Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Προτάσεις για ταϊστρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8261)

torm 08-06-05 11:16

Προτάσεις για ταϊστρα
 
Καλημέρα σε όλους!

Έχω αποφασίσει να αγοράσω μια ταϊστρα τις επόμενες μέρες (μιας και δουλεύω πλέον τόσες ώρες που δεν είμαι ποτέ σπίτι να ταϊσω τα ψαράκια μου :cry: ) και ήθελα τη βοήθειά σας. Θέλω μια ταϊστρα με δυνατότητα προγραμματισμού (3-4 φορές τη μέρα), και κυρίως να είναι αξιόπιστη και να μην κινδυνεύω να βρώ καμια μέρα το ενυδρείο τίγκα στο φαγητό! Θέλω να μου πείτε τις εμπειρίες σας πάνω στο θέμα και να μου προτείνετε κάποια που εμπιστεύεστε (και τι τιμές να περιμένω περίπου, για να μη με πιάσουν αδιάβαστο οι μαγαζάτορες)

GFON 08-06-05 11:21

Re: Προτάσεις για ταϊστρα
 
EHEIM.....με αερα και ηλεκτρονικο προγραμματισμο με δυνατοτητα 4 φορες ταισμα την ημερα, και ρυθμηση ποσοτητας.

Απο το internet 38ε στα εδω μαγαζια ολα την εχουν 62ε, πριν το Πασχα την πηρα απο το aquaristik.

arosa 08-06-05 11:36

Θα συμφωνήσω με τον GFON η ταΐστρα της EHEIM είναι από της καλύτερες που κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά. Δυστυχώς όμως για να πάρεις κάτι καλό πρέπει να το χρυσοπληρώσεις στην Ελλάδα. Και εγώ αυτήν έχω. Το μέγιστο που μπορείς να την προγραμματίσεις είναι να ρίχνει τροφή 4 διαφορετικές ώρες την μέρα και να επιλέξεις αν θες να ρίχνει μία φορά ή δύο για κάθε προγραμματισμένη ώρα, δηλαδή συνολικά 8. Επίσης με το ανεμηστηράκι που έχει απομακρύνεται πλήρως η υγρασία από την τροφή και ησυχάζεις από τυχόν μούχλασμια. Όσο για της μπαταρίες της, εγώ τις αλλάζω μια φορά τον μήνα αλλά κρατάνε περισσότερο. Οι τιμές που μπορείς να την βρεις στην Ελλάδα είναι από 55 έως 68 euro. Τσιμπάει ε;

george 08-06-05 12:03

Θα συμφωνησω και εγω με τους υπολοιπους για ΕΗΕΙΜ :!:

A.alimpertis 08-06-05 14:00

Re: Προτάσεις για ταϊστρα
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GFON
EHEIM.....με αερα και ηλεκτρονικο προγραμματισμο με δυνατοτητα 4 φορες ταισμα την ημερα, και ρυθμηση ποσοτητας.

Απο το internet 38ε στα εδω μαγαζια ολα την εχουν 62ε, πριν το Πασχα την πηρα απο το aquaristik.

Συμφωνω για την ποιοτητα της συγκεκριμενης ταίστρας,αλλα θα ηθελα να μας πεις ποσο σου κοστισε τελικα μαζι με τα μεταφορικα και τα συνοδευτικα.

neon 08-06-05 14:35

Re: Προτάσεις για ταϊστρα
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από A.alimpertis
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GFON
EHEIM.....με αερα και ηλεκτρονικο προγραμματισμο με δυνατοτητα 4 φορες ταισμα την ημερα, και ρυθμηση ποσοτητας.

Απο το internet 38ε στα εδω μαγαζια ολα την εχουν 62ε, πριν το Πασχα την πηρα απο το aquaristik.

Συμφωνω για την ποιοτητα της συγκεκριμενης ταίστρας,αλλα θα ηθελα να μας πεις ποσο σου κοστισε τελικα μαζι με τα μεταφορικα και τα συνοδευτικα.

Εννοείται πως δεν θα αγοράσεις μόνο την ταίστρα αλλά και πολλά και διάφορα επιπλέον παρελκόμενα (ζουμιά, τροφές κλπ) οπότε η ταίστρα θα έρθει αναλογικά +2-3 ευρώ.

GFON 08-06-05 16:01

Re: Προτάσεις για ταϊστρα
 
[quote]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από A.alimpertis
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GFON
EHEIM.....με αερα και ηλεκτρονικο προγραμματισμο με δυνατοτητα 4 φορες ταισμα την ημερα, και ρυθμηση ποσοτητας.

Απο το internet 38ε στα εδω μαγαζια ολα την εχουν 62ε, πριν το Πασχα την πηρα απο το aquaristik.

Συμφωνω για την ποιοτητα της συγκεκριμενης ταίστρας,αλλα θα ηθελα να μας πεις ποσο σου κοστισε τελικα μαζι με τα μεταφορικα και τα συνοδευτικα.

Λοιπον, πηρα 3 συνολικα μαζι με φιλους μου, και μας ηρθε 3*38=114, μειον 4% εκπτωση συν 15ε τα μεταφορικα συνολο 124/3=41,5 ευρώ ο καθενας , οταν εδω την εβρισκα 62ε

Και μονος μου να επερνα ενα κομματι παλι φθηνοτερα θα μου ερχοταν 38+15=53 ευρώ.

torm 08-06-05 16:29

Κατοχυρώθηκε ομόφωνα στην ΕΗΕΙΜ λοιπόν. Όντως πονάει λίγο η τιμή της ομως..
Μήπως ν'ανοίξω νέο post για "συνέταιρους" για αγορά πραγμάτων απο το internet?
Ευχαριστώ όλους για τις super γρήγορες απαντήσεις!
:D

Akis 08-06-05 19:33

Aν παραγγείλεις είμαι και εγώ μέσα για ταϊστρα και για τίποτα άλλα σκατολοίδια, ζουμιά, κλπ...

Στείλε αν θες pm να τα κανονίσουμε...

torm 08-06-05 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Akis
Aν παραγγείλεις είμαι και εγώ μέσα για ταϊστρα και για τίποτα άλλα σκατολοίδια, ζουμιά, κλπ...

Στείλε αν θες pm να τα κανονίσουμε...

Άλλος κανείς τώρα που γυρίζει?
:wink:

oscar 09-06-05 08:20

Είμαι και εγώ μέσα.

steady 09-06-05 11:58

παιδια σκοπευα να παραγκειλω και γω μεσα!!!!θα στειλω πμ να κανονισουμε!

torm 09-06-05 16:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady
παιδια σκοπευα να παραγκειλω και γω μεσα!!!!θα στειλω πμ να κανονισουμε!

Μας πέφτεις λίγο μακριά ρε γαμώτο... αλλά αν σκοπεύεις να ρθεις αθήνα τότε στείλε πμ, για να βάλουμε μέσα και τα δικά σου γιατί κανονίζουμε ήδη παραγγελία

A.alimpertis 10-06-05 09:42

Φιλε GFON,πιστευω οτι αυτο γινεται και σε ενα καταστημα εξιδικευμενο.Δηλαδη εαν πηγαινετε 2-3 ατομα,και ψωνιζατε τις ταιστρες σιγουρα θα ειχατε μια εκπτωση 15% ήτοι 62eur-15%=52.70eur.Θελω λοιπον να πω οτι πρεπει να γινετε το ιδιο και στα καταστηματα,αρκει να το υποδικνειεται.

Ετσι βοηθουνται τα Ελληνικα καταστηματα!!!

torm 10-06-05 10:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από A.alimpertis
Φιλε GFON,πιστευω οτι αυτο γινεται και σε ενα καταστημα εξιδικευμενο.Δηλαδη εαν πηγαινετε 2-3 ατομα,και ψωνιζατε τις ταιστρες σιγουρα θα ειχατε μια εκπτωση 15% ήτοι 62eur-15%=52.70eur.Θελω λοιπον να πω οτι πρεπει να γινετε το ιδιο και στα καταστηματα,αρκει να το υποδικνειεται.

Ετσι βοηθουνται τα Ελληνικα καταστηματα!!!

Δηλαδή είναι φυσιολογική πρακτική τα ελληνικά καταστήματα να πουλούν με +60% σε σχέση με τα καταστήματα του εξωτερικού και να πρέπει να μαζευτούμε 3-4 άτομα για να πετύχουμε μια τιμή μονο 20% πιο ακριβή? Τη συγκεκριμένη ταίστρα την έχει και το seame με 43 ευρω μαζί με τα ταχυδρομικά. Τα ελληνικά καταστήματα θα βοηθηθούν αν βρούν τρόπο να μειώσουν τις τιμές τους και να φτάσουν σε επίπεδα ανταγωνιστικά με αυτά του εξωτερικού. Ένα 10% διαφορά θα έφερνε πολλούς απο αυτούς που ψωνίζουν απ'έξω στα ελληνικά καταστήματα, το 50% όμως μας αποθαρρύνει..

A.alimpertis 10-06-05 13:22

Φυσικά και δεν είναι φυσιολογική πρακτική το 60% αλλά πρέπει να σκέφτεστε ότι οι πωλήσεις μέσω διαδυκτίου κοστίζουν στον πωλητή μηδέν(0) ενώ σ'ένα κατάστημα υπάρχει κόστος π.χ. ενοίκιο,ΔΕΚΟ,προσωπικό κ.α.

Gorgi 10-06-05 13:31

Αν και δεν μ’αρέσει που ξεφεύγουμε από το αρχικό θέμα, ίσως τότε θα έπρεπε οι Ελληνάρες (με την καλή έννοια :D ) μαγαζάτορες να αρχίσουν να σκέφτονται σοβαρά και τις ηλεκτρονικές πωλήσεις.
Δεν είναι δα και τίποτα ακατόρθωτο.
Έτσι και αυτοί θα μπορέσουν να ρίξουν τις τιμές τους και δεν θα περιμένουν το Σάββατο για να καλύψουν το τζίρο της εβδομάδας.

A.alimpertis 10-06-05 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gorgi
Αν και δεν μ’αρέσει που ξεφεύγουμε από το αρχικό θέμα, ίσως τότε θα έπρεπε οι Ελληνάρες (με την καλή έννοια :D ) μαγαζάτορες να αρχίσουν να σκέφτονται σοβαρά και τις ηλεκτρονικές πωλήσεις.
Δεν είναι δα και τίποτα ακατόρθωτο.
Έτσι και αυτοί θα μπορέσουν να ρίξουν τις τιμές τους και δεν θα περιμένουν το Σάββατο για να καλύψουν το τζίρο της εβδομάδας.

Άσχετο με το θέμα....αλλά έρχομαι να συμφωνήσω στο σημείο "ηλεκτρονικές πωλήσεις"

Fonamstel 10-06-05 13:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από A.alimpertis
Φυσικά και δεν είναι φυσιολογική πρακτική το 60% αλλά πρέπει να σκέφτεστε ότι οι πωλήσεις μέσω διαδυκτίου κοστίζουν στον πωλητή μηδέν(0) ενώ σ'ένα κατάστημα υπάρχει κόστος π.χ. ενοίκιο,ΔΕΚΟ,προσωπικό κ.α.

Ακόμα κι αν το σκεφτεί αυτό ο αγοραστής, πάλι θα προτιμήσει τη χαμηλότερη τιμή. Στο κάτω-κάτω τα έξοδα που έχει ένα κατάστημα είναι πρόβλημα του καταστήματος. Πρόβλημα του πελάτη είναι τα δικά του έξοδα.

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, 38 + 10 μεταφορικά, σύνολο 48.
Αν την έβρισκα με 50 στην Ελλάδα, θα την έπαιρνα.
Αλλά όχι και 60βάλε...

Gorgi 10-06-05 13:47

Καλά, ας μην ξεκινήσουμε πάλι τις φιλολογίες....ή αν υπάρχει κάτι καινούργιο να ειπωθεί ας γραφτεί στην κατάλληλη Θ.Ε.

A.alimpertis 10-06-05 13:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gorgi
αν υπάρχει κάτι καινούργιο να ειπωθεί ας γραφτεί στην κατάλληλη Θ.Ε.

Ο.Κ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01953 seconds with 10 queries