Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-11-12, 00:03   #1
Νέος στο "άθλημα"
 
Το avatar του χρήστη Brutale
Brutale
Junior Member
Εγγραφή: 27-11-2012
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 9

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Brutale Ο χρήστης Brutale δεν είναι συνδεδεμένος 28-11-12, 00:03
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας! Χαίρομαι που ήρθα στην παρέα σας και ελπίζω να με βοηθήσετε μιάς και είμαι καινούργιος στον χώρο.

Είμαι πλέον κάτοχος ενός ενυδρείου 55 lt το έχω στρώσει, εχω διακοσμήσει με χαλίκι ψιλό μπεζ, πέτρες, 2 μεγάλα ξύλα και 3 φυτά ( 2 Vallisneria και νομίζω 1 Microsorium ).

Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι τί ψάρια θα ήταν προτιμότερο να βάλω μέσα και σε τί αριθμό.

Θα προτιμούσα είναι η αλήθεια λίγα όμορφα και μεγαλόσωμα, αντί πολλά και μικρά όπως κάποια τετρα, αρλεκινους κλπ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εμφανίσεις: 2863
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-12, 00:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως τον!
Αφου αρχισες με αληθινα φυτα, μια χαρα θα γινουν ολα.

Ρηξε μια ματια εδω για μερικες ιδεες και εδω ειμαστε.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

Το θεμα ειναι οχι μονο το μεγεθος, το οποιο μη φανταστεις οτι ειναι καλο να βαλεις κανενα ψαρακι που μεγαλωνει πολυ σε 55 λιτρα, αλλα και οι συνθηκες νερου που εχεις κυριως. Το νερο της Θεσσαλονικης μας περιοριζει αρκετα χωρις επεξεργασια να πω την αληθεια.

Μετρησεις εχεις κανει καθολου?
Το στρωσιμο πως εγινε αληθεια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-12, 00:08
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Λιγο δυσκολο να βαλεις μεγαλο ψαρι σε αυτα τα λιτρα!!!Εγω εχω 2 ενυδρεια,ενα 100 λτ και ενα 180 λιτρα και το μεγαλυτερο ψαρι που εχω ειναι pearl gourami
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-12, 00:09
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Brutale Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας! Χαίρομαι που ήρθα στην παρέα σας και ελπίζω να με βοηθήσετε μιάς και είμαι καινούργιος στον χώρο.

Είμαι πλέον κάτοχος ενός ενυδρείου 55 lt το έχω στρώσει, εχω διακοσμήσει με χαλίκι ψιλό μπεζ, πέτρες, 2 μεγάλα ξύλα και 3 φυτά ( 2 Vallisneria και νομίζω 1 Microsorium ).

Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι τί ψάρια θα ήταν προτιμότερο να βάλω μέσα και σε τί αριθμό.

Θα προτιμούσα είναι η αλήθεια λίγα όμορφα και μεγαλόσωμα, αντί πολλά και μικρά όπως κάποια τετρα, αρλεκινους κλπ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα και καλώς όρισες!!!!
Μετρήσεις έχεις κάνει; Το στρωμένος με ποιά δεδομένα το λες; Μεγαλόσωμα ψάρια σε 55 λίτρα κάπως δύσκολο. Διάβασε λίγο τα υπομνήματα για αρχάριους, ψαροσυνθέσεις κτλ και είμαι σίγουρος πως θα σου λυθούν πολλές απορίες όπως λύθηκαν σε όλους μας όταν πρωτομπήκαμε σε αυτή την πανέμορφη και γεμάτη γνώσεις παρέα!
Καλή επιτυχία σου εύχομαι σε κάθε σου εγχείρημα!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-12, 00:30
Το avatar του χρήστη Brutale
Brutale Ο χρήστης Brutale δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2012
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Πιστεύω έγιναν όλα όπως έπρεπε, στιν αρχή τα αντιχλώρια του, δούλεψε μία ημέρα, έπειτα έριξα βακτήρια τα οποία κυκλοφορούν έτοιμα σε φιαλίδιο στο εμπόριο και μετά απο κάποιες ημέρες πηγαίνοντας δείγμα νερού σε pet shop φίλου με ενημέρωσε πως είμαι έτοιμος να βάλω τα πρώτα ψάρια. Αυτή τη στιγμή έχω μέσα ένα γατόψαρο, ένα κλόουν και ένα αρσενικό Pseudotropheus Cichlid τα οποία τα φιλοξενώ προσωρινά γιατι ιδίος το τελευταίο δεν το θέλει κανεις λόγω των δολοφονικών του τάσεων.

Θέλω να τα δώσω όλα και να κάνω μία σωστή σύνθεση σύμφωνα και με το περιβάλλον που έχω διαμορφώσει. NASGUL πιστεύω το λινκ θα με βοηθήσει πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-12, 00:37
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Ο κλοουν γινεται πολυ μεγαλος,το pseudotropheus ειναι αφρικανικη κιχλιδα που δεν μπορει να ειναι με αλλα ψαρια και επειδη την εχουμε πατησει ολοι στην αρχη σου λεω να ψαξεις αρκετα για να βρεις καποια ψαρια που να κανουν για το μεγεθος του ενυδρειου σου και για τις συνθηκες που μπορεις να προσφερεις.εχεις μετρησει σκληροτητες,ph κτλ?Επισης το πρωτο που πρεπει να κανεις πριν βαλεις ψαρια μεσα ειναι να μετρησεις τα επιπεδα της αμμωνιας με ενα τεστ αμμωνιας για να δεις αν οντως εχει στρωσει που δεν το νομιζω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-11-12, 00:52
Το avatar του χρήστη Brutale
Brutale Ο χρήστης Brutale δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2012
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

¶ν υπάρχει κάποιος που να ενδιαφέρεται για την κιχλίδα συγκεκριμένα, πολύ ευχαρίστως να του την χαρίσω. Όσο για νούμερα του νερού ότι και να σου πώ φίλε μου θα είναι ψέμματα γιατι εγώ προσωπικά δεν γνώριζα να κάνω τον έλεγχο. Πάντως με πονήρεψες και μάλλον θα κινηθώ άμμεσα για να κάνω και εγώ προσωπικα ένα τεστ στο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-11-12, 00:55
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και εγω δε νομιζω να εστρωσε το φιλτρο σου. Γενικως τα βακτηρια κονσερβα δεν ειναι ο πιο εμπιστος τροπος στρωσιματος.

Αρχισε να διαβαζεις τα υπομνηματα των αρχαριων με υπομονη για να κατανοησεις μερικα πραγματα. Μην κανεις βιαστηκες κινησεις, θα την πατησεις οπως ολοι μας στην αρχη. Αν μπορεσεις να παρεις τεστ και να μας πεις τις μετρησεις σου, ακομα καλυτερα.

Καλη συνεχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-11-12, 02:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ποιο προιον χρησιμοποιησες για βακτηρια?μπορεις να μας πεις μαρκα και ονομα?κιεγω αμφιβαλω οτι εχει στρωσει το φιλτρο σου,αλλα χωρις μετρησεις δεν ξερει κανεις.διαβασε και τα υπομνηματα στους αρχαριους.θα σε βοηθησουν πολυ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
Ο μονομάχος μετακόμισε...Παρουσίαση νέου "σπιτιού" του!!! kostasthess_ Bettas 10 09-04-08 10:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,40210 seconds with 12 queries