Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   τι ψαρακια προτείνετε?????? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40305)

Αλεξανδρος corfu 10-05-10 22:46

τι ψαρακια προτείνετε??????
 
ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο σκουρκου που μου δώσε μπόλι και σε όλους εσάς που βοηθάτε με τις απορίες μας:D:D:D:D λοιπόν με χαρά λέω ότι το ενυδρείο μου μπολιάστηκε μπήκε νερό αντίστροφης όσμωσης και no2=0 αμόνια δεν έχει..:smt041 προς το παρόν έχει αναλάβει τής μετρήσεις μου ένας φίλος γιατί δεν με παίρνει ακόμα να αγοράσω τα υγρά τεστ..... λοιπόν τι ψαράκια προτείνετε να βάλω είδα ενα ενυδρείο με κυχλειδες και μου άρεσε πολύ επίσης είδα ότι στα πετ σοπ εδώ πολλά ψάρια η πεθαμένα η έτοιμα να πεθάνουν και δεν θέλω να αγοράσω από αυτά.... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα ι κύρια ερώτηση μου είναι τι ψαράκια να βάλω μέσα???? (υπάρχει ένα χρυσόψαρο αλλά είμαι σχεδόν έτοιμος να το διώξω) [α 120L είναι το ενυδρείο]

in the pond 11-05-10 08:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αλεξανδρος corfu (Μήνυμα 444927)
ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο σκουρκου που μου δώσε μπόλι και σε όλους εσάς που βοηθάτε με τις απορίες μας:D:D:D:D λοιπόν με χαρά λέω ότι το ενυδρείο μου μπολιάστηκε μπήκε νερό αντίστροφης όσμωσης και no2=0 αμόνια δεν έχει..:smt041 προς το παρόν έχει αναλάβει τής μετρήσεις μου ένας φίλος γιατί δεν με παίρνει ακόμα να αγοράσω τα υγρά τεστ..... λοιπόν τι ψαράκια προτείνετε να βάλω είδα ενα ενυδρείο με κυχλειδες και μου άρεσε πολύ επίσης είδα ότι στα πετ σοπ εδώ πολλά ψάρια η πεθαμένα η έτοιμα να πεθάνουν και δεν θέλω να αγοράσω από αυτά.... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα ι κύρια ερώτηση μου είναι τι ψαράκια να βάλω μέσα???? (υπάρχει ένα χρυσόψαρο αλλά είμαι σχεδόν έτοιμος να το διώξω) [α 120L είναι το ενυδρείο]

Εξαρτάται καθαρά από τις παραμέτρους του νερού σου... Αν είναι σκληρό (που μάλλον δεν είναι, γιατί έχεις χρησιμοποιήσει νερό ΑΟ) πας για κιχλίδες Μαλάουι ή Τανκανίκα ή αν είναι μαλακό βάζεις δίσκους (που κατά τη γνώμη μου θέλεις αρκετή πείρα ώστε να βάλεις στο ενυδρείο σου τέτοια ψάρια). Για την ώρα σου προτείνω εύκολες επιλογές, όπως τις πρώτες που σου ανέδειξα. Σιγουρέψου όμως αν το νερό σου έχει τις απαιτούμενες συνθήκες που απαιτούν.;)

Α! Τώρα το είδα. Το ενυδρείο σου είναι μόνο 120 λίτρα, οπότε ξεχνάς εντελώς τους δίσκους και παραμένεις στις μικροκιχλίδες της λίμνης Τανκανίκα. Αν πας για Μαλάουι (δεν το προτείνω), 1 μόνο είδος που να μην φημίζεται για την επιθετικότητα του.

platy 11-05-10 10:17

in the pond δεν ειναι αναγκη να βαλλει ταγκανικα-μαλαουι ...ξεχναμε του αμαζονιου...ανετα κανει ενα βιοτοπικο με cardinal tetra και ξυλα ...φιλε οσα ψαρια μπορουν να ζησουν σε χαμηλο πεχα και μαλακο νερο κα ειναι καταλληλα για 120 λιτρα μπορουν να μπουν στο ενυδρειο σου...βασικη προυποθεση να ταιριαζουν μεταξυ τους και να χωρανε ...

bokostas 11-05-10 10:33

Άντε καλή αρχή. Για σκληρό νερό θα σου πρότεινα γκάπυ, μόλυ, πλάτυ, ή ξιφοφόρους (όχι με πλάτυ), ή έντλερς (όχι με γκάπυ).
Είναι όλα ζωοτόκα, δηλαδή γεννάνε συχνά ψαράκια (όχι αυγά) κι εύκολα θα γεμίσεις μικρούλια, ενώ συνδυάζονται σχεδόν όλα μεταξύ τους.
Ξεκινάς με 1 χαρεμάκι (1 αρσενικό με 2-3 θηλυκά) από το καθένα και σε λίγο καιρό θα γεμίσεις πολύχρωμα και κινητικά ψαράκια.
Από κιχλίδες μπορείς να βάλεις κριμπένσις ή μικροκιχλίδες της λίμνης Ταγκανίκα, για Μαλάουι είναι λίγα τα λίτρα σου.
Για μαλακό νερό, κοίταξε για καρδινάλιους (cardinal tetra), ροδόστομους (rummy nose tetra), ή άλλα κοπαδόψαρα, αλλά μόνο 1-2 κοπαδάκια.

Αλεξανδρος corfu 11-05-10 14:14

ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλα έχω μπερδευτεί πολύ αλλα θα βγάλω άκρη σιγά σιγά θα ανεβάσω φωτογραφίες στο άμεσο μέλλον του ενυδρείου.......:smt020:smt020 αν έχετε φωτογραφίες από ενυδρεία που προτείνετε θα βοηθούσε πάρα πολύ.......

exelix 11-05-10 14:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αλεξανδρος corfu (Μήνυμα 445037)
ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλα έχω μπερδευτεί πολύ αλλα θα βγάλω άκρη σιγά σιγά θα ανεβάσω φωτογραφίες στο άμεσο μέλλον του ενυδρείου.......:smt020:smt020 αν έχετε φωτογραφίες από ενυδρεία που προτείνετε θα βοηθούσε πάρα πολύ.......


Στις παρουσιάσεις έχει πολλές φωτογραφίες, όλο και κάτι θα σου αρέσει! Όμως, μην αρχίσεις να κάνεις τίποτα πριν αποφασίσεις τι ψαράκια θα βάλεις! Μην το κάνεις φυτεμένο και βάλεις αφρικανές!

Επίσης, να ρωτήσω τώρα η βιολογία συντηρείται από το χρυσόψαρο; Όταν θα μπουν τα τροπικά δεν παίζει να υπάρξει πρόβλημα (δε ρωτάω εσένα αυτό, αλλά τους συμβούλους!);

theodor72 11-05-10 14:23

Πρώτα από όλα πρέπει να βρεις εσύ (στο περίπου) τι θέλεις να κάνεις και που περίπου προσανατολίζεσαι τόσο από συνθήκες νερού όσο και από διαμόρφωση ενυδρείου. Βέβαια υπάρχει και η αντίστροφη πορεία. Καταλήγεις στα ψαράκια που σου αρέσουν και μπορούν να μπουν στα λίτρα σου και στη συνέχεια διαμορφώνεις τις συνθήκες νερού και την μορφή του ενυδρείου με βάση τις ανάγκες του.

Καλό ψαξιμο λοιπόν...:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01439 seconds with 10 queries