2 στις 180 περιπου φυσσαλιδες το λεπτο.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-10, 13:28
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αντρεα, δεν εχεις αρκετη φυτομαζα να καταναλωσει την περισσεια που δημιουργειται με την EI λιπανση !! Κανε μετρησεις να δεις που βρισκεσαι.. ειναι και νεο ενυδρειο.
Για τραβα χειροφρενο για λιγο και πηγαινε το πιο σιγα.
ΜΗΝ κοψεις τα λιπασματα, αλλα μειωσε τα . Κανε και μια συσκοτιση 3 ημερων να παει πισω η αλγη και μερικες αλλαγες νερου να μηδενισουν οι περισσειες και παρτο απο την αρχη με λιπανση κανονικη μονο σε traces και Καλιο. Τα Νιτρικα το φωσφωρο και το σιδηρο μειωσε τα στο ελαχιστο. Και φυσικα μην κλαδεψεις μεχρι τα φυτα να πιασουν ταβανι και να γινει ζουγκλα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-10, 19:42
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντρεα, δεν εχεις αρκετη φυτομαζα να καταναλωσει την περισσεια που δημιουργειται με την EI λιπανση !! Κανε μετρησεις να δεις που βρισκεσαι.. ειναι και νεο ενυδρειο.
Για τραβα χειροφρενο για λιγο και πηγαινε το πιο σιγα.
ΜΗΝ κοψεις τα λιπασματα, αλλα μειωσε τα . Κανε και μια συσκοτιση 3 ημερων να παει πισω η αλγη και μερικες αλλαγες νερου να μηδενισουν οι περισσειες και παρτο απο την αρχη με λιπανση κανονικη μονο σε traces και Καλιο. Τα Νιτρικα το φωσφωρο και το σιδηρο μειωσε τα στο ελαχιστο. Και φυσικα μην κλαδεψεις μεχρι τα φυτα να πιασουν ταβανι και να γινει ζουγκλα.
σημερα αλεξανδρε δεν αντεξα και επεσε συφωναρισμα.εφυγε αλγη μαζι με χαλικι.το ενυδρειο ηταν σε πολυ ασχημη κατασταση.τα φυτα πανε σφαιρα.να σκεφτεις μεσα σε ενα μηνα εχω κλαδεψει 2 φορες την rottalla γιατι λυγιζε αλλα και να αρχισω να φτιαχνω θαμνακια για να αυξησω και την φυτομαζα.απο pearling γινεται χαμος απο ολα τα φυτα μεχρι και η cuba του φιλου γιαννη κανει αναμεσα στην αλγη.πιστευω πως κατι δεν παει καλα με τις λαμπες.αφου εβαλα καμια 25αρια ψαρακια θα μειωσω νιτρικα και φωσφορο μιας και τα παιρνω απο τα ψαρια και θα συνεχισω με flourish που ριχνω για ιχνοστοιχεια και με θειικο καλιο.αληθεια γνωριζεις για το greenzit τιποτα;;;μηπως κανω λαθος που ριχνω flourish και οχι greenzit.δεν το κανω γιατι δεν ξερω αναλογιες και αν ειναι ιδιο με τα ιχνοστοιχεια που ριχνετε ολοι σχεδον που ειναι διαφορετικο σκευασμα.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-11-10, 00:08
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

ατρέα το καλό είναι ότι έχεις ανάπτυξη στα φυτά, από κει και πέρα σίγουρα στο ενυδρείο δεν λείπει co2 , άρα τα πολλά λιπάσματα κάνουν τη ζημιά με τις άλγες.
ο μανήσιος φωτισμός της juwel στο μάτι τουλαχιστο δεν μου κάθετε καλά( τον ίδιο έχω και γώ).
1x45 natur 4100 kelvin
1x45 day 9000 kelvin
το αποτέλεσμα είναι αφύσικα πρασινοκίτρινο. μήπως παίζει ρόλο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-11-10, 01:59
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

O φωτισμος δεν πειθομαι οτι ευθυνεται. Εχω χρησιμοποιησει ολων των ειδων τις φτηνιαρικες λαμπες απο πολυ ψυχρο λευκο μεχρι κιτρινωπο φασμα και ποτε δεν απεδωσα την εμφανιση καποιας αλγης σε αυτο.
Ας μην ξεχναμε οτι στην φυση τα υδροβια φυτα πολλες φορες δεν λαμβανουν απ ευθειας το ηλιακο . Αν υπαρχει εντονη βλαστηση απο πανω, δεντρα, φυλλωσιες , φυτα επιφανειας, το φως φιλτραρεται και φτανει σε αυτα σε πρασινη ή κιτρινη αποχρωση. Αν παλι ειναι θολο ή εχει τανινες τοτε παιρουν το φως σε κοκκινη καφετια αποχρωση και παει λεγοντας.
Τα φυτα πιστευω οτι μπορουν να εκμεταλλευτουν πολλα μηκη κυματος φωτος και διαφορετικες λαμπες με διαφορετικα φασματα οταν μιλαμε για τεχνητο φωτισμο.
Φως να ναι κι οτι ναναι που λεει και ο Tom Barr.

Για το greenzit Αντρεα πρωτη φορα το ακουω. Ξερεις τι περιεχει και αν το εχει χρησιμοποιησει κανεις; Το σκευασμα που ειναι τσεκαρισμενο και ασφαλες ειναι το Power 4 και το χρησιμοποιουμε για ιχνοστοιχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-11, 10:14
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

λοιπον μετα απο ενα ευλογο χρονικο διαστημα για να παρει τα πανω του το ενυδρειο και μετα απο αγορα dslr εβγαλα και καμια φωτο επιτελους σωστη

λοιπον οι ρυθμισεις ειναι iso 100
1/25 f4.2
exposure -2.0
για πειτε πως τα παω;;;;
η φωτογραφικη μου ειναι η nikon d3100
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
240lt χαμηλων απαιτησεων Roussaks Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 28 28-10-10 23:31
Βιντεο-ενυδρειο χαμηλων απαιτησεων φουλ φυτεμενο ! Raven Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 06-10-10 12:23
Αρχη για ενυδρειο υψηλων απαιτησεων. Μίμης Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 36 10-07-10 10:57
λαμπες για φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων platy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 30-01-10 22:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05359 seconds with 14 queries