Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Καλησπέρα σε ολη την παρέα(Απορίες ενος αρχαριου) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35663)

Decka 24-11-09 15:04

Καλησπέρα σε ολη την παρέα(Απορίες ενος αρχαριου)
 
Καλησπέρα σε όλουσ και συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλεία που εχετε κανει με το forum !Ονομάζομαι σπυρος και εχω ελαχιστη εμπειρια με τα ενυδρεία αν και στο παρελθον εχω στησει πολλες φορες το ενυδρειο μου αλλα παντα η καταληξη ηταν η ιδια και αυτο με εκανε να το παραταω!ΟΜΩΣ αποφασισα να κανω αλλη μια προσπαθεια γεματος με ορεξη και αυτοπεπιθηση!Εχω βεβαια καποιες απορίες που ειμαι σιγουρος οτι μπορειται να με βοηθησετε!Το χαλικι στο ενυδρειο μου πρεπει ι οχι να ειναι ασβεστολιθικο?Το χαλικι με την αμμο τι διαφορα εχουν?Χρειαζονται καθαρισμο με καποιο τροπο μετα την εναρξη του ενυδρειου?Τι αποψη εχετε για τα πλαστικα φυτα διακοσμησης και τι φροντιδα χρειαζονται τα φυσικα ?Συγγνωμη αν σας κουρασα και περιμενω με ανυπομονησια την απαντηση σας!:rolleyes:

Γιώργος Κ 24-11-09 15:10

:p Καλως ηρθες! :p
Αυτη τη φορα να διαβασεις πολυ ωστε να αποφυγεις τα λαθη του παρελθοντος! Διαβασε προσεχτικα τα παρακατω ... θα δωσει πολλες απαντησεις! εχει ολα τα βηματα ενα ... ενα!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
Ακολουθα αυτα και θα φτιαξεις εκτος απο ενα ομορφο ενυδρειο αλλα και ισσοροπημενο χωρις προβληματα!

Decka 25-11-09 03:16

Ευχαριστω πολυ !Μαλλον καποια στιγμη θα επιστρέψω και με αλλες απορίες :D!Ευχαριστώ και πάλι
-------------------------
γεια σας και παλι!αυριο σκοπευω να ξεκινησω τη διαδικασια επιλογης υλικων για το ενυδρειο μου και θελω την βοηθεια ολων!για να γνωριζετε πανω κατω τι σκοπευω να κανω θα μ αρεσε να βαλω μεγαλες πετρες,αμμο στον πατο και κοντη βλαστηση.1ον)να βαλω αληθινα φυτα και αν ναι γιτατι?2ον)με τι κριτιρια διαλεγω πετρες και πως τισ τοποθετω?3ον)διαβασα σε ενα συναδελφο που γραφει οτι πρεπει να βαλεις φενιζολ καπου....που χρειαζεται αυτο?και τελευταια ερωτηση.εχω ενα ενυδρειο 80λ. απο "γνωστο" καταστημα(!).δεν ξερω τι φιλτρο πρεπει να του βαλω.ευχαριστω για τον χρονο σας και ελπιζω να μην σασ κουρασα!

george 25-11-09 09:45

Διάβασε το...ΟΛΟ :
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

Decka 25-11-09 16:45

ευχαριστω πολυ θα τα διαβασω!!!:oαλλη μια ερωτηση μου ειναι αν πειραζει που πριν αρκετουσ μηνες ο αδερφος μου ειχε πλυνει το ενυδρειο και ειχε χρησιμοποιησει σαπουνι.βεβαια το ξεπλυνε καλα(ευτυχως για τον ιδιο και την ακεραιοτητα του);)πρεπει να κανω κατι η δεν υπαρχει προβλημα???

PascM 25-11-09 16:56

Καλό θα είναι να το ξεπλύνεις πολύ καλά με καθαρό νερό, για σιγουριά μπορείς να το γεμίσεις και να βάλεις διπλή δόση αντιχλώριο και έναν κυκλοφοριτή να "γυρίζει" το νερό για μερικές ώρες.
Μετά πετάς όλο το νερό και το ενυδρείο σου είναι έτοιμο για χρήση με φρέσκο νερό, αντιχλώριο κλπ.

Πάνος 26-11-09 02:05

καλως ηρθες!!!:p
φιλε μου οι ερωτησεις ενος αρχαριου θελουν απαντησεις που γεμιζουν ολοκληρη εγκυκλοπαιδεια! ξεκινωντας με τα λινκ που σου δωσανε τα παιδια θα μπορεσουμε να μιλησουμε την ιδια "γλωσσα"..για να καταλαβαινομαστε λοιπον..αρκετο διαβασμα πριν κανεις οτιδηποτε.
καλη επιτυχια και εδω ειμαστε!;)

Decka 28-11-09 19:54

καλησπερα! εχω αρχισει να διαβαζω αυτα που μου εχετε πει αλλα ως ανυπομονα οντα που ειμαστε εμεις οι ανθρωποι θελω να μου λεισετε μια απορια που μου δημιουργηθηκε σημερα. πηγα σε ενα μαγαζι με ενυδρεια και μου ειπαν οτι ακομα και σε 80 λιτρα ενυδρειο μπορω να βαλω κιχλιδες..ισχυει? και αν ναι ειναι επιθετικα προς τα πραγματικα φυτα?? περιμενω απαντηση οσο θα διαβαζω αυτα που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ για την ωρα...!!!!:D:p

Πάνος 28-11-09 21:54

ξερεις τι θα πει κιχλιδες??
ειναι μια ολοκληρη οικογενεια ψαριων που περιλαμβανει αναριθμητα ειδη.
υπαρχουν καποια που δε χωρανε ουτε σε 400 λιτρα....αλλα και μικρες κιχλιδες που ζουνε ανετα στα 80.
οποτε.....σε ποια κιχλιδα αναφερεσαι??

υ.γ. το ιδιο ισχυει και για τη συμπεριφορα. αλλες κιχλιδες δε τα πειραζουν και αλλες τα κατακρεουργουν.

Decka 29-11-09 14:00

Ναι πανω κατω ξερω οτι υπαρχουν πολλα ειδη!θα μπορουσατε να μου πειτε τι ειδη κιχλιδων θα μπορουσα να βαλω στο 80λτ. ενυδρειο μου?

Πάνος 29-11-09 14:06

αναλογα τι ενυδρειο θελεις να κανεις....
μπορεις να κανεις ενα ενυδρειο "τυπου" αμαζονιου με μαλακο και οξινο νερο....οπου μπορεις να βαλεις 1 ζευγαρι νανοκιχλιδες απο αμαζονιο...οπως ραμιρεζι, απιστογραμμα κ.α.
ειτε ενα ενυδρειο δυτ. αφρικης με ενα ζευγαρι μικρες κιχλιδες απο εκει οπως κριμπενσις η λιφαλιλι κ.α. Παλι θα προσανατολιστεις σε μαλακο νερο..
μπορεις να κανεις ενα βιοτοπικο τανκγανικα με νανοκιχλιδες οπως μουλτι, οσελατους, σταπερσι κ.α. Προκειται για κογχυλοψαρα και θελουν πολυ σκληρο νερο. αυτα σχηματιζουν αποικιες...
αν το ψαξεις εχεις πολλες επιλογες. Οτι και να επιλεξεις οι κιχλιδες εχουν εντονη προσωπικοτητα και θα σε συναρπασουν. Καλη επιτυχια!

Decka 29-11-09 14:40

διαβαζω για τισ κιχλιδες τωρα και βλεπω οτι θελουν εως 82 f.!οι αντιστιχοι βαθμοι κελισιου δεν ειναι 50????δεν ειναι πολυ πολυ μεγαλη θερμοκρασια???

imichal 29-11-09 14:44

μονο αν πας για ψαροσουπα...
Τα περισσοτερα τροπικα ψαρια θελουν απο 24,5-27.0 C.

tsilojohn 29-11-09 14:45

οχι καπου εκανες λαθος.
82Φαρενάιτ=27 κελσιου

Decka 29-11-09 15:24

:grin:χαχα!λαθος μου!ευχαριστω!

Decka 30-11-09 15:43

καλησπερα!εχω ενα φιλτρο εσωτερικο που εχει ενα κομματι με ανθρακα και ενα με το γνωστο σφουγγαρι.δεν ειναι καποιας καλης μαρκας αλλα ελπιζω να με κρατησει μεχρι να μαζεψω χρηματα για ενα καλυτερο!εξαλλου ειμαι ακομα σε περιοδο στρωσιματος και ετσι δεν φοβαμαι για απωλειες.η ερωτηση μου ειναι η εξης.Να βγαλω το σφουγγαρι και να βαλω βιολογικο υλικο(γνωστα και ως μακαρονια) ή με καλυπτει το σφουγγαρακι για ενα 80λτ. ενυδρειο?επισης μπορω απλα να βαλω λιγο βιολογικο στον πατο κατω απο το σφουγγαρι?θα κανει δουλεια?

prospathw 30-11-09 16:04

Όταν λέμε ότι στρώνουμε το ενυδρείο εννοούμε ότι στρώνουμε το φίλτρο!οπότε καλύτερα να πάρεις από τώρα ένα καλό φίλτρο.βέβαια μπορείς να ρήξεις μπόλι από το φίλτρο που έχεις τώρα στο καινούριο.αλλά καλύτερα να πάρεις ένα καλό φίλτρο από την αρχή

Decka 30-11-09 16:09

κοιτα να σου πω...το φιλτρο αυτο που εχω δεν ειναι κακο απλα δεν το εμπιστευομαι επειδη σιγουρα κατι δοκιμασμενο ειναι παντα καλυτερο.οποτε θα το κρατησω και ελπιζω να μην μου βγαλει προβλημα.οποτε τι να κανω?να βαλω λιγο βιολογικο και το σφουγγαρι ή να το βγαλω τελειως και να βαλω μονο βιολογικο?

prospathw 30-11-09 16:18

Βαλε και βιολογικό όχι μόνο βιολογικό

Decka 30-11-09 16:28

ευχαριστω!λοιπον θα σας κουρασω κι αλλο!:)διαβαζω οτι κατα το στρωσιμο πρεπει να ριξω αμμωνια.για 80λτ. ενυδρειο ποση πρεπει να ριξω,ποσο συχνα?εχω παρει μετρητες!παντως με την βοηθεια σας καταλαβαινω ολα τα λαθη που εκανα παλαιοτερα και ειχα αρνητικα αποτελεσματα με το ενυδρειο μου..ευχαριστω!

Γιώργος Κ 30-11-09 16:34

Διαβασε προσεχτικα αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 ... πιο αναλυτικα δεν γινεται!!

Decka 01-12-09 20:50

Καλησπέρα και παλι μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε πιες πρεπει να ειναι οι μετρησεις μου σε για να ειναι ετοιμο το ενυδρειο μου σε ph NH3 NH2 NH4 ευχαριστω!

Decka 02-12-09 23:19

Καλησπερα σε ολους τουσ συναδελφους εδω!ξεκινησα απο χτες το στρωσιμο με αμμωνια και ελπιζω να πανε ολα καλα!εχω 2 ερωτησεις.1η)οταν ριχνω αμμωνια μετα πρεπει να ριχνω βακτηρια ή μονο καθε εβδομαδα?2η)πως μετραω kh,gh,.....και τι σημαινουν??:confused:σχωρατεμε για την ασχετοσυνη μου:grin:

george 02-12-09 23:26

Δεν διαβάζεις αυτά που σου είπαν οι υπόλοιποι :(

Decka 02-12-09 23:40

τα διαβαζω φιλε γιωργο αλλα λενε μονο οτι πρεπει να κραταω σταθερα τα επιπεδα αμμωνιας στα 3mg/l. εγω ρωταω αν πρεπει για να το καταφερω αυτο να ριχνω παραλληλα και βακτηριδια με την ιδια συχνοτητα που ριχνω αμμωνια:confused:συγνωμη αν μου διαφευγει κατι καπου.

halvas69 02-12-09 23:54

Κανονικά δεν χρειάζεται, μόνο με αμμωνία θα ήταν ok.
Άμα στα φόρτωσε ο μαγαζάτορας ρίχτα να ξεμπερδεύεις και μην ξαναπάρεις.

ΥΓ Εναλλακτική λύση, έλα από το σπίτι μου το Σαββατοκύριακο να σου δώσω μπόλι να ξεμπερδεύεις ταχύτατα ;)

Decka 02-12-09 23:55

πατρα μενεις???????:smt120:smt041:smt041:smt041:smt041:s mt041:smt041

halvas69 02-12-09 23:59

Ναι, το γράφει σε όλους και σε κάθε μήνυμα στην δεξιά πλευρά.
Οφθαλμίατρος ? χααχχαχα sorry δεν κρατήθηκα :p:p:p

λατσε τζενη 03-12-09 14:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Decka (Μήνυμα 393453)
πατρα μενεις???????:smt120:smt041:smt041:smt041:smt041:s mt041:smt041

Γεια σου και απο μενα και εγω καινουργια στο χοπι .
αν θελεις να εχεις καλυτερο αποτελεσμα να πας να παρεις μπολι και εγω το ιδιο εκανα ειναι η καλυτερη λυση

Decka 04-12-09 01:15

ωραια καλη αρχη μας τοτε :pοσο για το μπολι βρηκα ηδη τον δοτη :grin:
-------------------------
εχω ενα θεμα με το ενυδρειο μου.ριχνω αμμωνια(εριξα πριν λιγο)και ολα τα πραγματα του ενυδρειου(τζαμια,φιλτρο)επιασαν μια ασπριλα!σαν αλατα σκεφτειτε!να ανησυχησω????τι να κανω ή τι να μην κανω:confused::confused:
-------------------------
καποια βοηθεια???απλα ανησυχω μην καταστραφει ολο το ενυδρειο μου....:smt009:smt009καποιες λεπτομερειες παραπανω για το τι ακριβωσ εκανα..εριξα απλα χτεσ και σημερα 24ml. αμμωνια για τα 80lt. που ειναι το ενυδρειο μου...η μετρηση αμμωνιας δεν ξεπερνουσε το 2!:confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02329 seconds with 10 queries