Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-10-09, 19:52
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή Ήρθε η ώρα του 17λιτρου..

Από τότε που άδειασε το 17λιτρο και τα 2 goldish Μετακομίσανε στο 98λιτρο το ζαχαρώνει συνέχεια η μητέρα μου να το βάλει στην κουζίνα με φυτάκια και ίσως κανένα ψαράκι αν γίνεται..


Έχω βάλει μια 7Watt λάμπα οικονομίας.

Έχω στο άλλο ενυδρείο ανούμπια νάνα,φτέρη και βαλισνέρια.
Αν κόψω λίγο απο τον ''χοντρό'' πράσινο κορμό της ανούμπιας θα πιάσει στο μικρό?Οι ρίζες που βγάζουν τα φύλλα της φτέρης?
Επίσης προμηθεύτηκα φακή και τζάβα μος.
Μπορώ να έχω κάποιο γρασιδάκι ΄''φυτεμένο'' στο χαλίκι? Μπορώ να το πετύχω με τη μος?


Αύριο θα πάω να αγοράσω κερατόφυλλο.
Τι άλλο μπορώ να βάλω από φυτά?(σχετικά μικρά σε ύψος.)


Μπορεί να τα καταφέρει ένας μονομάχος σε αυτά τα λίτρα με το νερό του δικτύου?
Εναλλακτικά 2 γκαπάκια μπορούνε?
(To μήκος του ενυδρίου είναι 35-37cm)
Ή να τα ξεχάσω και να πάω μόνο για red cherry και κανένα μηλοσαλίγκαρο μετά από καιρό?

ΥΓ Κάτι ακόμα..Για τα φυτά και τις γαρίδες red cherry (αν δεν βάλω ψαράκια τελικά) θα χρειστώ θερμαντήρα?20Watt ε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-09, 20:26
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaxan Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τότε που άδειασε το 17λιτρο και τα 2 goldish Μετακομίσανε στο 98λιτρο το ζαχαρώνει συνέχεια η μητέρα μου να το βάλει στην κουζίνα με φυτάκια και ίσως κανένα ψαράκι αν γίνεται..

- Άρχισα να τη συμπαθώ τη μαμά! Συνήθως φωνάζουν! (Η δικιά μου αποτέλεσε εξαίρεση!)

Έχω βάλει μια 7Watt λάμπα οικονομίας.

- 7W με λάμπα οικονομίας, εννοείς χωρίς μετασχηματιστή; Αν είναι έτσι δίνει φως όσο μια 60άρα κανονική! Υπερβολικά πολλά για τα λίτρα! Έχει φωτιστηκάκια ακριβώς γι αυτό το σκοπό με 15 το πολύ ευρώ!

Έχω στο άλλο ενυδρείο ανούμπια νάνα,φτέρη και βαλισνέρια.
Αν κόψω λίγο απο τον ''χοντρό'' πράσινο κορμό της ανούμπιας θα πιάσει στο μικρό?

- Ναί αρκει να κοπεί με προσοχή και να δεθεί μετά πάλι σε ξύλο!

Οι ρίζες που βγάζουν τα φύλλα της φτέρης?

- Επίσης δέσιμο κι όχι φύτεμα!

Επίσης προμηθεύτηκα φακή και τζάβα μος.

- Ποιός χαμένος σου τα έδωσε;

Μπορώ να έχω κάποιο γρασιδάκι ΄''φυτεμένο'' στο χαλίκι? Μπορώ να το πετύχω με τη μος?

- Το γρασιδάκι θέλει φως αρκετό (κάπου στο 1W ανά λίτρο), λιπασματάκι και CO2. Με τη μος μπορείς εάν τη βάλεις σε πλέγμα. Κέντημα λοιπόν

Αύριο θα πάω να αγοράσω κερατόφυλλο.

- Πλάκα κάνεις! Ρωτάει πρώτα ο κόσμος! Πέρνα να σου δώσω!

Τι άλλο μπορώ να βάλω από φυτά?(σχετικά μικρά σε ύψος.)

- Με βάση τις διαστάσεις του ενυδρείου σου τα χαμηλά φυτά μεσαίου χώρου θα είναι τα βλέπεις σα πλάτη! Έτσι τουλάχιστον έκανα στο δικό μου...
Έχω μπόλικα πράγματα να σου δώσω μετά την επιδρομή εεεεε! την επίσκεψή μου ήθελα να πώ, στον Νίκο στο Φίλυρο! Να διαλέξεις πρωτού πάρει πρέφα κανένας bokostas και μου πάρει και τη μούχλα από το ροκφορ γιατί θα τη χρειάζεται στο νέο 1.356 ενυδρείο του!


Μπορεί να τα καταφέρει ένας μονομάχος σε αυτά τα λίτρα με το νερό του δικτύου?

- Ναι οριακά ο μονομάχος, όχι νερού δικτύου! Σε αναλογία 2 προς 1 απιονισμένο νερό με βρύσης (συν όλα τα ζουμιά) όσον αφορά το δίκτυο της Περαίας με εντελώς μπακάλικο και εμπειρικό τρόπο. Θα χρειάζεσαι για αλλαγές 40% την εβδομάδα ένα 4λιτρο απιονισμένο. 65 λεπτά!

Εναλλακτικά 2 γκαπάκια μπορούνε?
(To μήκος του ενυδρίου είναι 35-37cm)

- Όχι για τους λόγους που έχουν χιλιοειπωθεί. Πολλαπλασιασμός μπλα, μπλά...

Ή να τα ξεχάσω και να πάω μόνο για red cherry και κανένα μηλοσαλίγκαρο μετά από καιρό?

- Μπορώ να σου δώσω και από τα δύο. Πρώτα σαλιγκάρια κι όταν στρώσει καλά το ενυδρειάκι σε ένα 2μηνο και γαρίδες που θα είμαι κι εγώ έτοιμος με τα πιτσιρίκια...

ΥΓ Κάτι ακόμα..Για τα φυτά και τις γαρίδες red cherry (αν δεν βάλω ψαράκια τελικά) θα χρειστώ θερμαντήρα?20Watt ε?

- Έχει και πιό μικρούς 10w +/- €15 με σταθερή θερμοκρασία στους 26 βαθμούς. Όπως και να έχει πάντως χρειάζεσαι έναν!
....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-10-09, 21:06
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Πάνο εύχομαι κάποια κάποια στιγμή να σου ανταποδώσω τη βοηθεια που μου παρέχεις στο ξεκίνημα μου.

Οπότε δηλαδή αύριο μετά τη δουλειά αγοράζω ένα μικρό θερμαντήρα για αρχή μαζί με θερμότετρο,ίσως καμιά μικρή ριζούλα και σε παίρνω τηλ αν μπορείς να μου δώσεις τίποτις..


Από τη μάνα του είχε μια πυρακτώσεως χωρίς μετασχηματιστή πάλι, και θεώρησα πως η 7Watt οικονομίας θα ήταν καλύτερη επιλογή..(άλλαξα και το καπάκι για να χωράει.
Είναι χωρίς κάποιον ανακλαστήρα(΄μονο ένα ευθύ κομμάτι αλουμίνιο έχει)..Μήπως έτσι έρχεται κάπως στα ίσα του?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-09, 21:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaxan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κόψω λίγο απο τον ''χοντρό'' πράσινο κορμό της ανούμπιας θα πιάσει στο μικρό?
ΥΓ Κάτι ακόμα..Για τα φυτά και τις γαρίδες red cherry (αν δεν βάλω ψαράκια τελικά) θα χρειστώ θερμαντήρα?20Watt ε?
να προσθεσω..

αρκει το κομματι του κορμου που θα κοψεις να εχει και ενα τουλαχιστον φυλλο...
οι red cherry δεν εχουν προβλημα και με δροσερο νερο...αν το σπιτι θερμαινεται φυσιολογικα με 19-20-21 βαθμους δε θα εχεις προβλημα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-09, 22:14
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaxan Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο εύχομαι κάποια κάποια στιγμή να σου ανταποδώσω τη βοηθεια που μου παρέχεις στο ξεκίνημα μου.

- Όλοι μας εδώ το κέφι μας κάνουμε! Δεν έχει τι να μου ανταποδώσεις!
Κι εγώ φυτά και πολλά άλλα από αλλού τα πήρα! Αύριο μεθαύριο θα δώσεις κι εσύ σε άλλους! Τζάμπα πέρνουμε τζάμπα δίνουμε!


Οπότε δηλαδή αύριο μετά τη δουλειά αγοράζω ένα μικρό θερμαντήρα για αρχή μαζί με θερμότετρο,ίσως καμιά μικρή ριζούλα και σε παίρνω τηλ αν μπορείς να μου δώσεις τίποτις..

- Το θερμαντήρα ο panos-alex/polis δεν τον θεωρεί απαραίτητο (υπό όρους) και η γνώμη του, λόγω βαθμού εμπλοκής του με το αντικείμενο, σαφώς κι έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τη δικιά μου!
Θερμόμετρο πάρε απλό (όχι αυτοκόλλητο) και φυσικά χωρίς υδράργυρο.
Δες πρώτα τι καλύπτεις με αυτά που θα σου δώσω και μετά αγόρασε φυτά! Αμαρτία!


Από τη μάνα του είχε μια πυρακτώσεως χωρίς μετασχηματιστή πάλι, και θεώρησα πως η 7Watt οικονομίας θα ήταν καλύτερη επιλογή..(άλλαξα και το καπάκι για να χωράει.
Είναι χωρίς κάποιον ανακλαστήρα(΄μονο ένα ευθύ κομμάτι αλουμίνιο έχει)..Μήπως έτσι έρχεται κάπως στα ίσα του?

- Έτσι όπως έχω σχηματίσει την εικόνα πας για αγορά φωτιστικού! Ή βάλε αγγελία, αφού κάνεις έρευνα αγοράς...
....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
να προσθεσω..

αρκει το κομματι του κορμου που θα κοψεις να εχει και ενα τουλαχιστον φυλλο...
Έχεις δίκιο! Μου ξέφυγε!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos1972 : 23-10-09 στις 22:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-09, 22:49
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αν η 7 watt οικονομιας εχει χρωματισμο cool white ή daylight κανει την δουλεια της μια χαρα,αν μπορουσες να εβαζες 5 watt αντι 7 θα ηταν ακομα καλυτερα αλλα παντα με ψυχρο φωτισμο.
Σορρυ Πανο για την παρεμβαση αλλα τρεχω ενυδρειο low tech 60 λιτρων 2 χρονια χωρις ιχνος αλγης και με εξαιρετικη αναπτυξη φυτων (ανουμπιες,μικροσοριουμ,κρινουμ,φτερες και μπακοπα) με 2 λαμπες οικονομιας daylight των 11 watt η καθεμια με ανακλαστηρες.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-10-09, 23:27
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η 7 watt οικονομιας εχει χρωματισμο cool white ή daylight κανει την δουλεια της μια χαρα,αν μπορουσες να εβαζες και 5 watt θα ηταν ακομα καλυτερα αλλα παντα με ψυχρο φωτισμο.
Σορρυ Πανο για την παρεμβαση αλλα τρεχω ενυδρειο low tech 60 λιτρων 2 χρονια χωρις ιχνος αλγης και με εξαιρετικη αναπτυξη φυτων (ανουμπιες,μικροσοριουμ,κρινουμ,φτερες και μπακοπα) με 2 λαμπες οικονομιας daylight των 11 watt η καθεμια με ανακλαστηρες.

Χμμ τώρα που την ξαναείδα καλύτερα είναι warm light δηλαδή στα 2700Κ με 420 lumen, οπότε μάλλον κρίνεται ανεπαρκής ε?

Κάπου (νομίζω από το GAB είδα στο νετ ένα βραχίωνα με λυχνία στα 16€(εξωτερικο),και ο Πάνος κιολας ανέφερε κάτι...Που μπορω να βρω κατι αντιστοιχο?Είχα πάει στο πράκτικερ (κοιτούσα γενικά τα φωτιστικά) αλλά δεν πήρε τίποτα το μάτι μου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-10-09, 23:43
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αν ειναι να πας πρακτικερ παρε μια 5 βατ daylight καθαρισες με 4 ευρω.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-10-09, 13:14
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η 7 watt οικονομιας εχει χρωματισμο cool white ή daylight κανει την δουλεια της μια χαρα,αν μπορουσες να εβαζες 5 watt αντι 7 θα ηταν ακομα καλυτερα αλλα παντα με ψυχρο φωτισμο.
Σορρυ Πανο για την παρεμβαση αλλα τρεχω ενυδρειο low tech 60 λιτρων 2 χρονια χωρις ιχνος αλγης και με εξαιρετικη αναπτυξη φυτων (ανουμπιες,μικροσοριουμ,κρινουμ,φτερες και μπακοπα) με 2 λαμπες οικονομιας daylight των 11 watt η καθεμια με ανακλαστηρες.

Τουτέστιν! 11W κατανάλωση αλλά 60W απόδοση επί 2 λάμπες 120W στα 60λίτρα που σημαίνει 2W/λίτρο!!!!
Και ο Kalaxan να βάλει μία 7W κατανάλωση αλλά +25W απόδοση στα 17 λίτρα που σημαίνει +1,45W/λίτρο;
Τί δε μου κολλάει εδώ;
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-10-09, 13:18
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τουτέστιν! 11W κατανάλωση αλλά 60W απόδοση επί 2 λάμπες 120W στα 60λίτρα που σημαίνει 2W/λίτρο!!!!
Και ο Kalaxan να βάλει μία 7W κατανάλωση αλλά +25W απόδοση στα 17 λίτρα που σημαίνει +1,45W/λίτρο;
Τί δε μου κολλάει εδώ;
Μας κοροϊδεύουν οι εταιρείες σχετικά με τα watt
Η αλήθεια πάντως είναι ότι εγώ πλέον δεν υπολογίζω τα watt αλλά τα lumen γιατί στην ουσία αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η ένταση (η οποία μετράται με Lumen)
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-10-09, 13:23
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τουτέστιν! 11W κατανάλωση αλλά 60W απόδοση επί 2 λάμπες 120W στα 60λίτρα που σημαίνει 2W/λίτρο!!!!
Και ο Kalaxan να βάλει μία 7W κατανάλωση αλλά +25W απόδοση στα 17 λίτρα που σημαίνει +1,45W/λίτρο;
Τί δε μου κολλάει εδώ;
Μήπως Πάνο η αναγωγή που κάνεις δεν ισχύει?
................
Τηλεφώνησα στο πετ που είπαμε, μου είπε απο βδομάδα να περάσω να κοιτάξει στην αποθήκη και ίσως βρει. Το φωτιστικό που μου είπε είναι 9W..
Επίσης μου είπε πως για αυτά τα εύκολα φυτά στο ενυδριάκι δε θα έχω πρόβλημα με τη λάμπα των 7 W(τάσης δικτύου) που πήρα από το πράκτικερ...

Εγώ ψήνομαι πολύ για τη λύση που μου πρότεινες(αν βρούμε από βδομάδα stock),μ'αρέσουν πολύ τα ανοιχτά ενυδρεια αλλά σκέφτομαι οτι περιορίζομαι στο θέμα μονομαχος..
Τέσπα θα σε πάρω τηλ το απόγευμα να βρεθούμε.
Σκεφτόμουν να περάσω σε λίγο που σχολάω από τη δουλειά από το πράκτικερ μήπως βρω τη λάμπα που περιέγραψε ο dimis1978 αλλά από ότι βλέπω θα περιμένω να τα πούμε από κοντά..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Μας κοροϊδεύουν οι εταιρείες σχετικά με τα watt
Η αλήθεια πάντως είναι ότι εγώ πλέον δεν υπολογίζω τα watt αλλά τα lumen γιατί στην ουσία αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η ένταση (η οποία μετράται με Lumen)

420Lumen Με 2700Κ είναι ανεπαρκή για στοιχειώδη φωτισμό με εύκολα φυτάκια και τζάβα μος?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalaxan : 24-10-09 στις 13:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07023 seconds with 13 queries