Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Τα ml στα φιαλίδια της SERA (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44193)

Aquablue 28-09-10 11:43

Τα ml στα φιαλίδια της SERA
 
Παιδιά καλημέρα,

Διάβασα παλαιότερα posts στο Forum που αναφέρουν ότι όσοι κάνουν tests νερου με τα σετ υγρών tests της SERA είναι προτιμότερο να χρησιμοποιούν σύριγγα για την σωστή δοσολογία του νερού σε σχέση με τα ml που χρειάζονται για το κάθε test.

Είναι όντως έτσι τα πράγματα? Υπάρχει διαφορά στα ml των φιαλιδίων της SERA με τα πραγματικά ml μιας σύριγγας?

theodor72 28-09-10 11:50

Ναι, έτσι είναι. Τα 5 ml της sera είναι κάτι λιγότερο από 5ml. Ας πούμε 4,8ml.
Αν και δε πιστεύω αυτό να δείναι σοβαρή διαφορά στις μετρήσεις. Εγω πάντως χρησιμοποιώ σύρυγγα.

dimple 28-09-10 11:59

Το επιβεβαιώνω κι εγώ και σου συνιστώ σύριγγα. Ωστόσο αν δεν θες να πάρεις σύριγγα "τσίμπα" το ένα νύχι παραπάνω ;)

kostas82 28-09-10 12:01

ναι υπαρχει διαφορα τα τρια ml στο φιαλιδιο ειναι δυο με συριγκα τωρα μετραγα

thanasisg 28-09-10 12:05

Και εγώ σύριγγα χρησιμοποιώ και για καλύτερη ακρίβεια και για ευκολία.

theodor72 28-09-10 12:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 486560)
ναι υπαρχει διαφορα τα τρια ml στο φιαλιδιο ειναι δυο με συριγκα τωρα μετραγα

Είσαι σίγουρος; Για κάνε μια ακόμα μέτρηση :)

kostas82 28-09-10 12:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 486563)
Είσαι σίγουρος; Για κάνε μια ακόμα μέτρηση :)

οταν γεμισω 2 ml με την συριγκα, η σταθμη του νερου φτανει ακριβως μεχρι την ενδειξη των 3 ml στο φιαλιδιο;)

Aquablue 28-09-10 12:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 486573)
οταν γεμισω 2 ml με την συριγκα, η σταθμη του νερου φτανει ακριβως μεχρι την ενδειξη των 3 ml στο φιαλιδιο;)

Παιδιά μόλις έχω αγοράσει 2 σύριγγες, μια των 5 ml και μια των 10.

Δεν έχω εδώ αυτή τη στιγμή το φιαλίδιο για να το τεστάρω αλλά μόνο με το μάτι η σύριγγα των 5 ml μου φαίνεται να χωράει αρκετά μεγαλύτερη ποσότητα από αυτή του φιαλιδίου (για τα 5 ml).

dimple 28-09-10 12:38

Και εδώ μπαίνει το ερώτημα κατά πόσο οι αναγραφόμενες τιμές στις σύριγγες είναι ακριβείς και αν πληρούν κάποια πιστοποίηση γι' αυτό.

giannisaek 28-09-10 12:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimple (Μήνυμα 486578)
Και εδώ μπαίνει το ερώτημα κατά πόσο οι αναγραφόμενες τιμές στις σύριγγες είναι ακριβείς και αν πληρούν κάποια πιστοποίηση γι' αυτό.

Αν δεν είναι ακριβείς φιλέ μου οι σύριγγες, τότε τι είναι; :smt120

Aquablue 28-09-10 12:56

Τα ml της σύριγγας σε σχέση με αυτά του φιαλιδίου
 
2 Συνημμένο(α)
Ρίξτε μια ματιά εδώ.

Δεν φαίνονται να χωράνε πολύ περισσότερο από τα αντίστοιχα 5 και 10 ml των φιαλιδίων???

ΑΝΤΩΝΗΣ35 28-09-10 14:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aquablue (Μήνυμα 486595)
Ρίξτε μια ματιά εδώ.

Δεν φαίνονται να χωράνε πολύ περισσότερο από τα αντίστοιχα 5 και 10 ml των φιαλιδίων???

Εγω θα σας προτεινα να μην χρησιμοποιειται καθολου τα τεστ γιατι ειναι τζαμπα λεφτα κ δεν χρειαζονται καθολου.Εγω εχω 5 χρονια ενυδρειο με δισκους κ δεν χρησιμοποιω τιποτα.μια φορα τα πηρα στην αρχη μετρησα τις παραμετρους του νερου κ μετα τελος

Alex_Salonica 28-09-10 15:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ35 (Μήνυμα 486702)
Εγω θα σας προτεινα να μην χρησιμοποιειται καθολου τα τεστ γιατι ειναι τζαμπα λεφτα κ δεν χρειαζονται καθολου.Εγω εχω 5 χρονια ενυδρειο με δισκους κ δεν χρησιμοποιω τιποτα.μια φορα τα πηρα στην αρχη μετρησα τις παραμετρους του νερου κ μετα τελος

Και ποιες ήταν οι μετρήσεις που είχες πάρει για τους δίσκους σου;

myronlas 28-09-10 15:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ35 (Μήνυμα 486702)
Εγω θα σας προτεινα να μην χρησιμοποιειται καθολου τα τεστ γιατι ειναι τζαμπα λεφτα κ δεν χρειαζονται καθολου.Εγω εχω 5 χρονια ενυδρειο με δισκους κ δεν χρησιμοποιω τιποτα.μια φορα τα πηρα στην αρχη μετρησα τις παραμετρους του νερου κ μετα τελος

Επαναστατική άποψη :cool:

Γιαννης Μ5 28-09-10 15:18

Παιδια εγω μολις τεσταρα τα δικα μου sera φυαλιδια με συριγγα και δεν χανουν καθολου...

maikl 28-09-10 16:44

Ηταν καποιες παρτιδες που ειχαν το προβλημα ,οχι ολες ;)

delta66 28-09-10 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 486762)
Ηταν καποιες παρτιδες που ειχαν το προβλημα ,οχι ολες ;)

:smt023

dimitrios 28-09-10 21:36

παιδια τα ml στις συριγγες ειναι οκ! ειμαι νοσηλευτης απο ΤΕΙ , αν οι συριγγες ηταν κουκου-ρουκου θα ειχαμε στειλει κοσμο. τωρα αν υπαρχει διαφορα σε φιαλιδιο και συριγγα πιστευω οτι ειναι τοσο μικρη που δεν επηρεαζει το αποτελεσμα

delta66 28-09-10 22:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από myronlas (Μήνυμα 486713)
Επαναστατική άποψη :cool:

Σε αυτο το θεμα δεν εχει αδικο.
Ενας εμπειρος μπορει να το πετυχει.
Καποιες στιγμες βεβαια θα χρειαζεται ενα τσεκ για σιγουρια ή/και οταν εμφανιστει κατι περιεργο.

ΥΓ Φυσικα οι φαρμακευτικες συριγγες δεν εχουν προβλημα. Για τα φιαλιδια της sera γινεται η συζητηση.

harris samos 29-09-10 00:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ35 (Μήνυμα 486702)
Εγω θα σας προτεινα να μην χρησιμοποιειται καθολου τα τεστ γιατι ειναι τζαμπα λεφτα κ δεν χρειαζονται καθολου.Εγω εχω 5 χρονια ενυδρειο με δισκους κ δεν χρησιμοποιω τιποτα.μια φορα τα πηρα στην αρχη μετρησα τις παραμετρους του νερου κ μετα τελος

αντωνη σε ολα μας λες οτι τα κανεις καπος και εμεις που τα κανουμε ετσι ειμαστε ανιδεοι η μακακες για ηρεμησε λιγο
ηθελα να ηξερα βλεπεις τη γραφεις ειναι συμβουλες σε αρχαριους αυτα εσυ που κραταγες και δισκους σε νερο βρησης και με αλατακι στην αλλαγη

ρε τι διαβαζω τελευταια
ακουστε καινουρια μοδα μη μετρατε το ενυδρειο βαλτε χρυσοψαρα να σας το στρωσουν μετα βαλτε και κανα ζουμι βακτηριο και σε 10 μερες δισκους
για τα λιτρα δε συζηταω βαλτε 10 σε 30 λιτρα μια χαρα θα ειναι αλατι στην αλλαγη λαδακι η μανα μου βαζει και ξυδι
σερβηρετε με ουζο
:smt120:smt120:smt120:smt120:smt120:smt120:smt120: smt120

delta66 29-09-10 00:34

Μη σκας Χαρη.
Οποιος θελει διαβαζει διαλεγει και παιρνει. Με το ζορι δεν γινεται τιποτα.
(?) Τι αλλο να κανουμε απο το να γραφουμε ο καθενας την αποψη του και τις εμπειριες του.
Επιχειρηματα να γραφουμε για την καθε αποψη.

dimple 29-09-10 08:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios (Μήνυμα 486895)
παιδια τα ml στις συριγγες ειναι οκ! ειμαι νοσηλευτης απο ΤΕΙ , αν οι συριγγες ηταν κουκου-ρουκου θα ειχαμε στειλει κοσμο. τωρα αν υπαρχει διαφορα σε φιαλιδιο και συριγγα πιστευω οτι ειναι τοσο μικρη που δεν επηρεαζει το αποτελεσμα

Συμφωνώ μαζί σου αλλα το παραπάνω για τις σύριγγες δεν το είπα στον αέρα. Είχα πάρει απο φαρμακείο σύριγγα πλαστικη 10ml που δεν μου πολυγέμιζε το μάτι. Στο πίσω μέρος δεν έγραφε τίποτα η συσκευασία και ήταν πλαστική κακής ποιότητας. Με το που ξέβαψε η βαθμονόμηση και με το πρώτο νερό που έπεσε πάνω την άλλαξα κατευθείαν.

Απλά το ρεζουμε είναι να μην θεωρούμε τίποτα αυτονόητο. Έτσι νομίζαμε παλιά κι ότι οι τράπεζες είναι αξιόπιστες και λένε την αλήθεια και βλέπετε που φτάσαμε :D

syphon 29-09-10 08:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 486987)
αντωνη σε ολα μας λες οτι τα κανεις καπος και εμεις που τα κανουμε ετσι ειμαστε ανιδεοι η μακακες για ηρεμησε λιγο
ηθελα να ηξερα βλεπεις τη γραφεις ειναι συμβουλες σε αρχαριους αυτα εσυ που κραταγες και δισκους σε νερο βρησης και με αλατακι στην αλλαγη

ρε τι διαβαζω τελευταια
ακουστε καινουρια μοδα μη μετρατε το ενυδρειο βαλτε χρυσοψαρα να σας το στρωσουν μετα βαλτε και κανα ζουμι βακτηριο και σε 10 μερες δισκους
για τα λιτρα δε συζηταω βαλτε 10 σε 30 λιτρα μια χαρα θα ειναι αλατι στην αλλαγη λαδακι η μανα μου βαζει και ξυδι
σερβηρετε με ουζο
:smt120:smt120:smt120:smt120:smt120:smt120:smt120: smt120

Χαλάρωσε λίγο πότε τα είπε όλα αυτά ?

harris samos 29-09-10 08:13

ριξε μια ματια στο φορουμ
χαλαρος ειμαι

syphon 29-09-10 08:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 487032)
ριξε μια ματια στο φορουμ
χαλαρος ειμαι

Για τα κόκκινα γράμματα λέω
Και ναι υπάρχουν ενυδρεία που από ένα σημείο και μετά δεν χρειάζονται μετρήσεις
Για το αλατάκι και το νερό είναι φάουλ ο φίλος

harris samos 29-09-10 08:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από syphon (Μήνυμα 487033)
Για τα κόκκινα γράμματα λέω
Και ναι υπάρχουν ενυδρεία που από ένα σημείο και μετά δεν χρειάζονται μετρήσεις
Για το αλατάκι και το νερό είναι φάουλ ο φίλος

ουτε εγω μετραω ρε φιλε αλλα βαζω μονο α/ο
αλλα εχω και ενα ηλεκτρονικο ph μετρο να ριχνω καμια ματια που και που
ειναι συμβουλες αυτα σε αρχαριους απο εμπειρο υποτηθετε χομπιστα ???????

syphon 29-09-10 08:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 487036)
ουτε εγω μετραω ρε φιλε αλλα βαζω μονο α/ο
αλλα εχω και ενα ηλεκτρονικο ph μετρο να ριχνω καμια ματια που και που
ειναι συμβουλες αυτα σε αρχαριους απο εμπειρο υποτηθετε χομπιστα ???????

Άρα όσοι θεωρούν ότι μπορούν να συμβουλέψουν αρχάριους θα πρέπει να διορθώσουν τον φίλο και να γράψουν ότι υπό προϋποθέσεις ένα ενυδρείο μπορεί να μην χρειάζεται μετρήσεις, ούτε αυτό που λέει ότι είναι άχρηστες ούτε να φέρνουν την καταστροφή
;)

harris samos 29-09-10 08:31

δεν εφερα την καταστρωφη
κανω το μαμαλακι
δισκος με ουζο νεα συνταγη :grin:

syphon 29-09-10 08:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 487040)
δεν εφερα την καταστρωφη
κανω το μαμαλακι
δισκος με ουζο νεα συνταγη :grin:

:)
Δεν κάνει άμα έχεις πίεση
Θα είναι παστός ;)

harris samos 29-09-10 08:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από syphon (Μήνυμα 487041)
:)
Δεν κάνει άμα έχεις πίεση
Θα είναι παστός ;)

πεστα
και εχω και πολυ διαβαζω και αυτα και μου ανεβαινει κι αλλο :D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02380 seconds with 10 queries