Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αποριες αρχαριου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66752)

Μήτσος 19-11-12 23:20

Αποριες αρχαριου
 
1. Μπορειτε να μου εξηγισετε τι διαφορες εχουν τα σφουγγρια μεταξυ τους (Μπλε,μαυρο, ασπρο,κτλ) και ποιο ειναι το καλυτερο???

2. εχω βαλει στο θερμοστατη 24 βαθμους και το θερμομετρο( μεταχειρισμενο ) μου διχνει 28 βαθμος,αλλα το νερο οταν βαζω το χερι ειναι ζεστο!! γιατι γινετε αυτο???

Nick74 19-11-12 23:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μήτσος (Μήνυμα 713170)
1. Μπορειτε να μου εξηγισετε τι διαφορες εχουν τα σφουγγρια μεταξυ τους (Μπλε,μαυρο, ασπρο,κτλ) και ποιο ειναι το καλυτερο???

το μπλε ειναι το πιο συνηθες που χρησιμοποιουμε.
Το μαυρο υπαρχει πιθανοτητα να ειναι ανθρακα οποτε το αποφευγουμε
το ασπρο...χμμμ τι ειναι το ασπρο? χμμμ ενα σφουγκαρι που γενεται καφε σε λιγες μερες μηπως? :D:D:D προφανως ειναι απλα σφουγκαρι...

Παράθεση:

2. εχω βαλει στο θερμοστατη 24 βαθμους και το θερμομετρο( μεταχειρισμενο ) μου διχνει 28 βαθμος,αλλα το νερο οταν βαζω το χερι ειναι ζεστο!! γιατι γινετε αυτο???
ειναι ζεστο γιατι ειναι χεειμωνας και οι 28 βαθμοι φαινονται μια χαρα ;)
Καλου κακου τσεκαρε βεβαια και το θερμομετρο σου αν ειναι ενταξει

Μήτσος 19-11-12 23:35

γιατι ειναι τοσο συνηθισμενο τι ιδιοτητες εχει απο τα αλλα σφουγγαρια??? :rolleyes:

Nick74 20-11-12 00:08

χαχα να σου πω την αληθεια... χμμμμ... οκ... αυτα...:D
καλη ερωτηση... μαλλον επειδη ετσι τα μαθαμε...
Καποτε με τα φιλτρα αμβουργου και τα εσωτερικα ειχε νοημα επειδη εχει μεγαλη επιφανεια αποικησης... Τωρα που κι η κουτση μαρια ξερει να βαλει λιγο βιολογικο υλικο και το σφουγκαρι ειναι απλα μηχανικο φιλτρο δεν εχει κανενα νοημα ...το χρωμα...
Απλα απεφυγε τα μαυρα καλου κακου μη τυχον και ειναι ανθρακας τον οποιο χρησιμοποιουμε μονο σε ειδικες περιπτωσεις

Skydiver 20-11-12 00:23

Με το πράσινο τι παίζει :rolleyes: ; Κάπου είχα διαβάσει ότι κάνει απονιτροποίηση :smt102 . Ισχύει :smt012 ;

Nick74 20-11-12 00:26

ναι, το εχω σε ενα χμμμ δε μπορω να το πω ενυδρειο γιατι δεν ειναι, αλλα μαλλον ενα διακοσμητικο με ζωντανο βραχο και αρμυρο νερο...
Κανει οντως απονιτροποιηση, αλλα στα ενυδρεια μας δεν το θελουμε, προτιμοτερες οι αλλαγες νερου και τα φυτα για να συμπληρωνεται και κανενα ιχνοστοιχειο

Skydiver 20-11-12 00:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 713204)
ναι, το εχω σε ενα χμμμ δε μπορω να το πω ενυδρειο γιατι δεν ειναι, αλλα μαλλον ενα διακοσμητικο με ζωντανο βραχο και αρμυρο νερο...
Κανει οντως απονιτροποιηση, αλλα στα ενυδρεια μας δεν το θελουμε, προτιμοτερες οι αλλαγες νερου και τα φυτα για να συμπληρωνεται και κανενα ιχνοστοιχειο


Σ' ευχαριστώ!!! ;) :D

Λιβέρης Σταύρος 20-11-12 09:31

Τα aquaball eheim έχουν άσπρο σφουγγάρι ( άλλο αν γίνεται καφέ σε λίγες μέρες ). Ολα τα σφουγγάρια γενικά είναι κυρίως για μηχανικό καθάρισμα. Μαζεύοντας τη λεγόμενη λάσπη ( βακτήρια ) με τον καιρό κάνουν και βιολογικό καθάρισμα.
Οσο για το θερμαντικό σώμα, έτσι δουλεύουν σχεδόν όλοι. Γι' αυτό βάζεις έναν controller (π.χ eliwell) και ησυχάζεις.

Μήτσος 21-11-12 16:46

οκ! ευχαριστω πεδες για της πληροφοριες!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01467 seconds with 10 queries