Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-08-18, 10:43
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

τα ασπρακια θα φυγουν ..τωρα αν εμφανισουν στιγματα ich , θα φυγουν με το αλατι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-08-18, 12:25
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ασπρακια θα φυγουν ..τωρα αν εμφανισουν στιγματα ich , θα φυγουν με το αλατι.
Τέλεια άντε και όταν γίνουν καλά θα το κάνω παρουσίαση το ενυδρείο τους :P
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-08-18, 21:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με το συμπαθιο αλλα να παραθεσω ενα παλιοτερο μου ποστ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι βασικο που ξεχασα.
Τα ζωα δεν γινονται δωρα
να πεις στους φιλους σου.
Σου φορτωσανε ευθυνες.
Αν δεν μπορουσες να τους παρεχεις αυτα που πρεπει, τι θα εκανες?
Θα πηγαινες να τα ακουμπησεις για ενυδρεια κλπ?
Ωραια.
Καλυτερα να σου εκαναν δωρο το ενυδρειο και τα λοιπα και ας αγοραζες εσυ τα ψαρια

Εγω δεν θα τα δεχομουν αυτα τα δωρα δεν πα'να'ταν τα πιο ακριβα και σπανια ψαρια που υπαρχουν.
Αν δεν ειμαι ετοιμος 100% να τα φιλοξενησω ... δεν τα παιρνω.
Με ρωτησαν?
Μπορω?
Θελω?
Και αν ημουν ετοιμος δλδ, θα αφηνα εναν ασχετο (γιατι κανεις σχετικος δεν κανει δωρο ζωντανα) να επιλεξει για μενα ψαρια?

Με το μπαρδον θα τους ελεγα, και θα τους εδινα τη σακουλα πεσκεσι να δω τι θα τα καναν αυτοι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-08-18, 08:50
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το συμπαθιο αλλα να παραθεσω ενα παλιοτερο μου ποστ
Καλημέρα delta μου νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός ( με φιλική διάθεση πάντα ) . Είναι πολύ γλυκό σαν κίνηση και το θεωρώ από τα πιο ωραία και ιδιαίτερα δώρα που μου έχουν κάνει . Ήταν τόσο γλυκούλια και τόσο όμορφα και εξάλλου ήξερε η φίλη μου ότι έχω πολλά ενυδρεία μεγάλα και οτι θα βρουν ένα καλό σπίτι να τα φιλοξενήσει πολύ καλύτερο από τα 60 λίτρα που τα είχαν μέσα μαζί με άλλα 10 black moor και 2 common . Ενταξει το παραδέχομαι οτι δεν είχα ποτε μου fancy πέρα απο τον κοκκινοσκούφη μου που ειχα για 3 χρόνια σε 120 λίτρα στο πρώτο μου ενυδρειο και μετα μου πέθανε . Εξάλλου αυτη ηταν και η αφορμη να γραφτω στο forum για να μαθω πράγματα . Ε κάτι έχω μαθει και εγω νομίζω :P . Και τα fancy λοιπον ειναι χρυσοψαρα τρωνε οτι τρωνε και τα μονοουρα κ καπως ετσι τα φροντιζουμε ολα το ιδιο ειναι πλασματακια του Θεου . Καθε φορα που παω σε πετ σοπ σπαράζει η καρδία μου να βλέπω χρυσόψαρα 100 σε 50 λίτρα το ένα πάνω στο άλλο , σκουλήκια να τα τρώνε ζωντανά , dropsy , ich , fungus όλα μαζί ... Τα λυπάμαι και λέω μέσα μου και να τα αγόραζα όλα να τα έβαζα στα ενυδρεια μου αυτοί οι πετ σοπάδες θα έφερναν κι αλλα γιατι να περάσουν αυτο το βασανιστικό θάνατο κι άλλα ψαράκια ??? Φυσικά δεν ειναι όλοι οι πετ σοπάδες ετσι αλλά ειναι οι 8/10 σιγουρα !!! Δεν ξέρω εάν σε έπεισα πάντως το θεώρησα γλυκιά κινηση εκ μέρους της . Ο καθένας βέβαια έχει την άποψή του και μπορεί να την υποστιρίζει και σε ευχαριστώ που μου είπες και την δική σου . Εξάλλου μαθαίνω ακόμη πράγματα και θα συνεχίσω να μαθαίνω για αυτα τα υπέροχα πλάσματα που λέγονται χρυσόψαρα . Και σύντομα θα κάνουμε και μια λιμνη ή μεγάλο κάδο ελαίων για να τα βγάλω έξω τα θηρία το χειμώνα και να μπουνε fancy στα μεγάλα ενυδρεια μεσα στο σπίτι . Α φυσικά σέβομαι την άποψή σου απόλυτα και συμφωνώ εν μέρει ότι τα ζωάκια ίσως είναι ελαφρώς άκομψο να τα κάνεις δώρο αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα δεν τα θέλω αυτα τα μωράκια πάρτα πισω καντα οτι θέλεις .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-08-18, 09:00
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Οσο και να μου αρεσουν τα ψαρια, θα συμφωνησω απολυτα με τα γραπτα στο post που παρεθεσε ο Σπυρος εδω.
Εχω πολλες περιπτωσεις κοντινων μου φιλων και γνωστων που εγινε αυτο που επαθες και δεν ειχαν καλο τελος.
Ειτε δεν καταλαβαιναν τι επρεπε να κανουν ειτε δεν τους ενοιαζε και τοσο.
Βασικα δεν θυμαμαι καμια περιπτωση που να βγηκε σε καλο
Εσυ βεβαια θα κανεις οτι μπορεις για τα συγκεκριμενα ψαρια, το πιστευω αυτο.
Δεν ειναι ολοι το ιδιο με σενα ομως
Φιλικα παντα και εγω, Γιαννης.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-08-18, 10:08
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο και να μου αρεσουν τα ψαρια, θα συμφωνησω απολυτα με τα γραπτα στο post που παρεθεσε ο Σπυρος εδω.
Εχω πολλες περιπτωσεις κοντινων μου φιλων και γνωστων που εγινε αυτο που επαθες και δεν ειχαν καλο τελος.
Ειτε δεν καταλαβαιναν τι επρεπε να κανουν ειτε δεν τους ενοιαζε και τοσο.
Βασικα δεν θυμαμαι καμια περιπτωση που να βγηκε σε καλο
Εσυ βεβαια θα κανεις οτι μπορεις για τα συγκεκριμενα ψαρια, το πιστευω αυτο.
Δεν ειναι ολοι το ιδιο με σενα ομως
Φιλικα παντα και εγω, Γιαννης.
Ναι συμφωνώ Γιάννη απόλυτα μαζί σου και με το Σπύρο δεν έχω καποια αντιρρηση , η μονη ειναι στο οτι οταν καποιος κανει καποιο κοπο και σου φερνει 4 μωράκια χρυσόψαρα ε δεν μπορεις να τους πεις παρτα πισω δεν θελω δώρα :P , δεν σου βγαινει βρε παιδί μου χαχαχα . Καποιες φορές η χαρά ειναι διπλή όταν σου φέρνουν ένα αρρωστο ψαράκι και το κάνεις καλά και σιγουρα το σώζεις από πολύ μικρα overstocked ενυδρεια στα πετ σοπ . Πάντως συμφώνω σε όλο το υπόλοιπο κομμάτι μαζί σας οτι καλο ειναι να μην γινονται τετοια δώρα ειδικά από άτομα που δεν ξέρουν από χρυσοψαρα αλλα την συγκεκριμμένη την έχω εκπαιδεύσει λίγο της έχω χαρίσει και ένα 20 λίτρο μαζι με 3 γκάπυς που τώρα έγιναν 13 :P με προοπτικη σύντομα να κάνει ένα 150 λίτρα ενυδρειο που σκέφτεται οταν το αποφασισει θα ζητήσω τις γνώμες σας btw . Βέβαια εννοείται πως δεν ειναι το ιδιο το να σου δινει κάποιος συνχομπιστας ένα ψαράκι σαν δώρο με το να σου φέρνουν σαν δώρο ψαράκια , εκει το ξεχωρίζω λίγο και συμφωνω με εσας !!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-08-18, 20:04
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Όλα καλά με τα μικρά black moor τα άσπρα εξαφανίστηκαν και σήμερα με την αλλαγή νερού προληπτικά τα έβγαλα και τα έκανα μπάνιο σε αλατόνερο 2γρ/λίτρο περιπου αλάτι για 10 λεπτά . Όλα καλά τώρα και ειναι πολύ δραστήρια θα παρουσιάσω σύντομα το ενυδρειο .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρειάζομαι βοήθεια για να επιλέξω ψαράκια. DUKEMNUKEMgr Αρχάριοι γλυκού νερού 19 17-06-09 04:49
Δώρο-πρόβλημα! koge Αρχάριοι γλυκού νερού 4 26-01-09 22:02
Ηρθε το δώρο μου chemical mac Bettas 12 23-01-09 14:00
ενυδρείο ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ... ή Δώρο?? dialpistis Ζωοτόκα 14 14-06-06 19:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05422 seconds with 15 queries