Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-08, 16:55
JOANNA Ο χρήστης JOANNA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2008
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Καλησπερα σε όλους

Ειμαι πολύ χαρούμενη που βρήκα αυτό το φορουμ γιατί ολοι σας ειστε φοβεροι.

Ευχαριστω πολύ για ολα όσα μου λέτε.


Ναι τελικά δεν πηγα τρέχοντας να πάρω ενυδερείο...θα κάνω πρώτα μια μέρα ερευνα αγοράς και μετά.

Σημερα θα αλλάξω το νεράκι του. Ο Λαμπης μου σημερα ειναι πολύ ζωηρός, κοβει βόλτες μεσα στην γυάλα τρέχοντας!!! Αυτό ειναι καλό σημάδι ή εχει στρεσαριστεί;

Το βράδυ καθεται δίπλα στο πετραδάκια που έχουν κάνει ενα μικρό βουναλάκι απο την μια μεριά, μοιάζει σαν να κρύβεται.


Αχ το γλυκό μου έχει σπάνιο χρωματάκι!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες και απο μενα...οι προλαλησαντες με καλυψαν...συγχαρητηρια για τη διαθεση σου να δωσεις στον λαμπη το καλυτερο!!


Σε ευχαριστώ Πάνο για τα καλά σου λόγια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOANNA : 20-03-08 στις 16:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-08, 17:35
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μεχρι να του παρεις ενυδρειο και θερμοστατη, βαζε οσο νερο αλλαζεις σε ενα δοχειο-λεκανη-κουβα αποβραδις, ουτως ωστε αν μη τι αλλο ναχει το νερο της αλλαγης την ιδια θερμοκρασια που εχει και το νερο της γιαλας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-08, 21:47
Το avatar του χρήστη Ronnie21
Ronnie21 Ο χρήστης Ronnie21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JOANNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Λαμπης μου σημερα ειναι πολύ ζωηρός, κοβει βόλτες μεσα στην γυάλα τρέχοντας!!! Αυτό ειναι καλό σημάδι ή εχει στρεσαριστεί;

Το βράδυ καθεται δίπλα στο πετραδάκια που έχουν κάνει ενα μικρό βουναλάκι απο την μια μεριά, μοιάζει σαν να κρύβεται.
Το ότι είναι κινητικός (σε φυσιολογικά πλαίσια πάντα!) είναι νορμάλ.
Αν παρατηρήσεις άλλα συμπτώματα εδώ είμαστε.
Όσο για το ότι κάθεται σε ένα σημείο είναι κι αυτό φυσιολογικό. Ξεκουράζεται. Αυτό θα το παρατηρήσεις και στο ενυδρείο σου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-08, 18:19
JOANNA Ο χρήστης JOANNA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2008
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 11
Unhappy

Καλησπερααααααααααα.


Η αλλαγή νερού με μπερδεύει πολύ!!!

Εκανα τα εξής χθες: Εριξα τον Λάμπη σε ενα μεσαίο μεγέθους μπολάκι(βλακεία; και μετά επλυνα καλά την γυάλα με νερό μόνο και τα χαλικάκια.

Εριξα 1 λίτρο νερό που ειχα απο προχθές(ευτυχως το ειχα σκεφτεί) οπως μου ειπε και ο Τολις και το υπολοιπο μισο χλυαρο νερό βρυσης και λίγο απο το παλιό για να ξανα ρίξω μέσα τον Λάμπη.

Και ενω ημουν κατα χαρούμενη γιατί το καθαρισα καλά και την θερμοκρασία πρέπει να την πετυχα- Αρα και ο Λαμπης θα ήταν το ίδιο χαρούμενος....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ομως διαπίστωσα οτι ο Λαμπης μου απο πάνω μέχρι κάτω γεμισε πως να το περιγράψω - φυσαλίδες πολύ μικρες. Λες και τον γεμισα με ανθρακικό. Νερό έβαλα (και χωρις πίεση) και ΟΧΙ σπραιτ!!

Αυτο κρατησε πάνω του 1,5 ώρα.

Τι κάνω λάθος στην αλλαγή του νερού;; Τον λυπάμαι που ειναι ακόμα αναγκασμένος να ζει στη γυαλά. Απο βδομάδα ελπίζω να έχω καλύτερα νέα...
Ενα ενυδρειάκι και μια καλύτερη ποιότητα ζωής για το ψαράκι μου...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-08, 19:43
Το avatar του χρήστη strider
strider Ο χρήστης strider δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

το προηγούμενο βράδυ της αλλαγής βάζεις το νερό στη λεκάνη
Τη μέρα της αλλαγής: 1. δε πετάς το ψάρι έξω 2 βγάζεις μια ποσότητα νερού πιο λίγο από το μισό.....3 ρίχνεις τη ανάλογη ποσότητα αντιχλωρίου .4 ρίχνεις το προετοιμάσμένο νερό σιγά σιγά μη πέσει το ψάρι έξω 5.χαζεύεις τον τύπο Ελπίζω να βοήθησα...

α! κάτι σημαντικό ,το δοχείο προετοίμασιάς να είναι αχρησιμοποίητο

τώρα ετσι ΄ποπως περιγράφεις την αρρώστια μου κάνει για ick δώσε όμως κι άλλες πληροφορίες για να σε βοηθήσουν οι πολυυυυυυυυυυυυυ πιο έμπειροι από μένα
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-08, 20:05
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτο κρατησε πάνω του 1,5 ώρα.
Προφανως φυσαλιδες ητανε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-03-08, 20:29
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

Καλώς όρισες και από εμένα πατρίδα

ένα ενυδρείο θα τον σώσει και θα τον κάνει να ζει σαν βασιλιάς
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-08, 21:35
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Καλως ορισες και καλοριζικος ο καινουριος σου φιλος.Αν ακολουθησεις αυτα που σου ειπαν ολα θα πανε καλα.Για τους μονομαχους δες και στην κατηγορια bettas.Καλη συνεχεια!!!Βαλε και καμια φοτο αν μπορεσεις να τον δουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-04-08, 23:07
vlachman Ο χρήστης vlachman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2008
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

για την αλλαγή νερού και όταν πάρεις το ενυδρείο καλό θα είναι να πάρεις μία σκούπα βυθού γιατί βγάζει το νερό καθαρίζωντας το χαλίκι και δεν ταράζεις το κακόμοιρο το ψαράκι και την διακόσμηση άσε που με ένα μεγαλύτερο ενυδρίο δεν θα είναι εύκολη η μετεκήνηση ενός γεμάτου ενυδρίου χωρίς να σου μείνη στα χέρια.Αν πάς για αγορά να πάρεις κάτι με το ανάλογο ύψος εκτός και αν κάπια στιγμή θες μεγαλύτερο.Ψάξτο καλά
-------------------------
πάρε σκούπα βηθού για τίς αλλαγές γιατί καθαρίζει το χαλίκι χωρίς να στρεσάρεις το ψάρι συνέχεια και να κοντεύει να σου μείνη.Έτσι δεν χαλάς και την διακόσμηση συνέχεια.Πάρτην με την αγορά του ενυδρείου για να έχει το ανάλογο ύψος.έχουν διάφορες ποιότητες και τιμές γ΄αυτό ψάξτο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vlachman : 03-04-08 στις 23:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εχω εναν μονομαχο... euclid Bettas 5 28-12-07 12:06
Τι ειδος ειναι ο μονομαχος μου? Γιάννης Bettas 8 19-12-07 14:27
πηρα κι αλλο.. TIGER14 Bettas 1 05-09-07 09:35
ΧΑΝΩ ΤΟΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΜΟΥ!!!SOS!!! mariah Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 27-05-07 16:15
μικρο ενυδρειο 3 μονομαχους φαση Α melitropos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 22-09-05 00:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06478 seconds with 14 queries