Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   ΕΠΕΙΓΟΝ!ΒΟΗΘΕΙΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43679)

babis100nx 13-09-10 20:38

ΕΠΕΙΓΟΝ!ΒΟΗΘΕΙΑ
 
παιδια ι guppula μου γενναει αυτη τησ στιγμη εχιε 5-6 μικρουλια κανει το ενυδρειο εχει ενα χαρεμακι guppy και ξυφοφορουσ το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω πολλα φυτα στο ενυδρειο τι να κανω για να σωσω τα μικρα??οποιοσ θελει να δει το ενυδρειο ειναι στο αλμπουμ τοθ προφιλ μου!!παρακαλω βοηθεια!!!!:(

nikosm1 13-09-10 20:42

Βάλε αγγελία για java moss και pistia stratiotes ή άλλα φυτά επιφανείας για να μπορούν να κρυφτούν τα μωρά.

babis100nx 13-09-10 20:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosm1 (Μήνυμα 480119)
Βάλε αγγελία για java moss και pistia stratiotes ή άλλα φυτά επιφανείας για να μπορούν να κρυφτούν τα μωρά.

θα ζησει τιποτα μεχρι αυριο????προσ το παρον ειναι 4 αλλα η κοιλια τησ ειναι πρισμενη ακομα....λεω να παω να παρο αυριο κερατοφυλλο αλλιως αν δεν βρω τι αλλο να κανω???το προβλημα μου ειναι δεν εχω οικονομικη δυνατοτητα για co2 κ ετσι δεν εχω και επισησ δεν εχω και υποστρωμα απο αληθηνα εχω μονο μια νουμπια κανουν αυτα τα φυτα που λεσ για τισ περιστασεισ μου??

Πάνος 13-09-10 20:47

τα πιανεις και τα μεγαλωνεις σε αλλο ενυδρειο-μαιευτηριο. οταν δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα λεμε να εχουμε πολλα φυτα για να ζουν οσο γινετε περισσοτερα. εφοσον πιαστηκες "απροετοιμαστος" θα χαθουν αρκετα...θα γεννησουν ομως παλι πολυ συντομα...τα φυτα που προτεινε ο νικος ειναι πολυ ευκολα.
μην αγχωνεσαι..συντομα θα ερθει ο καιρος που δε θα ξερεις τι να τα κανεις ;)

Αber 13-09-10 20:47

και εχθες πεταξα κλαδεματα απο κερατοφυλλο ρε γαμωτο. μερικα θα κρυφτουν στο χαλικι και ως αυριο θα ζουν. αν εχεις χαλικι. αν θες πμ me να σου δωσω ενα ματσακι αυριο. τωρα που το σκεφτομαι κοντα ειμαστε. αν θες ελα και τωρα

Γιαννης Μ5 13-09-10 20:51

Μπαμπη μην αγχωνεσαι.Απο την στιγμη που ξεκινησαν γεννες,θα γεννουν συνεχεια.Κοιταζα το ενυδρειο σου στο αλμπουμ και πιστευω πως αν τα μικρα ειναι ενταξει ολο και καποιο μικρο θα γλυτωσει απο τους ξιφοφορους(πιστευω θα κρυφτει καποιο στην ριζα σου ή εστω στον αμφορεα).Παντως μην τρελενεσαι.Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να βρεις κανα φυτο τυπου μοςς ή κερατοφυλλο και να το βαλεις μεσα στο ενυδρειο,ετσι ωστε να εισαι προετοιμασμενος την επομενη φορα.Τιποτα αλλο.Μπορει και τωρα να γλυτωσει κανα μικρο και να μην το δεις(θα κρυβεται συνεχεια)και να το δεις μια μερα ξαφνικα στο ενυδρειο σου...;)

babis100nx 13-09-10 20:57

αα
 
και κατι αλλο παιδια οσον αφορα την τροφη θα την θρυματισω σαν σκονη και θα ταισω αυριο?

Γιαννης Μ5 13-09-10 20:58

Αν δεις μικρα ναι να τριψεις,αλλιως τριψε λιγο ετσι για να εισαι σιγουρος.

babis100nx 13-09-10 21:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 480129)
Μπαμπη μην αγχωνεσαι.Απο την στιγμη που ξεκινησαν γεννες,θα γεννουν συνεχεια.Κοιταζα το ενυδρειο σου στο αλμπουμ και πιστευω πως αν τα μικρα ειναι ενταξει ολο και καποιο μικρο θα γλυτωσει απο τους ξιφοφορους(πιστευω θα κρυφτει καποιο στην ριζα σου ή εστω στον αμφορεα).Παντως μην τρελενεσαι.Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να βρεις κανα φυτο τυπου μοςς ή κερατοφυλλο και να το βαλεις μεσα στο ενυδρειο,ετσι ωστε να εισαι προετοιμασμενος την επομενη φορα.Τιποτα αλλο.Μπορει και τωρα να γλυτωσει κανα μικρο και να μην το δεις(θα κρυβεται συνεχεια)και να το δεις μια μερα ξαφνικα στο ενυδρειο σου...;)

οκ γιαννη να εισαι καλα....τπτ αλλο δνε μπορω να κανω ετσι???
-------------------------

Γιαννης Μ5 13-09-10 21:07

Οχι φιλε μου.Θα μπορουσες να βαλεις τους ξιφοφορους σε αλλο ενυδρειο,αλλα αφου δεν εχεις δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο.

babis100nx 13-09-10 21:21

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
Σας ευχαριστω ολουσ για τισ συμβουλες σασ να ειστε ολοι καλα παιδια ευχαριστω!!!!:pμακαρι να ζησουν μεχρι αυριο!!!!!!

Υδωρ 13-09-10 22:33

Κερατοφυλο η καλυτερη κρυψωνα..η γκαπισσα:D θα γεννησει ακομα 2,3 φορες τουλαχιστον απο το ιδιο μπουκωμα..μην ανησυχεις..

Tolis 13-09-10 22:48

Μπουκωμα?

Πάνος 13-09-10 23:11

:D:D...εεε..καποιοι το λενε κι ετσι....κατα μια εννοια ειναι σωστοι :D

Tolis 17-09-10 22:09

Κατα ποια εννοια πανουλη?

Πάνος 18-09-10 00:59

οτι εχουμε μπουκωμα-"γεμισμα"...:D
δε πιστρευω να θελεις να γινω πιο περιγραφικος...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02976 seconds with 10 queries