Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   ΥΛΙΚΑ ΦΙΛΤΡΟΥ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45927)

panosss567 16-11-10 11:31

ΥΛΙΚΑ ΦΙΛΤΡΟΥ
 
Καλημέρα
Έχω ένα ενυδρείο 80 περίπου λίτρα με ενσωματωμένο εσωτερικό φίλτρο στο οποίο η διάταξη των υλικών είναι : υαλοβάμβακας , σφουγγάρι , μηχανικό μακαρόνι ??? , substrat .
Αποφάσισα , για να εξαλείψω τα ερωτηματικά από το μακαρόνι και λόγο προσφατης γένας να αντικαταστήσω το προβληματικό μακαρόνι με siporax .
Προσωρινά πρόσθεσα το siporax μετά το substrat αφήνοντας και το μηχανικό ??? μακαρόνι αλλά θα ήθελα να το βγάλω κάποια στιγμή .
Ξέρουμε σε πόσο χρόνο θα έχει αναπτύξει βιολογία το siporax ;

georgis4 16-11-10 11:42

Προβληματικο γιατι το λες το μηχανικο μακαρονι?
Το σιποραξ κανει ακριβως την ιδια δουλεια που κανει και το substrat οποτε αφου δεν θα αφαιρεθει το δευτερο δεν θα αργησει λογικα να *πιασει* βιολογια.

panosss567 16-11-10 12:05

Το μακαρόνι έχει αγοραστεί το 1999 και δεν θυμάμαι αν είναι μηχανικό ή βιολογικό. Η πρόσθεση του siporax `ανέβασε` την αντλία με αποτέλεσμα όταν μπουκώνει ο υαλοβάμβακας ή όταν κάνω αλλαγή νερού η αντλία να είναι οριακά εντός νερού οπότε θέλει λίγη προσοχή .
Αναγκαστικά πρέπει , αφού θέλω να αυξήσω την βιολογία μου (γέννα) να μείνει το siporax και να φύγει το μακαρόνι για να έχω περισσότερο χώρο για την αντλία.
Και για να καταλάβετε την κατασκευή του φίλτρου σας το περιγράφω.
Τρία κάθετα διαμερίσματα
1 ροή προς τα πάνω θερμοστάτης
2 ροή προς τα κάτω υαλοβάμβακας , σφουγγάρι , μακαρόνι , substrat
3 ροή προς τα πάνω substrat , siporax αντλία .

georgis4 16-11-10 12:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panosss567 (Μήνυμα 508411)
Το μακαρόνι έχει αγοραστεί το 1999 και δεν θυμάμαι αν είναι μηχανικό ή βιολογικό. Η πρόσθεση του siporax `ανέβασε` την αντλία με αποτέλεσμα όταν μπουκώνει ο υαλοβάμβακας ή όταν κάνω αλλαγή νερού η αντλία να είναι οριακά εντός νερού οπότε θέλει λίγη προσοχή .
Αναγκαστικά πρέπει , αφού θέλω να αυξήσω την βιολογία μου (γέννα) να μείνει το siporax και να φύγει το μακαρόνι για να έχω περισσότερο χώρο για την αντλία.
Και για να καταλάβετε την κατασκευή του φίλτρου σας το περιγράφω.
Τρία κάθετα διαμερίσματα
1 ροή προς τα πάνω θερμοστάτης
2 ροή προς τα κάτω υαλοβάμβακας , σφουγγάρι , μακαρόνι , substrat
3 ροή προς τα πάνω substrat , siporax αντλία .

Το μηχανικο μακαρονι ειναι λειο εντελος.Στο σιποραξ θα δεις πολλους πορους.Παρε απο ενα κομματακι στο χερι και κανε την συγκριση.

bokostas 16-11-10 12:17

Υαλοβάμβακας , σφουγγάρι και μακαρόνι (αν είναι μηχανικό) κάνουν σχεδόν την ίδια δουλειά, οπότε μπορείς να αφαιρέσεις 1
(να μη σου πω και 2) από τα 3 αυτά υλικά, αν θέλεις να κερδίσεις χώρο για βιολογικά υλικά ή για να μην σηκώνεται ψηλά η αντλία σου.
Προσωπικά θα άφηνα μόνο το σφουγγάρι, ή αν είναι πολύ χοντρότρυπο, άντε και τον υαλοβάμβακα, άλλοι προτιμούν το μακαρόνι.

panosss567 16-11-10 12:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 508418)
Προσωπικά θα άφηνα μόνο το σφουγγάρι, ή αν είναι πολύ χοντρότρυπο, άντε και τον υαλοβάμβακα.

Αυτό ακριβώς θέλω να κάνω , αλλά επειδή το μακαρόνι (μηχανικό φαίνεται ) έχει κάποια βιολογία λογικά , δεν θέλω να το αφαιρέσω ακόμα , το πρόβλημα είναι πότε να το κάνω .

bokostas 16-11-10 12:41

Βγάλτο και τώρα, ο μεγάλος όγκος της βιολογίας είναι στο substrat και στο σφουγγάρι, δεν θα έχεις πρόβλημα.

panosss567 16-11-10 12:46

Ευχαριστώ πολύ.
καλημέρα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01846 seconds with 10 queries