Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-06-10, 11:46
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή Το χανω ??? :(

απ'οτι θα δειτε και στο βιντεο, το σκαλαρακι δεν ειναι στα καλυτερα του απο το πρωι που το παρατηρησα... αυτη τη στιγμη καθεται στον πατο κατω απο ενα φυτο και περιμενει να ερθει η ωρα του απο οτι καταλαβα... παρομοια συμπεριφορα παρατηρω και απο ενα ruby ... αν προσεξετε στο βιντεο ισα ισα που επιπλεει το σκαλαρακι και μαλιστα το τσιμπολογανε ο ξιφοφορος και ο αλμπινο... χθες εκανα μια ακομα μεγαλη αλλαγη νερου και προσθεσα και βακτηρια... απο αμελεια μου ομως επειδη το μπουκαλακι απο τα βακτηρια δεν εχει τη γνωστη "ταπα" και δεν το προσεξα, εριξα αρκετα περισσοτερο απο οτι συνισταει στη δοσολογια... υπαρχει περιπτωση αυτο να εκανε κακο ή απλα ειναι το αναμενομενο αποτελεσμα απο τις κακες μετρησεις που εχω ???

υγ. μολις παρατηρησα οτι ηδη αρχισε να χανει καποια λεπια (προφανως απο τα τσιμπολογηματα ) και του κανουν ακομα πιο συχνες "επιθεσεις" οι λοιποι ... μηπως να ξαναλλαξω το νερο σημερα ?
http://www.youtube.com/watch?v=jQpad8tItUY

ΕΝΤΙΤ Μετρησεις πριν απο λιγο:

NO3: 50
NO2: 1
GH: 8
KH: 10
pH: 8
Cl2: 0
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-06-10, 12:17
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

αν μπορεις βαλτο καπου μονο του να μην το τσιμπανε τα υπολοιπα,
μεχρι να σου πουν και οι υπολοιποι
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-06-10, 12:21
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν μπορεις να το βαλτο καπου μονο του να μην το τσιμπανε τα υπολοιπα,
μεχρι να σου πουν και οι υπολοιποι
δυστυχως δεν εχω καπου αλλου να το βαλω εστω και προσωρινα :/

το κακο ειναι οτι τραβαει τα βλεματα... κατι σαν μαγνητης... ειδικα ο ξιφοφορος το εχει ταραξει στα τσιμπηματα
-------------------------
ΕΝΤΙΤ: να το βαλω σε μια γεννηστρα που εχω προσωρινα μεσα στο ενυδρειο ??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sir George : 25-06-10 στις 12:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-06-10, 12:42
Το avatar του χρήστη fear81
fear81 Ο χρήστης fear81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

καλησπερα αν μπορεις μετρα αμμωνια φοβαμαι μηπως παιζει αστρωτο φιλτρο και το ph δεν ειναι οτι καλυτερο για το σκαλαρι σου, θελει μαλακο με χαμηλες σκληροτητες (μιλαω για το ιδανικο).
__________________
SCALARE LOVER

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-06-10, 12:46
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fear81 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα αν μπορεις μετρα αμμωνια φοβαμαι μηπως παιζει αστρωτο φιλτρο και το ph δεν ειναι οτι καλυτερο για το σκαλαρι σου, θελει μαλακο με χαμηλες σκληροτητες (μιλαω για το ιδανικο).
καλησπερα... δεν βρηκα τεστ αμμωνιας στο πετσοπ και για να'μαι ειλικρινης δεν το εψαξα περαιτερω... το φιλτρο πρεπει οντως τελικα να ειναι αστρωτο μετα απο πολλες συζητησεις που ειχα με παιδια εδω μεσα... σκεφτομαι να τα δωσω τα σκαλαρια ουτως η αλλως... μηπως τα θελεις εσυ μιας και εισαι Δραμινος και SCALARE LOVER?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-06-10, 12:50
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Φιλε μου δυστυχως εχεις αστρωτο φιλτρο,ψαξε για μπολι επιγοντως,θα χασεις ολα σου τα ψαρια τα οποια παρεπιπτοντως δεν τεριαζουν μεταξυ τους....δρασε αμμεσα
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-06-10, 12:53
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου δυστυχως εχεις αστρωτο φιλτρο,ψαξε για μπολι επιγοντως,θα χασεις ολα σου τα ψαρια τα οποια παρεπιπτοντως δεν τεριαζουν μεταξυ τους....δρασε αμμεσα
εβαλα μπολι πριν 15 μερες αν θυμαμαι καλα... να ξαναβαλω? τα "εργοστασιακα" βακτηρια κανουν δουλεια ?

θελω να κρατησω μονο τα black ruby που λατρευω, τον ξιφοφορο, τον γλυφτη και τa silver shark και αλμπινο.. αυτα ταιριαζουν ???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-06-10, 13:31
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sir George Εμφάνιση μηνυμάτων
εβαλα μπολι πριν 15 μερες αν θυμαμαι καλα... να ξαναβαλω? τα "εργοστασιακα" βακτηρια κανουν δουλεια ?

θελω να κρατησω μονο τα black ruby που λατρευω, τον ξιφοφορο, τον γλυφτη και τa silver shark και αλμπινο.. αυτα ταιριαζουν ???
Μαλλον δεν εβαλες αρκετο,ψαξε ξανα,τα μπουκαλακια δεν κανουν δουλεια.Τα ψαρια σου δεν τεριαζουν.Τι φυλτρο εχεις,τι εχει μεσα???
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-06-10, 13:38
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον δεν εβαλες αρκετο,ψαξε ξανα,τα μπουκαλακια δεν κανουν δουλεια.Τα ψαρια σου δεν τεριαζουν.Τι φυλτρο εχεις,τι εχει μεσα???
οκ θα ξαναψαξω... το ενυδρειο ειναι το κλασικο του καρφουρ (115lt εργοστασιακα) και εχω κρατησει το μανισιο φιλτρο... μεσα εχω το μακαρονι για τα βακτηρια, απο πανω το σφουγγαρακι και την τριχα... ειχα παλαιοτερα ανθρακα για πολυ καιρο αλλα τον εβγαλα... το κακο ειναι οτι στις αρχες εκανα "στρωσιμο" με το μυαλο μου στο ενυδρειο με εργοστασιακα βακτηρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-06-10, 13:45
Το avatar του χρήστη fear81
fear81 Ο χρήστης fear81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

δυστυχως δεν εχω χωρο για να τα φιλοξενησω και θα ηταν κριμα να τα εχω στριμωγμενα σε ενα 60λιτρο που μολις απεκτησα.Μπορεις ομως να βαλεις αγγελια που να τα δινεις η επειδη μπορει να μην την παλεψουν μεχρι τοτε τα γυρνας σημερα κιολας στο πετ σοπ.Και βαλε οπωσδηποτε αγγελια για μπολι, αν δεν βρεις την κυριακη μπορω να σου δωσω εγω.
__________________
SCALARE LOVER

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-06-10, 16:22
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fear81 Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχως δεν εχω χωρο για να τα φιλοξενησω και θα ηταν κριμα να τα εχω στριμωγμενα σε ενα 60λιτρο που μολις απεκτησα.Μπορεις ομως να βαλεις αγγελια που να τα δινεις η επειδη μπορει να μην την παλεψουν μεχρι τοτε τα γυρνας σημερα κιολας στο πετ σοπ.Και βαλε οπωσδηποτε αγγελια για μπολι, αν δεν βρεις την κυριακη μπορω να σου δωσω εγω.
μολις ηρθα στο γραφειο... προσπαθησα να παρακολουθησω κρυφα τι γινεται... το σκαλαρακι ηταν πλαγιασμενο στο χαλικι και απο πανω ο ξιφοφορος το τσιμπουσε... το εβαλα προσωρινα σε μια γεννηστρα... ειναι φυλακη μεν, αλλα απο το να το τρωνε τα αλλα ψαρια φανταζομαι καπως καλυτερα... φοβαμαι οτι και να το παω στο πετσοπ δεν θα την παλεψει γιατι και στη γεννηστρα ειναι σχεδον ξαπλωτο... ισα ισα που κουνιεται προφανως μεχρι το βραδυ

το κακο ειναι οτι και το αλλο σκαλαρακι δεν ειναι πολυ δραστηριο ... μπορει να δωσω εκεινο πισω... για μπολι θα σου στειλω pm αν ειναι... μπορει μεχρι την Κυριακη να ερθω σε επικοινωνια με τη Λουσυ ... σ'ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-06-10, 22:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η φορμα που υπαρχει στις ασθενειες....και που πολλοι δυσανασχετουν επειδη προτεινουμε να συμπληρωνεται παντα...δεν εγινε τυχαια..
σε ποσα λιτρα τα εχεις ολα αυτα?? τι τα ταιζεις?? τωρα με τις ζεστες τι γινεται με την οξυγονωση?? εχεις αυξημενα νιτρωδη και μαλλον αρκετα ψαρια για το φιλτρο σου...που ισως να ειναι αστρωτο (ή στρωμενο αλλα ανεπαρκες).
οπως και να εχει προεχει να τακτοποιησεις το θεμα φιλτρανση (ειτε μπολι ειτε επιπλεον φιλτρο αν χρειαζεται) και στη συνεχεια να δεις τι θα κανεις με τα ψαρια σου. να κρατησεις μονο οσα ταιριαζουν. ως τοτε συχνες αλλαγες και μετρησεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-06-10, 08:13
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
η φορμα που υπαρχει στις ασθενειες....και που πολλοι δυσανασχετουν επειδη προτεινουμε να συμπληρωνεται παντα...δεν εγινε τυχαια..
σε ποσα λιτρα τα εχεις ολα αυτα?? τι τα ταιζεις?? τωρα με τις ζεστες τι γινεται με την οξυγονωση?? εχεις αυξημενα νιτρωδη και μαλλον αρκετα ψαρια για το φιλτρο σου...που ισως να ειναι αστρωτο (ή στρωμενο αλλα ανεπαρκες).
οπως και να εχει προεχει να τακτοποιησεις το θεμα φιλτρανση (ειτε μπολι ειτε επιπλεον φιλτρο αν χρειαζεται) και στη συνεχεια να δεις τι θα κανεις με τα ψαρια σου. να κρατησεις μονο οσα ταιριαζουν. ως τοτε συχνες αλλαγες και μετρησεις.
φιλε Πανο εχω το καρφουρισιο 115λτ εργοστασιακα ... εχω ενα μηχανακι που βγαζει μπουρμπουληθρες 24/7 και το φιλτρο ειναι το μανισιο... θα κανονισω παλι για μπολι παρολο που εβαλα πριν 15 ημερες περιπου.... το σκαλαρακι απεβιωσε, ενω το αλλο βρηκα να το δωσω... απομενουν 1 αλμπινο shark, 1 silver shark, 1 ξιφοφορος 2 black ruby και ενας γλυφτης... θεωρεις οτι ειναι πολλα? και με βαση οτι μου αρεσουν τα ruby και τα shark, ποια θα προτεινες να κρατησω? ευχαριστω για το χρονο σου

υγ. για το φιλτρο δεν ξερω αν κανει δουλεια... να βαλω καποιο καλυτερο ?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-06-10, 08:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το φιλτρο μπορει να κανει δουλεια αν εχεις βαλει σωστα υλικα. προσθεσες τιποτα στο φιλτρο?? γιατι αν θυμαμαι καλα η εταιρεια το δινει με ενα κομματακι σφουγγαρι μονο μεσα...
αν δεν εχεις υλικα πρεπει να βαλεις...ιδιαιτερα βιολογικα...αν εχεις υλικα θες μπολι...
στα λιτρα σου θα κρατουσα ή ενα κοπαδι απο black ruby (μαλακωνοντας και λιγο το νερο αν ειναι πολυ σκληρο) ή μια ομαδα απο ζωοτοκα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-06-10, 08:22
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
το φιλτρο μπορει να κανει δουλεια αν εχεις βαλει σωστα υλικα. προσθεσες τιποτα στο φιλτρο?? γιατι αν θυμαμαι καλα η εταιρεια το δινει με ενα κομματακι σφουγγαρι μονο μεσα...
αν δεν εχεις υλικα πρεπει να βαλεις...ιδιαιτερα βιολογικα...αν εχεις υλικα θες μπολι...
στα λιτρα σου θα κρατουσα ή ενα κοπαδι απο black ruby (μαλακωνοντας και λιγο το νερο αν ειναι πολυ σκληρο) ή μια ομαδα απο ζωοτοκα.
στο φιλτρο εχω προσθεσει το μακαρονακι για τα βακτηρια που ειναι κατω κατω και απο πανω εχει το σφουγγαρακι και επειτα την "τριχα" ... ειχα και ανθρακα αλλα τον εβγαλα.... το μακαρονακι απο οσο ξερω δεν θελει αλλαγη γιατι κραταει τα βακτηρια... ειμαι οκ ??

τα καρχαριακια με τα ruby αν καταλαβα καλα δεν ταιριαζουν? συνολο ενας αριθμος γυρω στα 8 ειναι καλα ? σορρυ για το βομβαρδισμο ερωτησεων πρωινιατικα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-06-10, 08:30
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Aγαπητε φιλε οπως σου ειπε ο Πανος εχεις αστρωτο το ενιδρυο και θα χασεις τα ψαρακια. Εαν προλαβαινεις φερε το σκαλαρι σου να το βαλω με τα δικα μου και να σου δωσω και μπολι ειμαι στον Αμυγδαλεωνα. Γιατι μετρανε ωρες τα ψαρακια ολα και θα σου πουνε τα παιδια για την επιλογη των ψαριων που πρεπει να κανεις. Το πρωτο ειναι να στρωσης το ενιδρυο σου.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-06-10, 08:39
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Aγαπητε φιλε οπως σου ειπε ο Πανος εχεις αστρωτο το ενιδρυο και θα χασεις τα ψαρακια. Εαν προλαβαινεις φερε το σκαλαρι σου να το βαλω με τα δικα μου και να σου δωσω και μπολι ειμαι στον Αμυγδαλεωνα. Γιατι μετρανε ωρες τα ψαρακια ολα και θα σου πουνε τα παιδια για την επιλογη των ψαριων που πρεπει να κανεις. Το πρωτο ειναι να στρωσης το ενιδρυο σου.
Φιλε μου βρεθηκε ενα παιδι που θα του δωσω το σκαλαρι σημερα το πρωι... ευελπιστω συντομα να εχω και μπολι απο καποιον αλλο... αν δεν βρω θα σου στειλω πμ ... ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-06-10, 11:08
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αν και δε μας ειπες ποσο "μακαρονι" εχεις βαλει στο φιλτρο σου, απο υλικα φαινεται οτι πας καλα (εκτος και η ποσοτητα του βιολογικου "μακαρονιου" ειναι πολυ μικρη). Μεχρι λοιπον να βρεις μπολι, πρεπει να κοψεις το ταϊσμα. Πιο συγκεκριμενα θα πρεπει να ριχνεις τη μιση ποσοτητα απο αυτη που ριχνεις καθημερινα αλλα μερα παρα μερα. Αυτο μεχρι να βαλεις μπολι και να δειξουν ολες οι μετρησεις σου σωστες.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-06-10, 12:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sir George Εμφάνιση μηνυμάτων
τα καρχαριακια με τα ruby αν καταλαβα καλα δεν ταιριαζουν?
τα καρχαριακια γινονται πολυ μεγαλα για τα λιτρα σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-06-10, 17:44
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Μπολι μολις εβαλα... ευχαριστω πολυ και δημοσιως τον Γρηγορη ή αλλιως kalts.greg και για τα κλαδεματα που ηταν ουκ ολιγα

θα βαλω κανα 2 φορες ακομα ανα βδομαδα αν ειναι εφικτο και ενδιαμεσα εχω παραγγειλει το ΕΧ700 που περιμενω επιτελους να βαλει ταξη στο ενυδρειο μου... παραλληλα μαλλον θα διωξω και τα καρχαριακια μου

Γιωργο η ποσοτητα βιολογικου που εχω ειναι 1 λιτρο (με επιφυλαξη) παραπανω αποκλειεται ...

Ισως το ΕΧ700 να ειναι λιγο υπερβολικο για τα λιτρα μου και να μπορουσα να κανω τη δουλεια μου με το υφισταμενο, αλλα τουλαχιστον σιγουρα θα μπορω να κοιμαμαι ησυχος αν ολα γινουν σωστα ...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-06-10, 20:15
Το avatar του χρήστη kalts.greg
kalts.greg Ο χρήστης kalts.greg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2009
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή ?

Φίλε Γιώργο
Το μόνο που έκανα ήταν να μοιραστώ μαζί σου λίγη εμπειρία και κάποια υλικά , που χάρισαν κάποιοι πιο έμπειροι στο χόμπι σε μένα εδώ και 1,5 χρόνο .
Εκείνοι σε μένα , εγώ σε σένα , ελπίζω και εσύ αύριο σε κάποιον άλλο .
Έτσι πάνε τα πράγματα .
Σε ότι μπορώ να βοηθήσω , εδώ είμαι .
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-06-10, 12:25
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Τοποθετησα το ΕΧ700 και λειτουργει με απολυτη ησυχια !! περιμενα να κανει εστω λιγο θορυβο αλλα τιποτα... ισως με τον καιρο να αρχισει να ακουγεται...

Το ΕΧ700 ερχεται με δικο του βιολογικο υλικο (1lt) και επιπλεον προσθεσα το 1lt που ειχα στο εσωτερικο φιλτρο μαζι με το νεο... το εσωτερικο θα το κρατησω για μηχανικο πλεον καθαρισμο (με σφουγγαρακι και τριχα μέσα, τιποτα αλλο) και ελπιζω με το εξωτερικο να κανω τη δουλεια μου... τον ανθρακα που ειχε το ΕΧ700 δεν τον τοποθετησα καν...

Θα ξαναβαλω μπολι 2-3 φορες ακομα (ευγενικη προσφορα του Γρηγορη τον οποιο ξαναμανα ευχαριστω) και ελπιζω επιτελους να στρωσει το ενυδρειο... το μπολι φανταζομαι οτι πρεπει να το ριξω στο εξωτερικο φιλτρο ??

Αν εκανα κατι λαθος στα παραπανω ή αν υπαρχει καλυτερη προταση θα ημουν ευγνωμων αν μου το λεγατε...

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-06-10, 12:34
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Μια χαρα τα λες,αν ημουν στη θεση σου,οταν εστρωνε το εξωτερικο φιλτρο θα τα εβγαζα τελειως το εσωτερικο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-06-10, 12:42
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα τα λες,αν ημουν στη θεση σου,οταν εστρωνε το εξωτερικο φιλτρο θα τα εβγαζα τελειως το εσωτερικο
ειναι η επομενη μου σκεψη το προβλημα ομως ειναι οτι ολο αυτο το μαυρο κουτι που υπαρχει στη μεση του ενυδρειου (το φιλτρο δηλαδη) ειναι κολλημενο στο τζαμι και στη βαση αν θυμαμαι καλα... για να αφαιρεθει δηλαδη θελει πολυ κοπο και σιγουρα αναταραξεις που πιθανον να βγαλουν εκ νεου προβληματα... οποτε θα το σκεφτω καλα για να το κανω... δεν ξερω βεβαια αν υπαρχει καποιος ευκολος τροπος που δεν γνωριζω... το σωστο θα ηταν φυσικα να το εβγαζα απο την αρχη αλλα που μυαλο τοτε...

ΥΓ. ας στρωσει μια φορα το φιλτρο που το παλεβω κοντα ενα μηνα και μετα με τη χαρα που θα εχω θα μου ανοιξει η ορεξη
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-06-10, 12:50
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

με μια χορδι απο κιθαρα ή μια λεπτη μπετονια και θα βγει μια χαρα προσοχη μην κοψεις τα χερια σου με τις μπετονιες
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-06-10, 12:55
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Οπως λεει και o kingrim με πετονια βγαινει ευκολα και αν εχεις τα υλικα μεσα σε καλτες τοτε απλα τα αφαιρεις και μετα βγαζεις και το φιλτρο...ουτε γατα ουτε ζημια.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-06-10, 12:55
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ παιδια ... τα υλικα αφαιρουνται ευκολα... με το που στρωσει το φιλτρακι σε μια μεγαλη αλλαγη νερου θα το προσπαθησω... εκτος του οτι ειναι κακασχημο πιανει και πολυτιμο χωρο !
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-06-10, 13:00
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sir George Εμφάνιση μηνυμάτων
εκτος του οτι ειναι κακασχημο πιανει και πολυτιμο χωρο !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08447 seconds with 13 queries