Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-12-11, 09:29   #1
τι ψαρακια να βαλω σε 96λ????
harmasn
Member
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος 11-12-11, 09:29
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

εχω στο μικρο μου ενυδρειο 30λ εναν albino και ενα αγγελοψαρο μου ειπαν οτι ειναι δολοφωνικο δεν καταλαβαινω το γιατι ειναι μικρα και διαβασα οτι 1cm ψαριου θελει 2 λιτρα νερο πιστευς για το μεγεθος του ειναι προς το παρον καλα αφου θα τα βαλω στο μεγαλο σε λιγες μερες.τις γνωμες σας παρακαλω
Εμφανίσεις: 5469
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-11, 10:41
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Φίλε Harmasn καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Ο κανόνας που αναφέρεις είναι μια τελείως χονδροειδής και "μπακαλίστικη" αναλογία που χρησιμοποιούν κυρίως οι έμποροι και έχει πολύ μικρή σχέση με τις σωστές συνθήκες διαβίωσης των ζωντανών και με τις συνθήκες διατήρησης ενός σωστού και υγιούς ενυδρείου.

Ακόμα κι αυτόν τον κανόνα όμως τον έχεις παρερμηνεύσει καθώς στο συσχετισμό εκατοστών ψαριού με λίτρα ενυδρείου πρέπει να λαμβάνεις υπόψη σου το τελικό μέγεθος των ψαριών καθώς και το πλήθος/σύνθεση που ζουν. Δηλαδή για τα αγγελόψαρα θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου το τελικό μέγεθος του ενήλικου ψαριού (και όχι το σημερινό) καθώς και ότι είναι κοπαδόψαρο και άρα πρέπει να φιλοξενείς τουλάχιστον 6 άτομα ή το λιγότερο ένα πιστοποιημένο ζευγάρι. Συγκεκριμένα στα αγγελόψαρα θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου και το υψος του ενυδρείου καθώς είναι ψάρια που όταν φθάσουν στο τελικό τους μέγεθος χρειάζονται ψηλά (βαθιά) ενυδρεία.

Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις όλα τα υπομνήματα στην κατηγορία "αρχάριοι γλυκού νερού" και είμαι σίγουρος ότι θα σου λυθούν όλες οι απορίες και θα αντιληφθείς τις πραγματικές απαιτήσεις αλλά και όλα όσα μπορεί να σου προσφέρει το όμορφο χόμπυ του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-11, 10:56
Το avatar του χρήστη kapamarou
kapamarou Ο χρήστης kapamarou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: πειραια;
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

καλως ηρθες φιλε μου,
διαβασε εδω τα προφιλ απο τα ψαρακια που εχεις στο ενυδρειο σου
Pterophyllum scalare
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/scalar.htm


και εδω θα διαβασεις ενα αρθρο του delta66 για το καρχαριακι σου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43958


σαν νεοι εχουμε κανει ολοι λαθοι οποτε μην αγχωθεις απλα να ξερεις οτι
χρειαζεται υπομονη και διαβασμα για να αποφυγεις δυσαρεστα προβληματα.
διαβασε και εδω ενα αρθρο για να μπεις σιγα-σιγα στο κλιμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
οπως ειπαμε υπομονη και διαβασμα και σε λιγο καιρο αυτα θα ειναι
δεν θα ειναι τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-11, 12:41
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapamarou Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες φιλε μου,
διαβασε εδω τα προφιλ απο τα ψαρακια που εχεις στο ενυδρειο σου
Pterophyllum scalare
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/scalar.htm


και εδω θα διαβασεις ενα αρθρο του delta66 για το καρχαριακι σου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43958


σαν νεοι εχουμε κανει ολοι λαθοι οποτε μην αγχωθεις απλα να ξερεις οτι
χρειαζεται υπομονη και διαβασμα για να αποφυγεις δυσαρεστα προβληματα.
διαβασε και εδω ενα αρθρο για να μπεις σιγα-σιγα στο κλιμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
οπως ειπαμε υπομονη και διαβασμα και σε λιγο καιρο αυτα θα ειναι
δεν θα ειναι τιποτα

+100
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-11, 17:37
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

μαλιστα το μεγαλο μου ενυδρειο δεν εχει το καταληλο υψος για το αγγελοψαρο μου επισις για τον παγγασιους δεν μου τα ειχαν πει ετσι. ευχαριστω για τον χρονο σας και τισ πλιροφοριες θα επιστραφουν την δευτερα αν και ειναι του αδερφου μου και οχι δικα μου δεν μου αρεσει να τα ζοριζω και να τα βασανιζω αποφασιζω εγω για αυτον χωρισ αυτον!!!! μηπως μποριτε να μου κανετε καποιες προτασεις για το τι μπορω να βαλω στα 96λ που να ειναι ανετα χαρουμενα και ευχαριστημενα τα ψαρακια μου μεσα? η αλιθεια ειναι οτι θα ηθελα να εχω ενα μεγαλουτσικο ψαρακι μεσα υπερκινιτικο θα ελεγα και ενα κοπαδακι δεν ξερω τι ειναι καλο και οφελιμο γι αυτα.διαβασα και καποια ποστ πιο πανω που λενε για τα ενυδρεια 60λ και μικροτερα και πιρα καποιεσ ιδεες αλλα οχι και τοσο κατατοπιστικες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-11, 18:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οταν διαλεγουμε ψαρια,υπαρχουν και αλλες παραμετροι που "βοηθανε" η περιοριζουνε (αναλογα πως το βλεπεις) τις επιλογες.
μια απο αυτες ειναι τα λιτρα του ενυδρειου.το μηκος και το βαθος παιζουν επισης ρολο,αναλογα τα ψαρια που θες να κρατησεις.καποια ειναι γρηγορα και πολυ κινητικα και θελουνε μηκος για να μπορουν να κινηθουνε ανετα και αλλα χρειαζονται βαθος.αλλα θελουνε μεγαλη ροη μεσα στο ενυδρειο(να υπαρχει κινηση του νερου δηλαδη)και αλλα χαμηλη ροη.η θερμοκρασια ειναι επισης ενας παραγοντας.αλλος παραγοντας σημαντικος ειναι η σκληροτητα του νερου που εχεις στην βρυση σου.(αυτο το βρισκεις κανοντας μετρησεις με τεστ,υγρα κατα προτιμηση)

αν πχ η βρυση σου εχει Ph 7.5-8 μπορεις ανετα να βαλεις ζωοτοκα οπως guppy η καποιες κιχλιδες (παιρνοντας υποψιν και τις υπολοιπες παραμετρους)χωρις να ασχοληθεις πολυ με τη σκληροτητα του νερου.αν θες ομως να βαλεις ψαρια οπως neon tetra,αυτα χρειαζονται πιο μαλακο και οξινο νερο,οποτε θα πρεπει να αλλαξεις το νερο σου.αυτο γινεται με διαφορους τροπους οπως με χρηση ενυδρειακης τυρφης η αντιστροφη οσμωση.το οικονομικο του θεματος ειναι αλλη ιστορια που θα πρεπει να το δεις αφου διαλεξεις τι ψαρια θες.

παντως ενας καλος μπουσουλας για αρχη ειναι η μετρηση του νερου της βρυσης σου και το υπομνημα που διαβασες για ψαρια σε μικρα ενυδρεια.

αποκει και περα κοιτας αν θες να μπεις σε εξτρα εξοδα η οχι και ποσο θες να ασχοληθεις.ο λογος που πρεπει να κοιταξεις ολες αυτες τις παραμετρους ειναι καταρχην γιατι αν δεν καλυπτεις τις αναγκες των ψαριων αυτα θα στρεσσαρονται θα αρρωσταινουν και πολυ πιθανον και να ψοφανε αδικα.
ο δευτερος ειναι γιατι χωρις σωστες συνθηκες(ακομα κιαν δεν ψοφησουνε) δεν θα δεις ποτε τις πραγματικες συμπεριφορες των ψαριων που εχεις με αποτελεσμα να μην τα χαρεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι ψαρακια? zapatas Γλυκό νερό - Γενικά 18 23-05-11 10:43
βαρβαρο στρωσιμο αναγκαστικα!τι ψαρακια μπορω να βαλω να αντεξουν?? nikossar Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-09-10 04:17
Nεα Ψαρακια ?!? gtsia Αρχάριοι γλυκού νερού 16 31-03-08 19:26
Ψαρακια για max 25 lt? Tetra Αρχάριοι γλυκού νερού 6 17-03-08 02:44
ΤΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΘΑ ΒΑΛΩ TEDDY Αρχάριοι γλυκού νερού 6 15-04-07 15:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10125 seconds with 15 queries