Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Νέο δισκοενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37674)

Thanos159 07-02-10 12:42

Νέο δισκοενυδρείο
 
2 Συνημμένο(α)
Γειά σε όλους
Πριν 1 βδομάδα περίπου ξεκίνησα να γίνω και εγώ δισκάς σε ένα στρωμένο rio 400 με 5 δίσκους καμιά 30 καρδινάλιους, 10 ροδόστομους, 10 cory, καμιά 10αριά amano και ένα ancistrus.
Μέχρι τώρα όλα πηγαίνουν καλά εκτός απο τον ένα δίσκο τον πιο μικρό που κρύβεται και δεν τον είδα να τρώει, τον είδα όμως να τσιμπολογάει τα ξύλα.Οι άλλοι τρώνε σαν piranchas.
Δεν έχω βάλει ακόμη χέρι μέσα να τακτοποιήσω ξύλα φυτά για να μην τους στρεσάρω.

gta__156 07-02-10 12:48

βαλε εαν θες και τις μετρησεις του νερου

harris samos 07-02-10 12:50

κανε μια αναλητηκη παρουσιαση

δωσε μας τιμες νερου και θερμοκρασια

ποια cοry ειναι ???

Γιώργος Κ 07-02-10 12:51

Να σου ζησουν τα μικρα σου!! :p
Βαλε μια φωτο με ολο το ενυδρειο!! Αυτος που δεν τρωει τον κυνηγουν οι αλλοι? Θα στρωσει και αυτος μη φοβασαι!
Ειχεις αντιστροφη οσμωση?

prospathw 07-02-10 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 414507)
Να σου ζησουν τα μικρα σου!! :p
Βαλε μια φωτο με ολο το ενυδρειο!! Αυτος που δεν τρωει τον κυνηγουν οι αλλοι? Θα στρωσει και αυτος μη φοβασαι!
Ειχεις αντιστροφη οσμωση?

Έλα Γιώργο δικός σου είναι αυτός!!! :p:D:rolleyes:

Thanos159 07-02-10 13:36

1 Συνημμένο(α)
Θερμοκρασία νερού 29 - 29,5
ph 7,2
NO3 10
NO2 0
GH 8-10
KH 7-10
Οι μετρήσεις είναι με τεστ της tropical "5 test in 1" δεν γνωρίζω πόσο αξιόπιστες μετρήσεις είναι. Το νερό που χρησημοποιώ για το ενυδρείο είναι απο γεώτρηση και είναι πιο μαλακό απο της ύδρευσης.
Α Ο έχω αγοράσει αλλά δεν την έχω συνδέσει ακόμη.
Τον δίσκο που δεν τρώει δεν τον κυνηγάνε απλά έχει το 1/3 σε μέγεθος απο τους άλλους και δεν σμίγει μαζί τους. Οι 4 μεγάλοι έχουν 1,5 χρόνο μαζί.
Τα cory είναι διάφορα 2 alpino 4 bronze ktlp
Οι μεγάλοι όταν τους ταίζω και αφού έχουν φάει τα πάντα και δεν έχει μείνει τίποτα άλλο, για μερικά λεπτά αρχίζουν να παίζουν και να κυνηγιούνται σε όλο το ενυδρείο.
Το κάθετο ξυλάκι που φένεται είναι για να πιέζω κάτω μια μεγάλη ρίζα γιατί μου τη σήκωνει η άνωση.Σε μερικές μέρες δεν νομίζω να χρειάζεται

harris samos 07-02-10 13:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thanos159 (Μήνυμα 414531)
Θερμοκρασία νερού 29 - 29,5
ph 7,2
NO3 10
NO2 0
GH 8-10
KH 7-10
Οι μετρήσεις είναι με τεστ της tropical "5 test in 1" δεν γνωρίζω πόσο αξιόπιστες μετρήσεις είναι. Το νερό που χρησημοποιώ για το ενυδρείο είναι απο γεώτρηση και είναι πιο μαλακό απο της ύδρευσης.
Α Ο έχω αγοράσει αλλά δεν την έχω συνδέσει ακόμη.
Τον δίσκο που δεν τρώει δεν τον κυνηγάνε απλά έχει το 1/3 σε μέγεθος απο τους άλλους και δεν σμίγει μαζί τους. Οι 4 μεγάλοι έχουν 1,5 χρόνο μαζί.
Τα cory είναι διάφορα 2 alpino 4 bronze νομιζω οτι πρεπει να φυγουν
Οι μεγάλοι όταν τους ταίζω και αφού έχουν φάει τα πάντα και δεν έχει μείνει τίποτα άλλο, για μερικά λεπτά αρχίζουν να παίζουν και να κυνηγιούνται σε όλο το ενυδρείο.
Το κάθετο ξυλάκι που φένεται είναι για να πιέζω κάτω μια μεγάλη ρίζα γιατί μου τη σήκωνει η άνωση.Σε μερικές μέρες δεν νομίζω να χρειάζεται

οσο για το νερο σου ειναι αλκαλικο ακαταληλο για τα ψαρια που εχεις μεσα ολα τα ψαρια σου θελουν ph 6.5 και κατω και η θερμοκρασια ειναι μεγαλη για τα ψαρια που εχεις μεσα μονο οι δισκοι το ευχαριστιουντε

Γιώργος Κ 07-02-10 14:01

Βασικα τα κορυ σου δεν ταιριαζουν πιο πολυ λογω θερμοκρασιας!
Αν μπορεσεις να παρεις μια αντιστρογη οσμωση θα ηταν πολυ καλο! Εκτος οτι θα ριξεις το ph θα κραταει οτι βακτηρια και οτι βλαβερο υπαρχει στο νερο! ;)

Thanos159 07-02-10 14:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 414547)
Βασικα τα κορυ σου δεν ταιριαζουν πιο πολυ λογω θερμοκρασιας!
Αν μπορεσεις να παρεις μια αντιστρογη οσμωση θα ηταν πολυ καλο! Εκτος οτι θα ριξεις το ph θα κραταει οτι βακτηρια και οτι βλαβερο υπαρχει στο νερο! ;)

Οσμωση έχω πάρει αλλά δεν την σύνδεσα ακόμη. Μέσα στη βδομάδα που έρχετε θα τη συνδέσω.Πήρα και μια συσκευή CO2 "carbo plus" την αποία σύνδεσα πριν λίγο.
Τη θερμοκρασία να την κατεβάσω στους 28 καλύτερα?

Γιώργος Κ 07-02-10 14:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thanos159 (Μήνυμα 414555)
Οσμωση έχω πάρει αλλά δεν την σύνδεσα ακόμη. Μέσα στη βδομάδα που έρχετε θα τη συνδέσω.Πήρα και μια συσκευή CO2 "carbo plus" την αποία σύνδεσα πριν λίγο.

Το CO2 τι το θελεις?? Χωρις controller και με νερο οσμωσης ειναι επικινδυνο!

Thanos159 07-02-10 14:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 414556)
Το CO2 τι το θελεις?? Χωρις controller και με νερο οσμωσης ειναι επικινδυνο!

Νερό όσμωσης δεν έβαλα ακόμη και PH κοντρολερ έχω στο πρόγραμμα να πάρω.Το CO2 ρυθμίζεται με ποτεσιόμετρο και το έχω τέρμα κάτω

Γιώργος Κ 07-02-10 14:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thanos159 (Μήνυμα 414557)
Νερό όσμωσης δεν έβαλα ακόμη και PH κοντρολερ έχω στο πρόγραμμα να πάρω.Το CO2 ρυθμίζεται με ποτεσιόμετρο και το έχω τέρμα κάτω

Δεν υπαρει λογος να εχεις CO2 ... θα σου ελεγα να το βγαλεις ... ;)

Thanos159 07-02-10 14:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 414558)
Δεν υπαρει λογος να εχεις CO2 ... θα σου ελεγα να το βγαλεις ... ;)

χμμ ΟΚ. Για τα φυτά το έβαλα και το βράδυ το κλείνω.
Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές ;)
Δεν μου είπες τη θερμοκρασία να την παω στους 28?

Γιώργος Κ 07-02-10 14:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thanos159 (Μήνυμα 414561)
χμμ ΟΚ. Για τα φυτά το έβαλα και το βράδυ το κλείνω.
Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές ;)

Απο οτι ειδα ειναι ανουμπιες!! Δεν το χρειαζονται το CO2 ... ;)
Αν επιμενεις για τα κορυ παρε sterbai που ταιριαζουν πιο πολυ στις θερμοκρασιες των δισκων ...

Thanos159 07-02-10 14:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 414563)
Απο οτι ειδα ειναι ανουμπιες!! Δεν το χρειαζονται το CO2 ... ;)
Αν επιμενεις για τα κορυ παρε sterbai που ταιριαζουν πιο πολυ στις θερμοκρασιες των δισκων ...

Εχει και κάποια sterbai το κοπαδάκι
Αφού ξεχώρισες τις ανουμπιες να φανταστώ ότι αν ανεβάσω κοντινές φωτο μπορείς να ξεχωρίσεις αν έχω ζευγάρι δίσκους? :p

gta__156 07-02-10 14:36

νομιζω οτι ειναι μικρο το μεγεθος των δισκων που εχεις για να φανει απο τωρα καποιο ζευγαρι , οι εμπειροτεροι θα σου πουν καλυτερα

Γιώργος Κ 07-02-10 14:43

Ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις το φυλο τους ... θα εισαι σιγουρος οταν εχεις πετυχημενη γεννα!
Με το χαμηλωμα στο ph και καθως περναει ο καιρος θα ερθει και το ζευγαρακι .. ειναι μικρα ακομα σε αναπτυξη! Πλακωσε τα στο καλο φαι διαφορες τροφες και 1-2 μερες την εβδομαδα σπιρουλινα με σκορδοζουμο!!

Thanos159 07-02-10 14:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 414568)
Ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις το φυλο τους ... θα εισαι σιγουρος οταν εχεις πετυχημενη γεννα!
Με το χαμηλωμα στο ph και καθως περναει ο καιρος θα ερθει και το ζευγαρακι .. ειναι μικρα ακομα σε αναπτυξη! Πλακωσε τα στο καλο φαι διαφορες τροφες και 1-2 μερες την εβδομαδα σπιρουλινα με σκορδοζουμο!!

ΟΚ.
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

crazyio 07-02-10 14:55

Σύνδεσε όσο πιο γρήγορα μπορείς την όσμωση και άρχισε να δουλεύεις μαζί της ...

το νερό της γεώτρησης μπορεί να περιέχει πολύ περισσότερα βλαβερά βακτηρίδια και στοιχεία απο ότι το νερό βρύσης ....

Α/Ο οπωσδήποτε και για θέμα ποιότητας νερού αλλά και για θέμα τιμών νερού ...

takis21 07-02-10 15:41

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου με "προοπτικες";).
Δυο παρατηρησεις αν επιτρεπεις,οι ανουμπιες θα μαυρισουν σιγουρα, θελουν σκια,ετσι την επαθα και εγω και τις εβγαλα, αμα σε αρεσει
με φυτα βαλε εχινοδορους,βαλισνεριες και επιπλεοντα φυτα.
Τα ξυλα σου ειναι κοντα παρε πιο μεγαλα οταν μπορεσεις, πιο κοντα
στην επιφανεια ,θα "μεγαλωσει" το ενυδρειο σου οπτικα.

Thanos159 07-02-10 21:35

1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σε όλους.
Πριν λίγο γύρισα απο τον κουμπάρο μου και βλέπω να έχει γεννήσει πάνω στο ξυλάκι που έβαλα για να πιέζω μια ρίζα στο βυθό. Δεν φαίνονται καλά ακόμη τα αυγά.
Τι κάνουμε τώρα?
Μάλον πρέπει να κάνω γεννήστρα ενυδρείο
Πριν μια εβδομάδα που τους έφερα σπίτι απο Θεσσαλονίκη στα σακουλάκια νόμισα πως θα ψοφήσουν.
Χάρηκα πολύ.
Παιδιά συμβουλές πλζ

thanasis76 07-02-10 21:53

δεν χρειαζεται αγχος.... αν εχεις ενυδρειο μικρο το κανεις γεννηστρα.
αν οχι τα αφηνεις εκει και ετοιμαζεσαι για την επομενη γεννα...
σιγα σιγα ολα θα γινουν..
μπραβο σου..
σε λιγες μερες θα εχω και τα δικα μου στο ενυδρειο...:smt041:smt041
( ασχετος αλλα ειμαι χαρουμενος )

Γιώργος Κ 07-02-10 22:02

:smt041:smt041
Εκαναν την αρχη!!!
:p:p:p
Δυστηχως ειναι σχεδον αδυνατο να μεγαλωσουν τα μικρα με ολα τα αλλα ψαρια! Πρεπει να βαλεις στο προγραμμα ενα ενυδρειο-μαιευτηριο αν θελεις να ασχοληθεις σοβαρα με την αναπαραγωγη!
Βαλε ενα λαμπακι το βραδυ να βλεπουν οι γονεις τα αυγα και να διωχνουν τα αλλα ψαρια που θα πλησιαζουν να τα φανε!
Θα πρεπει να σκασουν τα αυγα για να βεβαιωθεις αν ειναι οντως ζευγαρι - πολλες φορες γεννουν μαζι 2 θηλυκα! :smt120
Αν ασπρισουν παει να πει οτι δεν ειναι γονιμοποιημενα! Μη σου κανει εντυπωση αν τα φανε οι ιδιοι οι γονεις ... μεχρι να αποκτησουν εμπειρια θα ξερουν τι να κανουν!!

Thanos159 07-02-10 22:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 414655)
:smt041:smt041
Εκαναν την αρχη!!!
:p:p:p
Δυστηχως ειναι σχεδον αδυνατο να μεγαλωσουν τα μικρα με ολα τα αλλα ψαρια! Πρεπει να βαλεις στο προγραμμα ενα ενυδρειο-μαιευτηριο αν θελεις να ασχοληθεις σοβαρα με την αναπαραγωγη!
Βαλε ενα λαμπακι το βραδυ να βλεπουν οι γονεις τα αυγα και να διωχνουν τα αλλα ψαρια που θα πλησιαζουν να τα φανε!
Θα πρεπει να σκασουν τα αυγα για να βεβαιωθεις αν ειναι οντως ζευγαρι - πολλες φορες γεννουν μαζι 2 θηλυκα! :smt120
Αν ασπρισουν παει να πει οτι δεν ειναι γονιμοποιημενα! Μη σου κανει εντυπωση αν τα φανε οι ιδιοι οι γονεις ... μεχρι να αποκτησουν εμπειρια θα ξερουν τι να κανουν!!

Γιώργο φυσικά και θέλω να ασχοληθώ με την αναπαραγωγή.
Κάθε πόσο γεννάνε?
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να γλυτώσει κανένα μικρό?
Είδα τον μπλε να περνάει με την κοιλιά του κατά μήκος όλα τα αυγά προφανός να τα γονημοποιήσει ε?

Πάνος 07-02-10 22:18

μπραβο φιλε!!!:p
ακου εδω τους δισκομανεις της παρεας και ολα γινονται....;)

Γιώργος Κ 08-02-10 00:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thanos159 (Μήνυμα 414656)
Γιώργο φυσικά και θέλω να ασχοληθώ με την αναπαραγωγή.
Κάθε πόσο γεννάνε?
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να γλυτώσει κανένα μικρό?
Είδα τον μπλε να περνάει με την κοιλιά του κατά μήκος όλα τα αυγά προφανός να τα γονημοποιήσει ε?

Ναι ετσι κάνουν ... πρώτα η θηλυκια "αφηνει" τα αυγα μετα υποχωρει και πάει ο αρσενικός και τα γονιμοποιεί! Και μετά πάλι το ίδιο ... επαναλαμβανεται :p
Γεννανε οποτε εχουν ορεξη ... σε μενα μολις μεγαλωσουν τα μικρα λιγακι πανε απανωτα σε αλλη γεννα! :smt120
Δυσκολο εως ακατορθωτο να μεγαλωσουν μικρα ... με τοσα ψαρια στο ενυδρειο ... αν κολυμπουν ελευθερα οι ροδοστομοι και οι καρδιναλιοι και τα αλλα ψαρια θα τσιμπανε ενα ενα μικρο μεχρι να τα φανε ολα! Οι γονεις θα τα υπερασπιζονται αλλα αν νοιωσουν πως απειλουνται μπορει να τα φανε και οι ιδιοι οι γονεις!

giannisqq 08-02-10 18:15

με το καλο να βγουνε φιλε

Μίμης 08-02-10 22:27

μπραβο θανο πολυ ωραιο.με το καλο τα μικρα ..;)

Thanos159 08-02-10 22:28

Πάνε τα αυγά:smt120
Γύρισα απο τη δουλειά και δεν υπάρχει ούτε ένα.
Μέχρι το μεσημέρι πριν φύγω για δουλειά υπήρχαν όλα. Τι έγινε αυτές τις ώρες δεν μπορώ να καταλάβω.Τεσπα το μόνο σίγουρο είναι πως θέλω γεννήστρα. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και που χάρηκατε μαζί μου

Μίμης 08-02-10 22:32

κριμα...!:smt009 αλλα δε πειραζει αφου ειδες κιολας γεννα παει να πει οτι θα δεις πολλες ακομα..:smt020
ακομα οι γονεις δεν ειναι εμπειροι και λογικα ή τα εφαγαν οι ιδιοι ή οι αλλοι δισκοι.σιγα σιγα θα γεννανε και θα αποκτησουν και πειρα γι αυτο καλα κανεις και ετοιμαζε γεννηστρα;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03062 seconds with 10 queries