Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-06-10, 17:02
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

1,5 χιλιοστά!!!!!!!!!!!!!!! Πάααααρα πολύ καλό!!!
Από όποια μεριά και να το βάλεις το χρώμα στο τέλος θα είναι το ίδιο. Όταν η λίμνη ωριμάσει τα τοιχώματα και ο πάτος τις θα έχουν χρώμα σκούρο καφέ προς πράσινο.

Θα σου έλεγα να βάλεις γεωηφασμα από κάτω. Είναι φθηνό και κάνει δουλεία.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-06-10, 17:12
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
1,5 χιλιοστά!!!!!!!!!!!!!!! Πάααααρα πολύ καλό!!!
Από όποια μεριά και να το βάλεις το χρώμα στο τέλος θα είναι το ίδιο. Όταν η λίμνη ωριμάσει τα τοιχώματα και ο πάτος τις θα έχουν χρώμα σκούρο καφέ προς πράσινο.

Θα σου έλεγα να βάλεις γεωηφασμα από κάτω. Είναι φθηνό και κάνει δουλεία.


Οk τοτε θα το βαλω με τα χρώματα απο πάνω !Θα το ψάξω για γεωυφασμα φαντάζομαι στα ήδη οικοδομής .

Όποιος θέλει από αυτό το λαινερ θα περισσέψει αρκετο !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-06-10, 18:25
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οk τοτε θα το βαλω με τα χρώματα απο πάνω !Θα το ψάξω για γεωυφασμα φαντάζομαι στα ήδη οικοδομής .

Όποιος θέλει από αυτό το λαινερ θα περισσέψει αρκετο !
Εγώ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-06-10, 19:04
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Μια που καταπιανεσαι αυτη την εποχη, να σου ριξω και την ιδεα για ενα μικρο βαλτότοπο-παρτέρι σε μια άκρη της λίμνης. Σε μια μικρη επιφάνεια που γειτονευει με την περιμετρο της λιμνης -μπορει να ειναι ακομα και τοσο μικρο οσο μια γλαστρα-, κανεις άλλο ένα μικρο βαθούλωμα σαν μικροσκοπικη λιμνη γυρω στα 20εκ βάθος, ΤΡΥΠΑΣ το λάινερ σε ορισμενα σημεία του, και το γεμιζεις με τύρφη. Ετσι, μπορεις να καλλιεργησεις εκει διάφορα πολύ ενδιαφέροντα φυτά που ζητάνε τέτοιο περιβάλλον. Κρατάει υγρασία και τροφοδοτείται με νερο σαν υπερχείλιση της λίμνης. Εγω σκεφτομαι τωρα να ανακατασκευασω σε ενα σημειο τη λιμνη ωστε να φτιαξω ένα τετοιο μινι παρτεράκι για εντομοφάγα φυτα... Θα το συναντήσεις και σαν bog garden.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-06-10, 16:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω σκεφτομαι τωρα να ανακατασκευασω σε ενα σημειο τη λιμνη ωστε να φτιαξω ένα τετοιο μινι παρτεράκι για εντομοφάγα φυτα... Θα το συναντήσεις και σαν bog garden.
Καλό το bog garden! καλή και η σκέψη εφαρμογής. Ακόμα καλύτερη η προοπτική διατήρησης σαρκοφάγων φυτών. Για ποιά είδη μιλάμε? Θα γνωρίζεις άλλωστε ότι τα περισσότερα είναι τροπικά, απαιτούν υγρασία ατμοσφαιρική και όχι απαραίτητα στη ρίζα. Με το χειμώνα τί θα κάνεις?

Αλήθεια Μιχάλη, εσύ έχεις σκεφτεί αυτό το θέμα? Μακριά ο καταρράκτης από τη λίμνη, να ακολουθεί ένα ρυάκι με φυτά και να καταλήγει στη λίμνη σου?

Μιχάλη, ο Τόλης πολύ εύστοχα σου έχει πει αυτό που έπρεπε να λέγαμε από την αρχή. Προς την εταιρεία! Αυτό που φαντάζομαι τώρα ότι θα ακούσεις, είναι ότι είναι ακατάλληλο για τον σκοπό που το θέλεις. Όλα τα λάινερς για πισίνες έχουν κάποια επιπρόσθετη ουσία. Δε νομίζω να σου απαντήσει διαφορετικά μια σοβαρή εταιρεία. Οπότε να είσαι έτοιμος για όλα...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-06-10, 18:47
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό το bog garden! καλή και η σκέψη εφαρμογής. Ακόμα καλύτερη η προοπτική διατήρησης σαρκοφάγων φυτών. Για ποιά είδη μιλάμε? Θα γνωρίζεις άλλωστε ότι τα περισσότερα είναι τροπικά, απαιτούν υγρασία ατμοσφαιρική και όχι απαραίτητα στη ρίζα. Με το χειμώνα τί θα κάνεις?


Μονο με λιμνη θερμοκηπειο μπορει να πετυχει με τα εντομοφαγα φυτα .Δυσκολο εγχείρημα αλλα μακαρι να τα καταφερει ο japetusγια να κανουμε και εμεις μετα !



Αλήθεια Μιχάλη, εσύ έχεις σκεφτεί αυτό το θέμα? Μακριά ο καταρράκτης από τη λίμνη, να ακολουθεί ένα ρυάκι με φυτά και να καταλήγει στη λίμνη σου?


Μακαρι να χα χωρο και θα το κανα αλλα δεν υπαρχει ....

Μιχάλη, ο Τόλης πολύ εύστοχα σου έχει πει αυτό που έπρεπε να λέγαμε από την αρχή. Προς την εταιρεία! Αυτό που φαντάζομαι τώρα ότι θα ακούσεις, είναι ότι είναι ακατάλληλο για τον σκοπό που το θέλεις. Όλα τα λάινερς για πισίνες έχουν κάποια επιπρόσθετη ουσία. Δε νομίζω να σου απαντήσει διαφορετικά μια σοβαρή εταιρεία. Οπότε να είσαι έτοιμος για όλα...

Εχω δει την ωρα που εψαχνα Βασιλη εταιριες που πουλανε pool liner και δηλωνουν οτι ειναι ασφαλη και για ψαρια .

Μιλησα με το ατομο που τα φερνει και τα φτιαχνει ..Επρεπε να του πω να μου δωσει το ονομα της εταιριας να το ψαξω απο την πηγη την ιδια .Τελοσπαντων την επομενη φορα που θα μιλησω μαζι του θα το κανω ..Παντως ο ανθρωπος με διαβεβαιωσε οτι αν το βαλω αναποδα θα ειναι μια χαρα.
-------------------------
Παιδια ακολουθοντας τη συμβουλη του Τολη τηλεφωνησα σε 5-6 εταιριες που εχουν λαινερ πισινες και ολοι μου ειπαν πως δεν θα εχουν προβλημα τα χρυσοψαρα με το υλικο τους. Η αληθεια ειναι πως δεν τους ακουσα και πολυ σιγουρους .

Τελοσπαντων αφηνουμε αυτο το θεμα ..Αποφασησα να μπει αναποδα το λαινερ εκτος απροοπτου .

Να και μια φωτο απο το νεπενσις μου


Ειναι απο τα πιο ανθεκτικα εντομοφαγα φυτα και αν μου διαβεβαιωσει καποιος οτι κανει περιμετρικα της λιμνης θα το βαλω . Λογικα μπορει να ζησει μονο απο την υγρασια του νερου της λιμνης και μπορω να του κανω σκια για να μην ειναι απευθειας στον ηλιο . Τωρα με το κρυο δεν ξερω τι γινετε αν μεινει εξωτερικα..

Παντως ειναι εντυπωσιακο φυτο !
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 14-06-10 στις 18:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-10, 19:05
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Για νηπενθή εγώ ούτε θα το συζητούσα να τοποθετήσω σε λίμνη. Είναι τροπικά φυτα, θέλουν ζέστη, υγρασία και όχι άμεσο ηλιακό φως και πολύ φοβάμαι οτι απο Οκτωβριο και μετα, ακομα και σε σας δε θα μπορεσει να επιβιώσει. Ελπίζω το δικό σου να δείχνει έτσι επειδή οι παγίδες έχουν νερό μέσα και ειναι βαριές, αλλιως έχει ήδη υποφέρει απο έλλειψη υγρασίας...
Για λίμνες εγω θα έβαζα (και ετοιμάζομαι να βάλω) τα κλασικα εύκολα εντομοφάγα, όπως δροσερες, σαρακηνίες και διοναίες. Αντέχουν, ακόμα και αν σκεπαστούν απο χιόνι... Δεν εχουν προβλημα με τον απευθείας ήλιο, και ευδοκιμουν αρκει να εχουν παντα υγρο το χωμα τους.. Ενα σημειο που χρειαζεται προσοχη μονο ειναι το νερο, χρειαζονται τα περισσοτερο πολύ μαλακό νερό με κάτω απο 200 ppm TDS, και ορισμενα είδη κατω απο 50... Αν υπαρχουν αρκετα φυτα στη λιμνη ωστε να απορροφουν οσα δημιουργουνται απο τα ψαρια, κατι μπορει να γινει.. Αλλιώς, χρειάζονται ποτισμα με βροχινο, αποσταγμενο ή νερο απο Α/Ο

Δες για παραδειγμα στο παρακατω λινκ, μια πολυ ομορφη λιμνη με σαρακηνίες..
http://carnivorousplants.homestead.com/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-10, 20:34
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων

Να και μια φωτο απο το νεπενσις μου


Ειναι απο τα πιο ανθεκτικα εντομοφαγα φυτα και αν μου διαβεβαιωσει καποιος οτι κανει περιμετρικα της λιμνης θα το βαλω . Λογικα μπορει να ζησει μονο απο την υγρασια του νερου της λιμνης και μπορω να του κανω σκια για να μην ειναι απευθειας στον ηλιο . Τωρα με το κρυο δεν ξερω τι γινετε αν μεινει εξωτερικα..

Παντως ειναι εντυπωσιακο φυτο !
Το έχω από πέρση.
Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να αντέξει το κρύο. Όπως είπε και ο japetus χρειάζεται νερό βροχής η αποσταγμένο η αντίστροφη όσμωση. Προσωπικά το έχω μέσα στο σπίτι κρεμασμένο στο παράθυρο της κουζίνας για να το βλέπει το φως. Παρόλο που ήτανε μέσα στο σπίτι μόλις και κατάφερε να επιβιώσει. Το ποτίζω με αντίστροφη όσμωση.
Πριν 20 μέρες περίπου άρχισε να δημιουργεί τα καινούρια καλαθάκια στα φύλλα του.
Από ότι είχα διαβάσει το νερό στα καλαθάκια του μαζεύεται από μόνο του και δεν συνιστάτε να του βάζεις. Το είδα με τα μάτια μου για να το πιστέψω.
Είναι πραγματικά εντυπωσιακό φυτό.

Ένα άλλο σαρκοφάγο που έχω που επίσης μου άντεξε μέσα στο σπίτι είναι το Venus.
http://www.mooseyscountrygarden.com/...rap-plants.jpg

Κάθομαι κάποτε και το χαζεύω!!! Το έχω (πιάσει) να αρπάζει μυρμήγκια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-06-10, 20:12
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ!!!!

Ok θα σε εχω υποψιν

japetus καλη η ιδεα σου αλλα δεν εχω αλλο χωρο . Φυσικα φυτα του νερου κλπ θα εξακολουθω να εχω σε γλαστρολιμνες .

Εχω και εγω εντομοφαγα φυτα αλλα το μονο που θεωρω οτι εχει πιο πολλες πιθανοτητες να μεινει ολοχρονα στη μινι λιμνη σου υπο προυποθεσεις παντα ειναι το νεπενσις .

Το κακο της υποθεσης ειναι οτι στην επεκταση της τρυπας μου γυρω στα 40 εκατοστα ανακαλυψα τσιμεντο και αυτο με δυσκολευει γιατι πιανει αρκετα μεγαλο σημειο . Τι να κανουμε ομως .Ειναι γυμναστικη ..
Το θετικο της υποθεσης ειναι οτι η βαθμιδα της λιμνης θα ειναι με τσιμεντο

Παρεμπιπτόντως μπορει να μου πει κάποιος απο σας πως ανεβαζουμε φωτογραφιες σε μεγαλο μεγεθος? Επειδή μονο συνημμένα στο παραθυρο μπορω εγω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-06-10, 21:41
ronis Ο χρήστης ronis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2010
Περιοχή: limassol
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή ποτεεεεεεεεεεεεεεεε

οχι για πσαρακιααααααααααααα..............:confu sed:
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-06-10, 22:16
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ronis Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι για πσαρακιααααααααααααα..............:confu sed:


Ελα Ρονυ τι εννοεις? Το λαινερ αυτο δεν κανει για ψαρια? Ο λογος????Παντως εχουν φτιαχτει πολλες λιμνες που ηταν γεματες ψαρια με το συγκεκριμενο υλικο .Πες μου την αποψη σου με ενδιαφερει
-------------------------
Εχω διαβάσει και απο φόρουμ στο εξωτερικό και λένε οτι ειναι καλη επιλογη επειδή ειναι πιο χοντρό από τα αλλα .Το μικρο προβλημα που εχουν κάποιοι ειναι οτι δεν εχει μεγάλη ελαστικότητα . Αλλα το δικο μου μια χαρα λυγιζει. Δεν νομιζω να εχει χημικά επικίνδυνα .. Στο κατω κατω προορίζεται για ανθρώπους και οχι για ψάρια αρα ακομα ενας λογος παραπανω να ειναι αβλαβες
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 13-06-10 στις 22:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-06-10, 23:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω διαβάσει και απο φόρουμ στο εξωτερικό και λένε οτι ειναι καλη επιλογη επειδή ειναι πιο χοντρό από τα αλλα .Το μικρο προβλημα που εχουν κάποιοι ειναι οτι δεν εχει μεγάλη ελαστικότητα . Αλλα το δικο μου μια χαρα λυγιζει. Δεν νομιζω να εχει χημικά επικίνδυνα .. Στο κατω κατω προορίζεται για ανθρώπους και οχι για ψάρια αρα ακομα ενας λογος παραπανω να ειναι αβλαβες
Mιχάλη, το μη τοξικό για εμάς δεν σημαίνει ότι δεν είναι τοξικό για τα ψάρια. Συνήθως το λάινερ που χρησιμοποιείται για πισίνες, η επιφάνεια του είναι καλυμμένη με μια ουσία που δεν επιτρέπει την εμφάνιση άλγης, η οποία είναι τοξική για τα ψάρια. Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν το συγκεκριμένο που έχεις είναι εντάξει ή όχι. Δική σου είναι η επιλογή αν γνωρίζεις κιόλας ότι έχει ήδη χρησιμοποιηθεί με επιτυχία.

Σε ποιό ξένο φόρουμ έχεις διαβάσει ότι το λάινερ για πισίνες είναι καλό? Πολυ θα ήθελα να γνωρίζω αν το θυμάσαι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-06-10, 00:09
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρεμπιπτόντως μπορει να μου πει κάποιος απο σας πως ανεβαζουμε φωτογραφιες σε μεγαλο μεγεθος? Επειδή μονο συνημμένα στο παραθυρο μπορω εγω...
Πας εδώ

http://photobucket.com/

Κάνεις λογαριασμό.
Ανεβάζεις τις φωτογραφίες
Και μετά copy-paste τον κωδικό img

Όπου βάλεις img code στο κείμενο σου θα εμφανισθεί η ανάλογη φωτογραφία.
Αν δυσκολευτείς πάρε τηλ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων

Η γνωμη μου παντως παραμενει η ιδια εκτος και αν εχω βασιμες αποδειξεις απο καπου επισημα οτι το συγκεκριμενο η πανομοιοτυπο υλικο προκαλει προβλημα .Τοτε θα παει στον καλαθο το λαινερ .
Στον κάλαθο σίγουρα δεν θα πάει. Θα το πάρω εγώ που δεν πιστεύω σε τέτοια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 14-06-10 στις 00:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-06-10, 00:36
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Στον κάλαθο σίγουρα δεν θα πάει. Θα το πάρω εγώ που δεν πιστεύω σε τέτοια. [/QUOTE]




Θα παρεις και εσυ θα παρω και εγω και θα περισσεψει μπολικο και για αλλα ατομα. Δεστε εδω http://www.koi-bito.com/forum/main-f...ol-liners.html

Ειναι ενδιαφερον συζητηση .Λεει πως ακομα και τα κανονικα λαινερ λιμνης μπορουν να εχουν χημικα που ειναι τοξικα για τα ψαρια για αυτο συμβουλεύουν να τρίψουμε καλα το λαινερ και να το ξεπλύνουμε .Ισως και καποιες αλλαγες νερουν πριν μπουν τα ψαρια .

Το συγκεκριμένο λαινερ που εχω ηταν για λιγες μερες πισινα που η ιδιοκτήτρια αποφάσισε οτι δεν της αρεσει το χρωμα και το αλλαξε .


Αρα με ακομα λιγο πλυσιμο απομακρύνονται ολες οι πιθανοτητες να υπαρχει προβλημα .Αν ομως θεωρείτε πως εχουν βαλει ανθεκτικο φαρμακο που θα κανει κακο στα ψαρια το βαζω αναποδα .
-------------------------
[QUOTE=yiannossavva;456217]Πας εδώ

http://photobucket.com/

Κάνεις λογαριασμό.
Ανεβάζεις τις φωτογραφίες
Και μετά copy-paste τον κωδικό img

Thnks Γιαννο

Ας κανουμε ενα τεστ .

Ειναι το νεο μου αποκτημα .Ειναι πιστια μεγαλα σε μεγεθος !

__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 14-06-10 στις 00:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-06-10, 00:44
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον κάλαθο σίγουρα δεν θα πάει. Θα το πάρω εγώ που δεν πιστεύω σε τέτοια. ;)



Θα παρεις και εσυ θα παρω και εγω και θα περισσεψει μπολικο και για αλλα ατομα. Δεστε εδω http://www.koi-bito.com/forum/main-f...ol-liners.html

Ειναι ενδιαφερον συζητηση .Λεει πως ακομα και τα κανονικα λαινερ λιμνης μπορουν να εχουν χημικα που ειναι τοξικα για τα ψαρια για αυτο συμβουλεύουν να τρίψουμε καλα το λαινερ και να το ξεπλύνουμε .Ισως και καποιες αλλαγες νερουν πριν μπουν τα ψαρια .

Το συγκεκριμένο λαινερ που εχω ηταν για λιγες μερες πισινα που η ιδιοκτήτρια αποφάσισε οτι δεν της αρεσει το χρωμα και το αλλαξε .
:grin::grin:

Αρα με ακομα λιγο πλυσιμο απομακρύνονται ολες οι πιθανοτητες να υπαρχει προβλημα .Αν ομως θεωρείτε πως εχουν βαλει ανθεκτικο φαρμακο που θα κανει κακο στα ψαρια το βαζω αναποδα .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Πας εδώ

http://photobucket.com/

Κάνεις λογαριασμό.
Ανεβάζεις τις φωτογραφίες
Και μετά copy-paste τον κωδικό img

Thnks Γιαννο

Ας κανουμε ενα τεστ .

Ειναι το νεο μου αποκτημα .Ειναι πιστια μεγαλα σε μεγεθος !

Έσκισες!!!!!

Το φυτό που ανέβασες εμένα δεν μου άντεξε τον χειμώνα

Κάποιος φίλος μου έχει πει ότι θέλει και μαλακό νερό. Εγώ το είχα βάλει στο σάμπ του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
κουνουποψαρα και λιμνη..... Pritanis Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 10-07-08 12:25
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09121 seconds with 15 queries