Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-18, 18:09
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Δεν εναντιωθηκα στην ροη που προβαλει η εταιρεια!ηξερα τι πηρα ,παρ ολα αυτα το θεωρω μια χαρα φιλτρο! Τα αρνητικα του ειναι αυτα ..+οτι πρεπει να ρουφηξεις για να κατεβασει νερο ...αν μπορεις delta να μου λυσεις καμια απορια απο τις παραπανω ..θα χαρω !
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 03-01-18 στις 18:29
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-18, 18:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
Κ........
αλλες ερωτησεις :
1. πρεπει να βρω δυχτακια να τα ξεχωρισω .αν βάλεις διαφορετικά υλικά καλύτερα να τα ξεχωρίσεις για να μη μπερδεύονται και να μην επηρεάζεται η ροή του νερού (πχ μετά το μηχανικό υλικό κάτω κάτω βάλε σιποράξ και μετά την ελαφρόπετρα)-εγώ έχω μόνο σιποράξ χύμα
2. τo μπλε σφουγγαρι καθε ποτε το αλλαζω ? η ποτέ ..μεχρι απλα να αρχιζει να ξεφτιζει ...αντέχει πολλά χρόνια χρήσης μέχρι να αρχίσει να διαλύεται
3.σχετικα με την συνδεσμολογια ... και απο την εισοδο και απο την εξοδο τα 4 Βανακια που υπαρχουν πρεπει να κοιτανε προς τα πανω ?? το οποια απ οτι ειδα γυρνανε μεχρι την μεση....οπου εκει κλεινει η ροη ?? και οταν ειναι προς τα πανω εχουμε λειτουργια ? δηλαδη με λιγα λογια υπαρχει αρσενικο-θυληκο ας το πουμε ..η οπως και να τα βαλω ειναι οτι ιδιο πραγμα ...?αν κουμπώνουν μεταξύ τους τα 2 μέρη όπως και να τα βάλεις το ίδιο είναι
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εναντιωθηκα στην ροη που προβαλει η εταιρεια!ηξερα τι πηρα ,παρ ολα αυτα το θεωρω μια χαρα φιλτρο! Τα αρνητικα του ειναι αυτα ..+οτι πρεπει να ρουφηξεις για να κατεβασει νερο ...
δεν βρίσκω κανένα αρνητικό και το ρούφηγμα θα το κάνεις μία φορά όταν εγκαταστήσεις το φίλτρο. Μετά απλά ανοίγεις-κλείνεις τα βανάκια. Είναι φίλτρο που με σωστή χρήση μπορεί να το κληροδοτήσεις στα εγγόνια σου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-18, 20:09
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν βρίσκω κανένα αρνητικό και το ρούφηγμα θα το κάνεις μία φορά όταν εγκαταστήσεις το φίλτρο. Μετά απλά ανοίγεις-κλείνεις τα βανάκια. Είναι φίλτρο που με σωστή χρήση μπορεί να το κληροδοτήσεις στα εγγόνια σου
Κλεοβουλε κατατοπιστικοτατος μια απορια μονο ..το σιποραξ που το εχεις χυμα καθε φορα που θελεις να καθαρισεις το φιλτρο σου ..και να ξεπλυνεις το κατω -κατω σφουγγαρι ας πουμε γυρνας τουμπα ολο το σιποραξ (δεν θα ηταν ευχρηστο να ηταν σε δυχτι?) η ακομα και το σιποραξ οταν θες να το ξεπλυνεις ,επειδη ειναι χυμα το ριχνεις σε κουβα με νερο ενυδρειου η δεν το ξεπλενεις ποτε δεν χρειαζεται ..αλλα και παλι για το κατω σφουγγαρι πρεπει να το αφαιρεσεις ολο ...

Επισης απο μαγαζι μου παν ..μακαρονι κατω μετα σφουγγαρι μετα siporax και μετα ενυδρειακο βαμβακι .αυτα !
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-18, 20:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλεοβουλε κατατοπιστικοτατος μια απορια μονο ..το σιποραξ που το εχεις χυμα καθε φορα που θελεις να καθαρισεις το φιλτρο σου ..και να ξεπλυνεις το κατω -κατω σφουγγαρι ας πουμε γυρνας τουμπα ολο το σιποραξ (δεν θα ηταν ευχρηστο να ηταν σε δυχτι?) η ακομα και το σιποραξ οταν θες να το ξεπλυνεις ,επειδη ειναι χυμα το ριχνεις σε κουβα με νερο ενυδρειου η δεν το ξεπλενεις ποτε δεν χρειαζεται ..αλλα και παλι για το κατω σφουγγαρι πρεπει να το αφαιρεσεις ολο ...
το ανοίγω όχι νωρίτερα από εξάμηνο-με βολεύει που το γυρνάω τούμπα σε ένα κουβά και ξεπλένω το σιποράξ με νερό απ' το ενυδρείο
Επισης απο μαγαζι μου παν ..μακαρονι κατω μετα σφουγγαρι μετα siporax και μετα ενυδρειακο βαμβακι .αυτα !
Δεν στα είπαν λάθος...είναι ένας τρόπος τοποθέτησης των υλικών. Μακαρόνι εννοούν το κεραμικό χωρίς πόρους για μηχανικό καθαρισμό. Εγώ έχω κάτω από το κάτω σχαράκι παλιό σιποράξ σαν μηχανικό υλικό (όσο χωράει για να αξιοποιήσω επιπλέον χώρο )
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-18, 21:12
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν στα είπαν λάθος...είναι ένας τρόπος τοποθέτησης των υλικών. Μακαρόνι εννοούν το κεραμικό χωρίς πόρους για μηχανικό καθαρισμό. Εγώ έχω κάτω από το κάτω σχαράκι παλιό σιποράξ σαν μηχανικό υλικό (όσο χωράει για να αξιοποιήσω επιπλέον χώρο )
Καταλαβα!!!ωραια !!και κατι τελευταιο κλεοβουλε για να μην ανοιγω αλλο θεμα !!επειδη ειχα ενα θεμα με το fluval που εχω και το πηγα στο μαγαζι που το πηρα χωρις τα βιολογικα υλικα ..! να το δοκιμασουμε ...το εβαλε και ετρεχε ενα απο τα ενυδρεια εκει περα καθως δεν υπηρχε ενας κουβας να το βαλει ..τι πρεπει να κανω εγω τωρα ..??θελει απολυμανση? Και οι σωληνωσεις μου και το φιλτρο δουλεψε με το νερο αυτο ..και αν πρεπει να κανω απολυμανση με τι? Η καλο ξεβγαλμα με νερακι ..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-18, 21:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Εγώ θα το έβαζα να δουλέψει σε κουβά με ελαφρύ διάλυμα χλωρίου η υπερμαγγανικό κάλιο και μετά ξέπλυμα καλό. Φύλαγε τα ρούχα σου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-18, 21:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

....και για να μη ψάχνεις
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34064
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,29616 seconds with 15 queries