Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ελλειψη ασβεστιου η κατι αλλο? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51952)

panmaroy 19-04-11 17:27

Ελλειψη ασβεστιου η κατι αλλο?
 
Γεια σας παιδια εδώ και καιρο τα φιλα της Higrophila corymbosa στριβουν και παραμορφονονται ξερει κανεις τι φταιει? Εχω διαβασει μερικα αρθα στο φορουμ μεσα και εχω καταλήξει στην έλλειψη ασβεστιου αλλα ριχνω ασβεστιο και το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει…Ευχαριστω.

Tsagos 19-04-11 19:44

Κάλιο; Προσθέτεις; Φωτογραφία μπορείς να κανεις τον κόπο να ανεβάσεις;
Το ασβέστιο πρώτη φορά το ακούω. Τι σκευασμα είναι αυτό που ρίχνεις για ασβέστιο; Ενα λίνκ να το δω εαν δεν είναι κόπος!

panmaroy 19-04-11 23:46

Το καλιο ειναι για τισ τριπες ριχνω μαρμαροσκονη μεσα στο νερο.....οσο για την φοτο δεν χερω πως να την ανεβασω!

achisael 19-04-11 23:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panmaroy (Μήνυμα 581441)
Το καλιο ειναι για τισ τριπες ριχνω μαρμαροσκονη μεσα στο νερο.....οσο για την φοτο δεν χερω πως να την ανεβασω!


τελικα τι ειναι η μαρμαροσκονη που λες? βαλε ενα λινκ...

αν το φυτο του εχει τρυπα θελει καλιο ετσι ?

panmaroy 19-04-11 23:56

1 Συνημμένο(α)
Αυτη ειναι η φοτο

Tsagos 19-04-11 23:56

Το ότι το κάλιο είναι για τις τρύπες μου το λες σαν απαντηση;
Δλδ δεν έχεις τρυπες στα φυτα αρα δεν βάζεις;
Υπάρχουν ψαρια σε αυτό τον χώρο που ρίχνεις την μαρμαροσκονη;
Επιδη εγω δεν γνωρίζω και δεν εχω δει ποτε τα φυτα να εχουν αναγκη απο ασβεστιο και μαρμαροσκονη μπορείς να μου δώσεις και εμένα πληροφορίες να διαβάσω παραπάνω;

Τίποτα απο τα παραπάνω δεν είναι ειρονικά! Το λέω για να μην υπάρχουν παρεξηγίσεις

panmaroy 19-04-11 23:58

Ειναι η σκονη απο την κοπη των μαρμαρων και ειναι πλουσια σε ασβεστιο και μαγνησιο

Tsagos 20-04-11 00:00

Εαν το φυτό του εχει τρύπα τοτε εξαρτάτε απο το φυτό εαν θελει κάλιο.
πχ η πολυσπερμα βαζει τρυπες οταν δεν υπαρχουν νιτρικά !
-------------------------
Δεν απαντησες σε καμία απο τις ερωτήσεις μου για να σε βοηθήσω!

achisael 20-04-11 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panmaroy (Μήνυμα 581451)
Ειναι η σκονη απο την κοπη των μαρμαρων και ειναι πλουσια σε ασβεστιο και μαγνησιο


σορυ εριξες στο ενυδρειο μαρμαροσκονη? (αυτο σκεφτομουν απο την αρχη) ψαρια εχεις μεσα τελικα?

panmaroy 20-04-11 00:05

Οι τρυπεσ γινονται απο την ελλειψη καλιου αυτο ηθελα να πω... δες ατο για να καταλαβεις τι εχω βαλει και ναι υπαρχουν ψαρια μεσα δεν εχουν παθει κατι .........http://www.aiasae.gr/subproducts.html
επισεισ δεσ και τον οδηγο διαγνςσησ προβληματων των φυτων που λεει τισ επιπτωσεισ τησ ελλειψεισ ασβεστιου :http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5033
-------------------------
την φωτο την ειδε κανεις ??ετσι γινονται ολα τα φυλα απο μικρα χερει κανεισ τι μπορει να φταιει?

achisael 20-04-11 00:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panmaroy (Μήνυμα 581455)
Οι τρυπεσ γινονται απο την ελλειψη καλιου αυτο ηθελα να πω... δες ατο για να καταλαβεις τι εχω βαλει και ναι υπαρχουν ψαρια μεσα δεν εχουν παθει κατι .........http://www.aiasae.gr/subproducts.html
επισεισ δεσ και τον οδηγο διαγνςσησ προβληματων των φυτων που λεει τισ επιπτωσεισ τησ ελλειψεισ ασβεστιου :http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5033


οκ για το ασβεστιο μπορει να θελουν.. αλλα στανταρ (ετσι πιστευω) δεν θελουν μαρμαροσκονη.. αλλα καποιο ειδικο σκευασμα εμποριου?

ρωτη φορα το ακουω αυτο... :smt120:smt120

panmaroy 20-04-11 00:12

διαβασα μεσα στο φορουμ οτι αν εχω πολυ καλιο τοτε δημιουργητε ελλειψη ασβεστιου αλλα εχς μιωσει το καλιο και δεν γινεται τιποτα.....
-------------------------
οσο για το σκεβασμα που λες εχει τα ιδια συστατικα με την σκονη που ρειχνω γιατι το εψαξα και στα λιπασματα για τα χωραφια για ασβεστιο βαζουν στο λιπασμα μαρμαροσκονη....το ξερω αυτο γιατι εχς δουλεψει την βιομηχανια φωσφορικων λιπασματων στην καβαλα

achisael 20-04-11 00:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panmaroy (Μήνυμα 581460)
διαβασα μεσα στο φορουμ οτι αν εχω πολυ καλιο τοτε δημιουργητε ελλειψη ασβεστιου αλλα εχς μιωσει το καλιο και δεν γινεται τιποτα.....
-------------------------
οσο για το σκεβασμα που λες εχει τα ιδια συστατικα με την σκονη που ρειχνω γιατι το εψαξα και στα λιπασματα για τα χωραφια για ασβεστιο βαζουν στο λιπασμα μαρμαροσκονη....το ξερω αυτο γιατι εχς δουλεψει την βιομηχανια φωσφορικων λιπασματων στην καβαλα


να σε ξαναρωτησω ...
την μαρμαροσκονη ποιος στην προτεινε?
ή απο μονος σου ?

ναι φιλε μου το ενυδρειο ομως δεν ειναι χωραφι.. δικο σου ειναι βεβαια οτι θες κανεις..

Raven 20-04-11 00:15

Αν κανεις αλλαγες με νερο βρυσης, ξεχνα το ασβεστιο, υπαρχει αρκετο ακομα και για το πιο σουπερ μποστανι.
Αν υποψιαζεσαι ελλειψη μαγνησιου, το σκευασμα που θες , λεγεται epsom salts και το βρισκεις στα γεωργικα.

Πριν ομως, ψαξε το λιγο μην ειναι κατι πιο απλο , οπως ελλειψη ΝΟ3 ή ΡΟ4 ή ιχνοστοιχειων. Αν εδινες περισσοτερα στοιχεια για την λιπανση το φωτισμο και τις ρουτινες του ενυδρειου,δεν θα μαντευαμε τωρα..;)

Tsagos 20-04-11 00:18

απο τα 35% της μαρμαροσκονης που λεει στο σαιτ τι είναι.... τα αλλα 65% εχεις ιδέα τι είναι και τα βάζεις σε ενυδρείο με ζοντανά;

delta66 20-04-11 00:19

Kαμια μετρηση GH υπαρχει για να δουμε τι γινεται?

Tsagos 20-04-11 00:24

Για κανε μια προβλεψη Σπυρο :)

delta66 20-04-11 00:28

Ο Πιτ Παπαδακος ειμαι?

Μια μετρηση GH σε βρυση και ενυδρειο θελουμε.
Καλο θα ηταν να ειχαμε και μετρηση TDS αν ειναι δυνατον.

achisael 20-04-11 00:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsagos (Μήνυμα 581469)
απο τα 35% της μαρμαροσκονης που λεει στο σαιτ τι είναι.... τα αλλα 65% εχεις ιδέα τι είναι και τα βάζεις σε ενυδρείο με ζοντανά;

αυτο ειπα και εγω στο περιπου..
ειναι σαν να ακουσειμ ακποιος να λεμε το μελαφιλξ τσαγακι και να παει να ριξει τσαι στο ενυδρειο...!!! :rolleyes::rolleyes:

ο μετρητης tds τι ακριβως μετραει? το gh? ή γενικα την σκληροτητα..?

Γιώργος Κ 20-04-11 01:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 581480)
ο μετρητης tds τι ακριβως μετραει? το gh? ή γενικα την σκληροτητα..?

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48265
;)

panmaroy 20-04-11 16:25

Καταρχας ευχαριστω για τισ απαντισεις σας η μαρμαροσκονη ειναι επισεισ πλουσια σε μαγνησιο οποτε δεν παιζει η ελλειψη μαγνησιου.....τωρα το ασβεστιο για να αποροφιθει η καλυτερη του μορφη ειναι αυτη τησ σκονης που προανεφερα υδροβια και μη....και η σκονη δεν ειναι επιβλαβεις μιασ και χρησιμοποιουν χαλικη απο μαρμαρο και σε ενυδρεια ποιο πολυ μαυρο .

τα χαρακτηριστικα του ενυδρειου μου ειναι:
50 ΛΙΤΡΑ ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ
45 W ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΑΜΠΕΣ ΜΟΥ ΕΚΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ 3500 KELVIN ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ 2 AQUA-GLO 18000 KELVIN
1 ΦΙΑΛΗ ΜΕ ΔΙΟΞΕΙΔΙΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ 5 ΛΙΤΡΑ ΜΕ ΖΥΜΟΜΥΚΗΤΕΣ ΚΑΙ ΖΑΧΑΡΗ
ΤΟ ΥΠΟΣΤΡΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ NATURESOIL ΤΟΥ ΟΛΙΒΕΡ ΚΝΟΤ
-------------------------
Παντοσ τηα ακολουθησω την συμβουλη σας για τα ιχνοστιχεια αλλα σιγουρα δεν εχει ελλειψη απο NO3η θειικο καλιο γιατι τα φυλλα του περα απο το κατσαρομα δεν εχουν τρυπες

Raven 20-04-11 16:26

Eχεις αρκετο φως. Αυτο απαιτει και σωστη λιπανση.
Θυμαμαι οτι σε πολυ απαιτητικα φυτα (Ε.stellata, P.palustris, M.tuberculatum) , καθε φορα που ειχα το φαινομενο του καψιμου της κορυφης (stun) , υπευθυνη ηταν σχεδον παντα η ελλειψη ιχνοστοιχειων. Ξεκινα απο εκει λοιπον το ψαξιμο.

panmaroy 20-04-11 16:34

ειδη εχω ριξει με σιριγα επιπλεον ιχνοστιχεια τισ ριζεσ του φυτου και θα περιμενω μια εβδομαδα να δς πως θα παει γιατι μεγαλονουν πολυ γρηγορα τα φυτα μου.ευχαριστω για τισ συμβουλες!

aiptek 20-04-11 18:24

ειχα το ιδιο προβλημα σε ενα μικρο ενυδρειο που εχω για να κανω πειραματα...
εβαλα φοσφορο και εστρωσε(φλεετ ενεμα)
παρε ενα τεστ PO4 για να δεις τι γινετε...

panmaroy 21-04-11 00:06

Βασικα ριχνω φλετ ενεμα 2ml στα 50 λιτρα νωμιζω οτι ειναι αρκετο..... για 3ppm


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02028 seconds with 10 queries