Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   κάλυψη τρύπας στον πάτο ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51091)

crazyio 27-03-11 16:17

κάλυψη τρύπας στον πάτο ενυδρείου
 
i need help ....

Σε μεταχειρισμένο ενυδρείο 65χ45χ40 (4άρι τζάμι) θέλω να καλύψω τρύπα στον πάτο διαμέτρου 3 εκατοστών.
αν βάλω φιλέτο τζάμι από πάνω 10χ10 εκατοστά θα είναι οκ ?
σιλικόνη να βάλω στον πάτο ? στο φιλέτο ? ή και στον πάτο και στο φιλέτο τζάμι?
υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν γίνει έτσι ? κάποια άλλη πρόταση ?
4άρι να κόψω τζάμι ή 5άρι ?

ευχαριστώ.

dinoc 27-03-11 17:00

αν έβαζες καμιά φοτογραφία το ενυδρείο νομίζω να βοιθούσες.. δεν γίνεται να μαντέψουμε την ζημιά και να σου πούμε τι να κάνεις

crazyio 27-03-11 17:03

δεν πρόκειται για ζημιά....δεν είναι σπάσιμο...
είναι τρύπα που έχει γίνει απο τζαμά για κάποιο sump υποθέτω...
είναι τρύπα με ποτηροτρύπανο...

tsoum 27-03-11 17:04

Σιλικονη θα βάλεις μόνο στο ενα κομμάτι. Θα βαλεις αρκετή, και μετά θα το πατήσεις καλα. Αυτή που θα βγεί απ'εξω, θα την στρωσεις στις πλευρες (περνεις λιγο σαλιο για να γλυστραει και μετα το κανεις).

Βαλε 5αρι. Η διαφορά σε αυτό το μέγεθος θα είναι κάτω απο 5 λεπτα...

Μια συμβουλη για την σιλικόνη. Βαλε γραμμες, που δεν ενωνονται μεταξύ τους, και οχι κυκλους. Αμα κανεις κυκλους, τότε εγκλωβίζεται ο αερας και δεν μπορεί να κολλήσει καλα.

dinoc 27-03-11 17:05

αν δεν ήταν ζημιά δεν θα ήθελε διόρθωση, βγάλε καμιά φοτωγραφία στο ξαναλέω δεν γίνεται αν δεν δεις να πεις λύση......

tsoum 27-03-11 17:07

φιλε.... τι ζημια να είναι. Σου λεει οτι είναι τρυπα για sump. γνωρίζεις τι ειναι το sump?

Και αμα έχει τρύπα στον πατο, τι θέλει, δεν θέλει διορθωση; Πες το μπαλωμα, αμα δεν σου αρέσει η λέξη...

crazyio 27-03-11 17:10

ευχαριστώ για την συμβουλή tsoum....

Ντίνο μάλλον δεν διαβάζεις προσεκτικά αυτά που γράφω ...

δεν πρόκειται για ζημιά....δεν είναι σπάσιμο...
είναι τρύπα που έχει γίνει απο τζαμά για κάποιο sump υποθέτω...
είναι τρύπα με ποτηροτρύπανο...

φαντάσου ένα ενυδρείο που στον πάτο υπάρχει μια τέλεια τρύπα διαμέτρου 3 εκατοστών που έχει ανοιχτεί με ποτηροτρύπανο ... ;)

dinoc 27-03-11 17:10

αυτοί που δεν είναι τζαμάδες πρέπει να δουν για να πουν... ( πάντα μια φωτογραφία βοιθάει δεν είναι μεγάλη δουλειά να βγάλεις μια φωτό να την ανεβάσεις )

crazyio 27-03-11 17:21

Ντίνο νομίζω πως δεν έχεις κάτι να προτείνεις και έχεις φαγωθεί με την φωτογραφία ...

δεν θέλω να καλύψω αυτήν την τρύπα αλλά μια τρύπα σαν αυτή μόλις 3 εκατοστών διαμέτρου στον πάτο του ενυδρείου ....

kwstas_original 27-03-11 17:21

-Κοψε ενα κομματι τετραγωνο τζαμι, 2 εκατοστα μεγαλητερο απο την διαμετρο της τρυπας.
-Πλακωσε το τετραγωνο κομματι στη σιλικονη.
-Προαιρετικα μπορεις να βαλεις λιγες στρωσεις αυτοκολλητη ταινια απο την κατω μερια του ενυδρειου,
να κρατησει μεσα στην τρυπα τη σιλικονη που θα ξερασει οταν θα πατησεις το τζαμι με λιγη δυναμη για να κολλησει.
-Ασε κατι σχετικα βαρυ ολη νυχτα πανω του (μια 6αδα μπυρες πχ που χρειαζεσαι να σου κρατουν παρεα για την δυσκολη αυτη δουλεια!):D

dinoc 27-03-11 17:24

και εγώ σου ξαναλέω ότι κάποιοι εδώ μέσα δεν είναι παντωγνώστες να τα ξέρουν όλα σαν και εσένα .. και πρέπει να δουν για να βοηθήσουν εκτός και αν δεν θες βοήθεια στην τελική

simis 27-03-11 17:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinoc (Μήνυμα 571537)
και εγώ σου ξαναλέω ότι κάποιοι εδώ μέσα δεν είναι παντωγνώστες να τα ξέρουν όλα σαν και εσένα .. και πρέπει να δουν για να βοηθήσουν εκτός και αν δεν θες βοήθεια στην τελική

συμφωνώ με τον dinoc ... πάντα βοηθάει να βγάλεις μια φωτογραφία ενώς λεπτού δουλειά είναι ( και υπάρχουν άτομα καινούργια στο φόρουμ σαν εμένα που πρέπει να δούν πριν απαντήσουν)

crazyio 27-03-11 17:48

1 Συνημμένο(α)
Ντίνο και Simi περιμένω την βοήθειά σας λοιπόν ....
Τώρα έχετε και φωτογραφία ....

dinoc 27-03-11 18:26

νομίζω πως θα συμφωνίσω με τον tsoum πιο πάνω ... σε έχει πει τι να κάνεις και φένεται να ξέρει

Kotsos 27-03-11 19:14

Εγω θα προτιμούσα να μην την βουλώσω μόνιμα... Μπορεί στο μελλον να βαλεις σαμπ...

crazyio 27-03-11 19:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 571592)
Εγω θα προτιμούσα να μην την βουλώσω μόνιμα... Μπορεί στο μελλον να βαλεις σαμπ...

Για γεννήστρα το θέλω οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω σε αυτό ποτέ sump αλλά ούτε να κάνω και το ενυδρείο αυτό sump (δεν με βολεύει στις διαστάσεις)

tsoum 27-03-11 20:54

Μα αυτό θα μπορεί να βγεί με μια φαλτσέτα κιολας... Αμα δεν βαλεις παρα πολυ δύναμη αλλα εχει π.χ. 1-2 χιλιοστά κενο, θα φύγει πολύ ευκολα, ενω θα κρατάει πολύ καλα, και δεν θα έχεις πρόβλημα με την στεγανότητα.

kwstas_original 27-03-11 21:00

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα crazyio, καντο οπως σου λεω.
Εχω κανει το ιδιο σε 650αρι εδω και χρονια...;)


Αν συμβει οτιδηποτε εχεις το ελευθερο να κηνυγησεις εμενα, περνω ολη την ευθυνη!:cool:

crazyio 28-03-11 18:03

έτσι θα γίνει παίδες...
ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια... ;):p
-------------------------
Κώστα και Tsoum έκανα αυτό που μου είπατε ....
Τώρα θα περιμένω 2 24ώρα να στεγνώσει καλά και μετά θα το γεμίσω να δώ τι παίζει .... ελπίζω να μην υπάρχει διαρροή ...

ευχαριστώ και πάλι ... ;)

harris samos 28-03-11 18:22

ελπιζω να το πατισες καλα ;)

crazyio 28-03-11 18:32

το πάστωσα στην σιλικόνη (το μικρό κομμάτι 10χ10) και το ενυδρείο το είχα πάνω σε τραπέζι ..
το πάτησα όσο μπορούσα και ουσιαστικά έβαλα και όλο το βάρος μου πάνω πατώντας το ...
ε τι διάολο .. πόσο ακόμα να το πατούσα :D
έβαλα σιλικόνη και γύρω γύρω και την έστρωσα και με το δάχτυλο ...
αποτελέσματα σε 2 24ωρα .... :smt117
(τόσο δεν χρειάζεται για να στεγνώσει καλά η σιλικόνη ? )

harris samos 28-03-11 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 571950)
το πάστωσα στην σιλικόνη (το μικρό κομμάτι 10χ10) και το ενυδρείο το είχα πάνω σε τραπέζι ..
το πάτησα όσο μπορούσα και ουσιαστικά έβαλα και όλο το βάρος μου πάνω πατώντας το ...
ε τι διάολο .. πόσο ακόμα να το πατούσα :D
έβαλα σιλικόνη και γύρω γύρω και την έστρωσα και με το δάχτυλο ...
αποτελέσματα σε 2 24ωρα .... :smt117
(τόσο δεν χρειάζεται για να στεγνώσει καλά η σιλικόνη ? )

εβαλες κατι απο κατω ? η θα γινει ενα με το τραπεζι ?:D:D:D:D

δε θα εχει προβλημα εχω κανει το ιδιο στη δικια μου γεννηστρα :D:D

crazyio 28-03-11 19:01

έκανα αυτό που είπε ο Κώστας ..
έβαλα χαρτοταινία απο κάτω, και μετά την έστρωσα περιμετρικά της τρύπας απο την κάτω πλευρά.
η γωνία του ενυδρείου με την σιλικόνη είναι πιο έξω απο το τραπέζι για να στεγνώσει ....

Btw 2 μέρες είναι οκ για την σιλικόνη για να στεγνώσει ή θέλει και άλλες μέρες ??

harris samos 28-03-11 19:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 571966)
έκανα αυτό που είπε ο Κώστας ..
έβαλα χαρτοταινία απο κάτω, και μετά την έστρωσα περιμετρικά της τρύπας απο την κάτω πλευρά.
η γωνία του ενυδρείου με την σιλικόνη είναι πιο έξω απο το τραπέζι για να στεγνώσει ....

Btw 2 μέρες είναι οκ για την σιλικόνη για να στεγνώσει ή θέλει και άλλες μέρες ??

αναλογα το παχος της
το σωλιναριο γραφει αναλογα το παχος ποσο θελει για να στεγνωσει ;)

crazyio 28-03-11 19:07

den braven είναι η σιλικόνη και δεν βλέπω να γράφει κάτι πάνω στο σωληνάριο ... :rolleyes:

harris samos 28-03-11 19:09

σε 2 μερες θα ειναι οκ εσενα εκει που κολλισες τα γυαλια σε νοιαζει οχι η μπαλα που μαζευτικε στην τρυπα ;)

crazyio 28-03-11 19:41

εντάξει ... έβαλα μπόλικη σιλικόνη αλλά και εγώ πιστεύω πως σε 2 μέρες απο σήμερα θα είναι οκ ...

Πέμπτη λέω να κάνω το πρώτο γέμισμα για έλεγχο στεγανότητας και ελπίζω να είναι μια χαρά ... ;)

PascM 28-03-11 20:07

:D:D καλού κακού έχε και μια σφουγγαρίστρα δίπλα ε?

crazyio 28-03-11 20:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 571993)
:D:D καλού κακού έχε και μια σφουγγαρίστρα δίπλα ε?

την επόμενη φορά που θα σε πάρω τηλ ....ετοιμάσου ... βάλε φακιόλι, ποδιά .. και έλα ... :D:D:D:D

PascM 28-03-11 20:26

:D τι κακούλης που είσαι!!! Εγώ;; καλά επειδή σε ξέρω τι άρχοντας είσαι θα έρθω ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02223 seconds with 10 queries