Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-21, 18:49
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Έκανες τη σωστή επιλογή. Δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρεισαι με ένα τόσο άβολο φίλτρο, όπως το προηγούμενο.

Όχι, δε θα αδειάσεις σε καμία περίπτωση όλο το νερό. Υπάρχει λίγη μεν, αλλά ωφέλιμη βιολογία. Συνέχισε με αλλαγές ανά 10-15 μέρες, όπως έκανες. Μικρές αλλαγές.

Και προσοχή στο βυθό... Δεν πειράζεις καθόλου το χαλίκι, εκεί ήδη έχει δημιουργηθεί μια βάση βιολογίας (όχι επαρκής ακόμη). Απαραίτητη για να φιλοξενήσεις γαρίδες σε 2-3 μήνες, εφόσον θέλεις φυσικά να βάλεις.

Τάισμα κανονικά και μετρήσεις ανά τακτά διαστήματα (να δεις την πορεία του κύκλου στο νέο φίλτρο)

Αν μπορέσεις να βγάλεις τα κεραμικά και το σφουγγάρι απο το παλιό και να τα τοποθετήσεις στο καινούριο, θα είναι άκρως καθοριστικό. Θα επισπεύσεις τη διαδικασία του κύκλου. Βαλε το φίλτρο σε μια λεκάνη με νερό ενυδρειου και στην ανάγκη, ξέρεις... Κοψτο προσεκτικά και βγάλε τα υλικά. Το ζεόλιθο στην πυρά...

Και μπουκωνεις συμπληρωματικά mini siporax η άλλο πορώδες υλικό, μέχρι να στουμπωσει (σχεδόν) το καλάθι του καινούριου φίλτρου.

Απο ψάρια, ενημερωτικά, τι σκοπεύεις να βάλεις; Με τις λίγες δυστυχώς διαθέσιμες επιλογές...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-06-21, 19:02
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Επειδη ειμαι και αρχαριος λεω να μην το πειραξω το παλιο το φιλτρο και βρω μπροστα μου αλλους μπελαδες. Δεν με πειραζει ας περιμενω λιγο παραπανω μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος.

Από ψάρια από αυτα που μου είπες για γκάπυ σκέφτομαι (αρσενικά μόνο φυσικα) και ίσως μετά από 2-3 μήνες και εφόσον στρώσει ο βυθός στον όποιο παρεμπιπτόντως έχω άμμο πλέον όχι χαλίκι δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο βέβαια σκέφτομαι να βάλω γαριδούλες. Για μονομάχο το σκέφτομαι (εάν δεν βαλώ γκαπυ εννοείται)

Επισης κάτι ακόμα. Τα φυτά που σκέφτομαι να βάλω έιναι ανουμπιες κυρίως και δεν θα με πέιραζε να βάλω και άλλα απλά δεν εχω υπόστρωμα όποτε δεν ξερω ποια φυτά αντέχουν χωρίς υπόστρωμα. Αν μπορείς να μου πεις τι να προσέξω με τις ανούμπιες π.χ χρειάζονται κάποιο λίπασμα, πόση ωρα χρειάζονται φως και σκέφτομαι να τις δέσω πάνω στο ξύλο αλλά αν θέλω μπορώ να τις βάλω και μέσα στην άμμο;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-06-21, 19:38
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Έχασα επεισόδιο με την άμμο. Πριν μια βδομάδα δεν είχες αλλάξει χαλίκι; Η άμμος λερώνει, όπως καταλαβαίνεις, θα χρειάζεται τακτικό καθαρισμό.. Προσωπικά είμαι πολύ εναντίον, εκτός της περιπτωσης φιλοξενίας γατοψαρων, όπου εκεί είναι απαραίτητη.

Τι χρώμα έβαλες, ελπίζω όχι ανοιχτόχρωμο, στρεσαρει τα ψάρια. Καλύτερα ήσουν με το χαλίκι, δεν σε πρόλαβα. Αστην τώρα, αφού σου αρέσει περισσότερο.

Δε χρειάζεται υπόστρωμα ο βυθός για εύκολα φυτά. Υπάρχουν πολλά όμορφα φυτά χωρίς την παραμικρή απαίτηση σε λιπάσματα, διοξείδια κτλ. Ταμπλετουλες θα βοηθούσαν.

Υπάρχουν επιλογές, βάζεις φυτά όπως ανουμπιες, φτέρες (java fern), moss (java που φουντώνει γρήγορα), βαλισνεριες, egeria densa και πολλά άλλα σαν τις κρυπτοκορινες και τους εχινοδωρους. Αν βάλεις μονομάχο, θα εκτιμήσει ιδιαίτερα φυτά επιφάνειας όπως η pistia ή το κερατοφυλλο.

Οι ανουμπιες λόγω ριζώματος δε φυτεύονται, τις δένεις σε πέτρες και ξύλα. Το ίδιο και οι moss.

Για πιο απαιτητικά φυτά θα σε βοηθήσουν άλλα παιδιά στο φόρουμ, τι χρειάζεσαι.
Η εμπειρία μου περιορίζεται σε εύκολα φυτά.

Καλορίζικο το καινούριο φίλτρο και καλογεμιστο!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-06-21, 19:45
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Ειχα αλλαξει το χαλικι που είχα επειδη ήταν με χρώμα σε χαλαζιακή άμμο. Το ειχα γράψει στο πρώτο μου ποστ. Το χρωμα είναι μπεζ σκούρο δεν είναι πολύ ανοιχτό. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες. Ας ελπίσουμε ότι αυτή την φορά θα πάνε όλα κατ'ευχήν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-21, 19:51
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παρανόηση, νόμιζα πως άλλαξες τύπο χαλικιού, όχι άμμο.

Όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς.Βαδίζεις σκεπτόμενα και μεθοδικά. Αναμένουμε την πρόοδο στο στρώσιμο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-21, 10:42
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

**UPDATE**
Μετα την αγορα του νέου φιλτρου και των φυτων ήρθε η ωρα να ξεκινήσω από την αρχή την διαδικασία του στρωσίματος.
Μερα 1η: Τοποθέτηση νέου φίλτρου ξύλου πέτρας φυτών και τροφής + προσθήκη βακτηρίων.
Μέρα 2η: Τεστ αμμωνίας ~0.5 mg/l +λίπασμα φυτών, +τροφή
Μέρα 3η: Τροφή + μέτρηση αμμωνίας ~0.5 mg/l

Παρόλο την προσθήκης της τροφής και του λιπάσματος για τα φυτά η αμμωνία δεν ανεβαίνει αρκετά.. Αυτό συμβαίνει γιατί είχα ήδη κάποια ωφέλιμα βακτήρια στο νερό τα οποία διασπούν την αμμωνία ή κάνω κάτι λάθος ;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-21, 11:59
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Είναι απολύτως φυσιολογική η εξέλιξη. Απο τη στιγμή που αφαίρεσες τα υλικά του προηγούμενου φίλτρου, η υπάρχουσα βιολογία περιορίζεται κυρίως στο βυθό και σε ένα αρκετά μικρότερο ποσοστό στο νερό. Δώσε χρόνο στη διαδικασία, αυτή τη φορά θα "καρποφορήσει" πιο γρήγορα και ασφαλώς πιο ορθα. Ενεκα απουσίας του ... κόφτη βακτηρίων ζεόλιθου.

Ποια είναι η θερμοκρασία του ενυδρείου; Ανέβασε την στους 26-27, να επιταχυνθεί ο κύκλος, αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Όχι παραπάνω λόγω φυτών, εκεί γύρω στους 26.5 και κάτι είναι μια χαρά. Και όχι πολλές ώρες ο φωτισμός... 6-7 θα σου πρότεινα.

Φαντάζομαι, γέμισες το νέο φίλτρο με siporax; Φόρτωσε όσο χωράει, να χτίσεις δυνατή βιολογία.

Τι φυτά έβαλες; Υγρά λιπάσματα ή ταμπλέτες χρησιμοποιείς; Υπάρχει προοπτική (όχι τώρα, μελλοντικά) κάποιου ευκολου συστήματος diy για παροχή διοξειδίου; Εχεις κάτι τέτοιο στο μυαλό σου; Δεν είναι απαραίτητο (κάθε άλλο) αν περιοριστείς σε εύκολα φυτά. Αλλά σίγουρα θα έδινε boost στα φυτά.

Και κάτι άλλο... Οι πέτρες που έβαλες, τσεκαρες αν είναι ασβεστολιθικές; Αν τελικώς επιλέξεις μονομάχο, θα υπάρχει θέμα με το ph... Έχετε που έχετε υψηλό ph στη Βόρεια Ελλάδα, αν είναι και ασβεστολιθικές οι πέτρες το ενυδρείο θα γίνει Αφρικανικό. Θα πρέπει να επεξεργάζεσαι το νερό. Αν σκοπεύεις να βάλεις γκαπυ δεν υπάρχει πρόβλημα.

ΥΓ τα βακτήρια που ρίχνεις, δε χρειάζονται κατά τη γνώμη μου.

ΥΓ2 Προσοχή στις δοσολογιες των λιπασμάτων. Βρίσκεσαι σε φάση στρωσιματος και πάντα υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθούν ανισορροπιες. Με φειδώ, δίνοντας έμφαση στον κύκλο του αζώτου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΒΟΗΘΕΙΑ brown Αρχάριοι γλυκού νερού 26 29-12-15 23:20
Βοηθεια με πρωτο ενυδρειο... SOS!!! Djevan Αρχάριοι γλυκού νερού 9 04-04-14 20:18
Ενυδρειο βοηθεια MIkex24 Γλυκό νερό - Γενικά 1 28-01-09 21:41
Βοηθεια. (Ηλιος στο ενυδρειο) nondas Αρχάριοι γλυκού νερού 8 07-08-08 21:58
Το ενυδρειο μου. (με την βοηθεια σας nik0s7 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 4 14-01-08 01:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06352 seconds with 14 queries