Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Φιλτρανση για γαριδαδικο 60 λιτρων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=82259)

vickoboy 20-09-14 12:39

Φιλτρανση για γαριδαδικο 60 λιτρων
 
Καλησπερα,

Θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι καλητερη φιλτρανση για γαριδαδικο 60 λιτρων;
Εσωτερικο η εξωτερικο φιλτρο και ποιο θα μπορουσατε να προτεινετε;

stanisalus18 20-09-14 12:44

υπάρχουν παρά πολλές επιλογές. εξαρτάται από τη τσέπη σου. εξωτερικό, κρεμαστο η εσωτερικό φίλτρο. γενικά οι γαρίδες δεν έχουν τρέλες απαιτήσεις από φίλτρανση. κοιτάς για κάτι επώνυμο κ καλό? κοίτα προς eheim, fluval μεριά για ένα μικρό εξωτερικό.

tsala 20-09-14 13:08

Σε τι γαριδες αναφερεσαι?
Αν μιλας για cherry , νομιζω οτι ενα κρεμαστο με προφιλτρο ειναι οτι πρεπει..

vickoboy 20-09-14 13:27

Ναι είναι cherry οι γαριδες.για κρεμαστό δεν το βλέπω γιατί έχει καπάκι το ενυδρειο και γω για eheim έλεγα αλλά ποιο δεν ξέρω!

tsala 20-09-14 13:34

Αν θελεις εξωτερικο eheim, το 2211 ειναι οκ.
Αν και για μενα ειναι υπερβολη για αυτες τις γαριδες..
αν δεν μπορουσα κρεμαστο θα εβαζα εσωτερικο

vickoboy 20-09-14 13:43

Για εσωτερικό έλεγα και γω!το θέμα είναι να μην πάρω κάτι και μετά το μετανιώσω

stanisalus18 20-09-14 14:44

με την μικρή εμπειρία που εχω προσωπικα δεν νομίζω να ξανάέπαιρνα εσωτερικό φίλτρακι, με εξωτερικό ίσως κ με ένα κρεμαστο θα πήγαινα εγώ

tsala 20-09-14 15:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 854888)
με την μικρή εμπειρία που εχω προσωπικα δεν νομίζω να ξανάέπαιρνα εσωτερικό φίλτρακι, με εξωτερικό ίσως κ με ένα κρεμαστο θα πήγαινα εγώ

ουτε εγω τα γουσταρω..
αλλα δεν θα εδινα και 50 ευρω για ενυδρειο μονο με cherry , εφοσων δεν εμπενε κεμαστο φιλτρο.

korasidikos 20-09-14 19:31

μια καλη επιλογη,φθηνη και δοκιμασμενη για γαριδαδικο ειναι και κατι τετοιο αν δεν ενοχλουν οι μπουμπουληθρες!!:smt033

tsala 20-09-14 20:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 854908)
μια καλη επιλογη,φθηνη και δοκιμασμενη για γαριδαδικο ειναι και κατι τετοιο αν δεν ενοχλουν οι μπουμπουληθρες!!:smt033

+φωνω με τον Σπυρο.. ακριβως το ιδιο θα βαλω σε λιγο καιρο σε ενα γαριδαδικο.

nazgul 21-09-14 15:15

Για ευκολες γαριδες, μπορεις να βαλεις οτι θελεις. Απο αεροφιλτρο, μεχρι εσωτερικο, εξωτερικο ή κρεμαστο φιλτρο. Απο αποτελεσματικοτητα, νομιζω οτι ολα θα κανουν τη δουλεια τους.

Το θεμα ειναι εσυ τι θελεις, για την ευκολια σου. Τα εσωτερικα εχουν το προβλημα της συχνης συντηρησης. Το εξωτερικο θα σε κανει να ανοιγεις το φιλτρο καθε 6 μηνες, ή και περισσοτερο. Φυσικα θα προσφερει και καλυτερη μηχανικη φιλτρανση. Αναλογα με το ποσο θελεις να ασχοληθεις με τη συντηρηση του φιλτρου, θα ειναι και η επιλογη σου.

japetus 21-09-14 17:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 854908)
μια καλη επιλογη,φθηνη και δοκιμασμενη για γαριδαδικο ειναι και κατι τετοιο αν δεν ενοχλουν οι μπουμπουληθρες!!:smt033

Αυτά τα αερόφιλτρα πώς τοποθετουνται; Το κεντρικό σωληνάκι από τα τρία που δεν έχει σφουγγάρι κοιτάζει προς τα κάτω;

korasidikos 21-09-14 17:21

BORKED
ενα αρκετα κατατοπιστικο βιντεακι!:D

stanisalus18 21-09-14 23:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 854974)
Για ευκολες γαριδες, μπορεις να βαλεις οτι θελεις. Απο αεροφιλτρο, μεχρι εσωτερικο, εξωτερικο ή κρεμαστο φιλτρο. Απο αποτελεσματικοτητα, νομιζω οτι ολα θα κανουν τη δουλεια τους.

Το θεμα ειναι εσυ τι θελεις, για την ευκολια σου. Τα εσωτερικα εχουν το προβλημα της συχνης συντηρησης. Το εξωτερικο θα σε κανει να ανοιγεις το φιλτρο καθε 6 μηνες, ή και περισσοτερο. Φυσικα θα προσφερει και καλυτερη μηχανικη φιλτρανση. Αναλογα με το ποσο θελεις να ασχοληθεις με τη συντηρηση του φιλτρου, θα ειναι και η επιλογη σου.

όπως τα λέει είναι, βαλε ένα εξωτερικο κ τελείωσες. δύσκολα θα το μετανοιώσεις νομίζω. μόνο το οικονομικό είναι ένα θέμα αν όντως έχεις θέμα. ότι πληρώνεις παίρνεις άλλωστε

Snakehead 22-09-14 00:40

εγω στο 60λιτρο με τις γαριδες εχω εξωτερικο , στα 30λιτρα και 40λιτρα γαριδαδικα εβαζα εσωτερικα και αεροφιλτρα. βαλε ενα εξωτερικο να ησυχασει το κεφαλι σου.

johnpecn` 30-11-14 18:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 854974)
Για ευκολες γαριδες, μπορεις να βαλεις οτι θελεις. Απο αεροφιλτρο, μεχρι εσωτερικο, εξωτερικο ή κρεμαστο φιλτρο. Απο αποτελεσματικοτητα, νομιζω οτι ολα θα κανουν τη δουλεια τους.

Το θεμα ειναι εσυ τι θελεις, για την ευκολια σου. Τα εσωτερικα εχουν το προβλημα της συχνης συντηρησης. Το εξωτερικο θα σε κανει να ανοιγεις το φιλτρο καθε 6 μηνες, ή και περισσοτερο. Φυσικα θα προσφερει και καλυτερη μηχανικη φιλτρανση. Αναλογα με το ποσο θελεις να ασχοληθεις με τη συντηρηση του φιλτρου, θα ειναι και η επιλογη σου.

Επειδή τώρα ξεκίνησα με γαριδες ,ρωτώ ,πως θα προσφέρει μηχανική φιλτρανση αφού την εισαγωγη την έχω καλύψει με Καλτσά ; :confused:

nazgul 30-11-14 18:52

Περα απο τα μικροσωματιδια που θα μπορουν να περασουν απο την καλτσα, θα πρεπει να την καθαριζεις ανα διαστηματα, ωστε να αφαιρεις οτι εχει μαζεψει πανω της ;)

johnpecn` 30-11-14 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 865025)
Περα απο τα μικροσωματιδια που θα μπορουν να περασουν απο την καλτσα, θα πρεπει να την καθαριζεις ανα διαστηματα, ωστε να αφαιρεις οτι εχει μαζεψει πανω της ;)

Οκ ευχαριςτω ,έλεγα μην έχω κανει κανά λάθος :D

korasidikos 30-11-14 19:38

μπορεις να χρησιμοποιησεις και κατι τετοιο αντι της καλτσας η του σφουγγαριου στην εισοδο!

johnpecn` 30-11-14 19:48

Μαλιστα ωραίο φαίνεται κι αυτό :D Θα το δω
γιατι έχω και γόνο μέσα απο zebra danio
και γίνανε πιο περίπλοκα τα πράγματα :o

Κλεόβουλος 30-11-14 20:29

Για δες κι αυτό ;)
https://www.eheim.com/resources/prod...0621010642.jpg

johnpecn` 30-11-14 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 865042)

Ωραίο κι αυτό μου έδωσε ιδεα:D
Κάπου έχω ενα αεροφιλτρο θα βγάλω απο εκεί τα σφουγγάρια κ θα τα δοκιμάσω

stanisalus18 30-11-14 22:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 865046)
Ωραίο κι αυτό μου έδωσε ιδεα:D
Κάπου έχω ενα αεροφιλτρο θα βγάλω απο εκεί τα σφουγγάρια κ θα τα δοκιμάσω

το καλυτερο :D η ανακυκλωση με ολη τη σημασια της λεξης ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02241 seconds with 10 queries