Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   τυρφη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58555)

harmasn 19-12-11 17:01

τυρφη
 
καλησπερα μου δωσανε απο το πετ σοπ http://www.kubazoo.com/en/jbl-tormec...e700-1435.html
αυτο για τυρφη για να ριξω το gh και το kh δεν ειναι για αυτο το σκοπο σωστα?το Ph μου ριχνει το συγκεκριμεο ετσι?

Foveras 19-12-11 17:19

Ναι η τυρφη (peat) μπαινει στο φιλτρο για να μειωσεις pH και σκληροτητα.
Επισης να δοκιμασεις καποτε και κανενα peated whisky. Τα σπανε.:p

harmasn 19-12-11 17:22

ναι αλλα αυτο που ποσταρα πανω μιωνει και τα δυο γιατι αν διαβασα καλα μειωνει μονο ph και και συμφωνα με τις μετρισεις μου μονο αυτο εκανε τα υπολοιπα 2 που με ενδιαφερουνε να ριξω δεν τα εριξε σχεδον καθολου

poppy 20-12-11 08:54

Καλημέρα και από μένα!
Από ότι ξέρω το ΚΗ και το pH είναι αλληλένδετα. Σιγά σιγά θα πέσει και το ΚΗ.
Από την εμπειρία μου με χρήση τύρφης για προετοιμασία νερού πέφτει λίγο πιο γρήγορα το pH από ότι το ΚΗ. Θελει υπομονή όμως

panos_auk 20-12-11 09:51

καλημερα
 
ολα θα πεσουν. πρεπει να πειραματιστεις λιγο με την ποσοτητα τυρφης που χρησιμοποιεις και να δεις ποσο χρειαζεσαι να βαλεις για να φτασεις στα επιπεδα σκληροτητων και ph που θελεις. εγω παντως συναντησα αλλη δυσκολια οταν χρησιμοποιουσα τυρφη για την τροποποιηση των παραμετρων του νερου. οι σκληροτητες επεφταν αλλα δεν επεφτε το ph. γιατι εξαρταται και απο αλλα πραγματα (π.χ. περιεκτικοτητα CO2 στο νερο). επισης αν βλεπεις οτι δεν πεφτουν οι σκληροτητες ισως να υπαρχει καποια πετρα ή το χαλικι του βυθου σου που ειναι ασβεστολιθικα και δρουν αντιστροφα απο την τυρφη, ανεβαζοντας τις.

harmasn 20-12-11 14:19

μαλιστα το χαλικι μου ειναι φυσικο cο2 δεν εχω μαλλον πολλυ γιατι (μπορει και καθολου βασικα) η αεραντλια μου δουλευει συνεχως εχω μεσα και 6 ανουμπιες 2 ριζες μικρες (για τις ριζες δεν ξερω αν επιρεαζουν το co2) α και μια καρυδα τεσπα μπορω να κανω κατι να ριξω το ph gh χωρις να ριξω το ph μου γιατι ειναι χαμιλο 6,8 περιπου

panos_auk 20-12-11 23:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harmasn (Μήνυμα 637998)
μαλιστα το χαλικι μου ειναι φυσικο cο2 δεν εχω μαλλον πολλυ γιατι (μπορει και καθολου βασικα) η αεραντλια μου δουλευει συνεχως εχω μεσα και 6 ανουμπιες 2 ριζες μικρες (για τις ριζες δεν ξερω αν επιρεαζουν το co2) α και μια καρυδα τεσπα μπορω να κανω κατι να ριξω το ph gh χωρις να ριξω το ph μου γιατι ειναι χαμιλο 6,8 περιπου

η μεγαλη αναταραξη της επιφανειας αυξανει την ανταλλαγη αεριων του ενυδρειου σου με τον περιβαλλοντα χωρο κι ετσι το CO2 διαφευγει. Επισης επηρεαζεται και το ph, αυξανεται. Γιατι τη δουλευεις συνεχεια την αεραντλια? Οι ριζες τουλαχιστον στην αρχη που βγαζουν τανινες και χουμικα, ριχνουν το ph. Δεν ξερω να σου πω πως πεφτουν οι σκληροτητες χωρις να πεσει και το ph. Κανονικα αυτα ειναι αληλενδετα. Στο δικο μου ενυδρειο παντως οσο και να εριξα τις σκληροτητες, το ph δεν πηρε χαμπαρι!εμεινε σταθερο, δεν επεσε...οποτε τι να πω, δοκιμασε να αυξησεις την ποσοτητα τυρφης και βλεπεις.επισης σιγουρα αν το ενυδρειο ειναι νεο, τοτε θελει λιγο καιρο να ωριμασει. τι ψαρια εχεις μεσα και που θες να φτασεις τις τιμες σου?

harmasn 21-12-11 01:46

2 σκαλαρια 9 ροδοστομους και 2 ανσιστρους μικροσκοπικους μια καρυδα 2 ριζες μικρεσ μην φανταστεις τπτ τρελο 5 ανουμπιες 1 cabomba caroliniana και μια καρυδα το ενυδρειο τρεχει ετσι περιπου 3εις βδομαδες με ψαρια μεσα το ph μου ειναι στο 6,4 και το gh ειναι πανω απο 14.to ph θελω να παει περιπου 7 και το gh να παισει στο επι8υμητο για τα σκαλαρια δεν 8υμαμαι τωρα ποσο ειναι

Γιώργος Κ 21-12-11 01:59

Λογικα το Ph σου ειναι γυρω στο 7,5 ... τσεκαρε το με ενα αλλο τεστ γιατι μετραει λαθος αυτο που εχεις!! ;)

harmasn 21-12-11 02:42

wow και αυτο το καταλαβες απο τι?

Γιώργος Κ 21-12-11 03:06

Γιατι το νερο που βγαζει η βρυση εχει αυτο το ph ... μη πω και παραπανω αν το αφησεις μια μερα να φυγουν τα αερια! ;)

panos_auk 21-12-11 16:54

συμφωνω
 
νομιζω πως συμφωνω με τον Γιωργο. δοκιμασε αλλο τεστ και παιξε με την τυρφη...ολη η Αθηνα, μην πω η Αττικη, 7,5 βγαζει πιστευω...
οποτε μαλλον εχεις βαλει λιγη τυρφη, οι σκληροτητες δεν επηρεαστηκαν και τοσο και το ph μαλλον εχει μεινει σταθερο στο 7,5...

harmasn 27-12-11 18:54

εκανα τεστακι με υγρο αυτο στο μπυκαλακι με τις σταγωνες το ph μου ειναι στο 6.5 7 με πολυ ζορι θα το ελεγα το gh ειναι στο 15 kh δεν μετρισα αν και εχω τεστ υγρο εβαλα μπολικη τυρφη μεσα στο νεο μου φλιτρο που πηρα σημερα (eheim 2215) ελπιζω να δω καλυτερα αποτελεσματα.ποσο γρηγορα δρα η τυρφη? αυριο θα εχω δει αποτελεσματα?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01509 seconds with 10 queries