Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-06-10, 23:55
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή Τι ζητώ και Τι Δεν Ζητω από ένα φόρουμ/Ιδιοκτήτη/συντονιστή/μέλος

Τι ζητώ και Τι Δεν Ζητω από ένα φόρουμ/Ιδιοκτήτη/συντονιστή/μέλος

Αφορμή για αυτό το θέμα είναι οι συνεχής κόντρες που βλέπουμε όλοι μας το τελευταίο διάστημα να ξεπηδούν σε κάθε θέμα που θα εμφανιστεί μια διαφωνία.
Κάλο θα ήταν να πούμε όλοι τις απόψεις μας και να τελειώνουμε με αυτό το θέμα και ξεκιναω πρώτος.



ΖΗΤΩ/ΠΕΡΙΜΕΝΩ


Από ένα φόρουμ ζητώ/περιμένω να είναι ένας χώρος ελεύθερης συζήτησης και έκφρασης ιδεών/απόψεων /εμπειριών/γνώσεωνν με απώτερο σκοπό την αλληλοεξυπηρέτηση των χρηστών του.

Από τον ιδιοκτήτη ζητώ/περιμένω μια αντικειμενική κριτική όταν κάποια πράγματα βγαίνουν εκτός έλεγχου και θίγουν την προσωπικότητα κάποιου χρηστή, συνεχή βελτίωση του φόρουμ, ορισμό αντιπρόσωπων του σε κάθε ενότητα από άτομα τα οποία κατέχουν καλά την ενότητα που θα τους οριστεί (και φαντάζομαι ότι έχει και άλλες δουλειές που ούτε μπορώ να φανταστώ)

Από έναν συντονιστή ζητώ/περιμένω να επαναφέρει τους τόνους όταν βλέπει ότι κάτι δεν πάει καλά με διαφορά τεχνάσματα . Να συμβάλει με την άποψη του αφού κατέχει το αντικείμενο στο οποίο είναι υπεύθυνος. (και φαντάζομαι ότι έχει και άλλες δουλειές που ούτε μπορώ να φανταστώ)

Από ένα μέλος ζητώ/περιμένω να πει την άποψη του, να κάνει την ερώτηση του πάντα με κόσμιο τρόπο




ΔΕΝ ΖΗΤΩ/ΠΕΡΙΜΕΝΩ



Από ένα φόρουμ δεν ζητώ/περιμένω να είναι ένας χορός με λογοκρισία.

Από τον ιδιοκτήτη δεν ζητώ/περιμένω να κάνει Μπαν/διαγραφή μηνυμάτων επειδή δεν συμφωνεί με αυτά που ο άλλος έχει γράψει, να γραφεί με τρόπο προσβλητικό προς τους άλλους

Από έναν συντονιστή δεν ζητώ/περιμένω διαγραφή μηνυμάτων επειδή δεν συμφωνεί με αυτά που ο άλλος έχει γράψει, να γραφεί με τρόπο προσβλητικό προς τους άλλους

Από ένα μέλος δεν ζητώ/περιμένω να γραφεί με τρόπο προσβλητικό προς τους άλλους

Γενικα εχω ενα θεμα με την διαγραφη μηνυματων θεωρω πως ακυρωνεις εναν ανθρωπο εαν σβηνεις αυτο που εχει να πει



Αυτά για αρχή αν και η ώρα είναι τέτοια που μπορεί να μην έχω πει πολλά
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-06-10, 02:09
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν θαταν καλυτερο ο τιτλος να αλλαξει στο τι ζητω απο τουτο εδω το φορουμ, ιδιοκτήτη/συντονιστή/μέλος?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-10, 05:39
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Νάτην κιόλας η λογοκρισία, μέχρι και τον τίτλο θέλει να αλλάξει ο Δικτάτορας

Για να επανέλθουμε όμως στην σοβαρότητα του θέματος (που μακάρι να μην εξελιχθεί στον γνωστό εμφύλιο συντονιστών - απλών μελών),
πιστεύω πως όλοι μας θέλουμε λίγο-πολύ αυτά που σωστά έγραψες Γιάννη και πρώτοι-πρώτοι τα θέλουν οι διαχειριστές αυτού του φόρουμ.

Όπως όλοι μας θα προτιμούσαμε μια κοινωνία χωρίς εγκληματικότητα και χωρίς αστυνομία, αλλά έλα ντε που είναι όνειρο θερινής νυκτός...
Επειδή λοιπόν πάντα θα υπάρχουν διαφωνίες, διενέξεις και παραστρατήματα, κάποιος πρέπει με κάποιο τρόπο να επιβάλλει την τάξη.

Το κρίσιμο για μένα ζήτημα είναι πόσο εύκολα εκτροχιαζόμαστε και πόσο συχνά λαμβάνονται ακραία μέτρα, πόσο εύκολα "πυροβολούμε" όλοι μας.
Και σε γενικές γραμμές εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος από την λειτουργία αυτού του φόρουμ και από την αυτοσυγκράτηση μελών και συντονιστών.
(ΥΓ: Δεν έχω λόγο να "γλύψω" κανέναν, δεν φιλοδοξώ να "προαχθώ" σε συντονιστή, μόνο τσάμπα φυτά ψάχνω.)

Εκεί που κι εγώ προσωπικά έχω ένα θέμα (σε όλα τα φόρα που έχω συμμετάσχει, δεν αφορά μόνο το GAB) είναι με την διαγραφή μηνυμάτων.
Και θέλω να κάνω έκκληση σε όσους έχουν την σβήστρα, βρε παιδιά, χρησιμοποιήστε την με απέραντη τσιγκουνιά, μόνο σε ελάχιστες κι εξαιρετικές
περιπτώσεις (ακούς Χαλβά? επονομαζόμενε και "Σβου"), το να σβήσεις τα λεγόμενα κάποιου είναι χειρότερο από το να τον διαγράψεις τον ίδιο.
Δεν λέω ότι σβήνετε με το παραμικρό, ίσα-ίσα, απλά ότι θα προτιμούσα να κλειδώσετε τις σβήστρες στο πιο δυσπρόσιτο συρτάρι του παταριού σας.

Και φυσικά δεν αναφέρομαι στις αγγελίες ή στις περιπτώσεις που θίγεται κάποιος προσωπικά, εκεί με το δίκιο σας να σβήνετε, πρώτα τα δικά μου.
Επ' ευκαιρία θέλω να ζητήσω δημόσια συγνώμη από τον Βαγγέλη(vagvader), γιατί του έκανα μια υπερβολική προσωπική επίθεση στο θέμα με τα
υβρίδια κι όταν πήγα να σβήσω κάποιες βαριές κουβέντες που μου ξέφυγαν πάνω στα νεύρα μου, διαπίστωσα ότι το θέμα είχε κλειδωθεί.

Και μια παρότρυνση προς όλους μας: μην περιμένουμε στη γωνία τους συντονιστές, να τους επιτεθούμε σε κάθε λαθάκι ή υπερβολή, έχουν κι αυτοί
τις σκοτούρες τους, τα νεύρα τους, δεν μπορούν να είναι τέλειοι σε όλα και θυσιάζουν πολύτιμο χρόνο για να διαβάζουν τις μπούρδες του καθενός μας.
(panos-alex/polis, σου στέλνω λογαριασμό τραπέζης, ξέρεις εσύ...).

Σόρυ για το σεντόνι, είχα αϋπνίες πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-10, 08:31
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Δυσκολο θεμα και δυσκολοι καιροι αν και καθημερινα ασχολουμε με το φορουμ ουδεν σχολιον.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-06-10, 08:42
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Τα ρασα δεν κανουν τον παπα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-06-10, 10:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ρασα δεν κανουν τον παπα!!!!
εχω την εντυπωση πως το θεμα αυτο ανοιχτηκε για να ειπωθουν με ηρεμια επιτελους καποιες αληθειες που ισως καποιοι κρατουν μεσα τους και τις βγαζουν εν βρασμω ψυχης σε επιμαχα θεματα.
υπο το πρισμα αυτο δε συμφωνεις οτι το παραπανω θελει καποια διευκρινηση??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-06-10, 10:45
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Το καλητερο θα ηταν να υπαρχει λιγοτερη ψυχολογια και περισσοτερη ουσια.
Ασχοληθειτε περισσοτερο με τα ψαρια σας, εχετε παρει διδακτορικο στην ψυχαναλιση.

Στα νευρα και το φουντωμα, η αποσυνδεση και μια αλλαγη νερου παντα βοηθαει....



Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-06-10, 10:47
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Κατά τη γνώμη μου τα φόρουμ είναι σαν τα καφενεία.
Δεν σ' αρέσει αυτό το καφενείο γιατί όσοι πάνε εκεί είναι ανόητοι ή γιατί ο ιδιοκτήτης δεν φτιάχνει καλό καφέ ή δε σερβίρει "δικτατορικά" εσπρέσο? Πήγαινε σε άλλο!
Τόσα ψαροφόρα υπάρχουν εντός κι εκτός Ελλάδας!
Οπότε για να επανέλθω στο θέμα του kingrim, ψάξε ένα φόρουμ που να έχει αυτά που θες αν αυτό εδώ κρίνεις πως δεν τα έχει, αυτή είναι η γνώμη μου, πάντα φιλικά και χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τα λεγόμενά σου, που πολλά με βρίσκουν και μένα σύμφωνο

ΥΓ
Προσωπικά είμαι φαν του GΑΒ και αν και έχω γραφτεί σε διάφορα άλλα ψαροφόρα, μόνο εδώ συμμετέχω πραγματικά σε συζητήσεις
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-06-10, 11:14
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλητερο θα ηταν να υπαρχει λιγοτερη ψυχολογια και περισσοτερη ουσια.
Ασχοληθειτε περισσοτερο με τα ψαρια σας, εχετε παρει διδακτορικο στην ψυχαναλιση.

Στα νευρα και το φουντωμα, η αποσυνδεση και μια αλλαγη νερου παντα βοηθαει....



το αυτο
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-06-10, 11:18
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω την εντυπωση πως το θεμα αυτο ανοιχτηκε για να ειπωθουν με ηρεμια επιτελους καποιες αληθειες που ισως καποιοι κρατουν μεσα τους και τις βγαζουν εν βρασμω ψυχης σε επιμαχα θεματα.
υπο το πρισμα αυτο δε συμφωνεις οτι το παραπανω θελει καποια διευκρινηση??
Ολη η δυναμη του φορουμ πιστευω πως ειναι τα μελη του.Εκει αναφερομαι με την παροιμια!Απλα εμενα αυτη η σταση περι δικτατοριας απο τον ιδιοκτητη του gab με πειραξε.Αλλα εδω που γραφω ακομη και τωρα ειναι ιδιοκτησια του οποτε η γνωμη του και η αποψη του δεκτη.Πρωτα απ ολα γραφω εδω μεσα γιατι γουσταρω να επικοινωνω με καθε ειδους ανθρωπους διαφορετικης ταξης ηλικιας νοοτροπιας και γιατι οχι να τους γνωρισω απο κοντα.Εγω σας γνωρισα σαν μια μεγαλη παρεα και ετσι θελω να μεινουμε γιατι πανω απ ολα ειναι ενα χομπυ ρε γαμωτο δεν ειναι τιποτα παραπερα...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-06-10, 11:30
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Εγώ μόνο δυο πράγματα έχω να πω!

1ον: Ο "δικτάτοράς" μας με κράτησε σ' αυτό το φόρουμ. Από άλλα φόρα πιο ... "ελεύθερα" έφυγα κακήν κακώς!!!

2ον: Από αυτό, αλλά και όλα τα φόρα που συμμετέχω, από τους χρήστες τους δηλαδή, ιδιοκτήτη/συντονιστή/μέλος απαιτώ σεβασμό!!!
Όποιος ξέρει τι θα πει σεβασμός στον συνάνθρωπό του ξέρει και τι απαίτηση έχω!

Φυσικά το ότι είμαι ακόμα εδώ σημαίνει ότι κατά κανόνα βρήκα αυτό που θέλω!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-06-10, 13:02
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Εγω δε κρυβω τον θαυμασμο μου προς τον Τολη που εναντια σε ολους και ολα δημιουργησε το φορουμ αυτο που για πολλους ειναι υπερβολικο εγω θα ελεγα συγκρουεται με τα ψεμματα που διαδιδουν οσοι εχουν συμφερων .. και παρολα αυτα εμεινε προσηλωμενος στους στοχους που ειχε θεσει απο την αρχη ... οποιοι επιτεθηκαν ηρθαν - εφυγαν και δεν αγγιξαν κανενα! Φασαριες, τσακωμοι, αηδειες, πισωπλατα μαχαιρωματα και εμεινε εκει χωρις να πεσει σε καμια παγιδα .. προσπαθωντας να βοηθησει τους "αρχαριους" και να ακουγονται αληθειες που ουτε σε ξενα φορουμ τις ψελλιζουν ωστε να μην ερθουν σε συγκρουση με τους χορηγους τους !

Δε πρεπει να ξεχναμε οτι απο την τσεπη του πληρωνει για να υπαρχει ολο αυτο που βλεπουμε στις οθονες μας ... δεν εχει χορηγους - που ανετα θα μπορουσε να εχει οχι για κερδος αλλα να μη χανει χρηματα για να βλεπει τον καθενα να γραφει το μακρυ του και το κοντο του!

Ειμαστε φιλοξενουμενοι κυριοι και κυριες ... φανταστειτε οτι εχει ενα σπιτι και μας το παραχωρει να συναντιομαστε ... και εμεις θελουμε - ζηταμε να γκρεμισει τον ενα τοιχο να καρφωσουμε ποστερ .. να καλυψουμε υπαιθριους! Παραμενει το σπιτι του και κανει οτι θελει ...

Αυτο που θελω απο τον ιδιοκτητη ειναι να κανει υπομονη οπως ολα αυτα τα χρονια ... να αντεχει και να μη δινει σημασια σε κυριολεκτικα ασχετα πραγματα γιατι η δουλεια που γινεται εδω ειναι μαλλον η μεγαλυτερη που εχω δει ποτε σε οτι εχει σχεση με ενυδρεια και ψαρια! Ακομα και πολλοι ξεστραβωνονται απο εδω και μετα το παιζουν γνωστες ... και δε λεω η γνωση ειναι για ολους αλλα τα credits δεν πανε ποτε στον Τολη -μη πω μετα εναντιωνονται και "αυτονομουνται"!

Ολοι οι χομπιστες που θελουν να βοηθησουν τους αλλους ειναι μαζι σου Τολη! Εχεις γερο στομαχι και απορω πολλες φορες με τη ψυχραιμια σου ... αλλα το καταφερες να μας θυμισεις οτι ειμαστε ανθρωποι πανω απο ολα και πρεπει να βοηθαμε οσο και οπως μπορουμε

kingrim ελπιζω να καταλαβαινεις τα παραπανω και πανω απο ολα οτι δε διαφωνω μαζι σου ... αντιθετα θα ελεγα!

Αυτα θελω απο τον ιδιοκτητη ... να μην αλλαξει ποτε!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-06-10, 13:22
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Απο τολη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41343&page=4) Οσο για τα δημοκρατικα και τα χουντικα, για αυτους που θιγονται αν σβυνονται ποστ, παλι εχω ξαναπει... βρειτε ενα φορουμ που δεν σβυνονται ποστ, και κατσετε εκει. Απ τη στιγμη που καποιος διαχειριστης η μοντ, σβυσει ΕΝΑ ποστ, και ΕΝΑΣ δυσαρεστηθει, ολοι μας ειμαστε χουντικοι για οσους το θεωρουν ετσι... απλα εγω το λεω κιολας...


αυτη η απαντηση προσβαλει τις αρχες μου και για αυτο σκεπτομαι να αποχωρισω οριστικα απο το φορουμ .
το θεμα που εγινε αυτη η αναφορα του τολη μετα απο αυτο το ποστ εχει κλειδωσει για να μην μπορει καποιος να απαντησει....... τι να πω και γιατι να το πω αφου αμα δεν αρεσει θα σβηστει

κριμα......
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-06-10, 13:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τολη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41343&page=4) Οσο για τα δημοκρατικα και τα χουντικα, για αυτους που θιγονται αν σβυνονται ποστ, παλι εχω ξαναπει... βρειτε ενα φορουμ που δεν σβυνονται ποστ, και κατσετε εκει. Απ τη στιγμη που καποιος διαχειριστης η μοντ, σβυσει ΕΝΑ ποστ, και ΕΝΑΣ δυσαρεστηθει, ολοι μας ειμαστε χουντικοι για οσους το θεωρουν ετσι... απλα εγω το λεω κιολας...


αυτη η απαντηση προσβαλει τις αρχες μου και για αυτο σκεπτομαι να αποχωρισω οριστικα απο το φορουμ .
το θεμα που εγινε αυτη η αναφορα του τολη μετα απο αυτο το ποστ εχει κλειδωσει για να μην μπορει καποιος να απαντησει....... τι να πω και γιατι να το πω αφου αμα δεν αρεσει θα σβηστει

κριμα......
Μπορεις να φτιαξεις ενα δικο σου φορουμ θετοντας τους ορους σου!! Θα δεις οτι ο ιδιος θα αναγκαστεις να βαλεις τα πραγματα στη θεση τους καποια στιγμη!

Οτι σβηνεται ειναι προσωπικες αντιπαραθεσεις που δεν προσθετουν τιποτα ... ποστ για πειρατικα προγραμματα και βιντεο, και οτι δεν εχει σχεση με ενυδρεια! Δε νομιζω να ειναι εναντια στις αρχες σου ολα αυτα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-06-10, 14:57
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

κινγριμ ο σκοπος του φορουμ δεν ειναι οι αποψεις μας και οι αρχες μας και καλα εκανε ο Τολης και το κλειδωσε το θεμα αφου
1ον βγηκε εκτος θεματος

2ον δεν εχει τιποτα να προσφερει , με την τροπη που πηρε η συζητηση , στην θεματολογια του φορουμ και δεν εξυπηρετει τα ατομα που μπαινουν να διαβασουν για αυτα που περιγραφει ο τιτλος και καταληγουν να διαβαζουν για τις αρχες του καθενος
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-06-10, 16:00
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να φτιαξεις ενα δικο σου φορουμ θετοντας τους ορους σου!! Θα δεις οτι ο ιδιος θα αναγκαστεις να βαλεις τα πραγματα στη θεση τους καποια στιγμη! δεν ειμαι πρωτη φορα σε φορουμ αν κανεις μια αναζητηση στο google θα με δεις σε πολλαααααα φορουμ

Οτι σβηνεται ειναι προσωπικες αντιπαραθεσεις που δεν προσθετουν τιποτα ... στις προσωπικες αντιπαραθεσεις μπορεις να καταλαβεις απο τι παστα ειναι ο καθενας αυτο μετραει για μενα.... ποστ για πειρατικα προγραμματα και βιντεο, και οτι δεν εχει σχεση με ενυδρεια! αυτα εχουν να κανουν με την νομοθεσια του κρατους σαφως και δεν με πειραζουν

Δε νομιζω να ειναι εναντια στις αρχες σου ολα αυτα!! Πρωσοπικα μια φορα εχει σβησει ποστ μου και δεν με πειραξε γιατι μου εσταλει ενα πμ και συμφωνησα αλλα οπως ειπε και ο Βολτερος σε ελευθερη μεταφραση

Μπορει να μην συμφωνω ουτε σε μια λεξη απο αυτα που λες αλλα θα εδινα και την ταιλευτεα δρανιδα του αιματος μου για να μπορεις να λες αυτα που πιστευεις
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
κινγριμ ο σκοπος του φορουμ δεν ειναι οι αποψεις μας και οι αρχες μας και καλα εκανε ο Τολης και το κλειδωσε το θεμα αφου
1ον βγηκε εκτος θεματος Θα μπορουσε να μεταφερθει στο Offtopic

2ον δεν εχει τιποτα να προσφερει , με την τροπη που πηρε η συζητηση , στην θεματολογια του φορουμ με αυτην την λογικη να σβηστει η κατηγορια επι παντος επιστητου γιατι δεν εχει να κανει με την θεματολογια του φορουμ και δεν εξυπηρετει τα ατομα που μπαινουν να διαβασουν για αυτα που περιγραφει ο τιτλος και καταληγουν να διαβαζουν για τις αρχες του καθενος δεν μιλαμε γενικα μιλαμε για κατι που εχει σχεση με το φορουμ το μπαν και την διαγραφη μηνυματων

αυτα τα λιγα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-06-10, 16:07
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

το επι παντοε επιστητου υπαρχει για να ανοιγονται εκει θεματα και οχι για να πηγαινουμε εκει τα αλλα που κανανε μπαχαλο οσοι δεν μπορουν να γραψουν μια συγκροτημενη παραγραφο εντος θεματολογιας ή οσοι θελουν να πουν αν σημερα καναν ευκοιλια ή δυσκοιλια

το μπαν και η διαγραφη μυνηματων ειναι ο λογος που καποιος μπαινει στο φορουμ ;;

επισης η θεματολογια του φορουμ ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι η φυσικη διατηρηση φυσιολογικων ψαριων
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-06-10, 04:07
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Kingrim δεν καταλαβα ακριβως τι προσβαλλει τις αρχες σου (ειλικρινα) στην παραθεση αυτων που ειπα:
Παράθεση:
Οσο για τα δημοκρατικα και τα χουντικα, για αυτους που θιγονται αν σβυνονται ποστ, παλι εχω ξαναπει... βρειτε ενα φορουμ που δεν σβυνονται ποστ, και κατσετε εκει. Απ τη στιγμη που καποιος διαχειριστης η μοντ, σβυσει ΕΝΑ ποστ, και ΕΝΑΣ δυσαρεστηθει, ολοι μας ειμαστε χουντικοι για οσους το θεωρουν ετσι... απλα εγω το λεω κιολας...
Να το διατυπωσω αλλιως, για να γινει πιο κατανοητο και γιατι το λεω: Ειμαι - το gab ειναι - το πρωτο και παλιοτερο φορουμ. Σε ολα τα φορουμ (τουλαχιστον αυτα που τυχαινει-τυχαινε να συχναζω εγω διεθνως και ελληνικα), σβυνονται και κλειδωνονται θεματα η ποστς μεσα στα θεματα. Το ιδιο κανω και εγω απο την αρχη της λειτουργιας του. Οταν ανοιξαν και αλλα φορα, "διαφημιστηκε" σε αυτα οτι θα ειναι πιο "δημοκρατικα" απο "εμενα", θα υπαρχει ελευθερια λογου (που εγω την εκοβα) κλπ. Διακωμωδωντας αυτην την κατασταση εβαλα το γνωστο "τιτλο" στο προφιλ μου. Δεν θεωρω τον εαυτο μου περισσοτερο "δικτατορα" απο τους υπευθυνους κανενος αλλου φορουμ, γιατι και στα αλλα φορα σβυνονται ποστς, απλως οι διαχειριστες-μοντς εκει μπαινουν στον κοπο να στολιζουν με ωραιες κουβεντες το γιατι το εσβυσαν. Η ουσια ειναι οτι παντου σβυνονται - κι απο τη στιγμη που σβυνονται, καποιος δυσαρεστειται, η ελευθερια λογου παει περιπατο, κι ειμαστε ολοι "χουντικοι". Απλά εγω δεν το στολιζω...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-06-10, 09:48
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Με αφορμή το παραπάνω ποστ και την διακωμώδηση τον σχόλιων περί χούντας και δικτατορίας θα ήθελα και εγώ να διακωμωδήσω τα ποστ του georgaraskκαι του fishme1
αφού στο τέλος των σχόλιων του πρώτου πίστευα ότι θα διαβάσω ʽʼΤολη σε αγαπώ θες να γίνεις το ταίρι μουʼʼ και η επόμενη εικόνα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν ο Fishme1 να σας παντρεύει στο νέο του Δημαρχείο στον νομό Επί παντός επιστητου.

Τα παραπάνω τα λέω αστειευόμενος και να μην παρεξηγηθεί κανένας γιατι....

περα απο την πλακα ομως

Βλέποντας κάποια ποστ από την πλευρά σου με όλα αυτά που αναφέρεις ότι έχουν προηγηθεί μπορώ να καταλάβω κάποιες συμπεριφορές και απαντήσεις το μονό όμως που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το γιατί η απάντηση σου ήταν
ʽʼ εχω ξαναπει... βρειτε ενα φορουμ που δεν σβυνονται ποστ, και κατσετε εκειʼʼ

Θεωρείς ότι με αυτήν την φράση σέβεσαι τους ανθρώπους που σε Έχουν τιμήσει με την παρουσία τους στο GAB?

Και για να δώσω ένα παράδειγμα εάν σε καλούσα για έναν καφέ στο σπίτι μου και μου και εκεί που συζητούσαμε και διαφωνούσαμε σου έλεγα ʽʼάμα σου αρέσει εδω σπίτι μου είναι άμα δεν σου αρέσει μην ξαναέρθεις ποτέʼʼ

Θα ξαναρχόσουν?

Θα ήθελα πραγματικά μια απάντηση στο δεύτερο σκέλος του ποστ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-06-10, 09:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
ʽʼ εχω ξαναπει... βρειτε ενα φορουμ που δεν σβυνονται ποστ, και κατσετε εκειʼʼ
θα εξηγησει ο τολης αυτο που ρωτας και δεν απαντω στη θεση του απλα κανω μια διευκρινηση...ετσι οπως το εγραψες παρελειψες κατι που ειναι και το σημαντικοτερο. ο τολης εγραψε ακριβως
Παράθεση:
"εχω ξαναπει... βρειτε ενα φορουμ που δεν σβυνονται ποστ, και κατσετε εκειʼʼ
ολη η ουσια και η απαντηση ειναι που το ενα ειναι τονισμενο...δηλαδη σου λεει ΑΝ μπορεις βρες ΕΝΑ τετοιο φορουμ οπου δε σβηνονται μηνυματα και μεινε...αλλα ΔΕΝ προκειται να βρεις ΟΥΤΕ ΕΝΑ γιατι ΔΕΝ υπαρχει.
αυτο εννοει..αρα μη διαμαρτυρεστε γιατι σε ΟΛΑ τα φορα σβηνουν μηνυματα...και μετα εξηγει τη διαφορα....(οτι δεν σας το πλασαρει ωραια και στολισμενα)
ο τονισμος της συγκεκριμενης λεξης αλλαζει ολο το νοημα....αλλα μαλλον δεν εγινε κατανοητο.
υπο το πρισμα αυτο γιατι να μη μεινεις σε αυτο το φορουμ επειδη σβηνονται μηνυματα και να μεινεις σε ολα τα υπολοιπα οπου και παλι σβηνονται μηνυματα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-06-10, 12:25
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Φίλε Κingrim
ερέθισμα για να μιλήσω ήταν το απόφθεγμα σου απο τον Βολταίρο (ήταν και προμετωπίδα σε γνωστή εφημερίδα) με το οποίο διαφωνώ κάθετα.

Χωρίς να το αναλύσω (ίσως θα έχουμε την ευκαιρία οι Θεσσαλονικείς να το κουβεντιάσουμε απο κοντά) εγώ δεν θα ήθελα κανείς να ξοδέψει καμμιά σταγόνα αίματος να με υπερασπιστεί αν με τα λόγια ή τα έργα μου θίξω την αξιοπρέπεια,την ακεραιότητα,την προσωπικότητα,τη ζωή κάποιου άλλου.

Επί του θέματος: στα γενικά που γράφεις θα μπορούσαμε και να συμφωνήσουμε αν τηρούνται αυτά που κι εσύ βάζεις σαν όρια.Κι εγώ διαφωνώ σε μια συζήτηση για το χόμπυ μας να σβήνονται "αιρετικά" ποστ.Πιστεύω ότι όλες οι απόψεις μπορούν να ακουστούν,να συζητηθούν και να απαντηθούν χωρίς ακρότητες.

'Ομως θεωρώ ότι το GAB κρατάει μια αυτονομία-συνέπεια-σοβαρότητα και έχει πολύ ευρύτερα "δημοκρατικά" όρια απο πχ κάποιο άλλο που έχει βάλει σπόνσορες και πάτρονες εταιρείες και μαγαζιά.

Τα ξαναλέμε αφού κάνεις μια "βόλτα στα πέριξ" και δοκιμάσεις εκεί να κάνεις καμμιά αρνητική κριτική σε ενυδρειακό προϊόν,εταιρεία ή μαγαζί
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-06-10, 12:50
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ακριβως οτι ειπε ο Πανος. Ελπιζω να καλυφθηκες.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-06-10, 14:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Αχχχχ δε παντρευομαι ακομα ειμαι μικρο ...

Παράθεση:
Και για να δώσω ένα παράδειγμα εάν σε καλούσα για έναν καφέ στο σπίτι μου και μου και εκεί που συζητούσαμε και διαφωνούσαμε σου έλεγα ʽʼάμα σου αρέσει εδω σπίτι μου είναι άμα δεν σου αρέσει μην ξαναέρθεις ποτέʼʼ

Θα ξαναρχόσουν?
Αν εχω μωρο στο σπιτι και μιλαγες δυνατα ενω κοιμοταν και εκανες 3 πακετα τσιγαρα ... θα προτιμουσα να τα λεγαμε εκτος του σπιτιου μου!!!

Η μεγαλυτερη δημοκρατια πηγαζει απο την ανεξαρτησια απο συμφεροντα - εταιριες και πετσοπ ... Αν ψαξεις θα δεις ποσο εχω υπερασπιστει τον απλο χομπιστα σε συγκρουση με τα παραπανω!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-06-10, 15:42
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Γιάννη (kingrim) δεν είναι η περίεργο που παρεξήγησες την επίμαχη δήλωση του Τόλη, κι εγώ χρειάστηκε να την διαβάσω 3 φορές πριν
καταλάβω τι ακριβώς εννοούσε (όπως το ερμήνευσε ο Πάνος) κι αυτό είναι ακριβώς που λέμε ότι ο γραπτός λόγος συχνά παρεξηγείται.
Φταίει και η λακωνικότητα του Τόλη που μιλάει σαν την Πυθία (γιατί βαρέθηκε να εξηγεί ξανά και ξανά τις θέσεις του) και χρήζει ερμηνείας.

Στην ουσία όμως θέλω να επιβεβαιώσω κι εγώ ότι ο Τόλης κι αυτό το φόρουμ είναι οι τελευταίοι που μπορούν να κατηγορηθούν για
αντιδημοκρατικότητα (μη σε παρασέρνει ο "παρεξηγήσιμος" τίτλος του δικτάτορα, είναι χιουμοριστικός και δείχνει ακριβώς το αντίθετο).

Δες και την απάντησή του, όταν είχαμε "σκοτωθεί" στα "πέριξ" που λέει και ο Κλεόβουλος για ένα θέμα που άπτεται άμεσα με την ελευθερία του λόγου:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36537
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-06-10, 15:46
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Επειδή παντού πρέπει να υπάρχουν όρια, πόσο μάλλον σε ένα φόρουμ όπου έχει κανόνες και συγκεκριμένη ιδεολογία σε σχέση με την αντιπετώπιση των ψαριών στο χόμπυ,οταν λοιπόν αυτά παραβιάζονται σε αυτό το βαθμό και εμπλέκονται και προσωπικές αντιπαραθέσεις είμαι απόλυτα σύμφωνος με τη διαγραφή ποστ,το κλείδωμα ακόμα και με το μπανάρισμα.


Διάβασα το θέμα με τα τερατουργήματα και την κατάληξη αυτών.(To 95% τροφή σε μεγαλύτερα ψάρια ή πώληση σε ασυνείδητους πετσοπάδες για πώληση αυτών των δυστυχισμένων ειδών σε ανίδαιους) και μου έκανε εντύπωση η υπομονή που έδειξαν ο admin και και οι moderators και στη χωρίς νόημα συζήτηση τους με το συγκεκριμένο άτομο (προφανώς θέλαν να του δώσουν να καταλάβει οτι αυτο που έκανε δεν ήταν σωστό)...

ΥΓ Υπάρχουν όροι χρήσης όταν αυτοί παραβαίνονται ναι να διαγράφονται ποστ κτλ..το πρόβλημα είναι οταν δεν υπάρχει παραβίαση αυτών των όρων.Παρακαλώ αν κάποιος έχει εντοπίσει τέτοια περίπτωση να την αναφέρει αλλιώς νομίζω οτι τζάμπα έγινε τόσο μεγάλο θέμα και ναχαμε να λέγαμε...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-06-10, 16:28
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Georgarsk δεν είσαι και μικρός για παντρειά μην λες ψέματα 32 ετών μαντράχαλος είσαι (εγώ είμαι 26 με παιδί)

Πάνο ο στόχος αυτού του θέματος όταν το πρώτο συζητήσαμε ήταν να πούμε όλοι τις απόψεις μας χωρίς στρατόπεδα κλπ απέτυχε τελείως το εγχείρημα… κατέληξαν κάποιοι να υποστηρίζουν τον Τόλη κάποιοι εμένα και ουσιαστικά να μην ακουστούν άλλες απόψεις (τώρα κατάλαβα γιατί έβαλες εμένα να ανοίξω το θέμα θα σε περιμένω στην γωνιά για αυτό που με έβαλες να κάνω)

Κλεοβουλε είμαι σίγουρος ότι ο Βολτέρος είχε άλλα στο μυαλό του όταν το είπε αυτό. (μακάρι να κάνουμε μια αμπελοσοφο συζήτηση)

Από την φράση του Τόλη δεν μπορεί να βγει το νόημα που δίνει ο Πάνος εάν δεν σου επεξηγηθεί και επειδή αυτές τις μέρες μίλησα και με αλλά άτομα του φόρουμ και αυτοί είχαν καταλάβει το ίδιο άρα δεν είχε διατυπωθεί σωστά.

2ρον Ο λόγος που έγινε αυτό το θέμα δεν ήταν το σχόλιο του Τόλη αφού αυτό έγινε αρκετές ώρες μετά από το πρώτο ποστ αυτού του θέματος.

Συνεχίζω φυσικά να πιστεύω και να εμμένω σε αυτά που έγραψα στο αρχικό ποστ το οποιο εχασε το νοημα του.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-06-10, 16:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεχίζω φυσικά να πιστεύω και να εμμένω σε αυτά που έγραψα στο αρχικό ποστ το οποιο εχασε το νοημα του.
Μικρο ειμαι ... χαζο παιδι χαρα γεματο ... Με τα μυαλα που εχω εγω ... δεν ειμαι ετοιμος για τετοια ακομα!!

Στο αρχικό σου ποστ δεν είμαι αντίθετος! Συμφωνώ μαζί σου αρκεί να υπάρχει σαν μεγαλύτερη προϋπόθεση ο σεβασμός προς τον άλλο!
Λογικά δε θα τα συζητούσαμε όλα αυτά αν ίσχυε η παραπάνω προϋπόθεση!

Στο θέμα με τα παπαγαλόψαρα πολλοί είναι που έχουν ευαισθησία σε αυτό το θέμα και σαν μέλος του ΠΣΦΕ στηρίζω και εγώ την προσπάθεια να μη πωλούνται στην αγορά! Πόσο μάλλον αν κάποιος τα αναπαράγει και τα δίνει σε πετσοπ που λογικά θα καταληξουν να πεθαίνουν μαρτυρικά σε άστρωτα ενυδρεία! Ακόμα και τζάμπα για μένα δεν είναι σωστή η πράξη αυτή μόνο και μόνο από τα 100 ψαράκια να βγει 1 από αυτό που θέλει ο ίδιος! Δεν έχει θέση στο gab ένα τέτοιο πείραμα! Η Δημοκρατία είναι αυτό που θέλει η πλειοψηφία και ακόμα και σε αυτή τη περίπτωση αυτό γίνεται!!
Παράθεση:
στις προσωπικες αντιπαραθεσεις μπορεις να καταλαβεις απο τι παστα ειναι ο καθενας αυτο μετραει για μενα....
Ενω για μενα δε μπορουμε να βγαλουμε συμπερασμα για το τι ειναι και τι οχι ο αλλος μεσα απο ενα φορουμ εκτος αν υπαρχει συναντηση και ανταλλαγη αποψεων! Ολοι εχουν τα καλα τους και τα κακα τους! Κανεις δεν ειναι Αγιος και το αντιθετο ... και ειναι λαθος (για μενα) να κρινουμε τον αλλο απο μια συμπεριφορα του! Οι ανθρωποι ειναι πολυπλοκοι και δυστηχως μεσα απο το πληκτρολογιο ειναι παρα πολυ δυσκολο να καταλαβεις τι ειναι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-06-10, 18:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο ο στόχος αυτού του θέματος όταν το πρώτο συζητήσαμε ήταν να πούμε όλοι τις απόψεις μας χωρίς στρατόπεδα κλπ απέτυχε τελείως το εγχείρημα… κατέληξαν κάποιοι να υποστηρίζουν τον Τόλη κάποιοι εμένα και ουσιαστικά να μην ακουστούν άλλες απόψεις (τώρα κατάλαβα γιατί έβαλες εμένα να ανοίξω το θέμα θα σε περιμένω στην γωνιά για αυτό που με έβαλες να κάνω).
χαχα...θα ερθω θεσσαλονικη με καλαζνικοφ μη τυχον και σε πετυχω...κι ετσι και σε πετυχω......κερναω καφε

και για μενα το εγχειρημα απετυχε αλλα για αλλο λογο....καθενας ξερει πως θελει η πως δε θελει ενα φορουμ. και ειναι καλη ευκαιρια να το πει εδω..αλλα αυτο το ποστ ευχηθηκα να κανει μερικους να μιλησουν. ορισμενους που τελικα δεν μιλησαν...αλλα σε καθε επιμαχο θεμα επεμβαινουν με πολυ φανερες (σε μενα τουλαχιστον) προθεσεις της δημιουργιας εντυπωσεων...αναστατωσης..."μη με καταπιεζετε αλλο" ενα πραγμα...
γιαυτους ηθελα να γινει το ποστ αυτο...μπας και βγουν με θαρρος να μιλησουν..δε το εκαναν δυστυχως. παραυατα θα κυκλοφορουν εδω στο φορουμ μη βοηθωντας κανεναν και περιμενοντας (σαν το θηρευτη που στηνει καρτερι) την επομενη διαφωνια να "χωθουν". δεν εχουν και καποιο αλλο σκοπο εξαλλου...4 χρονια στο γκαμπ σε κανουν να τους "πιανεις"..κανενα ποστ οπουδηποτε..καμια βοηθεια και οπου μπορει να υπαρξει στειρα αντιδραση..εκει ξερεις οτι θα εμφανιστουν (και ξερεις και τι θα πουν) και παντα επιβεβαιωνεσαι.
εχω παρει αρκετα πμ απο μελη (και μπορω να τα παραθεσω αν χρειαστει ) στις κουβεντες μας για το "γιατι σταματησαν να γραφουν"...λεγοντας μου πως εχουν αγανηκτησει απο ορισμενες συμπεριφορες..
λεγοντας μου πως εχουν κουραστει να πρεπει να αποδεικνυουν καθε φορα το αυταποδεικτο. (μηπως αυτο δεν εγινε και στο θεμα των υβριδιων?)
θα μου πειτε να κατονομασω τωρα...ή οτι δημιουργω κλικες...δε με ενοχλει..και αλλες φορες που υπηρξε προβλημα δεν κατονομασα ανοιχτα...και δε θα το κανω τωρα...καθενας κρινει. ειναι μια πραγματικοτητα που συμβαινει και απλα ηθελα να εχουμε ενα πατημα οτι ...οσοι τοσο πια καταπιεζονται και καταστρατηγουνται...μενουν και παραμενουν και μιλια δε βγαζουν...παρα μονο επωφελουνται ευκαιριακων επεισοδιων. κι αν προκαλεσεις ανοιχτα σε ποστ οπως αυτο και πεις "μιληστε!! πειτε τωρα τα παραπονα σας!!! σας ακουμε και θελουμε τη γνωμη σας"....τοτε...στου κουφου την πορτα...παρε την πορτα και φυγε που λεει και ενας φιλος.
ηθελα να τα πω και τα ειπα. κι ουτε εχω σκοπο να δωσω προσωπικα παραπανω εκταση.
σορρυ που σας κουρασα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-06-10, 15:45
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παροτι ειμαι ο πιο νεος εγγεγραμμενος χρηστης απο τους προηγουμενους σχολιαστες και συνεπως ο λιγοτερο εμπειρος σχετικα με την ιστορια του φορουμ ,ισως καποιοι να θυμαστε μια συζητηση που ειχα ξεκινησει σχετικα με το ποιες αρχες πρεσβευει το GAB, τι ρολο εχουν οι moderators και μεχρι που φτανει η ελευθερια λογου(το ποστ που ειχα παρει αφορμη ηταν μια απαντηση σε μια αγγελια νεου χρηστη απο παλαιοτερο μελος την οποια με τα δικα μου προσωπικα κριτηρια βρηκα αγενη).

Απο τοτε,αφου μου απαντησαν με σαφηνεια οι moderators οτι δεν επεμβαινουν οταν καποιος ειναι αγενεις,αλλα μονο οταν βρισει,προσβαλλει και καταπατησει τους κανονες του φορουμ(ναι,εκεινα τα ψιλα γραμματα που κανενας μας δε διαβαζει,ναι εκεινα...).
Ετσι κι εγω απεφυγα καθε ειδους συζητηση για οποιοδηποτε θεμα και απλα εμπαινα να ενημερωθω σχετικα με το χομπι διαβαζοντας ποστ και αρθρα απο φιλους συνχομπιστες, γιατί δεν ήθελα να εμπλακώ σε διαφωνίες σχετικά με το ύφος-τροπο των απαντήσεων απο αλλους συγχομπιστες.

Το θεμα που συζητατε ειναι τρομερα ενδιαφερον και θα ηθελα να μεταφερω καποια συμπερασματα που εχω βγαλει,τα οποια μοιραζονται πιστευω αρκετοι.

1ον. Τα φορουμ οντως ειναι καφενεια.
Αν δεν σου κανουν ο καφετζης, οι σερβιτοροι και οι λοιποι πελατες,απεφυγε να πας γιατι θα σου βγει ο καφες απο την μυτη.
Αν πας παραυτα επειδή κάνει καλό καφέ και μιλανε για θεματα που σε ενδιαφερουν, ακου το κους-κους,πιες ενα καφε και φυγε,αλλιως μονο σε καυγαδες μπορει να καταληξεις.

2ον.Στα φορουμ ο τροπος γραφης ειναι το Α και το Ω για χρηστες,μοντερειτορς και ιδιοκτητες.
Ανθρωποι που γραφουν οπως μιλουν και δεν ειναι εξοικιωμένοι στη χρηση του γραπτου λογου,βγάζουν λάθος εντυπώσεις.
Κάποιος που μιλάει κοφτά φαίνεται απότομος και αγενής όταν γράφει,κάποιος που μιλάει δυνατά εριστικός,κλπ... Μπορει να μην ειναι,αλλα παραυτα ετσι φαινεται.
Και το αστειο ειναι οτι πολλοι με τρομερες γνωσεις και καλες προθεσεις φαινονται συχνα μακακες...Και στο ιντερνετ εισαι οτι φαινεσαι.

3ον. Και για μένα το πιο σημαντικό,εσφαλμένη ή όχι αυτή είναι η άποψη μου.
Δεν ξέρω τι πρόθεση υπήρχε όταν δημιουργήθηκε το GAB από τον Τόλη και τα παιδιά που τον βοήθησαν,αλλά αυτή τη στιγμή
το GAB ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ένα φορουμ εξειδικευμενων χρηστων με απωτερο σκοπο τη διασωση ειδων και την παρατηρηση των υδροβιων μας φιλων στο φυσικο τους περιβαλλον.
Αυτό που ξέρω είναι αυτό που βλέπω.
To GAB για καθε νεο χρήστη-μέλος ΕΙΝΑΙ μια βιβλιοθηκη γνωσεων όπου υπάρχουν εξακριβωμένες πληροφορίες για καθε νεο στο χομπι για να τον βοηθησουν για μια σωστη αρχη, ενα μερος συζητησης,παζαριου και βοηθειας μεταξυ χομπιστων, μια διαδικτιακη πυλη ενημερωσης οπου οι πιο εμπειροι βοηθαν τους νεους και παράλληλα μοιράζονται τις γνώσεις τους.

Και οι νεοι απεχουν πολλα μιλια απο το να διασωσουν ειδη και να δημιουργησουν ορθα βιοτοπικα ενυδρεια.
Ισως με τη σωστη προσεγγιση και βοηθεια ομως να το καταφερουν και αυτο αργοτερα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-01-11, 23:48
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Wink Τι θελω εγω απο τα μελη!

Επαναφερω το θεμα αυτο (για να μην ανοιγω αλλο )

Πρωτα θα μιλησω για τον εαυτο μου. Δεν ειμαι και ουτε θελω να ειμαι αστυνομος και δικαστης αποφασιζοντας ποιος εχει δικιο και ποιος οχι!

Πολλες φορες μου ζητανε μελη να παρω μερος η να "μαλωσω" καποιον η να προστατευσω η οτιδηποτε!

Συνηθως στεναχωριεμαι οταν υπαρχουν διαμαχες γιατι ολοι ξεχναμε αυτο που μας ενωνει! Η αγαπη μας για τα ψαρια και το πως θα κανουμε να ζουν σε καλυτερες συνθηκες να τα βλεπουμε να τα γουσταρουμε και να μας χαριζουν ωρες χαλαρωσης!

ΟΛΑ τα αλλα για μενα ειναι μ@##$$%% κανεις δεν εχει να πεισει κανενα για τον εαυτο του και κανεις δεν ειναι σωστο να προσβαλει τους αλλους σε λογομαχιες που για μενα δεν εχουν λογο να γινονται!

Αν και "γαργαλιστικες" και αστειες πολλες φορες θα παρακαλεσω ολους να βλεπουν το δασος και οχι το δεντρο! Για μενα οι προθεσεις εχουν σημασια και αν ολοι απαντουν για να καλυτερευσουν τα πραγματα σε καποιο ενυδρειο (ασχετο αν ειναι σωστες η οχι - ο καθενας το βλεπει απο το δικο του πρισμα - ετσι και αλλιως δεν υπαρχει σωστο αλλα πιο σωστο κατα τη γνωμη μου) ...

Επισης να εχετε υπομονη και να προσπαθειτε να φανταστειται οτι ο αλλος εχει διαφορετικες αντιδρασεις - εμπειριες - βιωματα ...

Εδω πρεπει να προσθεσω οτι σαν συντονιστης ΔΕ μπορω να μπαναρω καποιον μονιμα εκτος να δωσω 3 καρτες και να μπαναριστει προσωρινα για 10 ημερες και μπορω να σβηνω - μεταφερω - κλειδωνω θεματα -και αυτο μονο στις κατηγοριες που συντονιζω!
Δε θεωρω οτι η δικη μου φωνη "ακουγεται" παραπανω απο οποιουδηποτε μελους μια που και εγω ετσι θεωρω τον εαυτο μου!

Τελευταια (αν και εχω γνωμη και αποψη) προσπαθω να μη μπαινω στο ατερμονο κυκλο της αντιπαραθεσης σκεφτομενος ολα τα παραπανω! Εχουμε πολλα κοινα και δε μας χωριζει τιποτα ...

ΠΑΡΑΚΑΛΩ την επομενη φορα που θα εκνευριστει καποιος ... να προσπαθησει να θυμηθει οτι ολοι τον ιδιο σκοπο εχουμε!

Οπως γραφει στην υπογραφη μου:
Αυτή είναι η εντολή μου, να αγαπάτε αλλήλους
Μια εντολη μας αφησε μονο ... ας προσπαθησουμε να το ακολουθουμε καθε μερα και ας αφησουμε πισω τις διαμαχες και τις .......
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζητώ την κατανόηση σας!! γαλανοματα Αρχάριοι γλυκού νερού 6 07-12-08 00:45
Κύπριοι στο φόρουμ Carebean pirate Greek Aquarist's Boards 6 28-10-07 13:46
ζητώ την γνώμη σας..... pepe72 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 19-05-07 13:03
Φόρουμ των μελών του Π.Σ.Φ.Ε Tolis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 0 30-06-05 14:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12925 seconds with 14 queries