Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #11  
Παλιά 27-09-17, 09:27
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τη βοήθεια όλους.

Φως απευθείας δε χτυπάει αλλά τα φώτα τα ανάβω 8 ώρες, είναι λάθος; Μήπως να τα μειώσω σε 6 ας πούμε;

Σχετικά με την άλγη, παρατήρησα κάποια στίγματα στα φύλλα και διάβασα ότι αν με τρίψιμο βγαίνει είναι άλγη και όχι κάποια ασθένεια. Μόλις το τρίψω το φύλλο είναι μια χαρά. Το χρώμα είναι προς το καφέ.

Θα συνεχίσω τις μετρήσεις, απλά κανονικά θα έπρεπε σε 2 μέρες να βάλω άλλη μια αμπούλα σύμφωνα με τις οδηγίες. Υποθέτω ότι συνεχίζω να ακολουθώ τις οδηγίες παρά τα μηδενικά, σωστά;

Ευχαριστώ και πάλι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnsin Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δω στου χρόνο θα εμφανίσει αμμωνία πρώτα όταν φτάσει στο ζενίθ θα δεις τα νιτρώδη να κάνουν την εμφάνισή τους εσύ συνεχίζεις να ταΐζεις όταν φτάσουν σε υψηλές τιμές τα νιτρώδη θα έχεις είδη και μερικά νιτρικά τότε σταματάς να ταΐζεις και περιμένεις να μηδενίσει η αμμωνία και τα νιτρώδη.
Τα νιτρικά θα έχουν φτάσει στο ζενίθ και τότε κάνεις μια μεγάλη αλλαγή του νερού. Βάλε άνθρακα στο φίλτρο για μερικές μέρες να τραβήξει αφαίρεσε τον και βάλε ψάρια. Καλό είναι να χρησιμοποιείτε 2 φίλτρα αν σε παίρνει οικονομικά
με έχει βολέψει εμένα προσωπικά στις αλλαγές τυχών ατυχήματα καλύτερη ποιότητα νερού και άλλα

Γράψε αναλυτικά τι άλγη εμφανίζεται για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.
Μου έχουν πει και έχω διαβάσει ότι άνθρακα στο φίλτρο εφόσον έχω φυτά δε πρέπει να βάζω. Πριν φυτέψω τα φυτά τον είχα αλλά τώρα τον έχω βγάλει. Δε θα δημιουργήσει πρόβλημα στα φυτά ο άνθρακας;
-------------------------
Επίσης να προσθέσω ότι το πρόβλημα με το εσωτερικό φίλτρο λύθηκε. Έβγαλα το σφουγγάρι που μαζευόταν ψηλά στο θάλαμο, το γύρισα πάνω-κάτω, και τώρα δε φαίνεται να ανεβαίνει ψηλά και το φίλτρο τραβάει κανονικά αέρα όπως τη πρώτη μέρα. Φαντάζομαι ότι το σφουγγάρι "στουμπωνε" και έκοβε τη ροή έτσι όπως μάζευε ψηλά και για αυτό δε τράβαγε αέρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vlacs : 27-09-17 στις 09:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπάρχει περίπτωση? chrisvari Γαρίδες 21 07-07-13 09:06
Περι στρωσίματος Razorblade Αρχάριοι γλυκού νερού 11 01-10-09 16:44
Αρχή στρωσίματος greemlin Γλυκό νερό - Γενικά 45 09-07-09 20:49
κατάσταση στρωσίματος andreas72 Γλυκό νερό - Γενικά 5 27-04-09 17:57
Τέλος στρωσίματος vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 27 15-03-07 03:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15621 seconds with 15 queries