Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 05-09-18, 19:57
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Μια απορια που μου δημιουργειται ειναι εαν οι γοβιοι ειναι ερμαφροδητοι η οχι
γνωριζει καποιος ?
ευχαριστω εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 06-09-18, 08:48
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Όχι δεν είναι!!
Το αρσενικό είναι μεγαλύτερο από το θηλυκό και κατά την περίοδο ζευγαρώματος γίνεται ο χαμός από αλλαγές χρωμάτων και στα δύο...
Γενικά έχουν την ικανότητα να αλλάζουν χρώματα, συνήθως ανάλογα με το περιβάλλον, αλλά την περίοδο ζευγαρώματος... ζωγραφίζουν...
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 06-09-18, 11:07
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Μμ ενδιαφέρον
Ενδιαφέρομαι να πιάσω άλλον ένα και να κάνω ενυδρείο ζευγαρωματος
Μπορεί κάποιος από τις φώτο που ακολουθούν να αναγνωρισει το φύλλο του γοβιού μου ?
ΥΓ. Να και ο αστερίας. Astropecten jonstoni?

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 06-09-18, 11:57
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Από τις φωτος αυτές, gobius bucchichi είναι ο δικός σου τελικά...
Δεν έχω ιδέα να ξεχωρίζω φύλο.. Αν είναι αρσενικό όμως την περίοδο ζευγαρώματος θα σκουρίνει αρκετά.. γενικά το χρώμα τους είναι αυτό, της άμμου και δεν αλλάζει...
Χρησιμοποιούν σαν τα κλοουνάκια την anemonia viridis και sulcata για "σπιτάκι/προστασία"
-------------------------
Ο αστερίας εκπληκτικός!!! Νομίζω αυτό είναι το ονοματάκι του!!
Τρώει κοχύλια που κολλάνε στα τζάμια/βράχους και αν το πετύχεις να γευματίζει είναι απίστευτη εμπειρία... Πως τα ξεκολλάει και τα βάζει στο στόμα του... Χρειάζεται μεγάλη δύναμη, που δεν πιστεύεις οτι έχει αυτό το ζωάκι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 06-09-18 στις 11:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 06-09-18, 12:41
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Ναι πράγματι και έχει και ενδιαφέρουσα συμπεριφορά... Από τροφές πολλές φορές ορμά και βουτάει την τροφή από την λαβιδα, άλλες πάλι σκάβει στην άμμο για τυχόν πελλετς κλπ...
Λογικά αν μπορεσω θα πιάσω άλλον ένα και θα ελπίσω να ζευγαρώσουν ... Ειδάλλως ίσως να ολοκληρώσω με μια parablenious incognitous και καμμία γαρίδα αν βρω...

Κατα τα άλλα στην Ποσειδωνία να προσπαθήσω να χορήγησω υπόστρωμα για φυτεμενο ενυδρείο και σκευάσματα όπως κάλλιο, ιχνοστοιχεια και co2 που έχω από το φυτεμενο ή δεν θα έχω αποτελέσματα ?


Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Ναι πραγματι ειναι φοβερος ο αστεριας τυχαια τον πετυχα στην αμμο (εκει περνα την μερα του) καθε πρωι που ταιζω βγαινει απο την αμμο και "σκαναρει" την περιοχη για πελλετσ ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimae : 06-09-18 στις 12:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 06-09-18, 19:34
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

ωραια μουτρακλα ο ανεμογοβιος!
ξερω κατι λακουβες σε ακποιο μερος στην θαλασσα με τετοιους μεσα
αλλα δεν εμπαιναν στις παγιδες
τις αφηνα λιγη ωρα ομως 10 λεπτα , ισως θελουν περισοτερη ωρα
οι γαριδες εμαιναν αμεσως ,προσπαθουσα με αποχες αλλα ξεφευγαν
Ειχα τετοιο αστερια (ισως οχι ιδιο ) τον ειχα αγορασει απο pet shop στο 60λιτρο που ειχα το προυγουμενο καλοκαιρι μαζι με zoanthus και την εχασα και τα zoantus επισης απο την ζεστη (33 - 34 βαθμους ) δεν ειχα ανεμιστηρια τοτε
Φετος ειχα max 28 βαθμους
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 07-09-18, 11:57
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Το parablenious incognitous είναι το αγαπημένο μου ψάρι... Μόνο ψάρι δεν θυμίζει, συμπεριφέρεται σαν άνθρωπος... Κάνει λες και περπατάει, γυρίζει το κεφάλι του μένοντας ακίνητο, ψάρι γεμάτο περιέργεια!! Εκπληκτικο!!
-------------------------
ΜΗΝ βάλεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα, από ότι έχεις στο φυτεμένο στο θαλασσινό... Όλα τα σκευάσματα αντιδρούν με το θαλασσινό νερό άσχημα!!
CO2 ούτε για αστείο, θα σου κατεβάσει πρώτα απ' όλα το ph με άσχημα αποτελέσματα, εκτός των άλλων...
Η άμμος πιάνει αυτή τη μούργα από μόνη της στον πάτο, αλλά θέλει καιρό!! Η Ποσειδωνία, δυστυχώς θέλει αρκετό φως αλλά και πολύ χαμηλά νιτρικά και χαμηλή ροή για να μη σου γεμίσει άλγες και μοιραία σαπίσει, εκτός του θρεπτικού υποστρώματος... Μπορείς να βρεις ποσότητες άμμου/λάσπης τέτοιες, αλλά είναι μπελάς να την βγάλεις, με σωλήνες και αναρρόφηση και επίσης βάζοντάς της στο ενυδρείο θα σου βγάλει πολύ αμμωνία, οπότε είναι κάτι που δεν γίνεται όταν έχουμε ήδη ζωντανά μέσα...
Συνεπώς είναι πολύ δύσκολο να την διατηρήσεις... Θέλει ώριμο ενυδρείο, αρκετό φως και περιοχές χωρίς μεγάλη ροή...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 07-09-18 στις 11:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 07-09-18, 14:07
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το parablenious incognitous είναι το αγαπημένο μου ψάρι... Μόνο ψάρι δεν θυμίζει, συμπεριφέρεται σαν άνθρωπος... Κάνει λες και περπατάει, γυρίζει το κεφάλι του μένοντας ακίνητο, ψάρι γεμάτο περιέργεια!! Εκπληκτικο!!
-------------------------
ΜΗΝ βάλεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα, από ότι έχεις στο φυτεμένο στο θαλασσινό... Όλα τα σκευάσματα αντιδρούν με το θαλασσινό νερό άσχημα!!
CO2 ούτε για αστείο, θα σου κατεβάσει πρώτα απ' όλα το ph με άσχημα αποτελέσματα, εκτός των άλλων...
Η άμμος πιάνει αυτή τη μούργα από μόνη της στον πάτο, αλλά θέλει καιρό!! Η Ποσειδωνία, δυστυχώς θέλει αρκετό φως αλλά και πολύ χαμηλά νιτρικά και χαμηλή ροή για να μη σου γεμίσει άλγες και μοιραία σαπίσει, εκτός του θρεπτικού υποστρώματος... Μπορείς να βρεις ποσότητες άμμου/λάσπης τέτοιες, αλλά είναι μπελάς να την βγάλεις, με σωλήνες και αναρρόφηση και επίσης βάζοντάς της στο ενυδρείο θα σου βγάλει πολύ αμμωνία, οπότε είναι κάτι που δεν γίνεται όταν έχουμε ήδη ζωντανά μέσα...
Συνεπώς είναι πολύ δύσκολο να την διατηρήσεις... Θέλει ώριμο ενυδρείο, αρκετό φως και περιοχές χωρίς μεγάλη ροή...


Μμμ μαλιστα σε ευχαριστω φιλε μου
ετσι οπως το βλεπω θα αφησω τον βυθο να ωριμασει στο ενυδρειο και επειτα θα προσπαθησω την Ποσειδωνια παντως ειναι μοναδικο(ισως το μοναδικο) θαλασσιο φυτο και θα ηθελα να το φιλοξενω. Τωρα κατα τα αλλα, φυκη ελπιζω η υπαρχουσα να διατηρηθει και να προκυψει νεα αν ειναι φυσικα δυνατον.

Τωρα οσον αφορα τον parablenious incognitous επιδη με εχει κερδισει και εμενα αναρωτιομουν εαν θα παιξει η συνυπαρξη του με τον επισης εκπληκτικο ανεμογοβιο ...
δεν το λεω τοσο απο αποψης ιχθυοφορτωσης,φιλτρανσης κλπ
οσο απο αποψη μοιρασματος του βυθου....
ευχαριστω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια μουτρακλα ο ανεμογοβιος!
ξερω κατι λακουβες σε ακποιο μερος στην θαλασσα με τετοιους μεσα
αλλα δεν εμπαιναν στις παγιδες
τις αφηνα λιγη ωρα ομως 10 λεπτα , ισως θελουν περισοτερη ωρα
οι γαριδες εμαιναν αμεσως ,προσπαθουσα με αποχες αλλα ξεφευγαν
Ειχα τετοιο αστερια (ισως οχι ιδιο ) τον ειχα αγορασει απο pet shop στο 60λιτρο που ειχα το προυγουμενο καλοκαιρι μαζι με zoanthus και την εχασα και τα zoantus επισης απο την ζεστη (33 - 34 βαθμους ) δεν ειχα ανεμιστηρια τοτε
Φετος ειχα max 28 βαθμους
Ναι ειναι μουτρο
εγω για να τον πιασω στερεωσα παγιδα με μια πετρα στον ενα μετρο βαθος διπλα απο πετρες τιγκα στην ανεμωνη στις οποιες κρυβεται
τον αστερια τι τον ταιζες??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimae : 07-09-18 στις 14:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 07-09-18, 21:46
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Οχι κατι ιδιαιτερο για αυτον, τρωει οτι μενει στο βυθο στην αμμο. Πολλες φορες χωνοταν στην αμμο 1-2 μερες και τον εψαχνα να τον βρω

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 11-09-18, 11:02
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimae Εμφάνιση μηνυμάτων
Μμμ μαλιστα σε ευχαριστω φιλε μου
ετσι οπως το βλεπω θα αφησω τον βυθο να ωριμασει στο ενυδρειο και επειτα θα προσπαθησω την Ποσειδωνια παντως ειναι μοναδικο(ισως το μοναδικο) θαλασσιο φυτο και θα ηθελα να το φιλοξενω. Τωρα κατα τα αλλα, φυκη ελπιζω η υπαρχουσα να διατηρηθει και να προκυψει νεα αν ειναι φυσικα δυνατον.

Τωρα οσον αφορα τον parablenious incognitous επιδη με εχει κερδισει και εμενα αναρωτιομουν εαν θα παιξει η συνυπαρξη του με τον επισης εκπληκτικο ανεμογοβιο ...
δεν το λεω τοσο απο αποψης ιχθυοφορτωσης,φιλτρανσης κλπ
οσο απο αποψη μοιρασματος του βυθου....
ευχαριστω
-------------------------
H Ποσειδωνία είναι όντως εκπληκτική... Έχω καταφέρει να την διατηρήσω αλλά θέλει τα παραπάνω... Ιδανικά, ένα χώρισμα/βράχο ώστε να κόβει την ροή του νερού αρκετά και περισσότερο φως πάνω στο μέρος αυτό...
Τα ψαράκια δεν θα έχουν προβλήματα μεταξύ τους.. Απλά προσπάθησε να δημιουργήσεις τρύπες/σχισμές για να φτιάξει φωλιά ο parablenious incognitous
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 12-09-18, 11:10
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Τελευταια λιγοστευαν οι γαριδες και ανακαλυψαν οτι πηδουσαν εξω απο το ενυδρειο (χωρις καπακι ειναι) , τις εβρισκα καθε πρωι στο πατωμα
Θεωρησα οτι πηδουσαν λογω ζορισματος εξω και υπευθυνο θεωρησα τη σαλιαρα (την μαυρη που ειχα)
Την ελευθερωσα προχθες για να δω αν θα μεινει τελικα καμια μεσα ,ειχα 10 περιπου τωρα μετρησα μολις 4
Γενικα αυτες πηδανε πολυ , δεν ειμαι τελικα σιγουρος να ελυσα το προβλημα βγαζοντας την σαλιαρα, που μονιμα καθοταν ή μεσα σε μια τρυπα ή εβγαζε εξω το κεφαλι της λιγο και μολι πλησιαζα εξαφανιζοταν
Παντως βλεπω οτι περνανε ψαρια διπλα απο τις γαριδες (οι καλογριες ,τα κλοουνακια) και δεν φοβουνται να φυγουν ,μαλιστα ακουμπουν με τις κεραιες τους τα ψαρια σαν να τα ψηλαφιζουν
Εχω και 2 μικρουλια thalasoma pavo γυρω στα 3-4 εκ , και κυνηγιουνται συνεχεια , μαλιστα το ενα οταν το κυνηγησει πολυ το αλλο παει στην πανω μερια σε μια γωνια και καθεται .Ειναι στο ιδιο μεγεθος και τα 2
Ειναι οι ανταρτες του ενυδρειου , και οι καλογριες μεταξυ τους εχουν καποιες μικρες αψιμαχιες αλλα καμια σχεση με τα pavo που οταν κυνηγιουνται τρεχουν σαν το διαολο πανω κατω
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 12-09-18, 12:43
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Οι γαρίδες πηδάνε και χωρίς να τις κυνηγάει κάποιο ψάρι... και στην φύση το ίδιο κάνουν και βρίσκονται αρκετό χρόνο πάνω σε βράχους, δίπλα στις φυσικές λεκάνες που ζουν...
Οπότε καπάκι ή διχτάκι..
Κανένα από τα υπόλοιπα ψάρια που έχεις δεν είναι εχθρός μιας γαρίδας, καθώς έχουν μικρά στόματα, σε αντίθεση με τους γοβιούς/σαλιάρες κλπ... Ξέρουν και ξεχωρίζουν...
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 14-09-18, 09:26
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Εχω βαλει led φωτισμο ,2 led μπλε ταινιες (moonlight) τα οποια εχω αναμμενα απο 08:00-14:00 κ 21:00-22:00 δηλ 8 ωρες , και κανονικο φωτισμο λευκο-μπλε -μωβ + moonlight (για να ειναι το φασμα προς μπλε) 14:00 - 21:00 δηλ. 9 ωρες
Ειναι πολλες ωρες που τα εχω ανοικτα?
Μεχρι τωρα ανοιγα μονο το μεσημερι μεχρι το βραδυ πληρη φωτισμο (14:00 - 22:00) , δεν ειχα καθολου moonlight
Ο λογος που εβαλα moonight ειναι οτι το πρωι που λειπω ειναι σχεδον σκοτεινο το δωματιο
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 16-09-18, 16:25
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Καλησπέρα, σήμερα πήγα για μπανακι στην θάλασσα πάντα με τον κουβά Κ τις παγίδες ευκαιρες έτσι έπιασα άλλο έναν ανεμογοβιο έναν parablenious incognitous ,πεταλίδες αρκετούς ερημίτες ένα περίεργο μεγάλο σαλιγκάρι. Έπιασα και ένα στρείδι αλλά επειδή το φοβήθηκα το ελευθέρωσα..
Επίσης είδα πολλά είδη μπαρμπούνια τιγρολαπενες γύλους θαλασσομα παβο
Μια περίεργη μαύρη σαλιάρα και κάτι άλλες σαλιάρες και έναν σωλήνα....
Πιθανολογω πως όλα αυτά τα είδη φάνηκαν τώρα αφού αποσύρθηκε ο κόσμος από τις παραλίες....

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 17-09-18, 06:14
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Καλημερα, και εγω πηγα με παγιδες για γαριδες ,επιασα αρκετες ,μπηκαν επισης και 1 thalassoma pavo , 1 σαλιαρα και ενα μαυρο ψαρακι σαν μωρο ροφακι μου εμοιαζε που τα ελευθερωσα ομως αυτα γιατι δεν εχω χωρο και κρατησα μονο τις γαριδες
Εδω η λιμνουλες που ψαρευω ζωντανα ,οι παγιδες με τα ψαρακια που μπαινουν μεσα και οι γαριδες που επιασα
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  limanaki.jpg
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  96,1 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pagida 1.jpg
Εμφανίσεις:  260
Μέγεθος:  86,9 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pagida 2.jpg
Εμφανίσεις:  270
Μέγεθος:  78,7 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  garides.jpg
Εμφανίσεις:  276
Μέγεθος:  81,8 KB
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 17-09-18, 16:44
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Εγώ μάλλον έχω δυο αρσενικούς γοβιους
Ο νέος και μεγαλύτερος την πέφτει στον παλιό και μικρότερο στην αρχή άνοιγαν και οι δυο και φούσκωναν τα στόματα τους μετά κουναγαν τις ουρές τους...
Επίσης o parablenious incognitous για κάποιο λόγω άλλαξε χρώμα μετατρέποντας το ασήμι σε μαύρο... Τι στο καλό....
Επίσης ένας μεγάλος ερημίτης γατζωσε τον αστερία χθες για λίγο ....
Αυτά... Ααα αυτό που δεν περίμενα να δω ήταν ένας ερημίτης να βάζει μια μικρή ανεμώνη στο κέλυφος του.... Το έχω δει στην φύση αλλά σε ενυδρείο δεν το περίμενα....

Αν ξέρει κανείς αν θα δουλεψει το πράγμα και γενικά κάποια συμβουλή θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη ...
Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 18-09-18, 09:27
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή


Θα δεις πολλά ωραία... αυτή είναι η μαγεία του θαλασσινού ενυδρείου...
Μια χαρά θα τα πάνε, απλά τσακώνονται για να οριοθετήσουν την περιοχή τους... Μην αγχώ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω βαλει led φωτισμο ,2 led μπλε ταινιες (moonlight) τα οποια εχω αναμμενα απο 08:00-14:00 κ 21:00-22:00 δηλ 8 ωρες , και κανονικο φωτισμο λευκο-μπλε -μωβ + moonlight (για να ειναι το φασμα προς μπλε) 14:00 - 21:00 δηλ. 9 ωρες
Ειναι πολλες ωρες που τα εχω ανοικτα?
Μεχρι τωρα ανοιγα μονο το μεσημερι μεχρι το βραδυ πληρη φωτισμο (14:00 - 22:00) , δεν ειχα καθολου moonlight
Ο λογος που εβαλα moonight ειναι οτι το πρωι που λειπω ειναι σχεδον σκοτεινο το δωματιο
Η φωτοπερίοδος είναι οκ, περίπου όπως και στην φύση, αν υπολογίσουμε το άμεσο ανοιγοκλείσιμο...
Το moonslight δεν εξυπηρετεί κάτι, είναι μόνο για σένα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 18-09-18 στις 09:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 18-09-18, 21:15
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων

Θα δεις πολλά ωραία... αυτή είναι η μαγεία του θαλασσινού ενυδρείου...
Μια χαρά θα τα πάνε, απλά τσακώνονται για να οριοθετήσουν την περιοχή τους... Μην αγχώ...
-------------------------


Η φωτοπερίοδος είναι οκ, περίπου όπως και στην φύση, αν υπολογίσουμε το άμεσο ανοιγοκλείσιμο...
Το moonslight δεν εξυπηρετεί κάτι, είναι μόνο για σένα...
Ναι πραγματικά έχω τόσες συμπεριφορές να δω...
Τώρα φωτο


Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 19-09-18, 21:28
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Λοιπόν σήμερα κατόρθωσα να βγάλω φωτογραφία την σαλιάρα και θα ήθελα να την αναγνωρίσετε
Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 20-09-18, 08:50
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Parablennius κάτι, μου κάνει, πιο καθαρή φωτό??
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 22-09-18, 20:09
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Φώτο πιο καθαρή λίγο δύσκολο γιατί μόλις βλέπει άνθρωπο κοντά εξαφανιζεται
Αυτό που πρέπει να πω είναι ότι όταν τον πρώτοειδα μέσα στην παγίδα ήταν χρώματος γκρι τώρα έχει γίνει μαύρο.....
Στην αρχή νόμισα πως ήταν parablenious incognitous . .
Τώρα τι να πω πάντως σκάβει πολλά λαγούμια μέσα στο ενυδρείο και τον φοβούνται και οι δυο γοβιοι..
Ελπίζω να μην μεγαλώνει πολύ...

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Κατάφερα να τραβήξω μερικές ελπίζω να βοηθούν...

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimae : 22-09-18 στις 20:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 23-09-18, 07:51
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Ο ιδιος ο δικος μου τυπος με τα μαυρα μου φαινεται να ειναι
Ο δικος μου ηταν μεγαλος γυρω στα 12 εκ
Ηταν πολυ φοβιτσιαρης σπανια εβγαινε αν ηταν καποιος στο δωματιο και μολις πλησιαζα το ενυδρειο κρυβοταν ,μονο το κεφαλι εβγαζε απο την τρυπα καμια φορα
Εσκαβε την αμμο και ειχε μια τρυπα στο βραχο για παρτη του που κρυβοταν εκει μονιμα
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 23-09-18, 09:55
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Xμμ κοιτα να δεις....
παντως λεω να τον κρατησω....
οντως κρυβεται μεσα στα βραχια, πετωντας μονο το κεφαλι του εξω
τελικα κατεληξες τι ηταν ??
τον εχεις ακομα??
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 23-09-18, 16:28
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Τον ελευθερωσα γιατι φοβοταν οι γαρίδες και κρυβοταν, αν και αυτες κρύβονται απο πολλα ψαρια ακομα και τωρα με τις καλογριες
Ισως ξεφοβηθει με τον καιρο και σε συνηθισει και βγαινει, εκεινο που παρατηρω ειναι οτι οσο πιο μικρό είναι το ψαρι τοσο πιο ευκολα προσαρμοζεται στο ενυδρειο.
Αρα λιγο υπομονη και θα ελεγα να το κρατησεις αφου ειναι μικρό
Αν ηταν πιο μικρος και να βγαίνει πιο πολυ εξω να το βλεπω θα τον κρατουσα
Οι καλογριες ειναι απιθανα ψαρια απο την πιο ωραια συμπεριφορα που εχει ψαρι, κολυμπανε σε ολο το υψος και πλατος του ενυδρείου, κυριως πανε χαμηλα στα βραχια εκει δηλαδη που βρισκονται και οι γαριδες.
Παντως να φανε γαριδα δεν υπαρχει περπτωση αλλα ειναι το ταμπεραμέντο τους που διαρκως κυνηγιουνται, κολυμπανε πανω κατω που κανει πιστευω τις γαριδες να μην πολυβγαινουν
Οι αθερινες απο την αλλη υσηχασαν απο τις γαριδες που τους εκαναν επιθεσεις ειδικα στις νεοφερμενες και πιο μικρες, μου ειχαν σκοτωσει καμποσες οσο κι αν ακουγεται παραξενο.
Και το thalassoma pavo επίσης εκτος απο ομορφο ειναι ψαρι με απιστευτη προσωπικοτητα και συμπεριφορα, σαν κουταβι εχει γινει μολις με βλεπει παει στο τζαμι και περιμενει για τροφη

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 23-09-18, 18:26
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολυ φίλε μου για τις συμβουλές
Μια ερώτηση μόνο τις καλόγριες πως τις έπιασες....
Είναι μεγάλες για παγίδα....

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι έχει μαύρο σώμα με λευκά στίγματα και κόκκινη ουρά και πτερυγια...

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimae : 23-09-18 στις 18:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 24-09-18, 05:49
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Οι καλογριες βρισκονται ειτε σε λιμανια ,μαρινες κτλ ειτε σε μερη με αποτομο βαθος
Τις πιανεις με αποχη"σηκωτή" , δηλ με αποχη μεγαλη διαμετρου 1μ περιπου
Την εχεις δεσει με σχοινί και την κατεβαζεις στα μεσονερα και μετα πετας απο πανω ψωμοτυρι, μολις μαζευτουν τα ψαρια την σηκωνεις
Μπορεις να πιασεις ετσι καλογριες, αθερινες , κεφαλοπουλα γοπες κτλ
Αθερινες θα μπορουσαν να μπουν στο ενυδρειο σου αφου ειναι μικρα ψαρακια
Ο τοπος που θα ριξεις πρεπει να ειναι κοφτος να ριξεις καθετα δηλαδη γιατι πρεπει να σηκωσεις προς τα επανω οχι λοξα και το πιο ευκολο ειναι απο προβλητα λιμανιου ή μαρινας
Υπαρχει ετοιμη να αγορασεις αλλα μπορεις να φτιαξεις και χειροποιητη (το ιδιο σχεδον θα κοστισει) με 2 σιδερα φτιαγμενα κυκλο διαμετρο 1μετρο το καθε ενα και σιτα για κουνουπια ή καλυτερα με διχτυ οπως αυτοι οι τυποι:
https://www.youtube.com/watch?v=LO72-pfqmMg
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 24-09-18, 06:04
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο το θέμα σας!
Το παρακολουθώ με ενδιαφέρον
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 24-09-18, 16:08
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Πωπω φίλε σε ευχαριστώ κατατοπιστικότατο το post σου και από ότι είδα δεν ειναι Κ πολύ ακριβές τέτοιες αποχές...
Τέλεια γιατί την χρειάζομαι την κίνηση και στις άλλες ζώνες εκτός του βυθού....
Να ρωτήσω κάτι άλλο όμως
Τις προάλλες στην παραλία βρήκα ένα στρείδι και έναν σωλήνα καφέ σφινομενο σε βράχια (δεν μιλώ για Σπειρογράφο).
Έχει κανείς καμιά εμπειρία με αυτά?
Μάλιστα όσον αφορά το στρείδι βρήκα Κ κράτησα το κέλυφος ενός άδειου Κ ειναι αυτό ...

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 25-09-18, 08:57
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Στρείδι μην βάλεις... πρέπει να έχεις πολύ καλές τιμές νερού και αν σου ψοφήσει, ετοιμάσου για ντράβαλα...
Σωλήνα τι εννοείς?
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 25-09-18, 20:50
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Ναι πραγματι αυτό φοβήθηκα Κ γω για το στρείδι
Τώρα σωλήνας που λέω ήταν ένας καφέ σωλήνας σφινομενος σε βράχια ...τωρα δεν νομίζω να ήταν βρωμιά ανθρώπου η κάτι τέτοιο.... κάποιο σκουληκοειδες υπέθεσα..
Κορώνα δεν είχε η τουλάχιστον δεν φαινόταν...


Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6 (0 μέλη και 6 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
120 Λιτρα μεσογειακό manolischania Μεσογειακό 101 27-06-12 22:32
Μεσογειακό.......πως??? vagosxxx Μεσογειακό 5 22-02-09 10:31
Μεσογειακό?? theofilos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 24-11-04 22:16
μεσογειακό 525 Μεσογειακό 17 05-11-04 17:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10641 seconds with 15 queries