Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-11-09, 22:35
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή σταθερό Co2: και τη νύχτα;

Μετά από αρκετό διάβασμα για το πως θα αντιμετωπίσω/αποφύγω τις άλγες, φαίνεται ότι τα "ασταθή" επίπεδα διοξειδίου θεωρούνται ως ένας από τους βασικούς φταίχτες για την ανάπτυξη άλγης, και δη της ΒΒΑ.

Θα ήθελα μερικές γνώμες από τους έμπειρους σχετικά με τα εξής:

1. όταν μιλάμε για "σταθερά" επίπεδα CO2 εννούμε ΚΑΙ τη νύχτα, ή μόνο από φωτοπερίοδο σε φωτοπερίοδο; Δηλαδή αν το Co2 μου πέσει μετά το σβύσιμο του φωτός αλλά ξανα-ανεβεί στο ίδιο επίπεδο πριν ξανα-ανάψουν τα φώτα, θεωρείται ότι έχω σταθερό διοξείδιο, ή μπορούν οι άλγες να το εκμεταλευτούν (χλωμό μου φαίνεται, αλλά λέω τώρα...)

2. Αν υποθέσουμε ότι το διοξείδιο ελέγχεται μέσω ph controller, είναι καλύτερο να κλείνει ο controller τη νύχτα, ή να τρέχει συνεχώς; Κερδίζω κάτι διατηρώντας σταθερά επίπεδα CO2 μέρα-νύχτα (ο στόχος μου έιναι 25-30ppm) ;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-09, 23:08
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...Tα σταθερα επιπεδα co2 και για το βραδυ ειναι θεμιτα αφου ετσι εχουμε και ph σταθερο....ο contoler λοιπον σε 24ωρη λειτουργια...

...βεβαια το βραδυ λογω τις παραγωγης εξτρα co2 απο τα φυτα ο contoler "υπολειτουργει" ή και καθολου.Μια αεραντλια ειδικα σε ενυδρεια με ανεβασμενες τιμες θερμοκρασιας π.χ δισκοενυδρεια ,οπου τα επιπεδα οξυγονου ειναι χαμηλα νομιζω ειναι μια καλη λυση ωστε να κραταμε και το ph σταθερο χωρις εντονες καθοδικες τασεις...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-09, 08:23
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...Tα σταθερα επιπεδα co2 και για το βραδυ ειναι θεμιτα αφου ετσι εχουμε και ph σταθερο....ο contoler λοιπον σε 24ωρη λειτουργια...

...βεβαια το βραδυ λογω τις παραγωγης εξτρα co2 απο τα φυτα ο contoler "υπολειτουργει" ή και καθολου.Μια αεραντλια ειδικα σε ενυδρεια με ανεβασμενες τιμες θερμοκρασιας π.χ δισκοενυδρεια ,οπου τα επιπεδα οξυγονου ειναι χαμηλα νομιζω ειναι μια καλη λυση ωστε να κραταμε και το ph σταθερο χωρις εντονες καθοδικες τασεις...
Ευχαριστώ για την απάντηση - Όταν λες "θεμιτά", εννοείς ότι "δεν κάνει κακό";

Αν εξαιρέσουμε τα ψάρια, ξέρεις αν η σταθερότητα του CO2 τη νύχτα (όπου κανείς - άλγες - φυτά - δε φωτοσυνθέτει) μπορεί να έχει παίζει κάποιο ρόλο στην ανάπτυξη φυτών/αλγών;



-------------------------------------------------------------------------
[εδώ ελεύθερη ζώνη για 6-χρονα παιδάκια....:sm t050:smt 074]
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-11-09, 10:34
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Το διοξειδιο στο ενυδρειο,εφοσον υπαρχει Ph Controller, κρατιεται στα ιδια ορια περιπου με την ημερα.Και αυτο μπορεις να το παρατηρησεις αν δεις οτι "ανοιγει" πολυ πιο αραια η μπουκαλα το βραδυ.

Εφοσον αποβαλλουν το διοξειδιο τα φυτα το βραδυ ,καλυπτεται αν μπορουμε να το πουμε και ετσι, η ποσοτητα του διοξειδιου που χρειαζεται για να εχεις σταθερο ΡΗ.

Και μην ξεχνας οτι ισχυει το παραπανω που ειπες... "...ως ένας από τους βασικούς φταίχτες... ". Κοιτα λιγο και τις αλλες παραμετρους σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-11-09, 11:13
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

το Ph Θα κρατιέται στα ίδια επίπεδα _αν_ μένει ανοιχτός ο controller και το βράδυ.

Αλλά είναι καλό να το κάνω αυτό; Προσφέρει δηλαδή κάτι στα φυτά, ή εμποδίζει την άλγη; Αλλιώς είναι άχρηστο και καλύτερα να το κλείνω τελείως τη νύχτα;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-11-09, 11:37
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
1. όταν μιλάμε για "σταθερά" επίπεδα CO2 εννούμε ΚΑΙ τη νύχτα, ή μόνο από φωτοπερίοδο σε φωτοπερίοδο; Δηλαδή αν το Co2 μου πέσει μετά το σβύσιμο του φωτός αλλά ξανα-ανεβεί στο ίδιο επίπεδο πριν ξανα-ανάψουν τα φώτα, θεωρείται ότι έχω σταθερό διοξείδιο, ή μπορούν οι άλγες να το εκμεταλευτούν (χλωμό μου φαίνεται, αλλά λέω τώρα...)

2. Αν υποθέσουμε ότι το διοξείδιο ελέγχεται μέσω ph controller, είναι καλύτερο να κλείνει ο controller τη νύχτα, ή να τρέχει συνεχώς; Κερδίζω κάτι διατηρώντας σταθερά επίπεδα CO2 μέρα-νύχτα (ο στόχος μου έιναι 25-30ppm) ;
1. Δεν ξέρω να σου απαντήσω.
2. Θα πρέπει ο controller να μπορεί να υποστηρίζει ανώτερη τιμή και κατώτερη τιμή Co2 (πολλοί υποστηρίζουν μόνο ανώτερη τιμή, οπότε ανοίγουν την ηλεκτροβάννα να βγει Co2 να πέσει το pH. Όταν πέσει στο επιθυμητό επίπεδο, κλείνουν την ηλεκτροβάννα. Δεν έχουν όμως κατώτερη τιμή. Δηλαδή εάν πέσει το pH κάτω από μια τιμή δεν ανοίγουν ή κλείνουν κάτι για να το ανεβάσουν).
Το βράδυ, τα φυτά απελευθερώνουν Co2 που σημαίνει ότι έχεις χαμηλότερο pH και πρέπει να το ανεβάσεις. ¶ρα θέλεις 2 way controller. Προφανώς εάν έχεις τέτοιον, τον αφήνεις να δουλεύει και το βράδυ, γιατί αλλιώς παίρνεις έναν 1way που δεν μπορεί να δουλέψει το βράδυ. Για να πέσει το pH πρέπει να βγει Co2 από το νερό, που σημαίνει ότι θέλεις περισσότερο οξυγόνο. ¶ρα στην μια έξοδο του 2 way controller πάει η ηλεκροβάννα της μπουκάλας του Co2 και στην άλλη έξοδο πάει μια αεραντλία. Η αποβολή όμως του Co2 από το νερό είναι πιο χρονοβόρα διαδικασία από την απορρόφηση του από τα φυτά, οπότε και 2 way controller να έχεις μην περιμένεις να προλάβει να ανέβει το pH (φύγει το Co2) και να έχεις σταθερό Co2. Αυτό μπορείς να το πετύχεις εάν οι ρίζες που έχεις στο ενυδρείο δεν είναι πολλές για τα λίτρα γιατί τότε δεν χρειάζεσαι πολύ Co2 και οι ρίζες δεν βγάζουν το βράδυ πολύ Co2 οπότε έχεις σταθερό Co2 (βέβαια αν έχεις λίγες ρίζες δεν θες και σύστημα Co2).

Αν με ρωτάς αν αξίζει ο 2 way controller, η απάντηση είναι ναι, γιατί νιώθεις ότι τα ψαράκια το βράδυ δεν θα πεθάνουν από ασφυξία (εάν έχεις πολλές ρίζες και αρκετά ψάρια).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-11-09, 12:38
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Το σταθερο ΡΗ προσφερει και στα φυτα αλλα κυριως και στα ψαρια.

Αν εχεις PH Controller μην τον ανοιγοκλεινεις.

Οσο για τους Controller με 2 σημεια (οπως ο δικος μου )αυτοι δεν εχουν 2 εξοδους για ηλεκτοδια αλλα μια εξοδο.
δουλευουν ειτε στα ψηλα (οποτε συνδεεις CO2), ειτε στα χαμηλα (οποτε συνδεεις Calcium reactor και τον λειτουργεις σε θαλασσινο ).

Το αν εχεις λιγα ή πολλα φυτα δεν σημαινει οτι πρεπει ή δεν πρεπει να εχεις CO2. εστω και ενα "δυσκολο" φυτο να εχεις το διοξειδιο ειναι απαραιτητο.

Παντα ομως σε συναρτηση και με το τι ψαρια εχεις μεσα στο ενυδρειο σου.

Αν υπαρχει καλος κυματισμος και κατασυνεπεια οξυγονωση στο ενυδρειο σου και δεν υπαρχει υπερπληθυσμος μεγαλων ψαριων τοτε μην σε απασχολει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-11-09, 12:43
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για τους Controller με 2 σημεια (οπως ο δικος μου )αυτοι δεν εχουν 2 εξοδους για ηλεκτοδια αλλα μια εξοδο.
δουλευουν ειτε στα ψηλα (οποτε συνδεεις CO2), ειτε στα χαμηλα (οποτε συνδεεις Calcium reactor και τον λειτουργεις σε θαλασσινο ).
Ο δικός μου (American marine) είναι 2 way με 2 εξόδους.
Δουλεύει και ψηλά και χαμηλά, για αυτό μίλησα για 1 way controller (ψηλά ή χαμηλά) και 2 way controller (και ψηλά και χαμηλά).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-11-09, 14:23
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Μαλλον εννοεις για καποιον PH/ORP Controller.

Για θαλασσινο τον ειχες?


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-11-09, 15:11
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον εννοεις για καποιον PH/ORP Controller.

Για θαλασσινο τον ειχες?

pH controller, τον είχα στο γλυκό, τώρα που το κάνω θαλασσινό θα μπει στο CR.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-11-09, 17:07
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

@ aquaman έχεις γενικώς μια τάση να "ψιρίζεις" τα πράγματα όχι ότι είναι κακό αλλά δεν είναι απαραίτητο. εγώ δεν έχω controller και παίζω με το co2 24/7 στις 80 φυσαλίδες / λεπτό (αναφέρομαι στο ενυδρείο των 20 λίτρων). Είχα άλγες στην αρχή που είχα 5 ρίζες blyxa japonica και 1 τούφα micranthemum umbrosum. Επαιξα στην αρχή με τη λίπανση με ΕΙ και πέρασε ενάμιση μήνας μέχρι να βρω τη χρυσή τομή. Μόλις τη βρήκα τα φυτά άρχισαν να αναπτύσσονται και να εξαφανίζονται οι άλγες. Πλέον (μετά από 3 μήνες) τα φυτά έχουν τουμπανιάσει με αποτέλεσμα να κλαδεύω κάθε βδομάδα και οι άλγες να είναι ελάχιστες. Δεν έχω αλλάξει τίποτα στον φωτισμό, το διοξείδιο και την ποιότητα του νερού (100% ΑΟ) παρά μόνο έπαιζα με τις δόσεις της λίπανσης μέχρι να βρω την κατάλληλη. Μην κολλάς λοιπόν στο αν θα έχεις διοξείδιο ανοικτό 24/7 ή όχι αλλά δες το σύνολο των παραμέτρων σου (φυτομάζα, ψάρια, φωτισμός, νερό, λιπανση) πειραματίσου για λίγο και σύντομα θα βρεις τη χρυσή δομή.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-11-09, 17:59
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Μάκη, εχεις δίκιο στην "κριτική" περι ψειρίσματος . Μου'χει μείνει απ'τη δουλειά μου...

Πάντως βασικά ακολουθώ αυτό που προτείνεις, δηλαδή προσπαθώ να βρω τη σωστή ισορροπία με λίπανση, φωτισμό κλπ, και γενικά είμαι σε καλό δρόμο. Απλά πάντα ψάχνω για το +1...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-11-09, 23:17
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
.... και γενικά είμαι σε καλό δρόμο. Απλά πάντα ψάχνω για το +1...
Μπραβο ... μαζι σου ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06365 seconds with 13 queries