Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-18, 21:46
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή εχει πολλα μελη με...

εμπειρια στις κατασκευες!οτι απορια υπαρχει,να ρωτας,δεν ειναι ντροπη!εγω σε κατασκευαστικα θεματα ρωταω το γιαννη!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-18, 22:00
Το avatar του χρήστη Thanmoss
Thanmoss Ο χρήστης Thanmoss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2016
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Να πω κι εγώ κάτι...

Θα είναι ορατό και από τις δύο πλευρές;
Αν ναι, στην ουσία θα πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά το aquascape σου.
Με 50 εκ. πλάτος, θα είναι λίγο δύσκολο να πετύχεις στήσιμο για θέαση "μπρος-πίσω"... Εξαρτάται βέβαια και το τι θα βάλεις μέσα...
__________________
Ευλογείτε, πηγαί, θάλασσα και ποταμοί, κήτη και πάντα τα κινούμενα εν τοις ύδασι, τον Κύριον
Δανιήλ Γ.54
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-18, 22:06
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Θα είναι ορατό και από τις 2 πλευρές (και από τις 3 στην ουσια). Παραπάνω έχω βάλει μία φωτογραφία από το τι θέλω να κάνω.

Το πλάτος δεν μπορώ να το μεγαλώσω, καθώς τόσο είναι το πλάτος του δοκαριού που θα ξεκινήσει η γυψοσανίδα. Φυσικά, στο τέλος θα μπουν μέσα τα άκρως απαραίτητα, δεν θα το τιγκάρω ώστε να μην φαίνεται ωραίο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-18, 22:07
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Φιλε Νικολα θεωρω πως δεν ειναι θεμα τολμης η κατασκευη ενος σχετικα μεγαλου ενυδρειου. Δεν ειναι αν θα το μετανιωσεις ή οχι μετα. Εχει καποιους κινδυνους ενα τετοιο εγχειρημα, ποσο μαλλον για καποιον που το επιχειρει πρωτη φορα. Θα σου προτεινα εγω προσωπικα να επιχειρησεις να κολλησεις, ας πουμε, ενα 50 λιτρο ενυδρειο ετσι ωστε να καταλαβεις πως παει. Απο κει και περα θα εισαι πιο εξοικειωμένος με την ολη ιδεα. Ειναι η πραξη, πως αλλιως να το πουμε.

Θεωρω πως ειναι σημαντικο να καταληξεις στα ψαρια προτου κανεις τον σχεδιασμο για το ενυδρειο. Αν το προοριζεις, ας πουμε, για ενα βιοτοπικο με εναν μονομαχο μονο του, εννοειται πως δεν χρειαζεται ενα ολοκληρο sump απο κατω. Ενα παραδειγμα σου φερνω εδω.

Δεν τα λεω αυτα για να σε τρομαξω. Απλως ειναι σημαντικο να ξερεις με τι εχεις να κανεις. Δεν ειναι απλα, το φτιαχνω και ειναι ετοιμο. Παιζουν ρολο πολλα πραγματα.

Μελετη, διαβασμα και πληρης κατανοηση πανω σε αυτα που θελεις να κανεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oreonymos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω σε κατασκευαστικα θεματα ρωταω το γιαννη!
Φιλε Δημητρη ενας μαθητης ειμαι ακομα εγω. Και εχω πολλα ακομα να μαθω, αυτο ειναι το σιγουρο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-18, 22:13
Το avatar του χρήστη Thanmoss
Thanmoss Ο χρήστης Thanmoss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2016
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

To πλάτος του δοκαριού δεν είναι απαραίτητα δεσμευτικό, μιας και μπορείς να τοποθετήσεις τις γυψοσανίδες εκτός του δοκαριού και να το "ντύσεις" με αυτές.
Απλά, επειδή το ενυδρείο δεν θα έχει "πλάτη", 50 εκ. θα είναι τελικά λίγα για αμφίπλευρο aquascape κατά την ταπεινή μου γνώμη.
Καλύτερα να σκεφτείς από τώρα τι είδη θέλεις να διατηρήσεις και να σχεδιάσεις ανάλογα...
__________________
Ευλογείτε, πηγαί, θάλασσα και ποταμοί, κήτη και πάντα τα κινούμενα εν τοις ύδασι, τον Κύριον
Δανιήλ Γ.54
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-18, 22:16
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Γιάνη καταλαβαίνω ακριβώς τι θέλεις να πεις. Εννοείται ότι έχω στο μυαλό μου να κάνω δοκιμαστικές κολλήσεις αλλά και κατασκευή, δεν θα πω ενυδρείου, αλλά γυάλας με λιγότερα λίτρα απλά για να δοκιμάσω 1-1,5 μήνα να είναι γεμάτο και να τεστάρω τις κολλήσεις. Όμως, δεν έχω την υπομονή να το δοκιμάσω π.χ. για έναν χρόνο. Έχω διαβάσει και ιστορίες για ενυδρεία που άνοιξαν πάνω στον χρόνο ή ακόμα πιο μετά. Για κάτι τέτοιο, δεν θα μπορώ ποτέ να είμαι σίγουρος αν θα συμβεί ή όχι.

Τώρα για το είδος του ενυδρείου και το τι θα φιλοξενήσει, έχω διαβάσει διάφορα πράγματα, όμως θέλω και εδώ την δική σας γνώμη ως το προς τι είδος ενυδρείου θα χρειαστεί λιγότερη συντήρηση, καθώς πρόκειται για εντοιχισμένο ενυδρείο.

Εξηγώ ότι δεν το λέω αυτό γιατί "βαριέμαι" να το συντηρήσω, αλλά καθώς η πρόσβαση είναι πιο δύσκολη από ότι τα συμβατικά ενυδρεία, θα προτιμούσα το ενυδρείο μου να φιλοξενήσει είδη (ψαριών, διακοσμητικών ζωντανών ή μη) που να μην είναι τόσο ευπαθή.

Thanmoss, δυστυχώς δεξιά και αριστερά από το δοκάρι, βρίσκονται σώματα καλοριφέρ (δεν βάζουμε πετρέλαιο έτσι κι αλλιώς και θα βρίσκονται πάνω από μισό μέτρο μακριά από το ενυδρείο). Οπότε λογικά δεν μπορώ να πάω σε μεγαλύτερο πλάτος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-18, 22:25
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή η επιλογη των ψαριων...

ολα τα ψαρια,θελουν φροντιδα.οπως τωρα εχεις το μερακι της κατασκευης,αυριο (και το ευχομαι αυτο),θα εχεις το μερακι της συντηρησης των ψαριων!απλως οι φιλοι σε ρωτουν τι ειδη θα επιθυμουσες,για να σε προσανατολισουν σωστα,στην επιλογη της φιλτρανσης και αλλων παραγοντων!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-18, 22:36
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Τώρα άμα σου πω δεν ξέρω, θα με βρίσεις και με το δίκιο σου!

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει αυτό το ψάρι και το άλλο ψάρι, γιατί δεν έχω καθόλου εμπειρία πάνω σε αυτό.

Δηλαδή, εμένα μπορεί να μου αρέσουν οπτικά 2-3 είδη ψαριών, αλλά τελικά να μην μπορούν να συνυπάρξουν μαζί ή μπορεί να είναι ακατάλληλα για το ενυδρείο μου (για τις διαστάσεις του). Μπορεί να θέλω να βάλω φυτά και τα ψάρια που μου αρέσουν να μην θέλουν φυτά αλλά βράχουν και ξύλα.

Καταλαβαίνεις που το πηγαίνω, είμαι τόσο αρχάριος στην κατασκευή ενυδρείου, όσο είμαι και στην σύνθεση του.

Ιδανικά, θα ήθελα οι εμπειρότεροι, βλέποντας τις διαστάσεις, βλέποντας την εικόνα που ουσιαστικά δείχνει τι θέλω να κάνω, να μου προτείνουν συνθέσεις, σαν να ήταν δικό τους. Δηλαδή, εγώ θα έβαζα αυτά τα ψαράκια με αυτά τα διακοσμητικά τα οποία όλα αυτά χρειάζονται το τάδε φίλτρο ή το τάδε sump.

Πολλά ζητάω πρώτη μέρα ακόμα δεν ήρθα ε?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-06-18, 22:44
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή δεν ζητας..

δεν ζητας πολλα,για ονομα του θεου!εχεις κατι κατα νου?πες μας για παραδειγμα ενα ειδος που θα σου αρεσε!απλως τα ψαρακια,εμεις εδω,δεν τα εκλαμβανουμε ως διακοσμητικα!για ενα ψαρι που αρρωστησε,ανεξαρτητα με το ποσο κοστιζει,μπορει να ξενυχτυσουμε 30 ατομα,για να βρουμε θεραπεια.αν προσανατολιζεσαι στο γλυκο νερο,υπαρχουν ψαρια για κρυο,υπαρχουν ψαρια για θερμα κλιματα,υπαρχουν για οξινα-****** νερα,για αλκααλικα κτλ.
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-06-18, 22:53
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα, όταν είπα για διακοσμητικά, εννοούσα φυτά, βράχους, ξύλα, κοράλια, αν θα είναι ζωντανοί οργανισμοί ή όχι κ.λ.π. Δεν αναφερόμουν στα ψάρια όταν είπα διακοσμητικά.

Για παράδειγμα, κιχλίδες που έχω δει ζωντανά σε ενυδρείο, μου άρεσαν, ήταν κάτι κατακίτρινες. Αυτές ξέρω ότι είναι γλυκού νερού. Σε ποια κατηγορία γλυκού, δεν το ξέρω.

Οπότε για παράδειγμα αν θέλω κιχλίδες, θα πρέπει πρώτα από όλα να μάθω σε τι περιβάλλον ζουν, γιατί έτσι θα γίνει και η επιλογή των διακοσμητικών (φυτών κλπ) και η επιλογή τυχόν άλλων ψαριών που θα τα πηγαίνουν καλά με τις κιχλίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-06-18, 22:46
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Να σ πω την αλήθεια φίλε κ εγώ καπως ετσι ξεκίνησα.στην Μιχαλακοπούλου ένας κατασκευαστής ενυδρειων.ενα στην βιτρίνα χωρίς ψαράκια,μπλε φως κ μπουρμπουλήθρες.πιο πολύ με ενδιέφερε να πάρω αυτό ,παρά τι θα είχε μέσα.μετα ήρθαν τα υπόλοιπα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριο στήσιμο θαλασσινού ενυδρείου tnick Reef 290 15-05-17 00:50
Κατασκευή ενυδρείου........ aristomenis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 21-07-12 13:31
Κατασκευή ενυδρείου GIAN_NIKOLA Αρχάριοι γλυκού νερού 4 17-11-11 02:31
Κατασκευή Ενυδρείου theodoros DIY . Φτιάχτο μόνος σου 59 15-05-10 14:53
Κατασκευή DIY ενυδρείου για αρχάριο? fillou DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 17-10-06 13:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06532 seconds with 14 queries