Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   SOS ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΑΡΡΟΗΣ ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ ΕΗΕΙΜ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42665)

faniskriti 04-08-10 08:49

SOS ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΑΡΡΟΗΣ ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ ΕΗΕΙΜ
 
Αν καποιος φιλος φιλη γνωριζει η του εχει συμβει το ιδιο θα ηθελα την γνωμη του..εχω ενα εξωτερικο φιλτρο της eheim 350(2073) progessionel 3.
Πριν ενα χρονο το αγορασα ολα καλα μεχρι που του εκανα το πρωτη αλλαγη φιλτρου μετα αρχισε να χανει νερα με αποτελεσμα να μου καταστρεψει το επιπλο.To ανοιξα το καθαρισα μαλλον δεν ειχαν κουμπωσει καλα τα κεσεδακια με τα υλικα...μετα απο αυτο ολα καλα μεχρι και σημερα... πριν δυο μερες το ανοιξα το καθαρισα και εκανα την αλλαγη φιλτρου...τρεχει νερο καπου κοντα στην βαση του... δεν βλεπω να υπαρχει ρωγμη το εχω τσεκαρει να εχει κουμπωσει σωστα και τα κεσεδακια να πατανε καλα μεταξυ τους..τι μπορει να ειναι εχω βαρεθει να σφουγγαριζω!!!!!:smt084ασε που ηταν να φυγω και διακοπες...παρακαλω μια γνωμη απο καποιο που γνωριζει..:confused:ευχαριστω.

kostasagk 04-08-10 09:12

ΤΟ 2080 εχω και 2217 3 κομματια αυτα χανουν οταν δεν κλεινη το καπακι επειδη εχουμε βαλει πολυ υλικο το καπακι πρεπει να καθεται χωρις να το πιςεζουμε πολυ μετα κοιτα το λαστιχο πιθανον να εινα ξεραμενο μπορεις να το αλλαξης και να ησυχασης η να του βαλεις 3-4 βολτες τεφλον ταινια και μετα το λαστιχο το πιο πιθανο θα σταματηση

harris samos 04-08-10 09:13

μηποσ χανει απο τη φλατζα στο καπακι ?

βαλε λιγο καθαρη βαζελινι στο λαστιχο

kostas82 04-08-10 18:40

παιδια εχω το professional 3 και εκει που κουμπωνει η κασετα με τις σωληνες κολαγε ο μηχανισμος που απασφαλιζει τις σωληνες με αποτελεσμα να σπασω τον μοχλο ,μια απογοητευση το συγκεκριμενο συστημα της eheim
παντος ετσι οπως τα λες μοιαζει να εχει κατι η φλατζα δες αν ειναι εκει που πρεπει να ειναι δηλ. μεσα στην εγκοπη της, αν κοπηκε καπου , αν εχει τιποτα βρωμιες πχ αμμο , δες ξανα και τα καλαθια του αυτα εχουν ενα τριγωνο στην μια πλευρα το οποιο παει συρταρωτο μεχρι τον πατο του φιλτρου και η γωνια απο τα καλαθια με το τριγωνο πηγαινει σε συγκεκριμενη γωνια του φιλτρου οπως και το καπακι με το καλωδιο για οδηγο θα τεριαξης τις γωνιες

wheelsdeal 05-08-10 14:31

Aφου αποκλεισεις το ενδεχομενο να εχεις κανει καποιο λαθος στην εγκατασταση αμεσως τηλεφωνο στην Eheim στο 210-6657035 να ερθει τεχνικος να στο κοιταξει και οτι χρειαζεται αλλαγη να στο φτιαξει.Ειναι απο το πρωι μεχρι τις 4 νομιζω.

faniskriti 10-08-10 22:59

:oευχαριστω για τις απαντησεις τελικα το πηγα απο εκει που το αγορασα το εβαλε και αυτος να του δουλεψει και κοντεψε να πνιγει το μαγαζι στα νερα γιατι δουλευε σαβ/κο χωρις να χασει νερα την παρασκευη δευτερα εγινε η αποκαλυψη,τον λυπηθηκα αλλα αφου ελεγα οτι χανει νερα.... το περιεργο ειναι οτι δεν φαινεται απο που χανει νερα...εγιναν τα παντα τελικα παει στην αντιπροσωπια για επισκευη παντως για να ειμαι ειλικρινης ολα μου τα φιλτρα ειναι της eheim αλλα το επομενο δεν νομιζω.....:mad: ειναι κριμα να αγοραζεις τα πιο ακριβα φιλτρα με το μεγαλυτερο ονομα στην αγορα και να πλημυριζει το σπιτι σου...το μονο καλο τους ειναι η εγγυηση τους τελικα...αναγκαστικα και αγορασα ενα εσωτερικο μεχρι να ερθει το επισκευασμενο, διχως την ταλαιπωρια μου...θεωρω οτι η κλασικη σειρα της eheim ειναι και τα καλυτερα ολα τα αλλα της ειναι γ κατηγοριας...:smt120

giannisaek 11-08-10 00:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faniskriti (Μήνυμα 470193)
:oευχαριστω για τις απαντησεις τελικα το πηγα απο εκει που το αγορασα το εβαλε και αυτος να του δουλεψει και κοντεψε να πνιγει το μαγαζι στα νερα γιατι δουλευε σαβ/κο χωρις να χασει νερα την παρασκευη δευτερα εγινε η αποκαλυψη,τον λυπηθηκα αλλα αφου ελεγα οτι χανει νερα.... το περιεργο ειναι οτι δεν φαινεται απο που χανει νερα...εγιναν τα παντα τελικα παει στην αντιπροσωπια για επισκευη παντως για να ειμαι ειλικρινης ολα μου τα φιλτρα ειναι της eheim αλλα το επομενο δεν νομιζω.....:mad: ειναι κριμα να αγοραζεις τα πιο ακριβα φιλτρα με το μεγαλυτερο ονομα στην αγορα και να πλημυριζει το σπιτι σου...το μονο καλο τους ειναι η εγγυηση τους τελικα...αναγκαστικα και αγορασα ενα εσωτερικο μεχρι να ερθει το επισκευασμενο, διχως την ταλαιπωρια μου...θεωρω οτι η κλασικη σειρα της eheim ειναι και τα καλυτερα ολα τα αλλα της ειναι γ κατηγοριας...:smt120

Σκυλιά μαύρα :grin:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01347 seconds with 10 queries