Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Ασθένεια ή γένα???? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71498)

simos1983 01-05-13 22:09

Ασθένεια ή γένα????
 
Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα Marlboro Red και εδώ και δύο μέρες παρατηρώ οτι η κοιλιά του είναι φουσκωμένη ακόμα και πριν το φαγητό.Δεν έχει κανένα άλλο σύμπτομα είναι κινητηκός, τρώει και τα χρώματά του είναι ολοζώντανα. Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς το λόγο, είναι κάποια ασθένεια ή μήπως σύμπτομα γένας? Ευχαρηστώ.

Chris82 01-05-13 22:32

Γεννα δεν ειναι!
Αν θες πες μας λιγα πραγματα για το ενυδρειο σου με βαση στο τι ταιζεις,καθε ποτε και τι θερμοκρασια εχεις.

simos1983 01-05-13 22:59

Λοιπόν το ενυδρείο μου είναι περίπου 800 λίτρα έχω φυτεμένα δύο vallisneria spiralis ένα hygrophila difformis και ένα microsorum pteropus,από τροφές μέρα παρά μέρα original Stendker frostfutter good heart και τις υπόλοιπες base gran κόκους η θερμοκρασία αυτή τη στιγμή στους 28 βαθμούς και για φωτισμό 2 λάμπες φθωρίου.Να προσθέσω επίσης οτι εχω άλους πέντε υγιέστατους δίσκους και 3 αγγελόψαρα

Chris82 01-05-13 23:11

Τι ηλικια εχει ο δισκος σου και του δινεις τοση καρδια;
Για αρχη πρεπει να προμηθευτεις και αλλες τροφες αναμεσα τους να ειναι και η σπιρουλινα.
Συνηθως οταν ταιζουμε καρδια κραταμε και μεγαλυτερη θερμοκρασια(περιπου 30) για καλυτερη λειτουργια του μεταβολισμου.
Ταισμα λοιπον με σπιρουλινα(+σκορδοζουμο αν εχεις) και παρακολουθησε τα περιτωματα του.

simos1983 01-05-13 23:26

Δεν ξέρω την ηλικία αλλά μπορώ να σου πω τα μεγέθοι τους αν μπορείς να με διαφωτήσεις. Ο εν λόγο είναι περίπου 10 εκατοστά, ένας 13, δύο 7 και οι άλλοι δύο 5. Μπορείς να μου προτήνεις κάποια τροφή? σπιρουλίνα η κλασική που πέρνουμε και εμείς? δοσολογία ? ολόκληρη ή τριμένη? και όταν λες σκορδόζουμο? με συνχωρείς αλλά είναι πολλά που δεν ξέρω και πρέπει κάποιος να μου τα πεί ή να με παραπέμψεις κάπου να διαβάσω. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Chris82 01-05-13 23:46

Ολες οι εταιρειες που δραστηριοποιουνται στις τροφες των ψαριων εχουν και τις αντιστοιχες τροφες για δισκους.
Καλο ειναι να τους μαθεις να τρωνε τα παντα με ενα βασικο συστατικο της διατροφης τους την σπιρουλινα την οποια μπορεις να βρεις αναμεσα στις τροφες των ψαριων.
Η καρδια που ταιζεις περιεχει και αυτη σπιρουλινα αλλα γνωμη μου ειναι να μη τη δινεις τοσο πολυ.
Για σκορδοζουμο και παλι μπορεις να βρεις ενυδρειακο προιον αλλα μπορεις να φτιαξεις και δικο σου.Μια φορα την εβδομαδα μπορεις να ποτιζεις την τροφη τους με αυτο οπως επισης μια-δυο φορες τον μηνα μπορεις να ποτιζεις και με βιταμινες.
Επικεντρωσου στην ποσοτικη και ποιοτικη διατροφη των ψαριων σου και θα δεις συντομα αλλα ψαρια!;)

ΥΓ Μη ξεχνας βεβαια πως τα ταισματα απαιτουν και τις αντιστοιχες αλλαγες νερου!

ΧρήστοςΠ 02-05-13 13:30

ανεβασε θερμοκρασια στους 29,5 και μην ταισεις για 3 μερες καθολου εκτος απο σπιρουλινα .... πριν τα κανεις αυτα κανε και μια καλη αλλαγη νερου 250 λιτρα και μας λες πως θα πανε τα ψαρια .... με 800 λιτρα ενυδρειο με δισκους φανταζομαι εχεις και κανα 100λιτρο κυβο για νοσοκομειο καραντινα ;)

simos1983 04-05-13 16:47

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου φίλε μου, θα κάνω ότι μου είπες και θα σου πω τα νέα μου


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01241 seconds with 10 queries