Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-18, 13:01
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδιά για να συνοψίσουμε θα τον πάρω σημερα τηλεφωνο να ερθει αυριο το απόγευμα εάν μπορέσει να του τα πω . Οι μικρότερες και απαραίτητες μεταβολές που μπορούν να γίνουν ποιες είναι ? Θα ήθελα να μην αλλάξει το ενυδρειο και εάν γίνεται να κρατήσουμε το σαμπ αυτό για να μην φτίαχνουμε απο την αρχη αλλο ενυδρειο .

Λογικά θα αλλάξουν όλοι οι σωλήνες και το κουτί της υπερχείλισης ολόκληρο ? Να σας πω απλώς οτι τα κεφαλάκια από τις γωνίες των σωλήνων γυρίζουν μέσα στο κουτί . Οπότε τα τρία επίπεδα ίσως θα μπορούσαμε να τα δημιουργήσουμε και με το υπάρχον κουτί κάπως έτσι ? ( http://prntscr.com/jlzxue ) . Ώστε να κατεβαίνει νερό μόνο από τον έναν σωλήνα που παρεπιπτοντως τον μετρήσαμε και είναι φ16 δεν ξέρω εάν το λέω καλά έχει διάμετρο ο καθένας 16 εκατοστά ( http://prntscr.com/jlzz66 ) . Επίσης δεν ξέρω τι θα γίνει με τις τρύπες από πάνω και με τις τρύπες στο τζάμι ( http://prntscr.com/jlzg ) , αυτά τα καπάκια θα μείνουν και τα 3 με τις τρύπες τους ? Και απλώς η συνέχεια του σωλήνα που κατεβαίνει στο σαμπ με μια συστολή θα μπει σωλήνας με μικρότερη διατομή ? Αλλά το σύστημα των σωλήνων ειναι ενιαίο οπότε πάλι δεν θα μπαίνει αέρας εάν μείνουν και οι 3 τρύπες πάνω στα καπάκια της φωτογραφίας ?


Με λίγα λόγια εάν αλλαχθουν οι σωλήνες και με συστολές μπουν2μόνο μικρότεροι σωλήνες με κλιση ( ο τρίτος να καταργηθεί αν και δεν ξέρω εαν γινεται αυτό ) που να κατεβαίνουν στο σαμπ και οι βάνες μπουν ακριβώς πάνω από τη στάθμη του σαμπ θα λυθεί το πρόβλημα του θορύβου λέτε ? Τι να του πω αυριο αμα έρθει ????
  #2  
Παλιά 24-05-18, 13:36
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 897
Προεπιλογή

Οι σωλήνες σου είναι Φ50!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Έτσι όπως είναι το κουτί δεν γίνεται να τροποποιηθεί σε bean animal η υπερχείλισή σου..
Θα μπορούσε όμως να σου φτιάξει ένα κουτί υπερχείλισης πίσω από το τζάμι, όπως στο βίντεο που σου έστειλα παραπάνω και οι 3 αυτές τρύπες απλά να μεταφέρουν το νερό από το παλιό κουτί υπερχείλισης στο νέο...
Από το κάτω μέρος της νέας αυτής υπερχείλισης, θα κατεβαίνουν οι σωλήνες ΣΩΣΤΗΣ διατομής πλέον... Οπότε ούτε συστολές θα χρειαστείς...
Αν κάνεις αυτή την φασαρία, σκέψου να φτιάξεις νέο μικρότερο sump από κάτω!! Δεν θα το μετανιώσεις.. Και οι σωλήνες θα πηγαίνουν κάθετα στο sump, ο όποιος μικρός θόρυβος από πιτσιλίσματα και από τις αντλίες θα εγκλωβίζεται από κάτω... Οι αντλίες σου θα ανεβάζουν περισσότερο νερό και γενικά το σύστημα θα λειτουργεί καλύτερα.. Σου ξαναλέω ότι ένα sump 100 λίτρων θα σου κοστίσει άλλα 30 ευρώ το πολύ..
Επόμενη εκδοχή είναι να κάνεις τα παραπάνω και να χρησιμοποιήσεις το υπάρχων sump... Απλά επειδή οι σωλήνες θα ξεκινουν πολύ πιο χαμηλά, από τη βάση του νέου κουτιού, πιστεύω οτι θα πρέπει να γίνουν σε U σχήμα..
Και η εκδοχή του φίλου Δημήτρη, να βάλεις τις βάνες στο τέλος... Σίγουρα θα μειωθεί ο θόρυβος, αλλά για το πόσο, με 8000 λ/ω συνολικά αντλίες, δεν ξέρω...
Αν αλλάξεις τους σωλήνες οπως λες στο τέλος ,με μικρότερους και βάλεις τις βάνες στο τέλος, θεωρώ αδύνατον να πετύχεις σιφωνάρισμα και μιά μικρή αλλαγή στην διατομή, κάτι να κολλήσει σε ένα σωλήνα θα είναι επικίνδυνο για πλημμύρα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 26-05-18 στις 10:04
  #3  
Παλιά 24-05-18, 13:52
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Kαλησπέρα , το σκέφτομαι για καινούργιο σαμπ εννοειται αλλά με το παρον στην δευτερη εκδοχη δεν καταλαβα αυτο που λες ''επειδη οι σωλήνες θα ξεκινούν από πολύ πιο χαμηλά , από τη βάση του νέου κουτίου να γίνουν σε σχήμα U '' . Για να μπορέσω να του το εξηγήσω καλύτερα έχουμε κάποιο βίντεο ή εικόνα ? Εάν πάλι δεν γίνεται να κάνω ένα σαμπ μόνη μου σε κάποιον με ενυδρεια και μετά να του πω να το συνδέσει μέσω επίπλου . ¶σε που όλοι οι σωλήνες ειναι καρφωτοί στον τοίχο είχε ανοίξει καμία 20 τρύπες ... Όσο σκέφτομαι τι θα τραβήξουμε και να κλεισουμε τις τρύπες ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 26-05-18 στις 10:04
  #4  
Παλιά 24-05-18, 15:43
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Νικολέτα έχεις δοκιμάσει να παίξεις με τις βάνες; στη φωτογραφία τις έχεις τέρμα ανοιχτές και τις 3
Διοκιμασε να στραγγαλισεις τη ροη ώστε οι σωλήνες να γεμίσουν με νερό μέχρι επάνω

Τώρα είδα ότι το έχεις κάνει ήδη αυτο
__________________
Elta Reef Andros
  #5  
Παλιά 24-05-18, 16:16
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Για καινούργιο Σάμπ 100 λτρ το θεωρώ πολύ μικρό δεν συμφωνώ.βεβαια αυτό το τέρας πάλι.....στην μέση εγώ θα έλεγα. Λοιπόν αφού ο τύπος το κόλλησε μπορεί κ να το ξεκωλησει να κόψει κ να ράψει. Επίσης για κάτω από το ενυδρείο συμφωνώ κ μόνο μ αυτην την κίνηση γλυτώνεις πολλα.αν δεχτεί να σου κάνει αυτο κ από τις εξόδους του ενυδρείο,Από φ50 στις κάνει μ συστολές φ25 τα υπολοιπα είναι εύκολα.απαιτησαι αυτό κ μιλάμε.ελα βρε Νικολέτα βάλε κ λίγο ύφος .....το έχεις Πάμε.
  #6  
Παλιά 24-05-18, 21:53
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 897
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπέρα , το σκέφτομαι για καινούργιο σαμπ εννοειται αλλά με το παρον στην δευτερη εκδοχη δεν καταλαβα αυτο που λες ''επειδη οι σωλήνες θα ξεκινούν από πολύ πιο χαμηλά , από τη βάση του νέου κουτίου να γίνουν σε σχήμα U '' . Για να μπορέσω να του το εξηγήσω καλύτερα έχουμε κάποιο βίντεο ή εικόνα ? Εάν πάλι δεν γίνεται να κάνω ένα σαμπ μόνη μου σε κάποιον με ενυδρεια και μετά να του πω να το συνδέσει μέσω επίπλου . ¶σε που όλοι οι σωλήνες ειναι καρφωτοί στον τοίχο είχε ανοίξει καμία 20 τρύπες ... Όσο σκέφτομαι τι θα τραβήξουμε και να κλεισουμε τις τρύπες ...
Νικολέτα μου, πες οτι δεν το έγραψα.. U θα έλεγα να γίνονταν οι σωλήνες αν δεν άλλαζες σχεδόν τίποτα, μόνο τις βάνες στο τέλος.. σόρρυ..
Αν σκεφτείς για sump θα σου φτιάξω σχέδιο με ακριβείς διαστάσεις, πιστεύω ο καθένας θα μπορέι να στο φτιάξει... Και ένα κουτί από πλέξιγκλας να καθαρίζεις τα σφουγγάρια σου σε 2 λεπτά... Θα πρέπει να ρυθμίσεις και το ύψος των εξόδων νερού ψηλά στο ενυδρείο σου από τις αντλίες, ώστε να μην σου κατεβάζει νερό από εκεί στο sump..
Για το κουτί της υπερχείλισης, θα πρέπει κάποιος να ξέρει να στο φτιάξει, δεν μπορει να μην υπάρχει κάποιος σε ολόκληρη θεσσαλονίκη!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για καινούργιο Σάμπ 100 λτρ το θεωρώ πολύ μικρό δεν συμφωνώ.βεβαια αυτό το τέρας πάλι.....στην μέση εγώ θα έλεγα. Λοιπόν αφού ο τύπος το κόλλησε μπορεί κ να το ξεκωλησει να κόψει κ να ράψει. Επίσης για κάτω από το ενυδρείο συμφωνώ κ μόνο μ αυτην την κίνηση γλυτώνεις πολλα.αν δεχτεί να σου κάνει αυτο κ από τις εξόδους του ενυδρείο,Από φ50 στις κάνει μ συστολές φ25 τα υπολοιπα είναι εύκολα.απαιτησαι αυτό κ μιλάμε.ελα βρε Νικολέτα βάλε κ λίγο ύφος .....το έχεις Πάμε.
Ας είναι και 150, σίγουρα θα χωράει και πολύ άνετα μέσα στο έπιπλο... μόνο ελαφρόπετρα θα έχει έτσι και αλλιώς και ένα διαμέρισμα για τα σφουγγάρια.. δεν είναι θαλασσινό...
Για τις συστολές δεν πολυσυμφωνώ γενικά, πιστεύω θα είναι το καλύτερο να φτιάξει μια εξωτερική σωστή υπερχείλιση... να έχει ασφάλεια και ησυχία σίγουρα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 24-05-18 στις 21:53 Αιτία: Automerged Doublepost
  #7  
Παλιά 25-05-18, 08:39
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις συστολές δεν πολυσυμφωνώ γενικά, πιστεύω θα είναι το καλύτερο να φτιάξει μια εξωτερική σωστή υπερχείλιση... να έχει ασφάλεια και ησυχία σίγουρα...
Συμφωνώ! Ολα τα άλλα ειναι ημίμετρα
__________________
  #8  
Παλιά 26-05-18, 08:29
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Το ενυδρειο και το σαμπ της Νικολετας ρυθμιστηκαν και πλεον δεν ακουγεται τιποτα απολυτως στα 8000λιτα/ωρα επιστροφη νερου....ο θορυβος μειωθηκε κατα 99% κανοντας την μια σωληνα να δουλευει φουλ σιφωνι..Ευχαριστω και περιμενω απο την αγαπητη Νικολετα να ανεβασει ενα βιντεο...


Υ.Γ.Οι ειδικοι και ειδημονες του πληκτρολογιου ,που υπαρχουν σε ολα τα φορουμ ,μπορουν να σωπασουν τωρα...
__________________
www.dreamwaters.co
  #9  
Παλιά 26-05-18, 09:56
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Αφού λες το έφτιαξες, θα ανησυχώ μέχρι να δω το βιντεο.αν κ προτιμούσα υδραυλικό να ασχοληθει.με το λεβυτοστασιο έκανες τίποτα Η μέχρι εκεί φτάνεις???
  #10  
Παλιά 26-05-18, 16:58
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Για αυτο το λογο υπαρχουν οι ειδικοι και ειδημονες του πληκτρολογιου σε ολα τα φορουμ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
......Παιδιά πραγματικά δεν νομίζω οτι είναι φυσιολογικός ο θορυβος και ψάχνω λύση την οποια απο οτι φαίνεται ο ανθρωπος της Dream Waters που πλήρωσα δεν μου την έδωσε εδώ και 2 μήνες ... και όταν του ειπα μήπως οι σωλήνες είναι μεγάλοι μου ειπε ξέρω πολύ καλά την δουλεία μου ''τοσο το καλυτερο για τον θορυβο εαν σου έβαζα μικρότερους θα ειχες παραπανω θορυβο'' ... Πραγματικά νιωθώ πολύ μεγάλη απογοήτευση και με έχει αφήσει ξεκρέμαστη.....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Συγχωρέστε με εάν ρωτάω κάτι που ήδη έχετε πει απλώς δεν τα ξέρω και πολύ καλά αυτα και ειμαι πολύ απογοητευμένη από την όλη δουλειά γενικώς..... Δεν ξέρω που να απευθυνθω πραγματικα...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Ασέ Δημήτρη μ πόσα τραβήξαμε 4 μήνες και τελικα το αποτελεσμα ένα ενυδρειο προβληματικο από πολλές απόψεις......
Τα παιδια εδω μονο την καλη διαθεση ειχαν και προσπαθησαν να βοηθησουν με καποιο τροπο την φιλη.
  #11  
Παλιά 27-05-18, 00:57
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 897
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο και το σαμπ της Νικολετας ρυθμιστηκαν και πλεον δεν ακουγεται τιποτα απολυτως στα 8000λιτα/ωρα επιστροφη νερου....ο θορυβος μειωθηκε κατα 99% κανοντας την μια σωληνα να δουλευει φουλ σιφωνι..Ευχαριστω και περιμενω απο την αγαπητη Νικολετα να ανεβασει ενα βιντεο...


Υ.Γ.Οι ειδικοι και ειδημονες του πληκτρολογιου ,που υπαρχουν σε ολα τα φορουμ ,μπορουν να σωπασουν τωρα...
Να μιλήσω για μένα προσωπικά...
Ανέφερα από την αρχή ότι έχω ακούσει καλά λόγια για την δουλειά σας..
Το φάουλ που έγραψα, φυσικά δεν το παίρνω πίσω, μόνο και μόνο λόγω της συμπεριφοράς σας προς τον πελάτη σας... φαίνεται και από τον τρόπο που απαντήσατε παραπάνω εξάλλου... Ένα συγνώμη, σαν επαγγελματίας που είστε, για την ταλαιπωρία, θα αρκούσε πιστεύω...
Προσωπικά τέτοιο sump και σωληνώσεις δεν έχω δει ποτέ τόσα χρόνια που ασχολούμαι με τα ενυδρεία... Είναι σαλόνι και όχι εργοστάσιο εκτροφής ψαριών...
Το να μην φτιάχνετε από την αρχή σωστή υπερχείλιση σε ενυδρείο ενός τόνου, αλλά και να επιμένετε οτι ο θόρυβος είναι φυσιολογικός, είναι τραγικά απαράδεκτο!!!
Το να στραγγαλίζετε στο θεό την ροή του νερού σε Φ50 σωλήνα για να σιφωνάρει με το ζόρι, όπως πιστεύω ότι έχετε πράξει, επίσης δεν είναι σωστό για διάφορους λόγους, αλλά μακάρι να πάνε όλα οκ και να κάνω λάθος!! θα ήθελα πολύ να μάθω για ποιόν λόγο δεν έγινε από την αρχή αυτό!!! Γιατί με τρύπες και στους 3 σωλήνες στην υπερχείλιση, ΔΕΝ υπήρχε αυτή η προοπτική!!!
Γενικά για ποιο λόγο έπρεπε να γίνει όλο αυτό, για να κάνετε την δουλειά σας σωστά, πατώντας πάνω σε έναν ευγενικό και χαμηλών τόνων άνθρωπο, δεν το καταλαβαίνω...
Θα ήθελα επίσης να δω, πώς θα μπουν σφουγγάρια και υλικά μέσα στο sump αυτό, έτσι όπως της το φτιάξατε και την αφήσατε να το διαχειριστεί μόνη της...
Η κατασκευή εκτός του κυρίως ενυδρείου, που είναι όντως πανέμορφο, είναι λάθος από 1002 απόψεις, αλλά θα αρκούσε να διορθώσετε, ότι διορθώσατε, εγκαίρως, χωρίς να τραβήξει η γυναίκα ότι τράβηξε...
Θα αναφέρω μόνο οτι οι δύο επιστροφές στο ενυδρείο, μπορούν να γίνουν κάθετα, με ένα ποτήρι από κάτω, για να μην ανακατεύεται ο βυθός, ώστε όταν κλείνουν οι αντλίες, να μην κατεβαίνει ούτε λίτρο νερό στο sump!!!
Επίσης και σχέδια για sump κάτω από το έπιπλο έχω, και ας είχε και 30 εκ. ύψος μόνο...
Τέλος, είμαι σίγουρος, οτι αν σωπαίναμε όλοι εμείς οι ειδικοι και ειδημονες του πληκτρολογιου, η γυναίκα ακόμα θα τραβούσε τα μαλλιά της και για πολύ καιρό ακόμα...
Μακάρι Νικολέτα μου να πάνε όλα καλά και να χαρείς το ενυδρείο σου... Περιμένουμε βίντεο και με τα ψαράκια σου...
Ευχαριστώ...
  #12  
Παλιά 27-05-18, 15:48
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο και το σαμπ της Νικολετας ρυθμιστηκαν και πλεον δεν ακουγεται τιποτα απολυτως στα 8000λιτα/ωρα επιστροφη νερου....ο θορυβος μειωθηκε κατα 99% κανοντας την μια σωληνα να δουλευει φουλ σιφωνι..Ευχαριστω και περιμενω απο την αγαπητη Νικολετα να ανεβασει ενα βιντεο...


Υ.Γ.Οι ειδικοι και ειδημονες του πληκτρολογιου ,που υπαρχουν σε ολα τα φορουμ ,μπορουν να σωπασουν τωρα...
Μπράβο στην Νικολέτα για το αποτέλεσμα, ντροπή για εσάς για την προκλητική απάντηση και την κατασκευή! η όλη κατασκευή δεν σας τιμάει ακόμη και αθόρυβη!!

Υ. Γ.
Για τους ειδικους και άψογους ``επαγγελματίες`` ευτυχώς που υπάρχουν τα φόρουμ για να διορθώνουν τουλάχιστον τα λάθη που κάνουν (κι ας το παίζουν έξυπνοι μετά....)
__________________
  #13  
Παλιά 27-05-18, 19:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο και το σαμπ της Νικολετας ρυθμιστηκαν και πλεον δεν ακουγεται τιποτα απολυτως στα 8000λιτα/ωρα επιστροφη νερου....ο θορυβος μειωθηκε κατα 99% κανοντας την μια σωληνα να δουλευει φουλ σιφωνι..Ευχαριστω και περιμενω απο την αγαπητη Νικολετα να ανεβασει ενα βιντεο...


Υ.Γ.Οι ειδικοι και ειδημονες του πληκτρολογιου ,που υπαρχουν σε ολα τα φορουμ ,μπορουν να σωπασουν τωρα...
Συγγνώμη αλλά δεν άντεξα να μη μιλήσω
¶ντε και έφτιαξες το θέμα με το θόρυβο. Εξήγησε μας αν θέλεις την λογική του να έχει όλο αυτό το εργοτάξιο στο σαλόνι του κάποιος. Εσύ ως ειδικός δεν έπρεπε να προτείνεις και να φτιάξεις ένα σαμπ κάτω από το ενυδρείο? (και μη μου πεις δεν είχε χώρο! )
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τοποθέση σφουγγαριών στο σαμπ και μειωση θορύβου Νικολέτα Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 22-05-18 09:50
Μεγάλο Πρόβλημα!!! tzetzos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 18-03-13 18:46
Eheim 2213 κλασική περίπτωση θορύβου medico Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 23-10-10 01:33
Mείωση θορύβου σε Red Sea Prizm Pro Skimmer chrisx Φίλτρανση 7 10-04-09 08:04
Πρόβλημα διακόσμησης λόγω ενυδρείου! xxone_17 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 2 13-03-08 01:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08290 seconds with 14 queries