Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ερώτηση για Pogostemon Helferi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59839)

GiWrGoS198 03-02-12 18:29

Ερώτηση για Pogostemon Helferi
 
Καλησπέρα έχω μερικές ερωτήσεις για αυτό το φυτό .Αν το βάλω στο ενυδρείο μου θα αναπτυχθεί ;
Γιατί διάβασα πως χωρις φωτισμό ,υπόστρωμα και co2 δεν τα καταφέρνει .
Εγώ χρησιμοποιώ υπόστρωμα,φωτισμό 0,6w ανά λίτρο και λίπασμα 1 φορά την εβδομάδα .Σκέφτομαι για μπουκάλα co2 αλλά βλέπω κάτι τιμές για τους ph contoller και δεν είναι και οι πιο προσιτές .

olga 03-02-12 19:21

Aν δεν δοκιμασεις δεν θα μαθεις..;)
Εγω εβαλα πριν λιγο καιρο 1-2 ριζουλες,με λιγο φωτισμο,αλλα με υποστρωμα και CO2 και απλα ελιωσε.
To CO2 δεν χρειαζεται απαραιτητα να συνοδευεται απο PH controller,οποτε μην σε αποθαρρυνει η τιμη του.

GiWrGoS198 03-02-12 19:46

Ωραία σε ευχαριστώ .Με ταμπλέτες και κάνα λιπασματάκι την βγάζει πέρα ή δεν ;;
Θα πάω αύριο να πάρω και αν πιάσει έπιασε .

olga 03-02-12 20:08

Βαλε και καμια ταμπλετιτσα,γιατι οχι?
Ενημερωσε οταν θα δεις αν σου παει η οχι..;)

klipitiklopos 03-02-12 22:24

Για καθε νεο φυτο που φυτευουμε κατα την γνωμη μου οπωσδηποτε ταμπλεττα, 1-2 ποντους πιο μακρυα απο την ριζα για να μην καει, και για να βοηθησει το φυτο μεχρι να προσαρμοστει και να φτασει η ριζα του στο υποστρωμα. (εκτος και αν το υποστρωμα ειναι και το χαλικι)
Το εχω και εγω με co2 και με υποστρωμα στα ιδια watt που εχεις και εσυ, αλλα δειχνει να μην ειναι αρκετο.

GiWrGoS198 03-02-12 22:37

Τελικά θα αναβαθμίσω τον φωτισμό σε 1w ανά λίτρο ,θα πάρω μπουκάλα co2 και από λίπανση ταμπλέτες και trace

olga 03-02-12 23:12

Αν κανεις τετοια αναβαθμιση στον φωτισμο,προσεξε στην αρχη τις ωρες φωτισμου και αυξησε τες σταδιακα και απο λιγο ,αν δεις αλγες,φρεναρεις.Ειχα τετοιο φωτισμο στο μικρο πιο παλια και δεν τις προλαβαινα,περασαν απο το ενυδρειο ολα τα ειδη:D

rottbea 04-02-12 09:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GiWrGoS198 (Μήνυμα 650193)
Τελικά θα αναβαθμίσω τον φωτισμό σε 1w ανά λίτρο ,θα πάρω μπουκάλα co2 και από λίπανση ταμπλέτες και trace

Με τετοιο φωτισμο και co2 θα χρειαστεις συστηματική λιπανση αλλιως θα σε φανε οι αλγες .Αρα θα εχεις το αγαπημενο σε ολους Pogostemon αλλα με ¨μαλλια¨:D:rolleyes:

AQUA PURA 04-02-12 11:32

Το pogostemon σε ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων με χαμηλό φωτισμό και λίπανση συντήρησεις θα έχει ως αποτέλεσμα… αν αναπτυχτεί …:rolleyes: να ψηλώσει πάρα πολύ και δεν θα έχει το αποτέλεσμα που πρέπει… θα δείχνει αδύναμο… Τώρα αν κάνεις αναβάθμιση στο ενυδρείο…θα δεις τεράστια διαφορά αλλά και πάλι θα πρέπει να περιμένεις, να προσαρμοστεί μέχρι να έχεις ενα σωστο αποτέλεσμα ανάπτυξης ...είναι λίγο της υπομονής …;)

GiWrGoS198 04-02-12 13:11

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας .Σήμερα πήγα και πήρα ταμπλέτες και ένα φυτό που μου άρεσε πολύ .Ειναι το ludwigia palustris .Είναι πολύ όμορφο .Μόλις το φύτεψα αν και θέλει κλάδεμα γιατι είναι πολύ ψηλό .
Θα πάρω το pogostemon όταν κάνω αναβάθμιση στον φωτισμό και όταν πάρω μπουκάλα co2 για να μην έχει προβλήματα .


HowHigh 04-02-12 16:51

Φίλε μου έγω το pogostemon το έχω χωρίς υπόστρωμα, με λίγα λιπάσματα, φωτισμό 0,5w/lt περίπου και co2 χωρίς controller!Το φυτό αναπτύσσεται πολύ καλά, το έχω 4 μήνες, είχα πάρει ένα γλαστράκι και έχει σχεδόν τριπλασιαστεί σε όγκο.

GiWrGoS198 04-02-12 17:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HowHigh (Μήνυμα 650315)
Φίλε μου έγω το pogostemon το έχω χωρίς υπόστρωμα, με λίγα λιπάσματα, φωτισμό 0,5w/lt περίπου και co2 χωρίς controller!Το φυτό αναπτύσσεται πολύ καλά, το έχω 4 μήνες, είχα πάρει ένα γλαστράκι και έχει σχεδόν τριπλασιαστεί σε όγκο.

Τι λιπάσματα χρησιμοποιείς ;

HowHigh 04-02-12 17:38

Συγκρατημένα εντελώς μιας και πρόσφατα είχα θέματα με "green water", υγρό κάλλιο, trace, και το seachem comprehensive. Ταμπλέτες δε χρησιμοποιώ!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01521 seconds with 10 queries