Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   προβλήματα σε θαλασσινό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61585)

ανδρεας νικολαου 16-04-12 07:37

προβλήματα σε θαλασσινό
 
Κατασκεύασα ένα θαλασσινό ενυδρείο πριν ένα χρόνο. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Δυσκολεύομαι να ταίσω την ανεμώνη μου. Η ανεμώνη μου έχει σχήμα όπως το μανιτάρι και χρώμα πράσινο ονομάζεται carpet. Το ενυδρείο μου έχει χωρητικότητα 250 lt και το sump 80 lt. Έχω καλό φωτισμό και πολύ καλή κυκλοφορία νερού. Όλες οι μετρήσεις μου είναι πολύ καλές.
Τον τελευταίο μήνα η ανεμώνη μετακινήθηκε και κόλλησε κάτω από ένα βράχο ακριβός πάνω στην άμμο του ενυδρείου. Την ταίζω κομματάκια κατεψυγμένης γαρίδας. Της τα δίνω χρησιμοποιώντας μία δαγκάνα. Το πρόβλημα μου είναι ότι τις περισσότερες φορές τα ψάρια πιάνουν την γαρίδα από την ανεμώνη και συγκεκριμένα ο άγγελος. Αρκετές φορές διώχνω τα ψάρια από την ανεμώνη χρησιμοποιώντας την δαγκάνα αλλά δεν πετυχαίνει πάντα και είναι πολύ κουραστικό. Προηγουμένως είχα ένα clown ocellaris αλλά πέθανε λόγο ηλικίας. Ο clown δεν έμπαινε στην ανεμώνη.
Η ανεμώνη κινδυνεύει να πεθάνει λόγο ασιτίας. Αν σε 2 συνεχόμενες μέρες η ανεμώνη δεν φαει μικραίνει πολύ κλεινή και δύσκολα ταίζετε.
Τι μπορώ να κάνω?
Μου έχουν προτείνει να αγοράσω clown και ότι θα ταίζουν αυτοί την ανεμώνη.
Ισχύει αυτό?
Μπορώ να ταίζω κάτι άλλο την ανεμώνη?
Στο ενυδρείο μου έχω κοραλλιά και τους βάζω sera marine coral liquid.
Επιπλέον στο ενυδρείο μου έχει δημιουργηθεί και πράσινη άλγη σε κάποιους βράχους (chlorodesmis μακροάλγη) . Γνωρίζει κανείς γιατί δημιουργείτε άλγη σε ένα ενυδρείο?
Ευχαριστώ.

nikman 16-04-12 13:03

Η άλγη δημιουργείται από τα παραπανήσια νιτρικά και φωσφορικά που πιθανώς έχεις. Αναπτύσσεται με τη βοήθεια του φωτισμού.
Την ανεμώνη καλύτερα τάισε την κατεψυγμένα αρτέμια ή μίσις, αφού τα ξεπαγώσεις.
Το ότι άλλαξε θέση πρέπει να σε προβληματίσει. Μήπως την ενοχλεί η κυκλοφορία;
Οι ανενώνες δεν θέλουν καθημερινό τάισμα. Θα την ταίζεις όταν είναι απλωμένη.

ανδρεας νικολαου 16-04-12 18:26

σήμερα έκανα ξανά μετρήσεις στο ενυδρείο μου και όλα είναι φυσιολόγικα. την άλγη να την αφαιρέσω? σκοπέυω να κάνω 30% αλλαγή νερού την παρασκευή.

nikman 17-04-12 09:30

Την άλγη μπορείς να την αφαιρείς και με το χέρι όπου αυτό είναι εφικτό.
Κάνε μία παρουσίαση του ενυδρείου και των κατοίκων του με φωτογραφίες. :D

ανδρεας νικολαου 17-04-12 14:01

παρουσιάζω το ενυδρείο μου.
 
1 Συνημμένο(α)
παρουσίαση

ανδρεας νικολαου 17-04-12 14:05

παρουσίαση
 
6 Συνημμένο(α)
θαλασσινό ενυδρείο

nikman 19-04-12 14:12

Έχεις πολλά κοράλλια στο ενυδρείο; Δεν μπορω να διακρίνω από τις φωτογραφίες. Την άλγη που βλέπω χαμηλά στους βράχους μπορείς να την αφαιρέσεις τρίβοντας το βράχο με μία οδοντόβρουτσα.
Τι φωτισμό έχεις; Οι λάμπες (Τ5 ή ΜΗ) πιθανόν να θέλουν άλλαγμα.
Όταν σου έγραψα να κάνεις παρουσίαση του ενυδρείου εννοούσα εκτός από τις φωτογραφίες να δώσεις και κάποιες περισσότερες λεπτομέρειες για τους κατοίκους (κοράλλια και ψάρια), αλλά και για τις ρουτίνες συντήρηση του ενυδρείου και του εξωπλησμού του(αλλαγές νερού,πρόσθετα κλπ) καθώς και των παραμέτρων του νερού (NO3, PO4).
Η ανεμώνη πως τα πάει; Η carpet δεν είναι και το πιο εύκολο είδος. Πόσο καιρό την έχεις;

ανδρεας νικολαου 19-04-12 19:23

σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον
 
έχω παρουσιάση το ενυδρείο μου στο θέμα 'Θαλασσινά σας ενυδρεία'. έχω μόνο δύο καράλια. είχα ακόμα 2 αλλά καταστράφηκαν. αρκέτα από τα ψάρια μου και τα κοράλια μου τα απόκτησα, από το ενυδρείο ενός ξάδελφου 500λτ ο οποίος μετακόμισε. από ότι μου είπε τα περισσότερα είναι γέρικα, τα είχε αρκετά χρόνια γιαυτό πρέπει να αναμένω απώλειες. το ενυδρείο το στήσαμε μαζί γιατί είχε κατασκευάσει αρκέτα ενυδρεία.δεν θα βάλω άλλα κοράλια πριν το καλοκαίρι γιατί θα προσπαθήσω να κρατήσω σταθερή την θερμοκρασία χρησιμοποιόντας αεριστηράκια. η ανεμόνη τα ίδια σταθερή η κατάσταση της.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01836 seconds with 10 queries