Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 09-01-15, 02:59
Το avatar του χρήστη Stamatis uk
Stamatis uk Ο χρήστης Stamatis uk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2014
Περιοχή: UK / Harrogate
Μηνύματα: 15
Talking Juwel Rio 180 corner με χρυσοψαράκια!

--------
Καλημέρα και καλή χρονιά !

Μετά από ατελείωτο διάβασμα σε πολλά sites έπεσα επάνω σας και νομίζω πως ήμουν πολύ τυχερός γιατί ακόμα δεν έχω κάνει σχεδόν καμία αγορά !

Το πρώτο ποστ που διάβασα ήταν από ένα παλικάρι που λογικά ήξερε όσα ξέρω και εγώ... Σας είπε ότι έχει ένα ενυδρείο με ένα ναυάγιο μέσα και σας έκανε μερικές ερωτήσεις, η απάντηση ήταν: 1) πέτα το ναυάγιο και μετά απαντήσατε ! Άρα κάπως έτσι ξέχασα την ιδέα του ναυαγίου

Ήμουν εντελώς ανίδεος από ενυδρεία πριν 5 μερούλες ! τώρα παραμένω ανίδεος αλλά με πολλές ώρες διαβάσματος οπότε σας ζητάω συγνώμη από τώρα για τις χαζές ερωτήσεις που θα κάνω !

Πάντα μου άρεσαν τα ενυδρεία αλλά δεν είχα ποτέ δικό μου σπίτι για να δοκιμάσω να ξεκινήσω! εδώ και ένα μήνα μετακόμισα μόνιμα στην Αγγλία και έχοντας πια το δικό μου σπίτι είπα ώρα για ενυδρείο ! έψαξα σε τοπικά μαγαζιά και ήμουν έτοιμος να πάρω ένα no name 60L ενυδρείο που μου πλάσαραν 140 λίρες μαζί με το σταντ του !

Λόγο του ότι είμαι και λίγο κομπιουτεράκιας είπα να το ψάξω λίγο στο e-bay και ξεχώρισα τα JUWEL ενυδρεία (λόγο εξωτερικής ομορφιάς) και ανέβηκα στα λίτρα (ευτυχώς)! η παραγγελία έγινε ! Αγόρασα ένα JUWEL RIO 190L Corner μαζί με σταντ 175 ΛΊΡΕΣ ! μου άρεσε από την πρώτη στιγμή που το είδα στις φωτο χωρίς να έχω ιδέα αν μου παραμορφώνει τα ψαράκια μου το τζάμι του ! και έτσι γλίτωσα από το Pet shop !

Το ενυδρείο έφτασε κάπως έτσι:
Συνημμένο Αρχείο 68507 Συνημμένο Αρχείο 68508 Συνημμένο Αρχείο 68509 Συνημμένο Αρχείο 68510

Πλύσιμο-καθάρισμα-τοποθέτηση και εδώ είμαστε !
Συνημμένο Αρχείο 68511 Συνημμένο Αρχείο 68512

Ο έμπορος που μου το πούλησε μου είπε ότι έρχεται χωρίς φίλτρο και άδειο τελείως! αλλά προφανώς δεν είχε ψάξει στο έπιπλο ! ανοίγοντάς το βρήκα την πρήκα του!
Συνημμένο Αρχείο 68513Συνημμένο Αρχείο 68514Συνημμένο Αρχείο 68515Συνημμένο Αρχείο 68516

Φίλτρο πήρα το Eheim 2217 ! Ήρθε και είναι γεμάτο με σφουγγάρια !!! Τι άλλο θα πρέπει να αγοράσω για μέσα στο φίλτρο τώρα που τα ψαράκια έγιναν χρυσόψαρα ?

D-D ROWA PHOS MEDIA ROWAPHOS PHOSPHATE REMOVER εδώ!

πέτρες χαλίκια έτοιμα !

περιμένω τα υγρά τεστ να έρθουν σύντομα !

τι άλλο χρειάζομαι για να βάλω νερό και να ξεκινήσω το φίλτρο να τρέχει ? είναι αρκετά τα σφουγγάρια που είναι γεμάτο μέσα η χρειάζομαι το πακετάκι της eheim με το βιολογικό υλικό ?

καλή χρονιά σε εσάς και τα ψαράκια σας !
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για χρυσοψαράκια...ICK arti Χρυσόψαρα 8 01-11-07 01:07
Σπιτάκι για τα χρυσοψαράκια μου! Simpethera Χρυσόψαρα 5 14-10-03 23:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06171 seconds with 14 queries