Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   φιλτρο για 700λτ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37390)

ErnieBall 30-01-10 15:12

φιλτρο για 700λτ
 
καλησπερα

σκεφτομαι την αγορα ενος μεγαλου ενυδρειου για νεο μου σπιτι.Που μαλλον το προοριζω για μεγαλες κιχλιδες αμερικης.
Σκεφτομαι να παρω το fluval fx5 για κεντρικο φιλτραρισμα αλλα με ανησυχει λιγο τα 6λιτρα βιολογικου που διαθετει..Για τις νεκρες ζωνες ενα fluval 305 ακομα. τα βρισκω σχετικα φτηνα αυτα 2
Η αλλη σκεψη ειναι το eheim 2260(περιπου στην ιδια τιμη)με ενα 2217 αντιστοιχα.στα αρνητικα το 2260 δεν εχει καλαθακια και τα βανακια του ειναι πανακριβα..
Δε θελω να παω σε eheim 2080 κτλ γιατι ξεφευγει λιγο το κοστος

Τι φιλτρανση προτεινεται λοιπον για 700λτ ενυδρειο με μεγαλες κιχλιδες αμερικης?

kwstas_original 30-01-10 15:37

τις εχω διαβασει και εγω τις αηδιες στο pdf manual της fluval, και ενα μονο εχω να σου πω:
δοκιμασε να βαλεις ενα 5λιτρο κουτι substrat pro της eheim και θα γελασεις πολυ!ουτε το μισο φιλτρο δεν θα εχεις γεμισει!!;)

θα πηγαινα στην πρωτη λυση που προτεινες!:p

Χριστόφορος Μίχας 30-01-10 16:20

εγω σε 240λιτρα με 4 χρυσοψαρα 15cm εκαστο εχω 2χ2217 το ενα με
το σετ της eheim και το αλο με siporax δεν ειδα ποτε αμμωνια
-------------------------
εγω σε 240λιτρα με 4 χρυσοψαρα 15cm εκαστο εχω 2χ2217 το ενα με
το σετ της eheim και το αλο με siporax δεν ειδα ποτε αμμωνια

maikl 30-01-10 16:30

...θα προτεινα να πας σε δυο ιδια φιλτρα.Ετσι θα εχεις κοινα ανταλακτικα κλπ...;)
Οσο για τη μαρκα αν και θα προτεινα eheim ,ειναι "δικο σου θεμα" θα ελεγα,οταν μαλιστα παιρνεις 700 λιτρα ενυδρειο-οποτε ακολουθουν και αντιστοιχες ιχθυοφορτισεις-τοτε πιστευω οτι δε κανεις "εκπτωσεις"...;)
υ.γ ....δες και ενα τεστακι εδω

kwstas_original 30-01-10 16:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας (Μήνυμα 411171)
εγω σε 240λιτρα με 4 χρυσοψαρα 15cm εκαστο εχω 2χ2217 το ενα με
το σετ της eheim και το αλο με siporax δεν ειδα ποτε αμμωνια
-------------------------
εγω σε 240λιτρα με 4 χρυσοψαρα 15cm εκαστο εχω 2χ2217 το ενα με
το σετ της eheim και το αλο με siporax δεν ειδα ποτε αμμωνια

αλλο τα 240 και αλλο τα 700!;)

ErnieBall 31-01-10 03:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 411158)
τις εχω διαβασει και εγω τις αηδιες στο pdf manual της fluval, και ενα μονο εχω να σου πω:
δοκιμασε να βαλεις ενα 5λιτρο κουτι substrat pro της eheim και θα γελασεις πολυ!ουτε το μισο φιλτρο δεν θα εχεις γεμισει!!;)

θα πηγαινα στην πρωτη λυση που προτεινες!:p

αν οντως παιρνει παραπανω με καλυπτει μια χαρα αλλα για να το λες.. θα ξερεις;)..

kwstas_original 01-02-10 10:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ErnieBall (Μήνυμα 411458)
αν οντως παιρνει παραπανω με καλυπτει μια χαρα αλλα για να το λες.. θα ξερεις;)..

η αληθεια ειναι οτι πραγματικα δεν καταλαβαινω που οφειλεται αυτο.ειναι σαν να δυσφημει η ιδια η εταιρια τα πραγματα της!
εγω ετυχε και διαβασα το pdf αφου ειχα ηδη τα φιλτρα.πραγματικα μονο να γελασω μπορουσα με αυτα που ειδα.
το συγκεκριμενο φιλτρο (fx5) εχει 25 λιτρα καδο.στα πλαγια εχει θηκες για σφουγγαρια που εξασφαλιζουν την μηχανικη σου φιλτρανση.ο υπολοιπος καδος εχει 3 καλαθια.εκει θα βαλεις τα υλικα σου.ο χωρος ειναι απλα τεραστιος!

αν και πιστος οπαδος της eheim για μενα το fx5 ειναι το κορυφαιο μεγαλο εξωτερικο φιλτρο της αγορας αυτη τη στιγμη.

ελπιζω να βοηθησα!;)

Kostas G. 01-02-10 12:08

Προσωπικά θα έβαζα 2 fx5 ή άλλα μεγάλα εξωτερικά φίλτρα ή θα πήγαινα σε sump...Ένα fx5 και ένα δεύτερο μικρό εξωτερικό δεν είναι αρκετό κατα την γνώμη μου για 700λιτρο ενυδρείο με μεγάλες κιχλίδες,θες πιο πολύ φίλτρανση και πιο γρήγορο turnover...;)

ErnieBall 01-02-10 18:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 411891)
η αληθεια ειναι οτι πραγματικα δεν καταλαβαινω που οφειλεται αυτο.ειναι σαν να δυσφημει η ιδια η εταιρια τα πραγματα της!
εγω ετυχε και διαβασα το pdf αφου ειχα ηδη τα φιλτρα.πραγματικα μονο να γελασω μπορουσα με αυτα που ειδα.
το συγκεκριμενο φιλτρο (fx5) εχει 25 λιτρα καδο.στα πλαγια εχει θηκες για σφουγγαρια που εξασφαλιζουν την μηχανικη σου φιλτρανση.ο υπολοιπος καδος εχει 3 καλαθια.εκει θα βαλεις τα υλικα σου.ο χωρος ειναι απλα τεραστιος!

αν και πιστος οπαδος της eheim για μενα το fx5 ειναι το κορυφαιο μεγαλο εξωτερικο φιλτρο της αγορας αυτη τη στιγμη.

ελπιζω να βοηθησα!;)

και παρα πολυ μαλιστα.thanks.σε αυτο καταληγω αν και ο συνονωματος σου απο κατω με εβαλε σε σκεψεις για δευτερο fx5.θα δω..ισως το προσθεσω αργοτερα.

kwstas_original 01-02-10 18:55

ειναι υπερβολικος οπως παντα!:smt020:D

η καλητερη επιλογη ηταν αυτο που ειπες,αν δεις και χρειαζεται το προσθετεις αργοτερα!;):p

ErnieBall 01-02-10 20:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 412200)
ειναι υπερβολικος οπως παντα!:smt020:D

η καλητερη επιλογη ηταν αυτο που ειπες,αν δεις και χρειαζεται το προσθετεις αργοτερα!;):p


οκ θα ξεκινησω με αυτα οταν ερθει η ωρα.ευχαριστω και παλι

Kostas G. 02-02-10 09:00

Δες το και αλλιώς,το fx5 έχει ροή 2400lph και το 305 800lph,σύνολο 3200lph όταν είναι καθαρά. Αυτό σου δίνει ένα turnover μόνο 4φορές τα λίτρα του ενυδρείου την ώρα που είναι πάρα πολύ λίγο,δεν πιάνει ούτε το 6x που είναι το minimum γενικά...Αυτό έχει ως αποτέλεσμα,η διάσπαση των βλαπτικων μεταβολικών παραγόντων να γίνεται πιο αργά και οι συνθήκες να μην διατηρούνται συνέχεια άψογες αλλά να έχουν μικροδιακυμάνσεις οι οποίες δεν είναι καλές για την υγεία των ψαριών. Το αν οι κιχλίδες θα μπορούν να ζήσουν,είναι άλλο θέμα από το αν οι συνθήκες που θα ζούν είναι καλές...Όλες οι εταιρίες υπερβάλουν πολύ στο μέγεθος ενυδρείων που μπορούν να φιλτράρουν τα φίλτρα τους...Όσες δεξαμενές 700lt ξέρω που φιλτράρονται με fx5,χρησιμοποιούν 2(ή και 3:D) τέτοια και άλλο ένα μικρότερο canister(όπως τα eheim που είπες...)...Οπότε και λίγο σου είπα...Γιαυτό η λύση sump αμα υπάρχει δυνατότητα είναι σαφώς πιο συμφέρουσα για μεγάλα ενυδρεία...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01507 seconds with 10 queries