Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-09, 12:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ετσι ειναι η φυση...
αν θες να τα κρατησεις ολα....κανε ενα ικρο ενυδρειο μαιευτηριο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-09, 14:34
ermis Ο χρήστης ermis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Μου άρεσε η ιδέα! Θα ψάξω για ένα μικρό 20lt. Απορία που έχω αν μπορώ να "κυκλοφορώ" το νερό απο το ενα στο άλλο με το ίδιο ή μεγαλύτερο φίλτρο...ή χρειάζεται κομπλέ εξοπλισμό και το μικρό. Επίσης κάτω να βάλω χαλίκι ή άμμο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-01-09, 22:37
Το avatar του χρήστη demka27
demka27 Ο χρήστης demka27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ermis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου άρεσε η ιδέα! Θα ψάξω για ένα μικρό 20lt. Απορία που έχω αν μπορώ να "κυκλοφορώ" το νερό απο το ενα στο άλλο με το ίδιο ή μεγαλύτερο φίλτρο...ή χρειάζεται κομπλέ εξοπλισμό και το μικρό. Επίσης κάτω να βάλω χαλίκι ή άμμο?

καλύτερα κομπλέ εξοπλισμό εγώ που έβαλα στο μικρο μου βγήκε 20ε,έναν κυκλοφοριτή μέχρι 40λ(με ενεργό άνθρακα κ σφουγγαράκι κομπλέ)κ εναν θερμοστάτη μικρο.αλλα δεν βάζω μεσα ετοιμόγεννες η μικρά εχω σαλιγκάρια μέσα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-01-09, 23:37
ermis Ο χρήστης ermis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Σήμερα και η 2η γκαπίνα γέννησε ...3-4 μικρά είδα το απόγευμα που γύρισα, μέσα στα κερατόφυλλα αλλα η μαμά ψώφια! Η 2η που χάνω στη γέννα...χωρίς να ξέρω γιατί. Μέχρι το βράδυ όμως τα άλλα 2 μωρά δεν υπήρχαν. Ετσι πήρα 1 μικρό ενυδριάκι (μαιευτήριο) αλλά και 1 γεννήστρα με τούλι γιατί περιμένω κι άλλα μωρά. Απότι κατάλαβα τα τρώνε τα μόλυ...ή ο ξιφοφόρος...όσο καλά κι αν κρύβονται στα κερατόφυλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-01-09, 01:24
Το avatar του χρήστη demka27
demka27 Ο χρήστης demka27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ermis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα και η 2η γκαπίνα γέννησε ...3-4 μικρά είδα το απόγευμα που γύρισα, μέσα στα κερατόφυλλα αλλα η μαμά ψώφια! Η 2η που χάνω στη γέννα...χωρίς να ξέρω γιατί. Μέχρι το βράδυ όμως τα άλλα 2 μωρά δεν υπήρχαν. Ετσι πήρα 1 μικρό ενυδριάκι (μαιευτήριο) αλλά και 1 γεννήστρα με τούλι γιατί περιμένω κι άλλα μωρά. Απότι κατάλαβα τα τρώνε τα μόλυ...ή ο ξιφοφόρος...όσο καλά κι αν κρύβονται στα κερατόφυλλα.

παίζει κ να την σρεσαρουν τα αλλα ψάρια την ωρα της γέννας εκει τραβάει πολύ ζόρι κ αν δεν ειναι δυνατή....γι¨αυτο κ δεν είναι καλό κ η γεννηστρα μπορεί να την στρεσάρεις κ να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα,ασε που μπορεί να εχουν κ προβλήματα στην συνέχεια τα νεογέννητα που γεννιούνται στη γεννηστρα(νανισμός ενα απο αυτά)γενικά μην τρελαίνεσαι με της γέννες μετά απο μερικές θα έχεις πρόβλημα υχθιοφορτοσης κ αν τα λυπάσαι να τα δώσεις σαν έμενα....άστα να παν!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-01-09, 10:39
ermis Ο χρήστης ermis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Ευχαριστώ. Λοιπόν για να "σώσω" μερικά μικρά (5 βρήκα απο άλλη γέννα) μέχρι να στρώσει το μικρό ενυδριάκι που πήρα, τα έβαλα μονα τους σε μια γεννήστρα με διχτάκι! Τα ταίζω χωριστά και τους έβαλα κι ενα κερατόφυλλο για το νέο τους μικρό σπιτάκι! Το πρόβλημά μου είναι τώρα το νερό! Αν και οι μετρήσεις είναι σωστές, μέσα στο νερό αιωρούνται μικρά σωματίδια που το κάνουν καφετί! Μέσα έχω 1 ξύλο, μία πέτρα και φυτά. Καθάρισα το φίλτρο (βιολογικό, άλλαξα το υαλοβάμβακα). Αλλαγή νερού είχα κάνει πριν 2 μερες 1/3. Υπάρχει πρόβλημα με το ξύλο, μήπως να το βγάλω τελείως? Σε ενα ενυδριακό κατάστημα μου δώσανε ενα υγρό (crystal clear) για το νερό, αλλά δεν έκανε και πολλά πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-01-09, 10:45
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ο χρωματισμός είναι από το ξύλο, αλλά μην ανησυχείς γιατί είναι φυσιολογικό.
Αν δεν σου αρέσει θα πρέπει να βγάλεις το ξύλο και να το αφήσεις σε έναν κουβά με νερό για 1-2 μήνες (θα το αλλάζεις το νερό κάθε εβδομάδα μεχρι να σταματήσει να βγάζει)
Να ξέρεις πάντως ότι και στο ενυδρείο να το αφήσεις θα φύγει σιγά σιγά με τις αλλαγές νερού αλλά πάλι θα πάρει 1-2 μήνες.
Βασικά τις πρώτες 15 ημέρες βγάζει πολύ, μετά είναι λιγότερο έντονο το φαινόμενο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αδυνατη γκαπινα Rina Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 20-10-07 19:57
γκαπινα vs μωρα Θεοδωρος Ζωοτόκα 19 15-03-06 22:11
καισαρικη τομη σε γκαπινα!!!!!!!!!!! goldmary Ζωοτόκα 6 21-03-05 00:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04576 seconds with 14 queries