Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-07-12, 17:06
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Αρχαριος βοηθεια με ενυδρειο και wet dry sump

Καλησπερα σε ολους, αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ σε αυτην την παρεα. Και αποτι φαινεται ειναι μεγαλο οποτε συγγνωμη και ευχαριστω για την υπομονη σας. Με αφορμη την μετακομιση σε νεο σπιτι τον Σεπτεμβριο, θελω αυτη τη φορα να κανω αυτο που παντα ηθελα, ενα ενυδρειο. Παλαιοτερα ειχα κατασκευασει μονος μου terrarium με iguana μεσα, αλλα αποτι βλεπω, τα πραγματα εδω περα ειναι απειρως πιο πολυπλοκα στην κατασκευη του.

Αρχικα πηγα σε ενα petshop μιλησα εκει πηρα μια ιδεα, αλλα τωρα διαβαζω εδω και στο ιντερνετ και οι απορειες πολλαπλασιαζονται. Θα γραψω λοιπον τις σκεψεις μου, τα σχεδια μου, θα με κραξετε, θα σας πεσουν τα μαλλια, θα ε διορθωσετε, και θα το κανω σωστα....thats the plan.

Το ενυδρειο που θελω να φτιαξω ειναι ενα Μ200xΥ55xΠ40. Με 12mm τζαμι εχω δεικτη 4,5. Χωρητικοτητα 450l. Θα το φτιαξω/κολησω μονος μια και πιανουν τα χερια μου και τοχω ξανακανει(για iguana ομως). Το σταντ θα το φτιαξω επισης εγω αλλα λεω να το κανω μεταλικο το σκελετο, και την επενδυση απο ξυλο, για να ειναι πιο αντοχης, αλλα και να μην εχω τοσο χοντρα ξυλα στη μεση του ενυδρειου, και με δυσκολεψει στο πλατος του φιλτρου...

Παμε εκει που εχω σκαλοσει και εχω ζαλιστει. Θελω να φτιαξω το sump τυπου wet dry. Θα χρησιμοποιησω bioballs, UV sterilizer 25w, μια αντλια 2400l (5 φορες τον ογκο του ενυδρειου δηλαδη) και φυσικα σκιμερ.

Ερωτησεις:
Kαταρχας υπαρχει κατι κακο στις επιλογες μου? Πχ αντλια?
~Που πρεπει να ανοιξω τρυπες στο ενυδρειο και για ποιες λειτουργειες?
~Πως θα κανω την υπερχειληση απολυτως σιγανη. http://www.youtube.com/watch?v=1E-2w...feature=relmfu σε αυτο το βιντεο δειχνει ενα τρικ ο τυπος αλλα δεν κατανοω το που μπαινει τι.
~Ειναι ΑΝΑΓΚΗ να παρω σκιμερ με ρυθμιση αερα για να ειναι σωστες οι φυσαλιδες? Γιατι αποτι καταλαβα δεν εχουν ολα.
~Τι αποστασεις να αφησω στα διαχωριστικα φυλλα των διαμερισμετων? Παιζει ρολο?
~Εχει νοημα ενα refugium ενω εχω bioballs? Αποτι καταλαβαινω εχουμε τρεις τυπους φιλτραρισματος, μηχανικη, χημικη, βιολογικη. Πιο αναλαμβανει πιο φιλτραρισμα? http://www.youtube.com/watch?v=wd3Bd1vJnPs Αυτο εδω μου φαινεται πολυ κοντα σε αυτο που θελω να κανω, με καποιες διαφορες στη διαδρομη(στο σφουγγαρι τη θεωρω λαθος) και οτι δεν εχει σκιμμερ. Τι λετε?
~Η πιο σωστη διαδρομη του νερου ειναι η εξης? Απτην υπερχειληση>βιομπαλες>διαχωριστικο με κενο απτην κατω μερια>σφουγγαρι(χρειαζεται με το σκιμμερ?)>διαχωριστικο στεγανο απο κατω για περναει το νερο απο πανω>σκιμμερ>refugium με ΖΒ και αλγη>αντλια και επιστροφη στο ενυδρειο.

Εχω ξεκινησει να σχεδιαζω το sump στο solidworks αλλα δεν μπορω να το τελιωσω χωρις να ξερω αυτα τα βασικα.

ΥΓ τελος, υπαρχει καποιο guideline στις σχεσεις ογκου του καθε διαμερισματος, για να μην υπαρχει περιπτωση να στεγνωσει η αντλια και ρουφαει αερα?
Επισης τον/τους θερμοστατες, μπορω να τους βαλω στο sump ε? Αν ναι τοτε που σε ποιο διαμερισμα?

ΥΓ2 Κατανοω οτι σαν mods (ειμαι και εγω αλλου) εχετε βαρεθει να γραφετε τα ιδια και τα ιδια, οποτε να ενημερωσω οτι ουτε βαριεμαι να διαβασω, ουτε δεν εχω διαβασει, τα sticky εδω, βιντεος και οδηγους τους εχω κοιταξει. Σιγουρα εχω πολλα threads εδω οποτε ποσταρετε τα μου να παρω μια ιδεα. Thanks!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-07-12, 18:02
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα μας φιλε , καλη αρχη στα αλατια, σαν πρώτη παρατηρηση θες περισοτερο φαρδος 60-80 ποντους, για το σαμπ υπολόγιζε περίπου στα μισα λιτρα του κυριους ενυδρειου . Βιολογικη φιλτρανση φτανει ο βράχος και η άμμος του ενυδρείου , δεν χρειάζεται τίποτα αλλο δύο ριακτορες μόνο για άνθρακα και αντιφωσφορο
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-07-12, 18:20
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Για πιο λογο, χρειαζομαι μεγαλυτερο φαρδος? Την οξυγωνωση την περνω απτο wet dry sump. Σωστα? Το μειωσα για λογους μειωσης ογκου νερου, αν το παω 80 τοτε θα παει 770 λιτρα απτα 440 που ειναι τωρα. Εγω το θελω 2 μετρα και παραπανω γιατι ταιριαζει πολυ ετσι σε μια πλευρα του τοιχου. Περαν της οξυγωνωσης για πιο λογο να εχω μεγαλυτερο φαρδος. (οι βραχοι κλπ δεν αποτελουν προβλημα για μενα, γιατι ουτε το υψος ειναι μεγαλο οποτε ουτε λογο αυτου θα μπορει να μπει καποιος μεγαλος reef.

Μου λες να μην βαλω σκιμμερ? Δεν εχω δει καλοστημενο ενυδρειο χωρις σκιμμερ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-07-12, 01:23
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πιο λογο, χρειαζομαι μεγαλυτερο φαρδος? Την οξυγωνωση την περνω απτο wet dry sump. Σωστα? Το μειωσα για λογους μειωσης ογκου νερου, αν το παω 80 τοτε θα παει 770 λιτρα απτα 440 που ειναι τωρα. Εγω το θελω 2 μετρα και παραπανω γιατι ταιριαζει πολυ ετσι σε μια πλευρα του τοιχου. Περαν της οξυγωνωσης για πιο λογο να εχω μεγαλυτερο φαρδος. (οι βραχοι κλπ δεν αποτελουν προβλημα για μενα, γιατι ουτε το υψος ειναι μεγαλο οποτε ουτε λογο αυτου θα μπορει να μπει καποιος μεγαλος reef.

Μου λες να μην βαλω σκιμμερ? Δεν εχω δει καλοστημενο ενυδρειο χωρις σκιμμερ.
το θαλασινο ενυδρείο θέλει φάρδος , οι λόγοι είναι πολλοί , επειδή την φίλτρανση την αναλαμβάνει ο ζ.β. και ο ζ.α. θέλεις αρκετή κυκλοφορία νερού σε όλα τα σημεία του ενυδρείο χωρίς νεκρά σημεία ακόμα και ανάμεσα στον βράχο, επιπλέον επειδή σε ένα ενυδρείο υφάλου τα κοράλλια μεγαλώνουν και θέλουν το χώρο τους και αν είναι όλα καλά μεγαλώνουν πολύ ,τα ψάρια θα το εκτιμήσουν και ιδιαίτερα τα τανκ που μεγαλώνουν πολύ και κολυμπούν συνέχεια κτλ κτλ.
Σκίμμερ , α.ο. , ψυγείο , θερμαντήρες , ελεγκτή θερμοκρασίας , αυτόματη αναπλήρωση , κυκλοφοριτές ,αντλία επιστροφής , φωτιστικό ,τεστ κτλ ,κτλ τα χρειάζεσαι . Ας τα πάρουμε ένα ένα , να το κάνεις σωστά για να το χαρείς και εσύ και τα ζωντανά σου
οτιδήποτε απορία και αν έχεις μην διστάσεις
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-07-12, 09:27
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Kotsos: Κιαλλους κυκλοφορητες για μεσα? Μεσα δεν θελω να φαινεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα. υπαρχουν λυσεις βρηκα, αλλα ας πουμε δυο κυκλοφορητες των 1000λιτρων ειναι αρκετοι? Αυτο ειναι για να υπαρχει κινηση νερου μεσα στο ενυδρειο και να μην μενει στασιμο αποτι καταλαβαινω? Για υπερχειληση θα κανω το εσωτερικο durso που μου ποσταρες. Μου αρεσε και σαν αισθητικη (κρυβονται οι εξωτερικοι σωληνες) και σαν λειτουργικοτητα....αν και οι 3 σωληνες και μενα μου φανηκαν υπερβολη.
Οποτε αν εχω ΖΒ μεσα στο ενυδρειο, βιομπαλες στο πρωτο διαμερισμα του sump μετα το σκιμερ και μετα και refugium και το UV θαμαι κομπλε σωστα?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
το θαλασινο ενυδρείο θέλει φάρδος , οι λόγοι είναι πολλοί , επειδή την φίλτρανση την αναλαμβάνει ο ζ.β. και ο ζ.α. θέλεις αρκετή κυκλοφορία νερού σε όλα τα σημεία του ενυδρείο χωρίς νεκρά σημεία ακόμα και ανάμεσα στον βράχο, επιπλέον επειδή σε ένα ενυδρείο υφάλου τα κοράλλια μεγαλώνουν και θέλουν το χώρο τους και αν είναι όλα καλά μεγαλώνουν πολύ ,τα ψάρια θα το εκτιμήσουν και ιδιαίτερα τα τανκ που μεγαλώνουν πολύ και κολυμπούν συνέχεια κτλ κτλ.
Σκίμμερ , α.ο. , ψυγείο , θερμαντήρες , ελεγκτή θερμοκρασίας , αυτόματη αναπλήρωση , κυκλοφοριτές ,αντλία επιστροφής , φωτιστικό ,τεστ κτλ ,κτλ τα χρειάζεσαι . Ας τα πάρουμε ένα ένα , να το κάνεις σωστά για να το χαρείς και εσύ και τα ζωντανά σου
οτιδήποτε απορία και αν έχεις μην διστάσεις
Χμμμ καταλαβα, αν και το ενυδρειο δεν θελω να το στοκαρω με πολλα ψαρια, και ο κοτσος απο πανω μου προτεινε παραπανω κυκλοφορητες, πιστευεις με αρκετη κινηση του νερου μεσα στο ενυδρειο παλι θα υπαρχουν νεκρα σημεια λογω μικρου φαρδους? Την φιλτρανση σε εμενα θα την αναλαβει κυριως οι βιομπαλες, το σκιμερ, και η αλγες κατω στο refugium, ισως βαλω και εκει εναν ΖΒ μαζι με τις αλγες οπως ειδα σε ενα pet shop. Τωρα αν βαλω και πανω καποιον ΖΒ δεν θα ειναι πολυ μεγαλος και αφου θα υπαρχει ΖΒ κατω στο σαμπ νομιζω θαμαι οκ? Σωστα?

Επισης....τι ειναι ΖΑ? και τι εννοεις ψυγειο?? Chiller?? Οπως και ναχει θα το κοιταξω αν το χρειαστω απο Απριλιο γιατι τωρα ειναι πολλα τα λεφτα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-07-12, 10:41
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Kotsos: Κιαλλους κυκλοφορητες για μεσα? Μεσα δεν θελω να φαινεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα. υπαρχουν λυσεις βρηκα, αλλα ας πουμε δυο κυκλοφορητες των 1000λιτρων ειναι αρκετοι? Αυτο ειναι για να υπαρχει κινηση νερου μεσα στο ενυδρειο και να μην μενει στασιμο αποτι καταλαβαινω? Για υπερχειληση θα κανω το εσωτερικο durso που μου ποσταρες. Μου αρεσε και σαν αισθητικη (κρυβονται οι εξωτερικοι σωληνες) και σαν λειτουργικοτητα....αν και οι 3 σωληνες και μενα μου φανηκαν υπερβολη.
Οποτε αν εχω ΖΒ μεσα στο ενυδρειο, βιομπαλες στο πρωτο διαμερισμα του sump μετα το σκιμερ και μετα και refugium και το UV θαμαι κομπλε σωστα?




Χμμμ καταλαβα, αν και το ενυδρειο δεν θελω να το στοκαρω με πολλα ψαρια, και ο κοτσος απο πανω μου προτεινε παραπανω κυκλοφορητες, πιστευεις με αρκετη κινηση του νερου μεσα στο ενυδρειο παλι θα υπαρχουν νεκρα σημεια λογω μικρου φαρδους? Την φιλτρανση σε εμενα θα την αναλαβει κυριως οι βιομπαλες, το σκιμερ, και η αλγες κατω στο refugium, ισως βαλω και εκει εναν ΖΒ μαζι με τις αλγες οπως ειδα σε ενα pet shop. Τωρα αν βαλω και πανω καποιον ΖΒ δεν θα ειναι πολυ μεγαλος και αφου θα υπαρχει ΖΒ κατω στο σαμπ νομιζω θαμαι οκ? Σωστα?

Επισης....τι ειναι ΖΑ? και τι εννοεις ψυγειο?? Chiller?? Οπως και ναχει θα το κοιταξω αν το χρειαστω απο Απριλιο γιατι τωρα ειναι πολλα τα λεφτα.
δυο κυκλοφοριτές των 1000 λίτρων αρκούν για ένα ενυδρείο γύρω στα 60 λίτρα για να σου δώσω να καταλάβεις ..τι σκέφτεσαι να βάλεις μέσα από ζωντανά θα είναι μόνο με ψάρια ή θα βάλεις και κοράλλια ;
Την βιολογική φίλτρανση θα την αναλάβει ο ζ. βράχος και ο ζωντανός αραγωνίτης (ζ.α.) και μόνο αυτά όλα τα υπόλοιπα μέσα βιομπάλες , σφουγγάρια , μακαρόνια , υαλοβάμβακες κτλ τα ξεχνάς δεν παίζουν στο θαλασσινό γιατί ανεβάζουν τα νιτρικά. Βράχο ανάλογα με την ποιότητα του θα χρειαστείς περίπου 1 κιλό ανά λίτρο και περίπου 5 πόντους στρώμα αραγωνίτη . Στο πρώτο διαμέρισμα του σαμπ εκεί που έρχεται το νερό της υπερχείλισης βάζουμε το σκίμμερ , στο δεύτερο ριάκτορες για άνθρακα και αντιφώσφορο ,στο τρίτο θερμαντήρες , αντλία επιστροφής και τον αισθητήρα της αναπλήρωσης για την εξάτμιση
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-07-12, 22:44
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερωτησεις:
Kαταρχας υπαρχει κατι κακο στις επιλογες μου? Πχ αντλια? Θα χρειαστείς και άλλους κυκλοφορητές, για το κυρίως ενυδρείο.. μερικές korallia πχ. ο κυκλοφορητής που λές είναι καλός για να επιστρέφει το νερό από το σαμπ..
~Που πρεπει να ανοιξω τρυπες στο ενυδρειο και για ποιες λειτουργειες? 1-2 τρύπες θέλεις για υπερχείλιση, είτε στην πλάτη, είτε στον πάτο, και θα κάνεις πύργο..
~Πως θα κανω την υπερχειληση απολυτως σιγανη. http://www.youtube.com/watch?v=1E-2w...feature=relmfu σε αυτο το βιντεο δειχνει ενα τρικ ο τυπος αλλα δεν κατανοω το που μπαινει τι. durso, δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ighlight=durso
~Ειναι ΑΝΑΓΚΗ να παρω σκιμερ με ρυθμιση αερα για να ειναι σωστες οι φυσαλιδες? Γιατι αποτι καταλαβα δεν εχουν ολα. φαντάζομαι αυτά που δεν έχουν δεν χρειάζονται, ή ρυθμίζεται η κέφαλή
~Τι αποστασεις να αφησω στα διαχωριστικα φυλλα των διαμερισμετων? Παιζει ρολο? αυτό θα το δείς ανάλογα με τα υλικά που θα έχεις σε κάθε διαμέρισμα, κάνε και ένα μεγάλο διαμέρισμα, για να μπορείς να απομονώνεις κάποιο ψαράκι αν χρειαστεί
~Εχει νοημα ενα refugium ενω εχω bioballs? Αποτι καταλαβαινω εχουμε τρεις τυπους φιλτραρισματος, μηχανικη, χημικη, βιολογικη. Πιο αναλαμβανει πιο φιλτραρισμα? http://www.youtube.com/watch?v=wd3Bd1vJnPs Αυτο εδω μου φαινεται πολυ κοντα σε αυτο που θελω να κανω, με καποιες διαφορες στη διαδρομη(στο σφουγγαρι τη θεωρω λαθος) και οτι δεν εχει σκιμμερ. Τι λετε? οι βιομπαλες είναι για βιολογική φίλτρανση, και μπορούν να αντικατασταθούν απο ζωντανό βράχο.. το ρεφιουτζιουμ είναι για άλγες, οι οποίες θα σου τραβάνε τα νιτρικά..
~Η πιο σωστη διαδρομη του νερου ειναι η εξης? Απτην υπερχειληση>βιομπαλες>διαχωριστικο με κενο απτην κατω μερια>σφουγγαρι(χρειαζεται με το σκιμμερ?)>διαχωριστικο στεγανο απο κατω για περναει το νερο απο πανω>σκιμμερ>refugium με ΖΒ και αλγη>αντλια και επιστροφη στο ενυδρειο. καλά είναι έτσι..

Εχω ξεκινησει να σχεδιαζω το sump στο solidworks αλλα δεν μπορω να το τελιωσω χωρις να ξερω αυτα τα βασικα.

ΥΓ τελος, υπαρχει καποιο guideline στις σχεσεις ογκου του καθε διαμερισματος, για να μην υπαρχει περιπτωση να στεγνωσει η αντλια και ρουφαει αερα? Το τελευταίο διαμέρισμα που θα τραβάει η αντλία, να είναι το μεγάλο.. αλλα και πάλι θα πρέπει να το τσεκάρεις..
Επισης τον/τους θερμοστατες, μπορω να τους βαλω στο sump ε? Αν ναι τοτε που σε ποιο διαμερισμα? ναι σε όποιο θες..

ΥΓ2 Κατανοω οτι σαν mods (ειμαι και εγω αλλου) εχετε βαρεθει να γραφετε τα ιδια και τα ιδια, οποτε να ενημερωσω οτι ουτε βαριεμαι να διαβασω, ουτε δεν εχω διαβασει, τα sticky εδω, βιντεος και οδηγους τους εχω κοιταξει. Σιγουρα εχω πολλα threads εδω οποτε ποσταρετε τα μου να παρω μια ιδεα. Thanks!
Καλή αρχή..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΛΙΜΝΗ 30,000 ΛΙΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΒΟΗΘΕΙΑ NIKOUK Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 26 06-09-11 22:37
Μια βοηθεια για εσωτερικο sump johnm62 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 08-06-11 13:31
αρχαριος βοηθεια.... chris. Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 30-12-10 14:20
Βοηθεια αρχαριος giorgos_kst Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 29-03-09 13:49
sos ενιδρειο 60 lt ειμαι αρχαριος θελω βοηθεια stefoc Αρχάριοι γλυκού νερού 13 21-01-09 07:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07075 seconds with 13 queries