Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-01-12, 15:14   #1
ενυδρειο 250λ ερωτησεις διάφορες
 
Το avatar του χρήστη giannhs122
giannhs122
Junior Member
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: εβρο
Μηνύματα: 7

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
giannhs122 Ο χρήστης giannhs122 δεν είναι συνδεδεμένος 31-01-12, 15:14
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα σε ολους! ειμαι νεος με το αθλημα κ οι ερωτησεις μου πολλες..
τις περισσοτερρες βεβαια τις εχω λυσει διαβαζοντας συζητησεις μεσα στο site.
Με το αθλημα αυτο ασχολουμε περιπου ενα 10 μηνες εχοντας ενα ενυδρειο 60λ, εφτιαξα πλεον ενα ενυδρειο 250 λιτρα κ μεσα εχω
-4χρυσοψαρα
-2 κοι
-2 γκουραμια
-3 αγγελοψαρα
-3 καρχαριακια εκτων οποιων το εν ειναι μεγαλουτσικος
-2 γλυφτες εκτων οποιων ο ενας εινα μεγαλος
-2 δολαρια μεγαλουτσικα
-1 ξιφοφορο
κ ενα ψαρακι που επιασα απο το ποταμι μικρου μεγεθους που καποιος ψαρας μου ειπε οτι το λεν κεφαλι

αληθευει οτι μπορει να μου κανει ζημια στα αλλα ψαρια? το εχω ηδη 7 μηνες κ αν εξαιρεσουμε μια σχετικη νευρικοτητα οταν πλησιαζει καποιοσ το ενυδρειο δεν εχει δειξει κατι αλλο
επισης ο αριθμος των ψαριων για το μεγεθος του ενυδρειου ειναι καλος?
Εμφανίσεις: 4628
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-12, 15:30
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς όρισες!

Με μια γρήγορη ματιά... τα χρυσόψαρα και τα κόι είναι κρύου νερού οπότε μεγάλο λάθος που τα έχεις με τροπικά. Τα κόι αδιαπραγμάτευτα κάνουν μόνο για λίμνη, αφού το τελικό τους μέγεθος είναι τεράστιο. Γκουράμια ποια; Τα αγγελόψαρα ή σε κοπάδι (6+) ή ένα διαπιστωμένο ζευγάρι μόνο του και σε μαλακό νερό. Τα καρχαριάκια αν μιλάμε για πανγκάσιους... απλά δες εδώ χωρίς άλλα λόγια. Οι πλεκόστομοι (γλείφτες) μάλλον κι από αυτούς έχεις κάποιους που γίνονται τέρατα, επίσης σε μαλακό νερό. Για τα δολάρια ξέρω μόνο ότι είναι για μαλακό νερό. Ο ένας ξιφοφόρος δεν έχει νόημα να είναι μόνος του, πάει σε χαρέμι με 2-3 θηλυκά και είναι για σκληρό νερό. Το άλλο δεν το ξέρω, αλλά δε νομίζω από ελληνικό βιότοπο να ταιριάζει με τροπικά ψάρια.

Ουφ! Δεν έπρεπε να τα πω μαζεμένα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-12, 16:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannhs122 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους! ειμαι νεος με το αθλημα κ οι ερωτησεις μου πολλες..
τις περισσοτερρες βεβαια τις εχω λυσει διαβαζοντας συζητησεις μεσα στο site.
Εισαι σιγουρος οτι διαβαζες αυτο εδω το site?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-01-12, 17:23
Το avatar του χρήστη giannhs122
giannhs122 Ο χρήστης giannhs122 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: εβρο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Αυτές είναι μερικές φωτογραφίες από το ενυδρείο που ανέφερα πιο πάνω.








-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς όρισες!

Με μια γρήγορη ματιά... τα χρυσόψαρα και τα κόι είναι κρύου νερού οπότε μεγάλο λάθος που τα έχεις με τροπικά. Τα κόι αδιαπραγμάτευτα κάνουν μόνο για λίμνη, αφού το τελικό τους μέγεθος είναι τεράστιο. Γκουράμια ποια; Τα αγγελόψαρα ή σε κοπάδι (6+) ή ένα διαπιστωμένο ζευγάρι μόνο του και σε μαλακό νερό. Τα καρχαριάκια αν μιλάμε για πανγκάσιους... απλά δες εδώ χωρίς άλλα λόγια. Οι πλεκόστομοι (γλείφτες) μάλλον κι από αυτούς έχεις κάποιους που γίνονται τέρατα, επίσης σε μαλακό νερό. Για τα δολάρια ξέρω μόνο ότι είναι για μαλακό νερό. Ο ένας ξιφοφόρος δεν έχει νόημα να είναι μόνος του, πάει σε χαρέμι με 2-3 θηλυκά και είναι για σκληρό νερό. Το άλλο δεν το ξέρω, αλλά δε νομίζω από ελληνικό βιότοπο να ταιριάζει με τροπικά ψάρια.

Ουφ! Δεν έπρεπε να τα πω μαζεμένα!
Δηλαδη τα καρχαριακια και τα κοι πρεπει να βγουν αμεσα απο το ενυδρειο και αν ναι που πρεπει να πανε? Ο άνθρωπος που μου τα πουλησε τον ρωτησα 100 φορες, του ειπα τα λιτρα του ενυδρειου κλπ, τα δολάρια θελουν αλλης σκλυροτητας νερο δηλαδη αλλο ενυδρείο? με λιγα λογια είμαι σε λαθος δρόμο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι σιγουρος οτι διαβαζες αυτο εδω το site?
η αληθεια ειναι πως η δουλεια μου δεν μ αφηνει κ παααρα πολλές ωρες ελευθερες αλλα όσες εχω τις διαθετω. Σημειώνω το οτι παντα ανεφερω ονοματικα κ αριθμιτικα τα ψαρια που εχω στο ενυδρειο μου κ στηριζομαι στα λογια του καθε μαγαζατορα με ψαρια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannhs122 : 31-01-12 στις 17:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-01-12, 17:29
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Η καταστροφή του συγκεκριμένου χόμπι είναι οι μαγαζάτορες πετ σοπ!
Θα σου δώσω μια συμβουλή: Μην τους ακούς !!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-01-12, 19:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι σιγουρος οτι διαβαζες αυτο εδω το site?


βασικα τι να πρωτοκρατησεις και τι να πρωτοδωσεις απο κει μεσατον κεφαλο βγαλτον.για τηγανι ειναι καλος,για ενυδρειο δε νομιζω.ας σου πουνε κιαλλοι τη γνωμη τους.βεβαια δε φταιει το ψαρι γιαυτο
παντως εχεις κανει μια πολυ "ωραια" ψαροσουπα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-01-12, 21:15
Το avatar του χρήστη giannhs122
giannhs122 Ο χρήστης giannhs122 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: εβρο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων


βασικα τι να πρωτοκρατησεις και τι να πρωτοδωσεις απο κει μεσατον κεφαλο βγαλτον.για τηγανι ειναι καλος,για ενυδρειο δε νομιζω.ας σου πουνε κιαλλοι τη γνωμη τους.βεβαια δε φταιει το ψαρι γιαυτο
παντως εχεις κανει μια πολυ "ωραια" ψαροσουπα.
το κεφαλι ειναι αποτελεσμα ενος απογευματος το καλοκαιρι που την ειδα ψαρας κ πηγα για ψαρεμα στον ερυθροποταμο κ οταν τον επιασα τον λυπηθυκα τον φουκαρα,
αλλα πλεον νομιζω οτι με ευγνωμονει γτ τ αδερφια του ή στο τηγανι ειναι ή στο ποταμι που μετα βίας δεν εχει παγωσει οσο για την ψαροσουπα μια χαρα τα παει μεσα στο ενυδρειο πρωην τηλεοραση αλλα παρ ολα αυτα πρεπει να κανω τις σωστες αλλαγες ετσι ωστε να ναι τα ψαρακια κομπλε.
Ενα μηνα εφτιαχνα το ενυδρείο κ η ανυπομονησία μου με οδηγησε σε λαθος κινησεις οπως φαίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-01-12, 21:22
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

ποπο μια ψαροσουπαααα
καλε ο πετσοπας πλουτισε απο εσενα
θυμα επεσες!!!
ψαξε στο φορουμ και διαβασε για να σωθεις αν θες να συνεχισεις να εχεις ψαρια που να ζουν πραγματικα
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-01-12, 21:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ελα ρεσυ,την τηλεοραση εκανες? καλο! τρελλη μοντα εχεις κανει μπραβο για τον κοπο σου ασχετα απτην ψαροσουπα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-01-12, 21:30
Το avatar του χρήστη giannhs122
giannhs122 Ο χρήστης giannhs122 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: εβρο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
ποπο μια ψαροσουπαααα
καλε ο πετσοπας πλουτισε απο εσενα
θυμα επεσες!!!
ψαξε στο φορουμ και διαβασε για να σωθεις αν θες να συνεχισεις να εχεις ψαρια που να ζουν πραγματικα
πλουτισε οντως.. θα ξαναπαω ομως κ θα του πω..
οσο για το διαβασμα δεν κανω τπτ τις επομενες ημέρες!!
τι προτεινεται να κανω γενικότερα?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-01-12, 21:35
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Και τι θα καταλάβεις; Θα σου πει ότι αυτοί εκεί στα ιντερνέτια λένε ότι θέλουν και εγώ έχω μαγαζί τόσα χρόνια και ότι αφού τα ψάρια σου ζουν όλα πάνε καλά.

¶ρχισε να διαβάζεις τα υπομνήματα των αρχαρίων για να ξέρεις το πώς λειτουργεί ένα ενυδρείο, να έχεις τις βάσεις δηλαδή για να αρχίσεις να μπορείς να κρίνεις από μόνος σου το σωστό και το λάθος. Και μετά για κάθε ψάρι σου δες το προφίλ του για να καταλάβεις τις απαιτήσεις του (θερμοκρασίες, pH, σκληρότητες, κλπ). Κάνε και μια βόλτα από παρουσιάσεις ενυδρείων να δεις διαφορετικές συνθέσεις και βιοτόπους, ώστε να αποφασίσεις προς τα που θες να πας, ανάλογα με τα λίτρα σου, τα λεφτά σου και το κατά πόσο είσαι διατεθημένος να αλλάξεις τις παραμέτρους του νερού σου για να βάλεις ψάρια που δεν είναι φτιαγμένα για το νερό της βρύσης της Ελλάδας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-01-12, 21:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην κοιταξε τα υπομνηματα στους αρχαριους,και μετα τα προφιλ των ψαριων σου για να δεις τι απαιτησεις εχουνε.δοκιμασε εδω www.serioyslyfish.com με τις ονομασιες των ψαριων σου.αν καποιο ειδος απο αυτα που εχεις θες να το κρατησεις,τοτε τα κρατας,δινεις τα υπολοιπα και συνεχιζεις αποκει με ψαρια που θαναι συμβατα (στη συμβιωση και στις παραμετρους του νερου)με το ειδος που κρατησες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-01-12, 22:10
Το avatar του χρήστη giannhs122
giannhs122 Ο χρήστης giannhs122 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: εβρο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τι θα καταλάβεις; Θα σου πει ότι αυτοί εκεί στα ιντερνέτια λένε ότι θέλουν και εγώ έχω μαγαζί τόσα χρόνια και ότι αφού τα ψάρια σου ζουν όλα πάνε καλά.

¶ρχισε να διαβάζεις τα υπομνήματα των αρχαρίων για να ξέρεις το πώς λειτουργεί ένα ενυδρείο, να έχεις τις βάσεις δηλαδή για να αρχίσεις να μπορείς να κρίνεις από μόνος σου το σωστό και το λάθος. Και μετά για κάθε ψάρι σου δες το προφίλ του για να καταλάβεις τις απαιτήσεις του (θερμοκρασίες, pH, σκληρότητες, κλπ). Κάνε και μια βόλτα από παρουσιάσεις ενυδρείων να δεις διαφορετικές συνθέσεις και βιοτόπους, ώστε να αποφασίσεις προς τα που θες να πας, ανάλογα με τα λίτρα σου, τα λεφτά σου και το κατά πόσο είσαι διατεθημένος να αλλάξεις τις παραμέτρους του νερού σου για να βάλεις ψάρια που δεν είναι φτιαγμένα για το νερό της βρύσης της Ελλάδας.
Βασικά το πρόβλημα μου είναι ότι εχω κόλλημα με τα μεγαλα ψαρια.. κ αυτο ειναι προβλημα γτ στο τελος θα χρειαστω πολυυυ μεγάλο ενυδρείο..
οφείλω πάντως να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές-παρατηρήσεις γτ μόνο ετσι θα γίνω καλύτερος.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-01-12, 22:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannhs122 Εμφάνιση μηνυμάτων
η αληθεια ειναι πως η δουλεια μου δεν μ αφηνει κ παααρα πολλές ωρες ελευθερες αλλα όσες εχω τις διαθετω. Σημειώνω το οτι παντα ανεφερω ονοματικα κ αριθμιτικα τα ψαρια που εχω στο ενυδρειο μου κ στηριζομαι στα λογια του καθε μαγαζατορα με ψαρια.
Οφειλω να πω οτι η απαντηση σου με ηρεμησε καπως, αφου μετα το πρωτο σου ποστ αρχισα να σκεφτομαι την αποχωρηση μου απο τα ψαροφορουμ.
"Αδικος τοσος κοπος" σκεφτηκα.

Θα σου προτεινω να διαβαζεις τα επισημα προφιλ των ψαριων και να διασταυρωνεις τις πληροφοριες ΠΡΙΝ τα βαλεις στο ενυδρειο σου.
Ουτε καν τις συζητησεις σε φορουμ μη παιρνεις ως μονη αξιοπιστη πληροφορηση.
πχ εδω
Fish: Search FishBase
Knowledge Base - Seriously Fish
Badman's Tropical Fish
Goldfish Care Sheet
PlanetCatfish • Search Page
κλπ

Τωρα, δεν ξερω κι εγω πως θα ξεμπλεξεις.
Καλυτερα να αρχισεις αγγελιες για δωσιμο.
Τα KOI και τα χρυσοψαρα δωρεα σε κατοχους λιμνων, το αγριο πισω στο ποταμι και να αποφασισει η φυση, τα pangasius στο μαγαζι πισω (με το ζορι) τα υπολοιπα σε κατοχους καταλληλων ενυδρειων.
Θα ελεγα να επιλεξεις να κρατησεις ανεμεσα σε αγγελοψαρα ή γκουραμι (προτιμοτερα τα δευτερα αφου και τα αγγελοψαρα θα τα προτεινα για 300 λιτρα μινιμουμ) και να στησεις το ενυδρειο πανω σε αυτα με συμβατους συγκατοικους.

Το ψαρι απο το ποταμι ειναι δικο σου λαθος και προερχεται και παλι απο το βασικο λαθος που κανουν οι περισσοτεροι.
Δεν μελετανε πριν παρουν ενα κατοικιδιο, οπως θα μελεταγαν για το νεο τους αυτοκινητο ή ακομα και για το νεο τους πληντηριο.

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-02-12, 09:40
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannhs122 Εμφάνιση μηνυμάτων
το κεφαλι ειναι αποτελεσμα ενος απογευματος το καλοκαιρι που την ειδα ψαρας κ πηγα για ψαρεμα στον ερυθροποταμο κ οταν τον επιασα τον λυπηθυκα τον φουκαρα,
αλλα πλεον νομιζω οτι με ευγνωμονει γτ τ αδερφια του ή στο τηγανι ειναι ή στο ποταμι που μετα βίας δεν εχει παγωσει οσο για την ψαροσουπα μια χαρα τα παει μεσα στο ενυδρειο πρωην τηλεοραση αλλα παρ ολα αυτα πρεπει να κανω τις σωστες αλλαγες ετσι ωστε να ναι τα ψαρακια κομπλε.
Ενα μηνα εφτιαχνα το ενυδρείο κ η ανυπομονησία μου με οδηγησε σε λαθος κινησεις οπως φαίνεται.

Μπράβο για την πατέντα με την τηλεόραση (υπάρχει ειδική ενότητα DIY για να κάνεις μια παρουσίαση), αλλά το ποταμόψαρο ΣΙΓΟΥΡΑ δεν σε ευγνωμονεί.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-02-12, 00:57
Το avatar του χρήστη giannhs122
giannhs122 Ο χρήστης giannhs122 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: εβρο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratri1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο για την πατέντα με την τηλεόραση (υπάρχει ειδική ενότητα DIY για να κάνεις μια παρουσίαση), αλλά το ποταμόψαρο ΣΙΓΟΥΡΑ δεν σε ευγνωμονεί.
το καταλαβα και απο βδομαδα θα παει στη θεση του! οσο για το ενυδρειο θα το κανω μια παρουσιαση αλλα μολις τελειωσω με φοντο αλλα κ κατοικους
αξιζει γτ ηταν ενα αχρηστο πραγμα κ με την καταλληλη ενισχυση κ δουλεια εγινε πολυ καλο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-02-12, 09:43
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Τι τηλεόραση ήταν;;; Οπίσθιας προβολής ή καμιά μεγάλη CRT;;; Περιμένουμε την κατασκευή
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-02-12, 10:19
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

πρωτη φορα βλεπω ενυδρειο blue sky, μαλλον εχεις αλλαξει καναλι και βλεπουμε στον σκαΪ σεφ στον αερα για αυτο και η ψαροσουπα, ωραια ομως πατεντα. ξεκινα τα δινεις τα ακαταλληλα ψαρια και το κεφαλοπουλο πισω στο ποταμι. με αυτες τις διαστασεις και αυτα τα λιτρα μπορεις να φτιαξεις ενα σουπερ φυτεμενο με ευκολα φυτα που εχουν μεγαλο υψος, μην το χαραμιζεις με πλαστικα φυτα και καραβακια. μελετα καλα εδω μεσα για τους αρχαριους και για συνθεσεις ψαριων και φυτων και μετα πηγαινε να πλακωσεις στις μπουνιες τον πετσοπα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-02-12, 20:08
Το avatar του χρήστη giannhs122
giannhs122 Ο χρήστης giannhs122 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: εβρο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
πρωτη φορα βλεπω ενυδρειο blue sky, μαλλον εχεις αλλαξει καναλι και βλεπουμε στον σκαΪ σεφ στον αερα για αυτο και η ψαροσουπα, ωραια ομως πατεντα. ξεκινα τα δινεις τα ακαταλληλα ψαρια και το κεφαλοπουλο πισω στο ποταμι. με αυτες τις διαστασεις και αυτα τα λιτρα μπορεις να φτιαξεις ενα σουπερ φυτεμενο με ευκολα φυτα που εχουν μεγαλο υψος, μην το χαραμιζεις με πλαστικα φυτα και καραβακια. μελετα καλα εδω μεσα για τους αρχαριους και για συνθεσεις ψαριων και φυτων και μετα πηγαινε να πλακωσεις στις μπουνιες τον πετσοπα.
Η αλήθεια ειναι οτι μετα απο αυτο που έπαθα θα επιδιωξω να μην παω σε πετσοπα ποτε! πληροφοριακα σημερα εχασα το ενα απο τα δυο δολαρια επειδη απο οτι εμαθα απο εδώ χρειαζεται μαλακό νερό! οσο για την τηλεοραση ειναι οντως οπισθιας προβολης κ οντως εχει προδιαγραφες για να γινει κατι πολυ ξεχωριστο. χθές έβαλα κ φόντο. θα το κάνω αναλυτικα παρουσιαση οταν θα είναι ετοιμη κ η τελευταια λεπτομερεια.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-02-12, 00:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Φιλε μου δωσε ολα τα ψαρια οσο πιο συντομα μπορεις για το καλο τους, κι αφου σε ενδιαφερει να ασχοληθεις με το χομπυ αποφασισε ποιο ειδος σου αρεσει ή ποια ειδη (που να ειναι ΣΥΜΒΑΤΑ μεταξυ τους και με τα λιτρα σου) και φτιαξε ενα ομορφο ενυδρειακι κι οχι μια ψαροσουπα.
Παρεποιπτοντως σε 60 λιτρα εγω προσωπικα μονο ενα μονομαχο βαζω (ισως ενδεικνυται και για 3 μικρα γκουραμια αλλα απο τα νανακια που δε μεγαλωνουν)


btw η πατεντα με την τηλεοραση μπορω να πω πως μου αρεσει αν ταιριαζει με το χωρο.
Δε μπορω να πω το ιδιο και για την εσωτερικη διακοσμηση του ενυδρειου σου αφου ειναι τιγκα στα πλαστικα φυτα και αχρηστα μπιχλιμπιδια... Το φυσικο (φυτεμενο, αμμο ή νταμαρι, δεν εχει σημασια) ειναι προτιμοτερο και απο αποψη καλαισθησιας αλλα και για τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχαρια... ερωτησεις για το νεο μου ενυδρειο... penelope6 Αρχάριοι γλυκού νερού 9 28-02-11 16:16
καταληλες διαστασης για fish only 250λ ραφαηλ10 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 10-01-11 18:52
ερωτησεις σχετικα με το στρωσιμο ενυδρειο safetyzone Αρχάριοι γλυκού νερού 7 29-10-10 12:51
καινουργιο ενυδρειο-ερωτησεις exetlaios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 06-07-07 12:05
νεο ενυδρειο(ερωτησεις και φωτο) petros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 14-05-06 15:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13221 seconds with 14 queries